Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.426
Reaction score
79.769
@cangaroo μπες στο νήμα του Έαρ να δεις όλα τα γραφήματα και την εξέλιξη τους.
Εκτίθεσαι συστηματικά.

Δεν έχεις μάλλον πλήρη εικόνα για το που έμπλεξες.
Και όπως λεν και στο χωριό μου, don’t bring a knife to a gunfight
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.452
Reaction score
125.913
Κωστα: το ηρωδειο αποτελει εξαιρεση λογο του τοιχου πισω του;) η ακουστικη του αν εισαι στο πρωτο διαζωμα κατι γινεται αν εισαι στο δευτερο που ημουν σχεδον παντα εγω αστα να πανε;)
Χρήστο, δε μιλάω από "προσωπικές κρίσεις" ή "κρίσεις τρίτων άσχετων", δηλαδή όσα γράφω σίγουρα δεν αποτελούν δικές μου προσωπικές "απόψεις" από δήθεν "εμπειρίες" και τρίχες κατσαρες.

Σεβαστές οι δικές σου απόψεις, όπως και του καθενός, αλλά προσωπικά θα υιοθετήσω μόνον ότι βρίσκεται δημοσιευμένο σε εμπεριστατωμένες επιστημονικές έρευνες.

Για το Ηρώδειο, καλά θυμόμουν, το είχα δει:

Screenshot_20230314-165514~2.png


Γενικώς στο φόρουμ είναι σύνηθες να ανταλλάσσονται προσωπικές απόψεις, οι οποίες είναι σα τις κ@λοτρυπίδες, όλοι έχουν μια. 😂🤪😁

Η πάγια τακτική μου, είναι να μεταφέρω γνώση, δηλαδή ότι έχω διαβάσει σε εμπεριστατωμένες έρευνες, και όχι προσωπικές απόψεις.

Είναι δύσκολο το διάβασμα, ξέρω...😂🤪😁
 
Last edited:


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.037
Reaction score
6.847
στις σωστές γωνίες ακρόασης, με απόλυτη ακρίβεια. Ούτε 1 μοίρα λάθους δεν έγινε αποδεκτή, με.μονη εξαίρεση το κεντρικό, που λόγω οθόνης βρίσκεται χαμηλότερα κατά 9°.

Σε συνδυασμό με τις προβλεπόμενες μετρήσεις χρόνων αντήχησης του χώρου, και με επιτυχημένη ενσωμάτωση 4 σαμπ με τη βοήθεια του λογισμικού του τρινοβ
Ναι, αλλά δεν έχεις "πλήρη μελέτη". Έχεις;
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Και όπως λεν και στο χωριό μου, don’t bring a knife to a gunfight
Ιδίως άμα θα διεξαγόταν η οπλομαχία στο... Carnegie Hall των dedicated. :roflmao:

Η λειτουργία της νοημοσύνης έγκειται στο να επεξεργάζεται αντικειμενικά δεδομένα και από αυτά να βγάζει δικαιολογημένα συμπεράσματα.
Έχει όμως διαπιστωθεί επιστημονικά ότι ειδικά η ανθρώπινη νοημοσύνη λειτουργεί διυλίζοντας τα διαθέσιμα αντικειμενικά δεδομένα μέσα από υποκειμενικά στοιχεία...Τα αντικειμενικά δεδομένα συνεπάγονται την τεχνική ανωτερότητα των ορθά δομημένων immersive setup έναντι των παραδοσιακών πολυκαναλικών. Ως υποκειμενικός παράγοντας όμως παραμένουν στοιχεία όπως η διάθεση , χρηματική ευρωστία , χωροταξική ευχέρεια αλλά και οικειότητα που θα ένιωθε ο εκάστοτε ακροαματικόφιλος προς την υλοποίηση δεδομένου setup...

