Άλλο ένα πολυπριζο....

Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Καλησπέρα φιλτατοι,

Μετά από πολύ κωλοφαγουρα αποφάσισα να φτιάξω ένα πολυπριζο έτσι για το γαμωτο, γιατί παίζω με ένα πανασονικ του 5ευρου.

Έχω προμηθευτεί πρίζες(και φτηνές και ακριβές έτσι γιατί είμαι γκασμας) και καλώδια (oflex 2,5αρι καρέ).

Το κουτί θα γίνει από κόντρα πλακέ και σκοπός είναι να βγάλω 5 πρίζες με τοπολογία αστέρα.

Οπότε πάμε στα δια ταύτα:

1.Διακόπτη λεω να μη βάλω, τον θεωρώ περιττό (αν και υπάρχει διακόπτης ευκαιρος)
2.iec δεν θα βάλω θα παίξει απευθείας το καλώδιο και θα μοιράσει στις πρίζες με κλεμμα βαρεως τύπου.
3. αξίζει να μπει φίλτρο σε 2 από τις 5 πριζες για προ και Ντακ ή να το αφήσω χύμα;
4. Για προστασία από υπέρταση θα είμαι οκ με ένα varistor ανά πρίζα ή να βάλω μόνο μετά την κλεμα;
5.προτασεις για μόνωση εντός του κουτιού;
6. Όντας ξύλινο το κουτάκι την γειωση πώς να την παιξω;

Προτάσεις για βελτιστοποιήσεις εννοείται ότι είναι ευπρόσδεκτες.

Φτιάχνοντας θα ανεβάζω και καμιά φωτο να κραζομαστε και να μαθαίνουμε!!!

Αυτά ....
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.992
Reaction score
1.461
Λοιπόν, απαντήσεις παρακάτω:
1. Διακόπτη λεω να μη βάλω, τον θεωρώ περιττό (αν και υπάρχει διακόπτης ευκαιρος) Συμφωνώ. Ο μόνος λόγος που χρειάζεται είναι η ολική διακοπή για συντήρηση ή την περίοδο απουσίας από το σπίτι. Σε αυτές τις περιπτώσεις, τραβάς το φις
2.iec δεν θα βάλω θα παίξει απευθείας το καλώδιο και θα μοιράσει στις πρίζες με κλεμμα βαρεως τύπου. Συμφωνώ. Όσες λιγότερες συνδέσεις και κοψίματα, τόσο το καλύτερο
3. αξίζει να μπει φίλτρο σε 2 από τις 5 πριζες για προ και Ντακ ή να το αφήσω χύμα; Ναι. Κάνει δουλειά. Προτείνω και στις υπόλοιπες πρίζες. Υπάρχουν μοντέλα για μεγάλα ρεύματα
4. Για προστασία από υπέρταση θα είμαι οκ με ένα varistor ανά πρίζα ή να βάλω μόνο μετά την κλεμα; Συνήθως τα φίλτρα έχουν και προστασία από υπερτάσεις. Για καλύτερα, θα έλεγα ένα varistor ανά πρίζα
5.προτασεις για μόνωση εντός του κουτιού; Βάψιμο με αγώγιμη μπογιά ή επικάλυψη με φύλλο αλουμινίου (ή και χαλκού για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα)
6. Όντας ξύλινο το κουτάκι την γειωση πώς να την παιξω; Σε συνδιασμό με την 5, γείωσε και την εσωτερική επένδυση. Κατά τα άλλα, καλή γείωση, ακτινικά, σε όλες τις πρίζες.

Γιάννης
 

Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Σορεος Γιάννη!
Φίλτρα έχεις να προτείνεις κάποιο δοκιμασμένο; Από Ελλάδα πάντα
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.992
Reaction score
1.461
Schaffner. Υπάρχουν αρκετά στην Ελλάδα, με παραγγελία κάποια μεγαλύτερα μοντέλα ή στα γνωστά μαγαζιά της Ευρώπης
 

Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Σε ζαλίζω, αλλά δεν το έχω με τα φίλτρα. Για το παραπάνω τι μοντέλο να επιλέξω;

