Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
4.115
Reaction score
3.660
Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Κυριακοπουλε μαθε να στηριζεις αυτο που λες οχι να πετας οτι σου κατεβει , το ιντερνετ ειναι γεματο απο τετοια ατομα δεν χρειαζομαστε περισσοτερους αρκετα πια και μην φοβασε αν καποιος αγορασει νικον δεν θα μινεις μονος εχεις πολλους κανονακιδες στο Cult που φτιαξατε με της κουδουνιστρες σας.

Θα σου στειλο ΠΜ μην φοβασε.

Μιζες απο νικον δεν περνω αν και ειμαι μελος της και μαθε κατι ακομη οτι εχω και επαγγελματικες Canon , Μινολτα και βαλε εκτος απο νικον.
Δεν τιθεται θεμα μιζας αλλα αν επερνα μιζα ακομη καλυτερα και ουτε ντροπη θα ητανε .

Οταν θα λες κατι να το καλυπτεις και μην μου ξαναπεις για ραντεβου να μου διξεις τα ΔΗΘΕΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ δειγματα που εβγαλες με επαγγελματικες νικον και κανον ασε μεγαλε δεν πιανουν τετοια εδω αυτα να τα πεις στο αλλο σαιτ εκει που κυριαρχοι η ανωμαλια το ψεμα και η χαζομαρα .

Αυτα και ζησε με τα ψεματα σου κυριακοπουλε.
Στείλε με πμ το μειλ σου να σου στείλω δείγματα.
 




Μηνύματα
4.115
Reaction score
3.660
Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Για τα λεφτά που δίνεις και την χρήση που τον θέλεις καλός είναι.
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
Ο εν λόγω Sigma οπως και ολοι οι Superzoom με ευρος 18-ΧΧΧ (οπου ΧΧΧ >= 200) ειναι μια αξιοπρεπης λύση για τα πρώτα βήματα στην φωτογραφία. Ακομα ομως και οταν καποιος εχει προχωρήσει παρακατω, ενας τετοιος φακος αποτελει μια πρώτης ταξεως λύση οταν π.χ θελουμε να παμε μια εκδρομη ή ενα ταξιδι και δεν θελουμε η δεν μπορουμε να κουβαλάμε ενα κασονι φακους. Οι φακοι αυτοι βεβαια οπτικά δεν ειναι κατι το σπουδαιο, ειδικά στα τελέ διαφράγματα ειναι soft και σκοτεινοί (ειδικά οι sigma - 6.3) και συχνα εχουν χρωματικές εκτροπές. Η εμπειρία μου με εναν Sigma 18-200 DC OS HSM μου ειχε επιβεβαιώσει ολα τα παραπάνω.

Επισης η Sigma οπως και η Tamron δεν φημίζονται για το quality control των φακών της ειδικά της non professional EX σειράς. Οποιος θελει να αγοράσει ενα τετοιο φακο θα πρέπει να τον τσεκαρει στην μηχανή του για πιθανά προβλήματα front/back focus και για υπερβολικό softness.

Eπισης πολλοί consumer φακοι της Sigma εχουν μια ελαφρά αποκλιση προς το καφε-κίτρινο στα χρώματά τους που σε καποιους αρέσει σε καποιους οχι αλλά καλό ειναι να ελεγχθει με μερικές φωτογραφίες πριν την αγορά...

Εναλλακτική αριστη επιλογή για τα λεφτά του (αλλα με μικροτερο) εύρος ο Nikon 18-105 VR
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Θα ήθελα να σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά καταλήγω στην D5000 και φακό αυτόν που πρότεινε ο φίλος Κυριακόπουλος τον Tamron 17-50mm f/2.8.

