Barista Corner

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.103
Reaction score
30.054
Όχι, από εδώ. - 30%.
Ίσως έπρεπε να πάρω το επόμενο μοντέλο (specialita), αλλά σιγα.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.103
Reaction score
30.054
Α δεν ξέρω. Μικρή διαφορά είχαν. Ο Αλεξ έγραψε ότι ουσιαστικά είναι ο ακριβέστερος χρονοδιακοπτης. Αλλά βλέπω ότι και τα μαχαίρια είναι 55 έναντι 50mm
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Γιατί είναι καλύτεροι όσο μεγαλύτερα μαχαίρια έχουν;
Κάθε πότε θέλει καθάρισμα;
Βγάζετε κάθε φορά τη ποσότητα που θέλετε έστω και αν είναι ένας καφές;
Οι κόκκοι πόσο διάστημα αντέχουν χωρίς οξείδωση;
 

Μηνύματα
292
Reaction score
294
Γιατί είναι καλύτεροι όσο μεγαλύτερα μαχαίρια έχουν;
Κάθε πότε θέλει καθάρισμα;
Βγάζετε κάθε φορά τη ποσότητα που θέλετε έστω και αν είναι ένας καφές;
Οι κόκκοι πόσο διάστημα αντέχουν χωρίς οξείδωση;
Το καλύτερο σε ένα μύλο σχετίζεται από αρκετούς παράγοντες, οπότε είναι μια απλούστευση, να πούμε ένας μύλος που έχει μεγαλύτερης διαμέτρου μαχαίρια από ένα άλλο, είναι απαραίτητα καλύτερος, εάν βέβαια συγκρίνουμε την ίδια σχεδίαση και κατασκευή, δηλαδή, αν έχουμε δύο πανομοιότυπα μοντέλα, που η μόνη διαφορά είναι τα μεγαλύτερα μαχαίρια, πράγματι αυτός, θα επιτυγχάνει γρηγορότερη κοπή του καφέ, οπότε θα αναπτύσσεται και λιγότερη θερμοκρασία στο άλεσμα, το οποίο θα έχει και περισσότερη συνοχή στο τρίμμα, σε σχέση με εκείνον τον μύλο με τα μικρότερα μαχαίρια, παρ' όλα αυτά, αυτές οι διαφορές, με τον κατάλληλο χειρισμό (π.χ. distributor, tamping κ.α.) ξεπερνιούνται συνήθως.
Όσο πιο συχνά καθαρίζει κανείς τον εξοπλισμό του τόσο καλύτερα, σαν γενική αρχή, για τους μύλους πιο ειδικά, και μιας και εδώ μιλάμε για οικιακή χρήση, απομακρύνουμε όποια υπολείμματα καφέ μπορούμε να αφαιρέσουμε καθημερινά χωρίς να τον λύσουμε, τώρα σε τακτά διαστήματα καλό είναι να τον λύνουμε και να τον επιθεωρούμε, και να τον καθαρίζουμε, αυτό μπορεί π.χ. να γίνεται ανά τρίμηνο ή εξάμηνο, υπάρχει επίσης και ένα καθαριστικό της URNEX το GRINDZ "εν είδη κόκκου" που βοηθάει την απομάκρυνση των ελαίων του καφέ πιο εύκολα.
Εννοείτε πως αλέθεις πάντα την ποσότητα κόκκων για τους καφέδες που θα πιεις, δεν νοείται,να αλέσεις καφέ για αργότερα.
Αυστηρά-αυστηρά, μετά το άνοιγμα του σακουλιού, οι κόκκοι ενός specialty καφέ σε ορθή φύλαξη, (θερμοκρασία δωματίου, όχι έκθεση σε ηλιακό φως, χαμηλή υγρασία) κρατούν δύο εβδομάδες, στην πράξη ένας μήνας είναι ανεκτός.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.103
Reaction score
30.054
Εγώ δεν γεμίζω μεν το δοχείο του μύλου (παίρνει 300), αλλά βάζω καμία 100στη γραμμάρια κάθε φορά, βγάζουν 2-3 μέρες, μετά ξαναβάζω. Θέλει μοντιφιες single dose και δεν είμαι για τέτοια παιδεματα (ακόμη).
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.103
Reaction score
30.054
Αυτό που λένε για το ρύζι; Δεν δοκίμασα ποτέ, φαίνεται πολύ σκληρό για τον μύλο....
 

