Άμεση Βοήθεια: Δυο ηχεία οροφής σε πόση απόσταση;

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αν το κεντρικό είναι πιο κοντά από τα κυρίως, εκτός από τη στάθμη, πρέπει να προστεθεί και κατάλληλη χρονική καθυστέρηση, (χοντρικά ένα ms ανά 30 εκατοστά διαφοράς στην απόσταση).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.535
Αν το κεντρικό είναι πιο κοντά από τα κυρίως, εκτός από τη στάθμη, πρέπει να προστεθεί και κατάλληλη χρονική καθυστέρηση, (χοντρικά ένα ms ανά 30 εκατοστά διαφοράς στην απόσταση).
Αυτό είναι εύκολο.
Αδύνατο είναι να το κάνεις να παίξει "το ίδιο" με ένα ηχείο σε διαφορετική απόσταση.
Δεν είναι μόνον οι λοβοί απόκρισης που διαφοροποιούνται στην απόσταση, είναι και η διαφορετική σχέση έμμεσης προς άμεση.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Τα atmos λογικά πρέπει να τοποθετηθούν στις 80°

View attachment 110738

Αν από τα 283 εκ. αφαιρέσεις 15 της ψευδοροφής και τα 90 εκ. μέχρι το ύψος του αυτιού μένουν 178 εκατοστά.

Στο calculator του ορθογώνιου τριγώνου βάζεις πλευρά "a" 178 και γωνία "β" 10°, οπότε η πλευρά "b" -η απόσταση δηλαδή που θα πρέπει να τοποθετηθεί το κέντρο των ηχείων atmos- θα είναι 31 εκατοστά μπροστά από την θέση ακρόασης και στην ίδια ευθεία με τα left/right.

View attachment 110739

Αν το ύψος της ψευδοροφής είναι διαφορετικό, προσαρμόζεις ανάλογα.
Αρχικα θα κανω την γυψοσανιδα χωρις κλιση, ετσι? Ετσι μου ειχες πει. Μετα, σε 1 μηνα πχ που ερθουν τα ηχεια και θα κοπει η γυψοσανιδα. Μπορω να τα κανω μετα να εχουν την απαραιτητη κλιση τα πανω ηχεια?
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Και κατι αλλο ρε παιδια.
Επαναλαμβανω για να μην ψαχνετε τα δεδομενα σε πιο πισω σχολια.

2 dali zensor 7 μπροστα, 2 dali zensor 1 πισω, 1 dali vocal central για τα 5.1 (το 5.1.2 μπορει να περιμενει λιγους μηνες).

Για sub με παιρνει να παρω και το μικροτερο απο τα 2 του παρακατω λινκ? Πιο πολυ λογω ελλειψης χωρους και γκρινιας γυναικας. Σας παρακαλω, πειτε μου την γνωμη σας.
Με παιρνει για το μικρο ή να παω στο μεγαλο?

https://www.skroutz.gr/c/3062/subwoofers.html?keyphrase=DALI+Zensor+Sub


Αν μπορειτε να μου πειτε μεχρι το βραδυ που τελειωνουν υποτιθεται οι προσφορες black friday και κερδιζω κανενα 100αρικιο ευρω...
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Δεν χρειάζεται κλήση,άσε που αν μπουν κάτω από 25° (που σίγουρα θα μπουν)πρέπει να τα έχεις και σε focus ρύθμιση.
Sub το μεγάλο.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Δεν χρειάζεται κλήση,άσε που αν μπουν κάτω από 25° (που σίγουρα θα μπουν)πρέπει να τα έχεις και σε focus ρύθμιση.
Sub το μεγάλο.
Αυτο που λες 25 μοιρες δεν το καταλαβαινω. Που θα βρισκεται αυτη η κλιση αφου μου λες πως ΔΕΝ χρειαζεται κλιση στην γυψοσανιδα?
[DOUBLEPOST=1543006139][/DOUBLEPOST]
Αυτο που λες 25 μοιρες δεν το καταλαβαινω. Που θα βρισκεται αυτη η κλιση αφου μου λες πως ΔΕΝ χρειαζεται κλιση στην γυψοσανιδα?
Θα ηταν τεραστιο λαθος το μικροτερο απο τα 2 sub?
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Η γωνία που σχηματίζει το κεφάλι σου σε σχέση με το ηχείο και το ταβάνι είναι.
10° πρέπει να είναι,όπως σου είπαν ποιο πριν.
Αρα είσαι κατω απο τις 25° που λέει ο κατασκευαστής και πρέπει να το έχεις σε focus setting.

Screenshot 2018-11-23 at 20.56.45.png Screenshot 2018-11-23 at 20.32.50.png
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά.
Όλα καλά τα λεμε, έχω καταλήξει στα ηχεία αλλά υπάρχει ένα θέμα. Δεν έχω ενισχυτή (έχω έναν δικαναλο μόνο).

