Barista Corner

Μηνύματα
295
Reaction score
296
Επανερχομαι. Τι μπορει να φταιει και απο το naked portafilter βγαινουν πιτσιλιές κατα την εκχυλιση και γεμιζουν γυρω γυρω το φλυτζανι;
Όπως τα λένε οι προλαλήσαντες, αν μιλάς για την Gaggia με τα 15 bar και οι πιτσιλιές διαρκούν σε όλη την διάρκεια της εκχύλισης, ίσως φταίει η πίεση, οπωσδήποτε όμως το ζήτημα έχει να κάνει με την προετοιμασία του pack στο portafilter για δεδομένο καφέ και μηχανή. Η Gaggia έχει το 58mm portafilter, ελπίζω να μην χρησιμοποιείς το πλαστικό tamper της συσκευασίας και να έχεις πάρει ένα μεταλλικό 58άρη, όπως λέει, και ο coolmind.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Όπως τα λένε οι προλαλήσαντες, αν μιλάς για την Gaggia με τα 15 bar και οι πιτσιλιές διαρκούν σε όλη την διάρκεια της εκχύλισης, ίσως φταίει η πίεση,
Αυτό το είχα ξεχάσει. Με τέτοια πίεση το channeling είναι το λιγότερο...
 

Μηνύματα
267
Reaction score
30
Όπως τα λένε οι προλαλήσαντες, αν μιλάς για την Gaggia με τα 15 bar και οι πιτσιλιές διαρκούν σε όλη την διάρκεια της εκχύλισης, ίσως φταίει η πίεση, οπωσδήποτε όμως το ζήτημα έχει να κάνει με την προετοιμασία του pack στο portafilter για δεδομένο καφέ και μηχανή. Η Gaggia έχει το 58mm portafilter, ελπίζω να μην χρησιμοποιείς το πλαστικό tamper της συσκευασίας και να έχεις πάρει ένα μεταλλικό 58άρη, όπως λέει, και ο coolmind.
Φίλε μου έχω όλα τα αξεσουάρ για την παρασκευή espresso. Υστερώ μόνο στον μύλο άλεσης ( υπάρχει προγραμματισμός για κάποιον της EUREKA)
 



Μηνύματα
2.092
Reaction score
5.470
έχω την εντύπωση ότι θα φάω τελικά άκυρο.

ψωλεοσεξεχάσαμε
Καλυτερα,
Κοιταξε για κανενα μυλο με μεγαλυτερα μαχαιρια,δεν εχει σχεση το κοψιμο των 50 με των 58 και αντιστοιχα των 64 κλπ.
Θα σου στειλω με pm ενα link να δεις και να μιλησεις μαζι τους.

Για καποιον λογο δεν μπορω να σου στείλω pm.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.131
Reaction score
30.071
Μάλλον κάποια επιλογή, νομίζω το διόρθωσα.

Για τα μαχαίρια των 50 κλπ τι εννοείς, ότι δεν είναι μόνο θέμα χρόνου κοπής;

Εάν δεν κάτσει το σκέφτομαι να δω σε κανέναν επαγγελματικό αναλόγως της κατάστασης βέβαια.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.131
Reaction score
30.071
Μου ήρθαν κι εμένα από KUDU... πρώτη φορά παίρνω. Ημερομηνία καβουρδίσματος 23/11! Πολύ καλά! Δεν νομίζω να έχω ξαναπετύχει καφέ εβδομάδας. Τον κρατάμε αυτόν καθόλου ακόμη ή βουρ στον πατσά;
 

Μηνύματα
295
Reaction score
296
Μου ήρθαν κι εμένα από KUDU... πρώτη φορά παίρνω. Ημερομηνία καβουρδίσματος 23/11! Πολύ καλά! Δεν νομίζω να έχω ξαναπετύχει καφέ εβδομάδας. Τον κρατάμε αυτόν καθόλου ακόμη ή βουρ στον πατσά;
Βουρ στον πατσά!
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Μου ήρθαν κι εμένα από KUDU... πρώτη φορά παίρνω. Ημερομηνία καβουρδίσματος 23/11! Πολύ καλά! Δεν νομίζω να έχω ξαναπετύχει καφέ εβδομάδας. Τον κρατάμε αυτόν καθόλου ακόμη ή βουρ στον πατσά;
Και εμένα ίδια ημερομηνία καβουρδίσματος αλλά παρήγγειλα στις 23 και παρέλαβα το Σάββατο 26/11 (3 ημερών...). Αύριο μάλλον τελειώνω την πρώτη συσκευασία.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Μόνο το Kaya και το taf ήξερα... Δεν κατεβαίνω στο κέντρο πια.

Κι εγώ δεν κατεβαίνω συχνά (2 φορές/μήνα) αλλά ενημερώνομαι για όλες τις εξελίξεις.

Το Mokka, στην Αθηνάς, έχει ένδοξο παρελθόν. Ο Νίκος Ψωμάς, ιδιοκτήτης, προέρχεται από την οικογένεια που είχε το εργοστάσιο καφέ Bravo και το πιο διάσημο cafe της παλιάς εποχής των Αθηνών, το Brazilian στο Σύνταγμα. Όποτε περνάω από κει παίρνω για το σπίτι. Παραγγελίες δεν κάνω γιατί συνεργάζεται με ΕΛΤΑ courier που στην περιοχή μου υπολειτουργεί και αργούν πολύ.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.131
Reaction score
30.071
έχω την εντύπωση ότι θα φάω τελικά άκυρο.

ψωλεοσεξεχάσαμε

Κοίτα να δεις μου ήρθε τελικώς το ατιμουτσικο υπό πέπλο μυστικότητας

IMG_20221202_114720_edit_1250631456742497.jpg


Άντε να πω ότι πήγα και εγώ κάτι για τη μαύρη Παρασκευή
 




Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.131
Reaction score
30.071
IMG_20221203_194436_edit_1282104641777799.jpg


Σε σχέση με τον Graef 802 υπάρχει σαφής συνέπεια στο μέγεθος του κοψιματος. Και ο χρονοδιακοπτης μια χαρά φαίνεται, βέβαια η ζυγαριά μου έχει διαβαθμίσεις μόνο γραμμαριου (η επόμενη αγορά) ακατάλληλη να καταλαβαίνω τυχόν μικροαποκλισεις.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top