Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Το πρόβλημα είναι η έλλειψη ενόχλησης στη στάθμη, λόγω χαμηλών παραμορφώσεων, που σε σπρώχνει συνεχώς να ανεβάζεις στάθμη, κι άλλο, κι άλλο, να δεις τι θα γίνει. Αφού δεν ενοχλεί, θες κι άλλο. Βασικά θα σταματήσεις μόνο όταν κάτι σε ενοχλήσει, έτσι πάει το ποίημα.
Αυτό το πρόβλημα που λες το έχουμε και εμείς οι ευτυχισμένοι κάτοχοι Anthem. Όπως το είπες.
Όποιος είχε κάτι άλλο τζαπανίζ και πήγε Καναδά, έχει κλάψει τη σταδιάλα έκανε τόσα χρόνια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.280
Μπράβο ρε ντιμιφουτ, εκεί θα πάω να το κλειδώσω στο -13 (10 ντεσιμπέλ πάνω από τη στάθμη αναφοράς είναι καλά, διπλάσια αντιληπτή στάθμη, φτάνει..).

Άνευ πλάκας, το έκανα δοκιμή, ένα απόγευμα άκουσα μουσική στο -30 κι ήταν υπέροχα, απλώς συγκρατήθηκα.
7 ντεσιμπέλ κάτω από τη στάθμη αναφοράς, δεν είχα θέμα να μην ακουστεί κάτι, όλα ήταν εκεί, ξεκούραστα, απλώς δεν πλησίαζε την αίσθηση του λάιβ στο θέμα στάθμης.

Κι ένα βράδυ, είδαμε ταινία στο -33, το κράτησα με νύχια και με δόντια στα 10 ντεσιμπέλ κάτω από τη στάθμη αναφοράς, και τελικά είδα πως δεν υπήρξε ουσιαστικό θέμα, όλα τα ακούγαμε σχετικά χορταστικά, το ξέχασα το βολιουμ και βλέπαμε ταινία υπέροχα.. ενταξει, καναπέδες δε κουνιόταν, αυτό είναι γεγονός..

Προφανώς παίζει και ταινία από ταινία, άλλες είναι γραμμένες πολύ δυνατά, άλλες πιο χαμηλά, όπως στη μουσική.

Τώρα κάνω μια προσπάθεια να μη πειράζω καθόλου το βολιουμ, μονίμως καρφωμένο στη στάθμη αναφοράς.
Νομίζω πως δουλεύει τέλεια έτσι.
Έχει σημαντική αίσθηση λάιβ, αναλόγως ηχογράφησης κουνιέται και καναπές.
Απλώς θέλει λίγη αυτοσυγκράτηση στην αρχή, μετά το ξεπερνάς...

Ειδωμεν. Πάντως δε πάει άλλο με τις εμβοες, φτάνει. Νισαφι. Είναι προφανές πως δε γίνεται να ακούς σε μέση στάθμη πάνω από 100 ντεσιμπέλ, δε κάνει.
100 Φον το όριο που νομίζω ξεκινούν οι εμβοες..
Γι'αυτό θα βάλω στην πράξη ως όριο τα 95 μέση στάθμη για Μαξ ένταση, νομίζω πως είναι ασφαλές σημείο ένα 10-αρι ντεσιμπέλ πάνω από τη στάθμη αναφοράς και 5 ντεσιμπέλ κάτω από τα 100 Φον.
Αυτό ακούγεται ως διπλάσια στάθμη από τη στάθμη αναφοράς. Φουλ λαιβ αίσθηση.
 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.646
Να βάλεις ωτοασπίδες σαν αυτές που φοράνε οι τύποι που δίνουν το "ΟΚ" για να πετάξουν τα αεροπλάνα από τα αεροπλανοφόρα και μετά!:biggrin:
Σε χαμηλές συχνότητες δεν κάνουν τίποτα, από 100 και πάνω κόβουν μέχρι 40db
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Μπράβο ρε ντιμιφουτ, εκεί θα πάω να το κλειδώσω στο -13 (10 ντεσιμπέλ πάνω από τη στάθμη αναφοράς είναι καλά, διπλάσια αντιληπτή στάθμη, φτάνει..).

Άνευ πλάκας, το έκανα δοκιμή, ένα απόγευμα άκουσα μουσική στο -30 κι ήταν υπέροχα, απλώς συγκρατήθηκα.
7 ντεσιμπέλ κάτω από τη στάθμη αναφοράς, δεν είχα θέμα να μην ακουστεί κάτι, όλα ήταν εκεί, ξεκούραστα, απλώς δεν πλησίαζε την αίσθηση του λάιβ στο θέμα στάθμης.

Κι ένα βράδυ, είδαμε ταινία στο -33, το κράτησα με νύχια και με δόντια στα 10 ντεσιμπέλ κάτω από τη στάθμη αναφοράς, και τελικά είδα πως δεν υπήρξε ουσιαστικό θέμα, όλα τα ακούγαμε σχετικά χορταστικά, το ξέχασα το βολιουμ και βλέπαμε ταινία υπέροχα.. ενταξει, καναπέδες δε κουνιόταν, αυτό είναι γεγονός..

Προφανώς παίζει και ταινία από ταινία, άλλες είναι γραμμένες πολύ δυνατά, άλλες πιο χαμηλά, όπως στη μουσική.

Τώρα κάνω μια προσπάθεια να μη πειράζω καθόλου το βολιουμ, μονίμως καρφωμένο στη στάθμη αναφοράς.
Νομίζω πως δουλεύει τέλεια έτσι.
Έχει σημαντική αίσθηση λάιβ, αναλόγως ηχογράφησης κουνιέται και καναπές.
Απλώς θέλει λίγη αυτοσυγκράτηση στην αρχή, μετά το ξεπερνάς...

Ειδωμεν. Πάντως δε πάει άλλο με τις εμβοες, φτάνει. Νισαφι. Είναι προφανές πως δε γίνεται να ακούς σε μέση στάθμη πάνω από 100 ντεσιμπέλ, δε κάνει.
100 Φον το όριο που νομίζω ξεκινούν οι εμβοες..
Γι'αυτό θα βάλω στην πράξη ως όριο τα 95 μέση στάθμη για Μαξ ένταση, νομίζω πως είναι ασφαλές σημείο ένα 10-αρι ντεσιμπέλ πάνω από τη στάθμη αναφοράς και 5 ντεσιμπέλ κάτω από τα 100 Φον.
Αυτό ακούγεται ως διπλάσια στάθμη από τη στάθμη αναφοράς. Φουλ λαιβ αίσθηση.
Άσε μωρέ το Volume ελεύθερο.
Που θα το κλειδώσεις κιόλας.
Σιγά τώρα, για λίγες εμβοές κάνεις έτσι;
 












Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Ρε συ @alexis, "τι" όχι "τη"! Το γράφεις συνέχεια ρε man, πρόσεξέ το λίγο!
(sorry για το off-topic)

Τη θα γίνει με τις διορθώσεις σε posts χρηστών; Έχουμε γράψει ξανά και ξανά οτι απαγορεύονται αλλά επιμένετε.
Δεν μπορείτε να στείλετε ένα πιέμ; >:(
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.152
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top