Έκανα την αρχή

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Διάβασα προσεκτικά πάλι τι έγραψες @costas EAR . Δυο ερωτήσεις:
1. Αν το copopren πίσω από την γυψοσανίδα είναι 40χιλιοστά πάχος, κερδίζω κάτι παραπάνω ή τζάμπα ο κόπος;

2. Πόσο μέρος του τοίχου να καλύψω με copopren+γυψοσανίδα; Τελικά να βάλω στο ψηλότερο μέρος μερικούς διαχύτες σε κάθετη και οριζόντια παράθεση οι οποίοι συναντούν μικρότερους διαχύτες στο ταβάνι; Κάτι τέτοιο συνιστά ο @Bhutia .


Δυστυχώς από τη μια πλευρά του καθιστικού έχω διαχωριστικό με τζάμι και εκεί όλα πάνε στράφι. Σε 1-2 μήνες έχω στο πρόγραμμα να κάνω μικρή ανακαίνιση σε ένα τμήμα του σπιτιού, οπότε το διαχωριστικό μπορεί να πάρει πόδι, μαζί του και οι τρελές ανακλάσεις.
Φιλε μου,αφησε ησυχο τον πισω τοιχο και πιασε τις πρωιμες ανακλασεις πλαγιως,επανω και κατω απο τα ηχεια.Εκει ειναι "ολα τα λεφτα" .
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.535
@EAR . Δυο ερωτήσεις:
1. Αν το copopren πίσω από την γυψοσανίδα είναι 40χιλιοστά πάχος, κερδίζω κάτι παραπάνω ή τζάμπα ο κόπος;
Μπορεί και να χάνεις.
Το λεπτό, έχει υψηλότερη πυκνότητα του χοντρού.
Η υψηλότερη πυκνότητα (βάρος ανά κυβικό) θεωρώ πως θα κάνει καλύτερη απορρόφηση και σε κάπως χαμηλότερες συχνότητες (μεσαία, μη φανταστείτε μπάσα..).
Πόσο μέρος του τοίχου να καλύψω με copopren+γυψοσανίδα;
Όλο.
Τα πάντα.
διαχωριστικό με τζάμι
Κανένα πρόβλημα, έχει ωραίες απορροφητικές κουρτίνες.


Συνολικά, η ωραία ήπια απορρόφηση που κάνει η επιφάνεια της διατρητης γυψοσανίδας, ταιριάζει πολύ όμορφα με το σχεδιάγραμμα RT που θέλουμε στο φάσμα, διότι, αντιθέτως με ότι ίσως πιστεύετε, δε "ρουφάει" τα πρίμα, έχει αρκετή επιφάνεια για να μη τα σκοτώσει.

Οι μεγάλες πλάκες γυψοσανίδας, εμφανίζουν ωραίο γδούπο (χαμηλό ιδιοσυντονισμό) και θεωρώ βέβαιο πως κάνουν παραπλήσια δουλειά με πλάκες MDF, δηλαδή στρώνουν και λίγο τη δεύτερη οκταβα (την πρώτη ούτε για πλάκα). Μεγάλης σημασίας η δεύτερη. Ως εκ τούτου, μια τέτοια επιφάνεια πίσω από την θέση ακρόασης, θα διορθώσει αρκετά προβλήματα μπάσου σε τυπικούς οικιακούς χώρους, και βεβαίως θα πιάσει όλη την μεγάλη ποσότητα της άμεσης, αφού εκεί κοιτάει η ον αξις ακτινοβολία των ηχείων.

Εξαιρετικής σημασίας επιφάνεια λοιπόν, αυτή πίσω από την θέση ακρόασης.
Τυπικά, λένε απορρόφηση εκεί. Ναι, αλλά χάνεις το 3D, τη θες λίγη ζωντάνια εκεί πίσω, ιδίως στα πρίμα.