Θα κάνω λίγη υπομονή μήπως και με τις χριστουγεννιάτικες προσφορές πετυχω καλύτερη τιμή. Με την πρώτη ορεινή εξόρμηση θα postαρω εντυπώσεις και δείγματα!
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Ποτε δεν καταλαβα τι μανια ειναι αυτη με το να αγοραζει καποιος μια πολυ καλη DSLR και να την καρφωνει ενα φακο που τα κανει ολα απο λιγο και ολα μανταρα οπως οποιοσδηποτε 18-200 - 18-300 .
Ακομη χειροτερα στα χερακια ενος πρωταρη ακομη χειροτερα με τετοιους φακους μιας που αυτοι οι φακοι θελουν καποια ιδιαιτερη μεταχειριση.

Τι ειναι τελικα αυτο που κανει τοσο αρχαριο πρωταρη κοσμακη να αγοραζει φακους τετοιους ?
Μηπως να εντυπωσιαζει κοσμο σων και καλα εχω μηχαναρα ?
Μηπως ειναι η αγνοια ?
Δεν ξερω για να ειμαι απολυτος αλλα καπου στο ενδιαμεσο πρεπει να βοσκει το πραγμα.

Καθημερινα βλεπω πολυ κοσμακη που αγοραζουνε κατι μηχαναρες οπως η D90 - D500 και ολοι τους με ρωτανε τι πηγε στραβα μιας που με κατι μηχανουλες τσεπης στα $250 ειχανε καλυτερα αποτελεσματα.

Για ολα και απο λιγο μια μηχανη τσεπουλας ειναι οτι το καλυτερο και εχεις ελαφροτερη τσεπη και μηχανη να κουβαλας.
Απο ποιοτητα και εδω πολυ πιο καλυτερη στα χερια καποιου πρωταρη μιας που η σημερινες μηχανες τσεπης ειναι διαφορετικες απο μια φορα και εναν καιρο.

Μια μηχανη οπως η D90 - D500 αν την αγορασεις και δεν βαλεις καποιον φακο τις προκοπης δεν εχεις D90 - D500 αλλα κατι χειροτερο απο μηχανη τσεπησ στα $200 .
Δεν ειπα να ξοδεψεται μια περιουσια για ακριβο φακο και υπαρχουν φακοι φοβεροι σε προσιτη τιμη αντις του καταραμενου ΚΙΤ φακου .
Αν κανεις το καλο που λενε να το κανεις διαφορετικα τζαμπα τα λεφτα.
Θα ριξω και μερικα τεστακια με την D90 και τον 18-105 εναντι μιας Canon Compact $250 να δειτε τι γινεται .
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Ο εν λόγω Sigma οπως και ολοι οι Superzoom με ευρος 18-ΧΧΧ (οπου ΧΧΧ >= 200) ειναι μια αξιοπρεπης λύση για τα πρώτα βήματα στην φωτογραφία. Ακομα ομως και οταν καποιος εχει προχωρήσει παρακατω, ενας τετοιος φακος αποτελει μια πρώτης ταξεως λύση οταν π.χ θελουμε να παμε μια εκδρομη ή ενα ταξιδι και δεν θελουμε η δεν μπορουμε να κουβαλάμε ενα κασονι φακους. Οι φακοι αυτοι βεβαια οπτικά δεν ειναι κατι το σπουδαιο, ειδικά στα τελέ διαφράγματα ειναι soft και σκοτεινοί (ειδικά οι sigma - 6.3) και συχνα εχουν χρωματικές εκτροπές. Η εμπειρία μου με εναν Sigma 18-200 DC OS HSM μου ειχε επιβεβαιώσει ολα τα παραπάνω.

Επισης η Sigma οπως και η Tamron δεν φημίζονται για το quality control των φακών της ειδικά της non professional EX σειράς. Οποιος θελει να αγοράσει ενα τετοιο φακο θα πρέπει να τον τσεκαρει στην μηχανή του για πιθανά προβλήματα front/back focus και για υπερβολικό softness.

Eπισης πολλοί consumer φακοι της Sigma εχουν μια ελαφρά αποκλιση προς το καφε-κίτρινο στα χρώματά τους που σε καποιους αρέσει σε καποιους οχι αλλά καλό ειναι να ελεγχθει με μερικές φωτογραφίες πριν την αγορά...