Μηνύματα
292
Reaction score
294
Αυτό που λένε για το ρύζι; Δεν δοκίμασα ποτέ, φαίνεται πολύ σκληρό για τον μύλο....
Ούτε εγώ το έχω δοκιμάσει, από αυτά που διαβάζω, υπάρχει ρίσκο ανάλογα και την ισχύ του μοτέρ του μύλου....
Επίσης μερικοί αναφέρουν, ότι και το ίδιο το ρύζι αφήνει ζαχαρώδη υπολείμματα πάνω στα μαχαίρια, τα οποία χρειάζεται αρκετό κόπο να τα αφαιρέσεις μετά.
Έτσι αυτό που συμπεραίνω, αν για λόγους ευκολίας και οικονομίας, χρησιμοποιείς το ρύζι, ίσως τελικά να μην αξίζει τον κόπο, διότι και θέτει σε κίνδυνο τον μύλο (η Barazza έχει μάλιστα εκδώσει σχετική ανακοίνωση, πως δηλαδή, δεν ισχύει η εγγύηση αν κάποιος κάνει τέτοια χρήση), ενώ αν ο μύλος είναι ισχυρός και δεν έχει λειτουργικό πρόβλημα δεν αποφεύγεις πάλι το λύσιμο και το εις βάθος καθάρισμα... οπότε δώρον άδωρον.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Α δεν ξέρω. Μικρή διαφορά είχαν. Ο Αλεξ έγραψε ότι ουσιαστικά είναι ο ακριβέστερος χρονοδιακοπτης. Αλλά βλέπω ότι και τα μαχαίρια είναι 55 έναντι 50mm
Έχω διαβάσει πάρα πολλές συζητήσεις κατόχων Silenzio και Specialita. Αν αγνοήσουμε αυτούς που θέλουν να υποστηρίξουν το "δικό τους" ως καλύτερο, η σύγκριση ως προς την απτή ποιότητα στο αποτέλεσμα βγάζει τα δύο μοντέλα ακριβώς ίδια.

Έχουν το ίδιο μοτέρ, στις ίδιες στροφές, με μοναδική ορατή διαφορά ~0,2 gr/sec πιο γρήγορο άλεσμα λόγω 5mm μεγαλύτερης διαμέτρου μαχαιριών. Αν θεωρείται σημαντικό σε ένα οικιακό setup να αλέθουμε τη δόση σε 12 sec αντί για 14 sec, πάω πάσο. Ως προς τη (θεμιτή) χαμηλότερη θερμοκρασία για να μην επηρεαστεί η γεύση του καφέ, θεωρώ ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να υπάρξει διαφορά σε αυτά τα επίπεδα σύγκρισης. Ο πιθανός αυξημένος στατικός ηλεκτρισμός λόγω χρόνου, πάλι είναι περισσότερο θέμα σχεδίασης.

Το "bigger is better" ισχύει με αστερίσκους. Τα μεγαλύτερα μαχαίρια είναι ακριβότερα, έχουν πιο δύσκολη σχεδίαση, απαιτούν πιο ακριβή ευθυγράμμιση και χρειάζονται δυνατό μοτέρ για να τα περιστρέφει. Ο κύριος λόγος που είναι διάσημα οφείλεται στις επαγγελματικές υλοποιήσεις που η ταχύτητα άλεσης είναι πρωταρχικός παράγοντας.
Θέλω να πω ότι το "Pro" δημιουργεί τάσεις που ενώ έχουν βάση, θεοποιούνται από τους home baristas, αδιαφορώντας για τους υπόλοιπους παράγοντες. Κάτι σαν τα Watts στον ήχο.