Ψιλά γράμματα τώρα..
Τες πα.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Η πιο φτηνή λύση που έχω καταφέρει να βρω μετά φυσικά από αυτό που προτείνει ο Κώστας είναι η gik acoustics. Ψάξε το αν θες.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Η πιο φτηνή λύση που έχω καταφέρει να βρω μετά φυσικά από αυτό που προτείνει ο Κώστας είναι η gik acoustics. Ψάξε το αν θες.
Φθηνή δεν την λες όμως. Εκτός και αν εννοείς "να είναι σχετικά μεγάλη & ασφαλής να παρέχει μετρήσεις, κτλ.".
 


Μηνύματα
182
Reaction score
399
Ήηηρθε και το ντιράαακ..
IMG_20200909_105216.jpg

Σήμερα θα μάθω να μετράω. 📈📉

Gik acoustics ειχα δει και είναι και όμορφα, μα είναι ακριβά πανάθεμά τα. Εγώ τα Vicoustic ήθελα αλλά και αυτών οι τιμές είναι τσιμπημένες. Γιαυτό προτίμησα EQ acoustics. Το σχέδιο ήταν τελικά να καλύψω όλο τον τοίχο με EQ acoustics, μα έφαγα ξύλο από τον @Kostas Kefalas 🤕

Αυτό που προτείνει ο EAR δεν έχει θέμα κόστους αλλά πρέπει να έχεις χέρια ή κανένα μάστορα να στα κάνει. Εγώ ας πούμε που είμαι αμπντάλης, ευτυχώς ξέρω καλό μάστορα και θα μου τα φιάξει κάπως έτσι όπως στην φωτό:
Copopren-05.jpg
μαζί με τούτο:
Gypsosanida_Knauf_.jpg


Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν έβαζα copopren πίσω από τα eq acoustics, και έντυνα τον τοίχο έτσι.

Για ηχοαπορροφητική κουρτινούλα πήρα ήδη τηλ για να μου περάσουν ράγα. Μάλλον αύριο θα γίνει το εγχείρημα.

Οι διαχύτες από Λαζαράκη ακόμα να ρθούν. Αναμένω αναμμένος. 😆

Αν έμενα Θεσσαλονίκη ή Αθήνα θα πλήρωνα επαγγελματία να ρθεί στο χώρο μου για να κάνει μελέτη επιτόπου.
 



Μηνύματα
182
Reaction score
399
Λοιπόν να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Δεν έχω λάπτοπ. Ναι το είπα. Ή θα δανειστώ από κανέναν ή θα δοκιμάσω το AudioTool για tablet όπως δείχνει η minidsp εδώ.
Επειδή όμως έπρεπε να μάθω να μετράω, είδα έναν τυπάκο στο Youtube ο οποίος βοήθησε και έτσι μέτρησα το stereo που έχω στον σταθερό υπολογιστή.
Για να τοποθετήσω σε σωστό ύψος το μικρόφωνο, έβαλα τον αρκούδο που έχω αγοράσει στον σκύλο μου ως sex toy, και από πάνω του το UMIK-1.
IMG_20200909_183141.jpg
Μέτρησα μια φορά "κεντρικά":
centered.jpg
Μια φορά με την καρέκλα να γέρνει στα δεξιά:
Chair leaning to the right.jpg
Και μια φορά με την καρέκλα να γέρνει στα αριστερά:
Chair leaning to the left.jpg
Ευτυχώς ο σκύλος έλειπε γιατί θα πηδιόταν η μέτρηση..
Όλα τα διαγράμματα τα έχω κάνει Var smoothing.
 

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Να με συμπαθάτε για το double post. Δεν χωρούν άλλες φωτογραφίες στο παραπάνω για να κάνω επεξεργασία.

Το φίλτρο:
filter 1.jpg


Και εφαρμόζοντας το:
f2.PNG

Προσωπικά έχω χαζέψει το πόσο πολύ δουλειά κάνει το minidsp. Ο ήχος στο στέρεο έχει ζωντανέψει πολύ! Ίσως το παραέκανα σε κάποιες ρυθμίσεις με το φίλτρο αλλά προς το παρόν μου είναι ευχάριστα, και δεν έχω κουράγιο να ξαναμπώ σε μετρήσεις. Άσε που ήρθε ο σκύλος και δε παίζει κάτι τέτοιο.