Εναλλακτική αριστη επιλογή για τα λεφτά του (αλλα με μικροτερο) εύρος ο Nikon 18-105 VR
quality control ειπες ?
Ακομη και η νικον και κανον που κοστιζουν 5-10 και ανω χιλλιαρικα τους στελνουμε πισω για φτιαξιμο .
Ολοι οι φακοι εχουν προβληματα αλλα αυτο που λενε στο ιντερνετ την γνωστη καραμελα οτι δηθεν η ταμρον και σιγμα δεν εχουν καλο quality control ειναι παρατραβηγμενο .
Απο εμπιρεια που εχω δεν ειχα κανενα προβλημα με πολλους σιγμα και ταμρον αντιθετως ειχα με νικον σε 10πλασια και ανω τιμη .

Οσο για τις χρωματικες εκτροπες η νικον και κανον εχουν "λιγοτερες" αλλα εχουν και αυτοι .
Κατι σουπερ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ τελεφωτο απο νικον δεν εχουν και κατι σουπερ ακριβοι Leica & Carl zeiss . Για να εχεις φακο με ουδετερα χρωματα και χωρις εκτροπες πρεπει να σκασεις πολυ μαααα πολυ χρημα .

Για τους σιγμα οι παλιοι δεν εχουν διαφορα με τους καινουργιους λιγο στο κοντραστ περιπου το ιδιο πραγμα ειναι τιποτα το σπεσιαλ.
Η σιγμα πασχουν απο κοντραστ και αλλα πραγματακια πολυ σημαντικα που συντομα μολις βρω χρονο θα σας βαλω μερικα δειγματα να δειτε που και πως .
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
Θα ήθελα να σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά καταλήγω στην D5000 και φακό αυτόν που πρότεινε ο φίλος Κυριακόπουλος τον Tamron 17-50mm f/2.8.

Θα κάνω λίγη υπομονή μήπως και με τις χριστουγεννιάτικες προσφορές πετυχω καλύτερη τιμή. Με την πρώτη ορεινή εξόρμηση θα postαρω εντυπώσεις και δείγματα!


Δεν συμφωνώ στο να περιμένεις.. Συνήθως στην Ελλάδα οι τιμές τα Χριστούγεννα δεν πεφτουν .. Ο κόσμος παιρνει τον 13ο μισθο και οι μαγαζάτορες δεν εχουν λογο να ριξουν τιμές μιας και εαν δεν παρεις εσύ θα παρει ο επόμενος.. ενώ συχνά εμφανίζονται και θεματα διαθεσιμότητας προιοντων (πραγματικά η "τεχνητά"). Εχω κανει το λαθος να ψαχνουμε με ενα φιλο εναν φακό 2-3 μερες πριν τα Χριστουγεννα πρόπερσι και το μονο που κερδισαμε ηταν να ξεποδαριαστουμε γυρνωντας ολα τα μαγαζια του κεντρου και τελικά να τον αγοράσει χωρις την παραμικρή έκπτωση. Μαλιστα στα περισσότερα δεν ειχε καν το χρονο να δοκιμασει το φακο μιας και οι μαγαζάτορες λογω πελατειας δεν μπορουσαν να αφιερώσουν τον κατάλληλο χρονο σε εμας..


Αν εχεις τα χρήματα πηγαινε στα γνωστά μαγαζια του κεντρου κανε τις βολτες και τα παζάρια σου και αγόρασε τώρα .. Δεν προκειται να γινει τιποτα συνταρακτικό απο πλευράς τιμών μεχρι τα Χριστούγεννα .... (ασε που μυριζομαι πάλι επεισόδια όπως περσυ...)
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Ποτε δεν καταλαβα τι μανια ειναι αυτη με το να αγοραζει καποιος μια πολυ καλη DSLR και να την καρφωνει ενα φακο που τα κανει ολα απο λιγο και ολα μανταρα οπως οποιοσδηποτε 18-200 - 18-300 .
Ακομη χειροτερα στα χερακια ενος πρωταρη ακομη χειροτερα με τετοιους φακους μιας που αυτοι οι φακοι θελουν καποια ιδιαιτερη μεταχειριση.