Νέα ερώτηση....να του πατήσω και μια ασφάλειοθηκη πριν το φίλτρο ή περιττό;
 


Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Έλεγα να βάλω τις 3 με φίλτρο και 2 χωρίς.
Τι προδιαγραφές να έχει το φίλτρο δεν ξερω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το έργο θόρυβος.
Και να είναι και κάτι οικονομικό, μην πας πάει ένα playstation το πολυπριζο
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Κοίτα τα schaffner που σου είπε πιο πάνω ο Γιάννης.
Πάντως φίλτρο πρέπει να έχεις κανονικά στην είσοδο , πριν από οτιδήποτε άλλο εκτός της ασφάλειας .
Και μετά δίνεις στις χαλκόμπαρες .
 
Last edited:

Μηνύματα
172
Reaction score
74
Γεια σου, αυτο το πανασονικ του 5ευρου που λες οτι εχεις τωρα που το πουλανε να παω να παρω ενα.
 


Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Γεια σου, αυτο το πανασονικ του 5ευρου που λες οτι εχεις τωρα που το πουλανε να παω να παρω ενα.
Καυκάς, και παίρνεις καλώδιο να το μονταρεις μόνος σου. Αλλά είναι πολύ basic δεν έχει τίποτα πάνω του.
Κοίτα τα schaffner που σου είπε πιο πάνω ο Γιάννης.
Πάντως φίλτρο πρέπει να έχεις κανονικά στην είσοδο , πριν από οτιδήποτε άλλο εκτός της ασφάλειας .
Και μετά δίνεις στις χαλκόμπαρες .
Βρήκα τον Μακρίδη που τα φέρνει, θα πάω μια βόλτα αύριο μεθαύριο να δω.
Λογικά αν βάλω όλες τις προζες θα πρέπει να σηκώνει 16Α σωστά;
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Αναλόγως της γραμμής σου , και της πρίζας στον τοίχο.
Συνήθως ναι είναι 16Α.
Βάλε ενα schaffner 20A .
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.992
Reaction score
1.461
Εγώ θα τα ξεχώριζα (και στο δικό μου αυτό έχω κάνει) σε δύο κλάδους, έναν για τα χαμηλά ρεύματα και ψηφιακά με όσο το δυνατό καλύτερης ποιότητας φίλτρο και έναν για τα "βαριά" αναλογικά με δυνατότητα μεγάλων ρευμάτων (τα 16Α είναι αρκετά έως πολλά) για τα ενισχυτικά ισχύως με ένα βασικό μοντέλο
 

Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Ooookeik, θα δω και το σενάριο για διπλό φίλτρο....θα πάει πολύ το μαλλί ρε μαστόροι...πάλι παντόφλα θα πέσει :p
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.992
Reaction score
1.461
Μην γκρινιάζεις, όλα σε αυτή την ζωή είναι σχετικά. Εξαρτάται το πως και το πότε θα το πλασάρεις. Άλλωστε θα ξέρεις φαντάζομαι ότι το φτηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι...
 


Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Στο χαρτί το έβγαλα έτσι.
Δεν είναι ηλεκτρολογικό το σχέδιο, ειναι για χαζούς (no offence) για να είναι κατανοητό από όλους.
Πώς το βλεπετε; Κάποια παρατήρηση;
 

Attachments


Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Μωρέ φιλτροχουανες...κάθομαι διαβάζω για φίλτρα και εχασα τη μπάλα.
Αυτό το leakage current πόσο πρεπει να είναι;
Από δαυτα ποια μου κάνουν;

(Δεν έχω καμία επαφή με το κατάστημα απλά έχει ποικιλία και βολεύει)

Να πα να τα πάρω να το φτιάξω να σας αφήσω ήσυχους και εγώ να ακούω μεταξενιες μεσσαιες και τσιμεντε μπάσο κτλ κτλ :p
 


Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Ξεκινήσαμε....
Προσπαθώ να το κάνω όσο πιο μικρό γίνεται, οπότε θα πέσει στριμοκωλιασμα.....
Όλες οι ενώσεις έχουν γίνει με κολλήσεις εκτός των γειωσεων που αναγκαστικά λόγο όγκου μπήκε Κυπαρισσακι
 

Attachments



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.531
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top