Πολύ καλή πρόταση. Ευχαριστώ παιδιά.
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Να με συμπαθάτε για το double post. Δεν χωρούν άλλες φωτογραφίες στο παραπάνω για να κάνω επεξεργασία.

Το φίλτρο:
View attachment 178978

Και εφαρμόζοντας το:
View attachment 178979
Προσωπικά έχω χαζέψει το πόσο πολύ δουλειά κάνει το minidsp. Ο ήχος στο στέρεο έχει ζωντανέψει πολύ! Ίσως το παραέκανα σε κάποιες ρυθμίσεις με το φίλτρο αλλά προς το παρόν μου είναι ευχάριστα, και δεν έχω κουράγιο να ξαναμπώ σε μετρήσεις. Άσε που ήρθε ο σκύλος και δε παίζει κάτι τέτοιο.

Πολύ καλή πρόταση. Ευχαριστώ παιδιά.
Μπααααα, μπούρδες. Δεν κάνει δουλειά η ισοστάθμιση ( ακόμα και αν θα πρέπει να γνωρίζεις ότι δεν την εφαρμόζεις με τον σωστό τρόπο, ρίξε μια ματιά στο νήμα του Bhutia, απλά για να δεις τί "παπάδες" κάνει και τί δυνατότητες υπάρχουν ). Πέτα τα όλα και παίξε με καλώδια!!!

@costas EAR Σχετικά με τη διάτρητη γυψοσανίδα, ποιο μπορεί να είναι το ενδεδειγμένο βάθος της κατασκευής για τη σημείο πίσω απο τη θέση ακρόασης ( αν κάποιος μπορεί να φτιάξει τον απαραίτητο σκελετό )? Επίσης, μπορεί κάποιος να κάνει κάτι αντίστοιχο στις γωνίες του δωματίου, θα έχει κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα;
 

Μηνύματα
767
Reaction score
1.594
Μπααααα, μπούρδες. Δεν κάνει δουλειά η ισοστάθμιση ( ακόμα και αν θα πρέπει να γνωρίζεις ότι δεν την εφαρμόζεις με τον σωστό τρόπο, ρίξε μια ματιά στο νήμα του Bhutia, απλά για να δεις τί "παπάδες" κάνει και τί δυνατότητες υπάρχουν ). Πέτα τα όλα και παίξε με καλώδια!!!
Εσυ άμα δεν τριφτείς στην γκλίτσα του τσοπάνη δεν μπορεις, έτσι;
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μερικές διευκρινήσεις από μέρους μου :

Πρώτον,από αυτό το βήμα δεν ΄΄συνιστώ΄΄ κοσμογονικές αλλαγές και διατάξεις σε χώρους με κοινή χρηστικότητα και ανήκοντες σε ΄΄ξένα΄΄ νοικοκυριά... Η φωτογραφία παρατέθηκε ως ενδεικτικό παράδειγμα ψευδοτυχαίας αλληλουχίας και αφορά σε χώρο ΄΄αφιερωμένο΄΄ και απευθύνεται αποκλειστικά σε χρήστες που θα σκόπευαν σε τέτοιου τύπου επεμβάσεις.

Δεύτερον,τα τεκταινόμενα εντός του σχετικού με τη διόρθωση δικαναλικού νήμα δεν αφορούν σε σκέτη διαδικασία ισοστάθμισης...Συμβουλή είναι να τακτοποιηθεί με συμβατικές μεθόδους (ακουστική φροντίδα) η ενιαία οντότητα κατά τρόπον ώστε να μη χρειάζονταν ριζικές επεμβάσεις πάνω στην αυθεντική στάθμη απόκρισης του setup.

