Έκανα την αρχή

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κατάλαβα @Bhutia . Αυτό που λες το είδα 3 videos μετά την μέτρηση, όταν έπεσα σε ένα "tutorial" των audioholics. Προσπαθώ να μάθω όσο πιο γρήγορα μπορώ χωρίς να κάψω εγκεφαλικά κύτταρα ή να χάσω ενδιαφέρον από κατακλυσμό πληροφοριών.

Δυστυχώς ο γυψοσανιδάς θέλει να του πάω 2 ρουμάνες για να ρθει σπίτι μου. Έχει πάρα πολύ δουλειά λέει και δεν γίνεται να την αφήσει. Σήμερα περιμένω υπομονετικά για την ράγα της κουρτίνας, αλλά άμα μπλέξετε με μαστόρια, άστα βράστα. Βλέπετε σας ενημερώνω πλήρως.

Ευτυχώς έφτασαν οι διαχύτες του Λαζαράκη. Μαζί ήρθε και ο 1502 που πήρα από τον @komninos i να κάνει παρέα τον 2502. Όλα καλά.
Όσο για τους διαχύτες, εύκολα απογοητεύσαι με το φελιζόλ, αλλά οκ σκέφτεσαι φτηνοί είναι, και με λίγο προσοχή δε παθαίνουν τίποτα.
Μην αρχίσετε τις φωνές, εγώ έβαλα 2-3 στον τοίχο με multitack.

Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού..
View attachment 179052

Ήθελα να ρωτήσω. Άντε καλά το φίλτρο στο PC με τον stereo. Ακόμα πιο σωστό αυτό που είπε και ο @Astronaut Jr. , δηλαδή, πρώτα μέτρηση, μετά treatment, και έπειτα φίλτρο.

Στον AVR μπορώ να περάσω φίλτρο; Ή μόνο μέτρησεις χώρου θα κάνω; Επίσης όσο έψαξα είδα πως και εκεί όταν μετρούν τον βάζουν να παιξει ως 2ch. Χρειάζομαι κάτι σαν το miniDSP 10x10 Hd ή στην πιο φτηνή version κάτι σαν το Dayton DSP-408 4x8 DSP; Λίγο το έχασα χτες.
Ωραία,μόνο που πρέπει να συμπληρώσεις με απορροφητικά τετράγωνα και τις άδειες τριγωνικές εκτάσεις κάτω από τη διάταξη...Η δε αλληλουχία των διαχυτικών - είτε ήταν απαραίτητα εκεί είτε όχι - σίγουρα δεν είναι ψευδοτυχαία...
 

Μηνύματα
182
Reaction score
399
@Decembered αντί να κάνω σχεδιάκια, ζήτησα από τον μηχανικό την κάτοψη. Πιστεύω αύριο θα την έχω.

@Bhutia κοίτα, εμένα τα EQ Acoustics μαρέσουν. Τώρα ο @costas EAR με βάζει να τα ξηλώσω και να βάλω copopren+γυψοσανίδα αν θέλω να κάνω σωστή δουλειά.

Γιατί την αλληλουχία την λες οτι δεν είναι ψευδοτυχαία; Σίγουρα κοίταξα πως οι διαχύτες είναι επίσης 60Χ60 όπως και τα ηχοαπορροφητικά, γιαυτό και ταίριαξαν στην τοποθέτηση.
Το ότι εν τέλη είναι λάθος, το έχω μάθει μετέπειτα. Τώρα απλά παίζω και μαθαίνω.

Επιτέλους σας παρουσιάζω το χάος που κοιτά ο καναπές (ο σκύλος έκανε συνέχεια φώτομπομπ). Την φωτογραφία την έβγαλα ευρυγώνια, μη σας γελά το βάθος, είναι μικρό:
IMG_20200910_213146.jpg


Το σύστημα το έχω σετάρει σαν front 5.1. Δυστυχώς όπως γνωρίζετε δεν έχω χώρο πίσω μου, και σκέφτομαι να βάλω στο τοίχο πίσω μου τα SR900 bipolar ως rear. Έπειτα έλεγα για ένα ή δυο σετ dome flax στο ταβάνι, αν και δύσκολο το βλέπω για να στήνεται σωστά με 2 σετ. Αν μπορούσα να τοποθετήσω και αριστερά και δεξιά του καναπέ ακόμα δυο 906, θα ήμουν ευτυχής, μα το διαχωριστικό τζάμι δεξιά είναι εμπόδιο. Ίσως με την ανακαίνιση καταφέρω να το έχω μονίμως ανοιχτό διότι τώρα δε γίνεται.
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ο σκυλος μενει (δωστου φιλακια) .....
....2020 εχουμε και μπαινει το 21, μην ασχολεισαι με minidsp ..... :p

για πες setup
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.564
Reaction score
37.859
α και τους μανογουορ και τους ρανιγκ οαυιλντ μπορεις να τα κανεις και φριζμπι... δεν εχουμε 1995.. 🐒
 

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Ο σκύλος τώρα ροχαλίζει το βόδι. 😆

TV: Sony kd-65xe9005 ,
AVR: Yamaha 3060 - οδηγεί focal 906 και κεντρικό focal cc900,
Τελικός: Crown 2502 (60% gain)- οδηγεί τα Focal 936 (L/R). Παραπάνω gain και τα tweeters κάνουν ιιιιιιιιιινννγκκ..
Sub: Focal 1000f (ζητείται μεταχειρισμένο για δεύτερο)
Έβαλα και ένα steam link αλλά παίζει να το δούλεψα 5-6 φορές όλο κιόλο.
Blu-ray δεν αξιώθηκα να πάρω..