Επιστρέφουμε πάλι σε αυτό που έγραφα πριν λίγο καιρό για τα χόμπι. Ανήκουμε σε αυτούς που καυλ@νουμε με το σκάλισμα ή το αποτέλεσμα;

Αν είμαστε στους πρώτους και δεν έχουμε μεγάλο budget (άρα η γκρίνια είναι δεδομένη), η καλύτερη επιλογή μύλου είναι ένας DF64 που σηκώνει μοντιφιές. Αλλιώς αγοράζουμε ένα αξιοπρεπές μοντέλο από γνωστό κατασκευαστή κι έχουμε ένα αξιόπιστο και εμφανίσιμο setup.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.459
Μάλλον κάποια επιλογή, νομίζω το διόρθωσα.

Για τα μαχαίρια των 50 κλπ τι εννοείς, ότι δεν είναι μόνο θέμα χρόνου κοπής;

Εάν δεν κάτσει το σκέφτομαι να δω σε κανέναν επαγγελματικό αναλόγως της κατάστασης βέβαια.
Γιατί είναι καλύτεροι όσο μεγαλύτερα μαχαίρια έχουν;
Κάθε πότε θέλει καθάρισμα;
Βγάζετε κάθε φορά τη ποσότητα που θέλετε έστω και αν είναι ένας καφές;
Οι κόκκοι πόσο διάστημα αντέχουν χωρίς οξείδωση;
Οσο μεγαλυτερο μαχαιρι σε διαμετρο τοσο καλυτερη ποιοτητα αλεσης,και σιγουρα και ποιο γρήγορη αλλα στο σπιτι αυτο δεν παιζει συμμαντικο ρολο.
Εχω 58 και οπως ειπα ειχα 83 και μου λειπουν τα 83,η γεύση ηταν σε αλλο επιπεδο.
Αυτο εχει κανει και με τις στροφες που ανεβαζει ενα μυλος με μικροτερα μαχαιρια για να κοψει την Χ ποσοτητα καφε.Οσο μικροτερα μαχαιρια συνηθως περισσοτερη ταχυτητα περιστροφης,αρα στιγμιαια μεγαλυτερη θερμοκρασια των μαχαιριων στους κοκκους.
Του μυλους τους καθαρίζουμε μια φορα την εβδομαδα κανονικα,γιατι τα ελαια του καφε καθονται και αρχιζουν να μυριζουν ,και το συμμαντικο ειναι οτι μολις πεσει ο φρέσκος καφες για να κοπει παιρνει απο αυτο το αρωμα και χαλαει η γεύση του.Οξειδωση επισης υπάρχει απο την στιγμη που θα μεινει σε επαφη με το μέταλλο των μαχαιριων ο καφες,γι αυτο λεμε οτι το single dosing(ζυγιζεις μια δοση την κοβεις και τελος,δυο καφεδες δυο δοσεις)ειναι η καλυτερη μεθοδος.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Πάμε τώρα στο καθάρισμα του μύλου.

Ο απλός κανόνας λέει ότι όσο πιο λαδερούς κόκκους χρησιμοποιούμε, τόσο πιο συχνό καθάρισμα απαιτείται. Πιστεύω ότι όσοι συμμετέχουμε στο νήμα δεν ανήκουμε σε αυτήν την κατηγορία.

Το GRINDZ είναι αποτελεσματικό αν κάνουμε συχνή χρήση (κάθε 1-2 βδομάδες). Έρχεται όμως ακριβά (σχετικό).
Αν έχουμε αρκετό καιρό να τον καθαρίσουμε, δεν είναι ικανό να κάνει καλή δουλειά.