Τρίτον,θα ήταν καλύτερο για την ανάλυση των αναπαραστάσεων να οριστούν τιμές στην υποενότητα limits πάνω στο εκάστοτε παράθυρο REW,για τη συχνότητα 20 Hz - 20000 Hz και για τη στάθμη 60 dB έως 100 dB.
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Εσυ άμα δεν τριφτείς στην γκλίτσα του τσοπάνη δεν μπορεις, έτσι;
Αν ενοχλώ ή παραβιάζω κάποιο κανονισμό, κάπου κάτω απο το μήνυμά μου υπάρχει η επιλογή "report". Be my guest.

Δεύτερον,τα τεκταινόμενα εντός του σχετικού με τη διόρθωση δικαναλικού νήμα δεν αφορούν σε σκέτη διαδικασία ισοστάθμισης...Συμβουλή είναι να τακτοποιηθεί με συμβατικές μεθόδους (ακουστική φροντίδα) η ενιαία οντότητα κατά τρόπον ώστε να μη χρειάζονταν ριζικές επεμβάσεις πάνω στην αυθεντική στάθμη απόκρισης του setup.
Εννοείται. Αναφέρθηκα στο νήμα σου προκειμένου να πάρει μια ιδέα για το που μπορεί να φτάσει, ποιες δυνατότητες έχει το νέο του απόκτημα ( μικρόφωνο ) αν χρησιμοποιηθεί σωστά. Φυσικά και προτεραιότητα έχει ο χώρος, δεν το συζητώ καν.
Υ.Γ. Κάποια στιγμή πρέπει να συνηθίσω να γράφω "ψηφιακή διόρθωση" έναντι του όρου "ισοστάθμιση".
 

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Κατάλαβα @Bhutia . Αυτό που λες το είδα 3 videos μετά την μέτρηση, όταν έπεσα σε ένα "tutorial" των audioholics. Προσπαθώ να μάθω όσο πιο γρήγορα μπορώ χωρίς να κάψω εγκεφαλικά κύτταρα ή να χάσω ενδιαφέρον από κατακλυσμό πληροφοριών.

Δυστυχώς ο γυψοσανιδάς θέλει να του πάω 2 ρουμάνες για να ρθει σπίτι μου. Έχει πάρα πολύ δουλειά λέει και δεν γίνεται να την αφήσει. Σήμερα περιμένω υπομονετικά για την ράγα της κουρτίνας, αλλά άμα μπλέξετε με μαστόρια, άστα βράστα. Βλέπετε σας ενημερώνω πλήρως.

Ευτυχώς έφτασαν οι διαχύτες του Λαζαράκη. Μαζί ήρθε και ο 1502 που πήρα από τον @komninos i να κάνει παρέα τον 2502. Όλα καλά.
Όσο για τους διαχύτες, εύκολα απογοητεύσαι με το φελιζόλ, αλλά οκ σκέφτεσαι φτηνοί είναι, και με λίγο προσοχή δε παθαίνουν τίποτα.
Μην αρχίσετε τις φωνές, εγώ έβαλα 2-3 στον τοίχο με multitack.

Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού..
IMG_20200910_162620.jpg


Ήθελα να ρωτήσω. Άντε καλά το φίλτρο στο PC με τον stereo. Ακόμα πιο σωστό αυτό που είπε και ο @Astronaut Jr. , δηλαδή, πρώτα μέτρηση, μετά treatment, και έπειτα φίλτρο.

Στον AVR μπορώ να περάσω φίλτρο; Ή μόνο μέτρησεις χώρου θα κάνω; Επίσης όσο έψαξα είδα πως και εκεί όταν μετρούν τον βάζουν να παιξει ως 2ch. Χρειάζομαι κάτι σαν το miniDSP 10x10 Hd ή στην πιο φτηνή version κάτι σαν το Dayton DSP-408 4x8 DSP; Λίγο το έχασα χτες.
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.564
Reaction score
37.858
χαχα.. οποτε θες και δε βαριεσαι φτιαξε ενα καλο σχεδιαγραμμα με κατοπση του χωρου(και επιπλωση και διαστασεις) να δουμε με τι εχουμε να κανουμε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.510
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top