Την TV με τον AVR από τότε που τα σύνδεσα με το Belkin HDMI 2.1 (σε ARC) είδα διαφορά. Πρίν είχα ότι νάναι καλώδιο.

Τον 1502 που πήρα σήμερα θέλω να τον βάλω να οδηγεί μελλοντικό σετ ηχείο στο surround.

α και τους μανογουορ και τους ρανιγκ οαυιλντ μπορεις να τα κανεις και φριζμπι... δεν εχουμε 1995.. 🐒
😆😁 ε ε για την νταηανα κραλ δίπλα στους μανογουορ δεν είπες όμως τίποτα!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.564
Reaction score
37.859
δεν την ειδα τη ξινη.. 🙈
αριστερα δεν ειναι αυτο να φανταστω..και το ασπρο δεξια-πανω ποιο ειναι στο ραφι?
1599772911100.jpeg

α βαλτα σε ενα τετχοιο να μη τα βλεπω..χαχαχα
 

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Όχι ρε, Nasty Savage είναι. Πάνω δεξια είναι Jonah Quizz. Στα έβγαλα από κοντά.
Δεν έχω πολλούς δίσκους, αλλά σίγουρα δεν έχω χώρο για άλλους. Πρέπει όπως λές να πάρω κάνα έπιπλο. Χμμ ηχοαπορρόφηση κάνουν αυτοί; 😁

IMG_20200911_003901.jpg

BTW αυτό το έπιπλο στο internet από εξωτερικό το έδιναν στο χιλιάρικο και το έδειξα σε έναν μαραγκό φίλο και μου το έκανε ούτε με τα μισά. Ασήκωτο. 🔨🇬🇷
 
Last edited:



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
α και τους μανογουορ και τους ρανιγκ οαυιλντ μπορεις να τα κανεις και φριζμπι...
Έλα, μην διαβάζω βλακείες... Θα σε δαγκώσω, ρε! :biggrin:

@Nikos-1980 κι εγώ που νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που ακούει Nasty Savage!:thumbsup:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Επιτέλους σας παρουσιάζω το χάος που κοιτά ο καναπές (ο σκύλος έκανε συνέχεια φώτομπομπ). Την φωτογραφία την έβγαλα ευρυγώνια, μη σας γελά το βάθος, είναι μικρό:
View attachment 179082

Το σύστημα το έχω σετάρει σαν front 5.1. Δυστυχώς όπως γνωρίζετε δεν έχω χώρο πίσω μου, και σκέφτομαι να βάλω στο τοίχο πίσω μου τα SR900 bipolar ως rear. Έπειτα έλεγα για ένα ή δυο σετ dome flax στο ταβάνι, αν και δύσκολο το βλέπω για να στήνεται σωστά με 2 σετ. Αν μπορούσα να τοποθετήσω και αριστερά και δεξιά του καναπέ ακόμα δυο 906, θα ήμουν ευτυχής, μα το διαχωριστικό τζάμι δεξιά είναι εμπόδιο. Ίσως με την ανακαίνιση καταφέρω να το έχω μονίμως ανοιχτό διότι τώρα δε γίνεται.
Αλλαγή AV που να χει auro3d
Αλλαγή τελικών να μην έχεις ιιιιιιινγκ :biggrin:
Ένα sub ακόμα σαν αυτό που εχεις
Και 5.2.4 με 906 πάνω και πισω
Και Απορροφυση και διάχυση.

Τέλος.
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.564
Reaction score
37.859
ετσι, και γυψοσανιδες και ρωσιδες.. οχι μονο το σκυλι να εχει σεκς τόυ.. 🐒
κατα το δυνατο πληρης και ολικη φροντιδα του χωρου... απο εκει και περα μπορει κανεις να προχωρισει στοχευμενα σε καποια πανελ μαζι με μετρησεις.
Δεν ειπαμε οτι ειναι ευκολο, ειπαμε οτι πραγματικα αξιζει.. 8-)
 

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Το είιιιιδα το εικονάκι στην υπογραφή σου @Kostas Kefalas .. 🤯
Το DTS:X δεν είναι ας πουμε καλύτερο του Auro3D;
Επίσης το CinemaDSP 3D της γιαμάχα κάνει δουλειά ανάλογη; Μη με πας σε Denon τώρα που άρχισα να μαθαίνω λίγο τον 3060. Άσε που μόλις τελειώσω από όλη δαύτη τη φασαρία σκέφτομαι για CX-Α5200 ή τον μελλοντικό 5300, να αξιοποιήσω και XLR και ίσως ( ; ) hdmi 2.1.
Οι τελικοί Crown, μου έδωσαν το αβάντζο να δώσω χρήματα αλλού. Μια χαρά με βόλεψαν σου λέω.
Θα πάρω και ένα όμορφο rack να τους πετάξω μέσα και θα είναι ομορφιά.