Τι ειναι τελικα αυτο που κανει τοσο αρχαριο πρωταρη κοσμακη να αγοραζει φακους τετοιους ?
Μηπως να εντυπωσιαζει κοσμο σων και καλα εχω μηχαναρα ?
Μηπως ειναι η αγνοια ?
Δεν ξερω για να ειμαι απολυτος αλλα καπου στο ενδιαμεσο πρεπει να βοσκει το πραγμα.

Καθημερινα βλεπω πολυ κοσμακη που αγοραζουνε κατι μηχαναρες οπως η D90 - D500 και ολοι τους με ρωτανε τι πηγε στραβα μιας που με κατι μηχανουλες τσεπης στα $250 ειχανε καλυτερα αποτελεσματα.

Για ολα και απο λιγο μια μηχανη τσεπουλας ειναι οτι το καλυτερο και εχεις ελαφροτερη τσεπη και μηχανη να κουβαλας.
Απο ποιοτητα και εδω πολυ πιο καλυτερη στα χερια καποιου πρωταρη μιας που η σημερινες μηχανες τσεπης ειναι διαφορετικες απο μια φορα και εναν καιρο.

Μια μηχανη οπως η D90 - D500 αν την αγορασεις και δεν βαλεις καποιον φακο τις προκοπης δεν εχεις D90 - D500 αλλα κατι χειροτερο απο μηχανη τσεπησ στα $200 .
Δεν ειπα να ξοδεψεται μια περιουσια για ακριβο φακο και υπαρχουν φακοι φοβεροι σε προσιτη τιμη αντις του καταραμενου ΚΙΤ φακου .
Αν κανεις το καλο που λενε να το κανεις διαφορετικα τζαμπα τα λεφτα.
Θα ριξω και μερικα τεστακια με την D90 και τον 18-105 εναντι μιας Canon Compact $250 να δειτε τι γινεται .
Εσύ τι θα έβαζες σε μια D90 ή D5000 pixelfun ;
 

Μηνύματα
467
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Δεν συμφωνώ στο να περιμένεις.. Συνήθως στην Ελλάδα οι τιμές τα Χριστούγεννα δεν πεφτουν .. Ο κόσμος παιρνει τον 13ο μισθο και οι μαγαζάτορες δεν εχουν λογο να ριξουν τιμές μιας και εαν δεν παρεις εσύ θα παρει ο επόμενος.. ενώ συχνά εμφανίζονται και θεματα διαθεσιμότητας προιοντων (πραγματικά η "τεχνητά"). Εχω κανει το λαθος να ψαχνουμε με ενα φιλο εναν φακό 2-3 μερες πριν τα Χριστουγεννα πρόπερσι και το μονο που κερδισαμε ηταν να ξεποδαριαστουμε γυρνωντας ολα τα μαγαζια του κεντρου και τελικά να τον αγοράσει χωρις την παραμικρή έκπτωση. Μαλιστα στα περισσότερα δεν ειχε καν το χρονο να δοκιμασει το φακο μιας και οι μαγαζάτορες λογω πελατειας δεν μπορουσαν να αφιερώσουν τον κατάλληλο χρονο σε εμας..


Αν εχεις τα χρήματα πηγαινε στα γνωστά μαγαζια του κεντρου κανε τις βολτες και τα παζάρια σου και αγόρασε τώρα .. Δεν προκειται να γινει τιποτα συνταρακτικό απο πλευράς τιμών μεχρι τα Χριστούγεννα .... (ασε που μυριζομαι πάλι επεισόδια όπως περσυ...)