Οι μεν επαναλαμβάνουν ότι η ανωτερότητα των πολυκαναλικών θα εξαφανίσει τα κλασσικά δικαναλικά χωρίς να λογαριάζουν την ευχέρεια και τις διαθέσεις των χρηστών.Οι δε επικαλούνται τη μικρότερη επεξεργασία σήματος με την απλούστερη εφαρμογή στα δικαναλικά για να προκρίνουν τη διαιώνισή τους έναντι των εξελίξεων στην τεχνολογία χωρίς να λογάριαζαν την επιθυμία ενός χρήστη γι αναβαθμίσεις με ανώτερο αντίκρυσμα σε σχέση με αέναη εναλλαγή κεφαλοβραχιόνων, ενισχυτικών-ηχείων και διάφορων παρελκομένων.

Όσο εύλογα επιχειρήματα και ν'αναπτύσσουν οι μεν και οι δε από τη στιγμή που θα παρακάμπτεται ο υποκειμενικός παράγοντας, η εμπλεκόμενη νοημοσύνη φαντάζει περισσότερο τεχνητή παρά ανθρώπινη.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
@costas EAR , δίχως παρεξήγηση αλλά μου σφύριξαν κάτι Αθηναίοι χαϊεντάδες :roflmao: ότι κάποτε σε προγραμματισμένο ραντεβού στην Θεσσαλονίκη για ακρόαση του συστήματός σου κότεψες και την έκανες με ελαφρά πηδηματάκια….
Ισχύει ?
Μπέρδεψαν τους Τσουκαλάδες και ήταν ΑΕΚ -τζήδες ; 😀

Αν εχεις διπλα τιποτις ζομπι καηκες φωνασκουν και ασχημονουν
Δεν έρχεται ο @wnet σε τέτοια events αφού. 😍
Το ιδανικο ειναι να ειναι κανα τεκνο αγριουλικο με κανα σουπερ μινι τοτε μαλιστα
Αυτές μπορεί να τις έφερε ο wnet. Εδώ αρχίζω και σε πιστεύω, αντικρουόμενα στοιχεία έχω. 😀

Υ.Γ. : @Δημητρης 777 Θεός όπως πάντα. 😀
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.276
Reaction score
27.178
Δεν ανέφερα κάτι σχετικό με upmixing. Πλάκα κάνω που μιλάμε σοβαρά για ιδανικές συνθήκες σε χώρους καθημερινής χρήσης. Ε πάνω σε αυτό ας βάλουν και ένα κεντρικό με ενσωματωμένο sub. 😅
Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι το κεντρικό είναι υποδεέστερο από τα flagship L+R.

Χρήστο, δε μιλάω από "προσωπικές κρίσεις" ή "κρίσεις τρίτων άσχετων", δηλαδή όσα γράφω σίγουρα δεν αποτελούν δικές μου προσωπικές "απόψεις" από δήθεν "εμπειρίες" και τρίχες κατσαρες.

Σεβαστές οι δικές σου απόψεις, όπως και του καθενός, αλλά προσωπικά θα υιοθετήσω μόνον ότι βρίσκεται δημοσιευμένο σε εμπεριστατωμένες επιστημονικές έρευνες.

Για το Ηρώδειο, καλά θυμόμουν, το είχα δει:

View attachment 284389

Γενικώς στο φόρουμ είναι σύνηθες να ανταλλάσσονται προσωπικές απόψεις, οι οποίες είναι σα τις κ@λοτρυπίδες, όλοι έχουν μια. 😂🤪😁

Η πάγια τακτική μου, είναι να μεταφέρω γνώση, δηλαδή ότι έχω διαβάσει σε εμπεριστατωμένες έρευνες, και όχι προσωπικές απόψεις.

Είναι δύσκολο το διάβασμα, ξέρω...😂🤪😁
Η επιστημονική μελέτη που έχουμε κάνει με τους κολλητούς μου, αποδεικνύει ότι το ιμέρσιβ είναι πχιο απολαυστικό με μερικές μινιφορούσες παρέα.