Ο ενισχυτής θα αγοραστεί λίγο αργότερα και θα ήθελα την πρόταση σας για ενισχυτή 5.1.2 με διαδικτυακές ευκολίες (AirPlay και Spotify connect απαραίτητα).
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απορώ ώρες ώρες γιατί "πρέπει" τα κυρίως ηχεία και το κεντρικό να βρίσκονται στο επίπεδο της οθόνης.

Η οθόνη, αναλόγως μεγέθους, έχει τους δικούς της κανόνες απόστασης.
Ομοιως και τα ηχεία, έχουν τους δικούς τους κανόνες απόστασης...

Ας είναι η οθόνη στα 3 μέτρα, και τα ηχεία στα 2.
λογικο ειναι που απορεις .....
...δεν εχεις την αισθηση ενος φυσιολοφικου ανθρωπου να καταλαβαινει οτι ο ηχος ειναι πιο μπροστα απο την εικονα με την τοποθετηση που λες .:D
....και μιλαμε για χωρους οικιας ετσι...

τα ηχεια πρεπει να ειναι πισω απο οθονη η διπλα η μπροστα ακριβως, σε οποιαδηπουε αλλη θεση εισαι εκτος σε αισθηση.....το ιδανικο ειναι πισω απο οθονη(τουλαχιστον το κεντρικο)
....και εννοειτε τα 3 μπροστα τουλαχιστον στο υψος αυτιου ....ολες οι αλλες περιπτωσεις τοποθετησης σε βγαζουν εκτος αισθησης απο λιγο ως πολυ.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.535
λογικο ειναι που απορεις .....
...δεν εχεις την αισθηση ενος φυσιολοφικου ανθρωπου να καταλαβαινει οτι ο ηχος ειναι πιο μπροστα απο την εικονα με την τοποθετηση που λες .:D
....και μιλαμε για χωρους οικιας ετσι...

τα ηχεια πρεπει να ειναι πισω απο οθονη η διπλα η μπροστα ακριβως, σε οποιαδηπουε αλλη θεση εισαι εκτος σε αισθηση.....το ιδανικο ειναι πισω απο οθονη(τουλαχιστον το κεντρικο)
....και εννοειτε τα 3 μπροστα τουλαχιστον στο υψος αυτιου ....ολες οι αλλες περιπτωσεις τοποθετησης σε βγαζουν εκτος αισθησης απο λιγο ως πολυ.
:gotcha:
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Αν βάλεις το κεντρικό βάζεις και το ζευγος l, r. για πολλούς λόγους. .
Ενώ η απόλυτη χρονική ευθυγράμμιση είναι κεντρικό, σαμπ, χαμηλές υπάρχουν και στα άλλα οπότε δε θες αυτή τη διαφορά απόστασης... ειδικά εάν κανείς ιδία χρήση και σε δικαναλο...
Υπό αυτή την οπτική , συμβιβαζεσε φυσικά μεταξύ απόλυτης χρονικής ευθυγράμμισης και απόλυτης ηχητικής ψευδαισθησης(ήχοι ξεπηδούν από την εικόνα), όλα πίσω, αλλά χειρότερη εικόνα λόγω ηχοπερατης....αυτά είπαμε στο μέτρο του απόλυτου..
καλύτερης εικόνας (όλα μπροστά) αλλά υποδιαιστερα αίσθησης, και τέλος υβριδικά :D κεντρικό πίσω ,ζευγος μπροστά που εκτός της διαφορετικής απόστασης όπως προανέφερα, θα υπάρχει και τονικη διαφορα κεντρικού-ζεύγους λόγω '' πανιου'' :D τόσο όσο.... Καταραμένοι συμβιβασμοί >:(
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.535
Ενώ η απόλυτη χρονική ευθυγράμμιση είναι κεντρικό, σαμπ, χαμηλές υπάρχουν και στα άλλα οπότε δε θες αυτή τη διαφορά απόστασης..
Σωστά.

Πέραν των χαμηλών και μεσαιοχαμηλών, και στο υπόλοιπο φάσμα τίθεται η διαφοροποίηση στο μίγμα έμμεσης και άμεσης, καταρχήν ποσοτικά, αλλά και οι διαφοροποιήσεις χρονικής καθυστέρησης της έμμεσης. Είπαμε, είναι αδύνατο να στήσεις δικάναλο με τα 2 ηχεία σε διαφορετικές αποστάσεις από τον ακροατή, τον πωπό σου κάτω να βαράς κι ότι θεωρίες συνωμοσίας κι αν επικαλεστείς!:D

Τέλος πάντων, δεν σχολιάζω καν πράγματα που δεν ισχύουν και δεν βασίζονται πουθενά, παρά μόνο στο μακρύ και το κοντό του καθενός. :cool:

Η "ηχητική εικόνα" έχει ενσωματωμένο (στην ηχογράφηση) βάθος και φυσικά πλάτος, και αυτό είναι ανεξάρτητο από την απόσταση ακρόασης.