Εγω παλι λέω οτι η καλλιτερη περιοδος ειναι αμεσως μετα τις γιορτες...και πριν τις εκπτωσεις...ολοι σχεδον εχουν αδειασει τις τσεπες τους και πραγματικα δεν υπαρχει σαλιο.....τα μαγαζια αδεια και οι μαγαζατορες κανουν κυριολεκτικα π@π@ς αμα δουν πελατη ...ειδικα με μετρητα.....
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Εσύ τι θα έβαζες σε μια D90 ή D5000 pixelfun ;
Στην D90 που εχω καλυτερα να μην ξερεις τι βαζω :116:

Αν δεν ειχα τα λεφτα η δεν ηθελα να ριξω για κανενα φακο τις προκοπης αντις για να εχω μια μηχαναρα σαν την D90 & D5000 με κανενα τενεκε απο ταμρον 17-50 η καμμια κουδουνιστρα οπως ο 18-250 - θα ειχα αγορασει μια Used D40 $200 και θα επερνα κανενα 50 1.4 τον καινουργιο αντε και κανενα αλλο καλο φακο .

Ετσι με ιδια λεφτα στο κοστος της D90 & D5000 θα ειχα καλυτερα αποτελεσματα στην ποιοτητα.

Για να ειμαι μαζι σας πιο ειλικρινης δεν θα εδεινα ποτε πολλα λεφτα για οποιαδηποτε καινουργια DX Camera . Δεν αξιζει μιας που αυτες η μηχανες ειναι στο τελος της καριερας τους ασε που η τιμες τους μετα απο μισο χρονακι γινονται για κλαματα.

Παρτε καμμια μεταχειρισμενη βαλτε καποιον μεταχειρισμενο φακο γενικης χρησης σαν τον 18-105 και ουτε καν να αγορασεται τσαντα και φιλτρα και τριχες και ξοδεματα τσαμπα και βερεσε.

Πιστεψτε με καποτε και εγω εκανα λαθη και τα εχω περασει και ειχα χασει πολλα λεφτα κανοντας λαθη .

Αφοσιωση στην φωτογραφια στο καδρο στο πνευμα της φωτογραφιας και αλλα πολλα που πρεπει να κανει καποιος κι οχι να ψαχνουμε τι κανει λιγο απο ολα για τα παντα.

Ψαξτε ελληνικα φορα εχει πυροβολημενους που πουλανε μηχαναρες και νομιζουνε αν κανουνε ανανεωση θα γινουνε φωτογραφοι . Αγοραστε μηχανες σε μιση τιμη απο δαυτους και φακους και ριξτε τα υπολειπα σας λεφτα σε κανενα ταξιδακι :107:
 



Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Εχω ρίξει πολύ γέλιο μιλάμε χαχαχαχαχαχα.....

Να πω και εγώ ο έξπερ του internet (κατα τον pixelfun, φτωχό-πλην-τίμιο-ανορθόγραφο) ότι καλύτερα αν θες να ρίξεις λεφτά, να ρίξεις σε φακό. Πάρε μια παλιότερη μηχανή και πάρε έναν καλό φακό.
Προσωπικά πήρα την 5D μετά την αναγγελία της 5DmkII σε τιμή ξεφτύλα, γλύτωσα πολλά χρήματα και πήρα καλούς φακούς.
Ο φακός είναι το βασικότερο. Παλιότερα μου έδειχνε φίλος τις φωτο του με την 10D και έναν 18-50 της sigma (που υπέφερε απο πολυυυυυυ front-focus) τέρμα κλειστό και παράλληλα απο μια sony (δεν θυμάμαι ποια είναι, αυτή με τον μακρουλούτσικο φακό) και με ρώταγε με απορία, πως γίνετε να θεωρείτε καλή μηχανή μια DSLR με τέτοιες φωτογραφίες....

Προτείνω λοιπόν, αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα της φωτογραφίας, ρίξε λεφτά στο φακό. Εκεί θα δεις διαφορές και όχι απο το σώμα (καλά και απο αυτό, αλλά μόνο αν έχεις τα λεφτά για το "συνολάκι").