Προσωπικά, έχω διάφορα πινέλα, με μαλακή ή σκληρή τρίχα. Κάθε 2-3 μέρες σκουπίζω όσο βαθιά μπορούν να φτάσουν και ταυτόχρονα ρουφάω με τη φορητή ηλεκτρική σκούπα. Μία με δύο φορές /μήνα, βγάζω τα μαχαίρια και τα καθαρίζω πιο προσεκτικά. Στα σημεία που βρίσκω κολλημένα υπολείμματα χρησιμοποιώ ξύλινη οδοντογλυφίδα.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.459
Προσωπικά, έχω διάφορα πινέλα, με μαλακή ή σκληρή τρίχα. Κάθε 2-3 μέρες σκουπίζω όσο βαθιά μπορούν να φτάσουν και ταυτόχρονα ρουφάω με τη φορητή ηλεκτρική σκούπα. Μία με δύο φορές /μήνα, βγάζω τα μαχαίρια και τα καθαρίζω πιο προσεκτικά. Στα σημεία που βρίσκω κολλημένα υπολείμματα χρησιμοποιώ ξύλινη οδοντογλυφίδα.
Επισης μια μαλακη χαλκοβουρτσα μπορει να καθαρίσει οπως ο ξυλινη οδοντογλυφιδα και ποιο γρηγορα,και δεν υπαρχει θεμα φθορας των μαχαιριων γιατι ο χαλκος ειναι πολυ ποιο μαλακος απο το ανοξειδωτο ατσαλι.
Επισης τα μαχαιρια δεν τα πλένουμε ποτε με νερο γιατι χαλανε.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.103
Reaction score
30.054
Προσωπικά, έχω διάφορα πινέλα, με μαλακή ή σκληρή τρίχα. Κάθε 2-3 μέρες σκουπίζω όσο βαθιά μπορούν να φτάσουν και ταυτόχρονα ρουφάω με τη φορητή ηλεκτρική σκούπα. Μία με δύο φορές /μήνα, βγάζω τα μαχαίρια και τα καθαρίζω πιο προσεκτικά. Στα σημεία που βρίσκω κολλημένα υπολείμματα χρησιμοποιώ ξύλινη οδοντογλυφίδα.

τι κρίμα να μην είμαι εκεί να σε φωτογραφίσω βρε κερατά!

 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.103
Reaction score
30.054
Επισης μια μαλακη χαλκοβουρτσα μπορει να καθαρίσει οπως ο ξυλινη οδοντογλυφιδα και ποιο γρηγορα,και δεν υπαρχει θεμα φθορας των μαχαιριων γιατι ο χαλκος ειναι πολυ ποιο μαλακος απο το ανοξειδωτο ατσαλι.
Επισης τα μαχαιρια δεν τα πλένουμε ποτε με νερο γιατι χαλανε.

Του Graef τα έβαζα σε caffiza. Τι θα πάθουν, ανοξείδωτα δεν είναι; Τον έλυνα, έβγαζα το κωνικό μαχαίρι, το άλλο το καλαθάκι με τα δόντια, τη βάση του μαχαιριού, τα έβαζα σε ζεστό νερό με caffiza, τον υπόλοιπο χώρο άλεσης με πινέλο (και ηλεκτρική σκούπα γιατί λίγη πούδρα ξέφευγε και στον υπόλοιπο μύλο κάπως).
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.459
Του Graef τα έβαζα σε caffiza. Τι θα πάθουν, ανοξείδωτα δεν είναι; Τον έλυνα, έβγαζα το κωνικό μαχαίρι, το άλλο το καλαθάκι με τα δόντια, τη βάση του μαχαιριού, τα έβαζα σε ζεστό νερό με caffiza, τον υπόλοιπο χώρο άλεσης με πινέλο (και ηλεκτρική σκούπα γιατί λίγη πούδρα ξέφευγε και στον υπόλοιπο μύλο κάπως).
Οξειδώνονται οι κόγχες τους και φθείρονται κατά την χρήση τους. Μην το κάνεις αυτό.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.459
Ότι θέλετε να καθαρίσετε σε συσκευές που έχουν να κάνουν με καφέ χρησιμοποιήστε καθαρό οινόπνευμα(όχι λοσιόν) εξατμίζεται και τέλος
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Είχα μια σπάνια συνάντηση σήμερα!!!!!! Παραλαβή από roller roasters .Colombia Gesha. Θα ανεβάσω και εκχειληση το βραδάκι.
View attachment 272870
για πες μας εντυπωσεις, αξιζει τον κοπο και τα χρηματα? επισης αραγε, ποσο θα κρατησει σωστα μετα το ανοιγμα?
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top