@Decembered ήρθε η κάτοψη. 8-)
katopsi_1.jpg
Ο χώρος δεξιά του σαλονιού δεν είναι ακόμα αξιοποιημένος. Χρειάζεται καλύτερη θερμομόνωση/ηχομόνωση γιατί τώρα έχει γυάλινη οροφή ή οποία βγήκε μάπα το καρπούζι. Επειτα το διαχωριστικό (επίσης από τζάμι) πάει περίπατο ή μένει μονίμως ανοιχτό.
Α ναι! Χτες ήρθε το μαστόρι για να δει το μέρος που θα περάσει την ράγα για την κουρτίνα. Next week. θα γίνει και αυτό. Σήμερα επικοινωνώ με perfect-acoustic για περισσότερα. Τρικολόρε το βλέπω το έργο:
curtains.JPG
Ούτε τα αδέρφγια μου δε μου δίνουν λάπτοπ για μέτρηση! 😥😆

@wizzy αυτή η LadyEvil τρισμέγιστο κ@r10λ@κ1. Και για τα μπούτια της και για την συλλογή της! 😆
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.564
Reaction score
37.859
τη θες πραγματικα τη κουζινα? 🐒
ο @wizzy , ειναι γνωστο, οτι το εδωσε για ηχητικη μελετη και εχει τον καλητερο χωρο του σαιτ. Και αυτο ειναι το σωστο.
Εγω δεν εχω κοινοποιησει οτιδηποτε για τον δικο μου χωρο ή συστημα (μια τρυπα στο νερο εχω κανει ως τωρα). Οποτε και αυτα που γραφω εχουν περισσοτερο κωμικο χαρακτηρα.. καθοτι περισσοτερο μασκοτ ειμαι παρα σοβαρο ατομο...
Διακρινω ορεξη και γι αυτο συμμετεχω..
Ενδιαφερουσα η κατωπση, μαρεσει .. και αφου δεν εχει παντοφλα, ακομα καλητερα. θαρρω μπορει να γινει πραγματικα καλη δουλεια.. ασε με να το σκεφτω και να κανω μπρεινστορμιγκ εν καιρο.. (και να αφησω χωρο και χρονο στους πολυ πιο πραγματικους γνωστες ) 🐒
 
Last edited:

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Horror, punk & rockabilly. Δε θα μείνει τίποτες. Μωρέ τα πλήρωσα ακριβά αλλιώς δε θα με ένοιαζε να τα γκρεμίσω όλα! Αν ήξερα από την αρχή που θα το πήγαινα με τα ηχεία θα έκανα όλο το σπίτι διαφορετικά.
@Decembered η σωστή αναλογία χιούμορ/σοβαρής κουβέντας για μακροζωία πρέπει να είναι 3,6:1. 😁

O @wizzy που έκανε μελέτη; Βρίσκεται στας Αθήνας ή βόρεια; Ξέρουμε τιμούλα;
Είχα στείλει ερώτηση σε μια εταιρεία στη Θεσσαλονίκη (ούτε θυμάμαι όνομα πλέον) αλλά δεν έλαβα ποτέ απάντηση..

Γνωρίζω έναν άριστο αρχιτέκτονα και αναρωτιέμαι αν του πω να κάνει τέτοια μελέτη - είναι ικανός ή όχι; χμμ
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.564
Reaction score
37.859
νεκροπανκ και μπλαντροκ, μετα το χεβι μεταλ που σταματησα να ακουω το 96. κοιτα μαθηματικα και γραμματα δε τα πηρα ποτε..μαιμου γαρ.. ο Wizzy ειναι εκτος Ελλαδας..
Αν εισαι βορεια, πρεπει να πχιασεις με το καλο τα παιδια απο θεσσαλονικη..για να σε πχιασουν και αυτα.. 🐒
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
O @wizzy που έκανε μελέτη; Βρίσκεται στας Αθήνας ή βόρεια; Ξέρουμε τιμούλα;
O @wizzy (πόσο γαμάτο να μιλάω για τον εαυτό μου σε τρίτο πρόσωπο - εγώ κι ο Ιούλιος Καίσαρας να 'ούμε!), δεν βρίσκεται στην Αθήνα, ούτε, γενικά, εντός Ελληνικής επικράτειας. Κατοικοεδρεύει στην Κύπρο, οπότε επικοινώνησε με τοπική εταιρία, για να κάνει τη δουλειά. Η εταιρία κάνει και δουλειές εκ του μακρώθεν, οπότε μία επικοινωνία δεν θα βλάψει.

Γνωρίζω έναν άριστο αρχιτέκτονα και αναρωτιέμαι αν του πω να κάνει τέτοια μελέτη - είναι ικανός ή όχι; χμμ
Οι αρχιτέκτονες δεν έχουν σχέση με την ακουστική. Για να κάνεις ακουστική μελέτη χώρου, χρειάζεσαι μηχανικό ακουστικής.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.530
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top