Αμελέτητα
Καπαμά :lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.732
Reaction score
28.105
Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι το κεντρικό είναι υποδεέστερο από τα flagship L+R.
Δεν φτιάχνουν όλοι μεγάλα κεντρικά. Βασικά, μετρημένοι όσοι φτιάχνουν. Πιστεύω πως θεωρούν τα μεγάλα κεντρικά μη εμπορικά, δεν θα τα πάρει κανείς, ώστε να δικαιολογήσουν R&D και production.
Από την άλλη τα μεγάλα LR είναι πολύ εμπορικά με μεγάλη πίτα (stereo - multichannel), ενώ τα κεντρικά έχουν πολύ μικρότερη, τα δεν μεγάλα κεντρικά ακόμα μικρότερη.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.291
Reaction score
13.203
Γενικώς στο φόρουμ είναι σύνηθες να ανταλλάσσονται προσωπικές απόψεις, οι οποίες είναι σα τις κ@λοτρυπίδες, όλοι έχουν μια
Τι τοθελες και το ειπες αυτο το λεει και ο Μαρκησιος που ειναι χομο ερεκτους :gamer:
Κωστα: δεν διαφωνω και δεν αμφισβητω της επιστημονικες μετρησεις μονο εκ πειρας ομιλω
Ειναι δυσκολο πραγμα η ακουστικη της συμφωνικης ορχηστρας στον ανοιχτο χωρο Τα οργανα που υποφερουν ειναι τα ενχορδα τα πνευστα πολυ λιγοτερο και κορνετες τρομπονια καθολου
αν υπαρχει ηλεκτρισμος και ηχεια νο προμπλεμ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.452
Reaction score
125.913
Τα αντικειμενικά δεδομένα συνεπάγονται την τεχνική ανωτερότητα των ορθά δομημένων immersive setup έναντι των παραδοσιακών πολυκαναλικών.
Αυτή ακριβώς είναι η ουσία του τίτλου του εν λόγω θρεντ. 😎

Οι μεν επαναλαμβάνουν ότι η ανωτερότητα των πολυκαναλικών θα εξαφανίσει τα κλασσικά δικαναλικά χωρίς να λογαριάζουν την ευχέρεια και τις διαθέσεις των χρηστών.
Αυτό αποτελεί παρανόηση του τίτλου του εν λόγω θρεντ. 😁

Η τεχνική ανωτερότητα του ενός, δεν συνεπάγεται την επικράτησή του στην πλειοψηφία των σεταπ των χρηστών, έναντι άλλων απλούστερων σεταπ, για πολλαπλούς λόγους, εκ των οποίων υψηλότερη βαρύτητα έχει κυρίως ο οικονομικός (πολλά ηχεία πολλά τα λεφτά) και ο χωρικός (λίγοι έχουν dedicated, και στα σαλόνια πέφτει παντόφλα).

Μάλιστα, εντελώς αντιθέτως με την δήθεν "κόντρα", το είδος του σεταπ που επικρατεί αριθμητικά στην συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου, είναι το ...μονοκάναλο μπλουτουθ. 😎

Κι αυτό γίνεται κυρίως για 2 λόγους: πρωτίστως ο οικονομικός, και ακολουθεί η ευχρηστία των μονοκαναλων μπλουτουθ ηχείων, ακόμα και επιπέδου σονος, που προσφάτως απέκτησαν ικανότητα για ιμερσιβ. ❤

η εμπλεκόμενη νοημοσύνη
Άστα άστα, που λέει κι η γριά.😂🤪😜😁
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.291
Reaction score
13.203
χρηματική ευρωστία
700.000 ευρω;) αγορα οικοπεδου χτισιμο οικιας συν 100.000 λιαν επιεικως για AV ενεργα κλπ κλπ:idk:
χωροταξική ευχέρεια
4 στρεμματα εξω απο τον αστικο ιστο 300 τετραγωνικα οικια με απολυτα φροντισμενο χωρο
τοτε κατι γινεται:idk:
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.781
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top