White-balance θωλούρες και ξεπλυμένα χρώμματα, τα ξεπερνάς και μόνο για αστείο τα λαμβάνεις.... Δεν υπάρχει σήμερα σοβαρός άνθρωπος που να χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή της μηχανής για να φτιάχνει ISO.... αυτά μετά, με το lighroom.... αν και το προγραμαμτάκι της Canon κάνει πολύ καλύτερη δουλειά σε ποιότητα εικόνας απο το Lightroom....
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Εχω ρίξει πολύ γέλιο μιλάμε χαχαχαχαχαχα.....

Να πω και εγώ ο έξπερ του internet (κατα τον pixelfun, φτωχό-πλην-τίμιο-ανορθόγραφο) ότι καλύτερα αν θες να ρίξεις λεφτά, να ρίξεις σε φακό. Πάρε μια παλιότερη μηχανή και πάρε έναν καλό φακό.
Προσωπικά πήρα την 5D μετά την αναγγελία της 5DmkII σε τιμή ξεφτύλα, γλύτωσα πολλά χρήματα και πήρα καλούς φακούς.
Ο φακός είναι το βασικότερο. Παλιότερα μου έδειχνε φίλος τις φωτο του με την 10D και έναν 18-50 της sigma (που υπέφερε απο πολυυυυυυ front-focus) τέρμα κλειστό και παράλληλα απο μια sony (δεν θυμάμαι ποια είναι, αυτή με τον μακρουλούτσικο φακό) και με ρώταγε με απορία, πως γίνετε να θεωρείτε καλή μηχανή μια DSLR με τέτοιες φωτογραφίες....

Προτείνω λοιπόν, αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα της φωτογραφίας, ρίξε λεφτά στο φακό. Εκεί θα δεις διαφορές και όχι απο το σώμα (καλά και απο αυτό, αλλά μόνο αν έχεις τα λεφτά για το "συνολάκι").

White-balance θωλούρες και ξεπλυμένα χρώμματα, τα ξεπερνάς και μόνο για αστείο τα λαμβάνεις.... Δεν υπάρχει σήμερα σοβαρός άνθρωπος που να χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή της μηχανής για να φτιάχνει ISO.... αυτά μετά, με το lighroom.... αν και το προγραμαμτάκι της Canon κάνει πολύ καλύτερη δουλειά σε ποιότητα εικόνας απο το Lightroom....
Σιγα ρε μεγαλε πλουσιε στην ορθογραφια και εφιαλτη της φωτογραφιας http://www.netmachine.gr/

Ενα δις φτωχος στα ελληνικα "ορθογραφια" παρα στουρναρι στην φωτογραφια :116::116:

Μπορει να γραφεις ρε μεγαλε ελληνικα λιγο λιγο καλα αλλα μαθε να βγαζεις και καμμια φωτογραφια πριν μας λες θεωριες .
Θεωριες αν θελει καποιος τις εχει σε οποιονδηποτε τοπικο καφενε.

Ασε μεγαλε πλουσιε τις ορθογραφιας αστα και κρυψου .
Αυτο βρηκες να καρφωσεις την ορθογραφια ? τι να κανουμε ολοι δεν μεγαλωσαμε ελλαδα αλλα γιατι δεν βλεπεις τα χαλια σου πρωτα στην φωτογραφια.
ΜΑ πως γινεται τοσο εξυπνος που εισε να εισε τοσο κατωτερος απο ενα ανορθογραφο στην φωτογραφια .
 


Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...



Τελικά είχες κάνει layer gaussian blur και light, στην αγελάδα?
Οχ η αγελαδα !
Νομιζω με την βουρτσα σε λαυερ εδωσα λιγο Soft στο Photo Tools 2.0 .
Γινεται και ετσι οπως το σκεφτηκες το ιδιο πραγμα ειναι απλα πιο ευκολια με το φιλτρο του φωτοσοπ .
 


Status
Not open for further replies.

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.892
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stmpotis
Top