Με την σωστή τοποθέτηση ακόμα και ενός ζεύγους ηχείων, γίνεται αντιληπτή η μουσική σκηνή με όλο της το βάθος και πλάτος, είτε είναι νίαρφιλντ, είτε μιντφιλντ-φάρφιλντ. Μπορούν τα ηχεία να σου δώσουν την αίσθηση ότι κάτι (πχ μια φωνή) είναι πολύ μπροστά από το επίπεδο των μεγαφώνων τους, και φυσικά πολύ πίσω από αυτό, και δεν αποτελεί κανενός είδους "φραγμό" στις αντιληπτές διαστάσεις της μουσικής σκηνής η απόσταση ακρόασης. Δεν συμπίπτει το επίπεδο των μεγαφώνων με το επίπεδο της μουσικής σκηνής, εκτός κι αν μιλάμε για ηχεία χρέπια. :biggrin:

Από την άλλη, οι αντικειμενικές και αναμφισβήτητες τεχνικής φύσεως διαφοροποιήσεις που υφίσταται όταν τα ηχεία δεν ισαπέχουν από τον ακροατή, είναι δεδομένες και εύκολα αντιληπτές, εννοείται σε ένα σοβαρά στημένο ηχοσύστημα-χώρο.

Προφανώς οι περιοριστικοί όροι (παντόφλα) χρήσης ηχοσυστήματος στο σαλόνι, δεν επιτρέπουν αξιόλογο αποτέλεσμα, παρά τις θεωρίες συνωμοσίας των κατόχων, οι οποίοι στο μόνο που έχουν απόλυτη εξειδίκευση, είναι στο βάρος της ..παντόφλας. :p

Χρεπομπιεντάμπλεγιου, Χρεπομπιεντάμπλεγιου, Χρεπομπιεντάμπλεγιου. :lol:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Η διαφορα των αποστασεων καθε ηχειου γινεται αντιληπτη απο ενα σημειο "zero " και (-distance) και αυτα με ποσοστωση% ...αυτα ειναι δικα μου μην τα ψαχνετε αλλου :D
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Και κατι αλλο ρε παιδια.
Επαναλαμβανω για να μην ψαχνετε τα δεδομενα σε πιο πισω σχολια.

2 dali zensor 7 μπροστα, 2 dali zensor 1 πισω, 1 dali vocal central για τα 5.1 (το 5.1.2 μπορει να περιμενει λιγους μηνες).

Για sub με παιρνει να παρω και το μικροτερο απο τα 2 του παρακατω λινκ? Πιο πολυ λογω ελλειψης χωρους και γκρινιας γυναικας. Σας παρακαλω, πειτε μου την γνωμη σας.
Με παιρνει για το μικρο ή να παω στο μεγαλο?

https://www.skroutz.gr/c/3062/subwoofers.html?keyphrase=DALI+Zensor+Sub


Αν μπορειτε να μου πειτε μεχρι το βραδυ που τελειωνουν υποτιθεται οι προσφορες black friday και κερδιζω κανενα 100αρικιο ευρω...
Όσα περισσότερα μπορείς και μεγαλύτερα.
Αυτό τελικά ισχύει.
Όπως επεισες την γυναίκα για τα πάνω ηχεία βρες ένα ωραίο τρόπο να τις βάλεις και τα μεγαλύτερα και περισσότερα σαμπ.
;)
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Όσα περισσότερα μπορείς και μεγαλύτερα.
Αυτό τελικά ισχύει.
Όπως επεισες την γυναίκα για τα πάνω ηχεία βρες ένα ωραίο τρόπο να τις βάλεις και τα μεγαλύτερα και περισσότερα σαμπ.
;)
Επίσης μπορείς να δώσεις τώρα τα λεφτά που είναι να διαθέσεις για πάνω ηχεία σε σαμπ και αργότερα προσθέτεις τα πάνω.
Η γυψοσανίδα κόβεται και μετα εύκολα.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Έκλεισε το Dali sub e12f παιδιά μαζί με τα Dali zensor 1 για πίσω και Dali zensor vokal για κεντρικό. Να υπενθυμίσω πως έχω ήδη ένα ζεύγος Dali zensor 7 για μπροστά αριστερά κ δεξιά.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Έκλεισε το Dali sub e12f παιδιά μαζί με τα Dali zensor 1 για πίσω και Dali zensor vokal για κεντρικό. Να υπενθυμίσω πως έχω ήδη ένα ζεύγος Dali zensor 7 για μπροστά αριστερά κ δεξιά.
Ωραίος καλορίζικος
Άντε προλαβαίνεις ένα ακόμα όμως.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Παιδια περιμενω προτασεις για ενισχυτης atmos 7.1.2 συστημα μου. Αν εχετε και προτασεις μεταχειρισμενων σε καλη κατασταση, ακομη καλυτερα!
Απαραιτητες προυποθεσεις: Να εχει airplay και spotify connect


Ωραίος καλορίζικος
Άντε προλαβαίνεις ένα ακόμα όμως.
χαχαχα ρε αθεοφοβε!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.510
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top