Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.341
Reaction score
125.265
καποια απο τα 3256 που εχει τελος παντων.
Τι είναι αυτά;

Τα σαμπ μου είναι ένα τζενελεκ 7071α, δύο Κλάιν Μάιν 870 και 2 επικ με φιούζιον κιλοβατικους στην πλάτη.

5 στο σύνολο τα πουλάκια μου...

Στους 11 δορυφόρους (Κλάιν Μάιν 310) έχω τα ρυθμιστικά τονικότητας των πριμων τέρμα κάτω, έτσι έβγαζε μέτρηση με το Ρίου πολύ κοντά στο ταργκετ κερβ που θέλω, όπως το μετρήσαμε εξ'αρχής με το μικρόφωνο του ντιμιφουτ.

Δεν άλλαξα θέση στα ρυθμιστικά τονικότητας των ηχείων πριν την ισοστάθμιση του τρινοβ. Ίσως αυτό να είναι σφάλμα μου, σκέφτηκα την επόμενη φορά που θα κάνω μετρήσεις με τον τρινοβ, να τα πάω όλα στο 0 ώστε να μη γίνονται διπλές διορθώσεις.

Το κεντρικό λόγω τοποθέτησης προφανώς θα έχει κάποια διαφορά στην μέτρηση, ίσως γιατί βλέπει περισσότερη απορρόφηση στο δάπεδο που έχει μοκέτα, και αποτυπώνεται στις μετρήσεις του τρινοβ ως το πιο χαμηλό. Οι διαφορές βέβαια των δορυφόρων είναι αμελητέες και προφανώς δεν ακούγεται διαφορά μεταξύ τους..

Τουλάχιστον έχω ακριβώς ίδιους δορυφόρους παντού! Έκανα το χρέος μου... :drinks:

Ο τρόπος που μετράει ο τρινοβ συμπεριλαμβάνει αρκετά και το χώρο, οπότε οι χρόνοι αντήχησης (0.24 RT 60) θα αποτυπωθούν κι εκεί.

Οι δικές μας μετρήσεις χρόνων αντήχησης που έγιναν πρίν πολύ καιρό με το Ρίου, έδειξαν περί το 0.3 μέχρι τους 7k και από κει και πάνω 0.25 sec.

Από τότε προστέθηκαν κι άλλα πράγματα μέσα στο χώρο ακρόασης, με τα μεγαλύτερα να είναι 2 πρόσθετες πολυθρόνες και βάση γι' αυτές, και τέλος πάντων ο τρινοβ λέει 0.24 sec, αυτό αρκεί, και είμαι σίγουρος πως αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα στο χώρο αυτό.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τα σαμπ με μπερδεψαν, καποια απο τα 3256 που εχει τελος παντων.
λογικο ετσι οπως ταβαλε ολα μαζι.....επρεπε να βαλει τα ηχεια μονα τους και τα sub σε αλλο γραφημα να δουμε και κατι.....

υπαρχει θεμα και χαμηλα αν δεν κανω λαθος, αλλα γενικα θα ελεγα οτι ειναι εξυπνο οπως το εφτιαξαν και συναμα λογικο το συστημα ισοσταθμισης.....πιο πολυ με τους χρονους ασχοληθηκε παρα με το eq
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.341
Reaction score
125.265
Νεότερα επί του upmixing.

Έκανα εξαντλητικές δοκιμές (κάνα 20-λεπτο με 3-4 τραγούδια) για επανεξέταση της καλύτερης επιλογής upmixing, πράγμα που αφορά πολλούς, καθώς η δικάναλη διαθέσιμη μουσική της δισκοθήκης μας αλλά και σε στριμιγγκ, είναι πλούσια.

Νομίζω πως το upmixing με dolby surround είναι πλέον σημαντικά καλύτερο από το auro 3d. Δεν ξέρω αν η αναβάθμιση του firmware του trinnov έχει κάποια σχέση με αναβάθμιση των αλγορίθμων.

Το auro 3d έχει περισσότερο και σαφώς πιο εντυπωσιακό μπάσο, ίσως και λίγο τονισμένα πρίμα, αλλά το πρώτο δεν αλλάζει καθόλου την τονική ισορροπία σε σχέση με την δικάναλη αναπαραγωγή.

Το επόμενο διαθέσιμο upmixing, dts neural X, είναι πολύ ιδιαίτερο, αλλάζει την τονική ισορροπία υπέρ των μεσαίων, και θυμίζει έντονα ακρόαση ακουστικών. Μου φαίνεται λίγο περίεργο, και τελοσπαντων απέχει αρκετά από το άκουσμα του σκέτου δικάναλου, αλλά δε παύει να είναι ενδιαφέρον, και τολμώ να πω πως είναι πιο "πιστό" στο δικάναλο σε σχέση με το auro 3d.

Συνολικά, το DS είναι αυτό που δεν απέχει τονικά καθόλου από το άκουσμα σε δικάναλο σε όλο το φάσμα, προσφέρει την πιστότερη μετατροπή, ενώ ταυτόχρονα δίνει όλα τα πλεονεκτήματα του immersive ήχου στο γνωστό μας δικάναλο περιεχόμενο.

Οπότε, βίβα ντολμπι!

Καλές ακροάσεις. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.341
Reaction score
125.265
Νομίζω πως ήταν αναμενόμενο το άνωθεν αποτέλεσμα υπέρ της Dolby.

Δεν μπορούν οι "ανταγωνιστές" της Dolby να φτάσουν ούτε τις υποδομές της, ούτε το επιστημονικό προσωπικό της, ούτε να ακολουθήσουν τις εξελίξεις που αυτή χαράζει.

Φυσικό και αναμενόμενο να υπερτερούν τα codec της.

Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο immersive setup που έστησα, καθώς είναι εξαιρετικά by the book με καταξιωμένους δορυφόρους στον επαγγελματικό στίβο, και δείχνει τα δόντια του σε κάθε αλλαγή, ξεβρακωνοντας οποιεσδήποτε μικροδιαφορές.

Χθες έσπαγα το κεφάλι μου γιατί το Chromecast έβγαζε ψόφιο ήχο, λίγο πιο χαμηλή στάθμη στο Spotify από ότι το Nvidia shield, και συνάμα χειρότερο ήχο. Τελικά βρήκα μια κρυφή ρύθμιση στάθμης στο 96% στο Chromecast ultra. Δε μπορείτε να φανταστείτε αυτό το 4% στη ρύθμιση στάθμης πόση διαφορά έκανε στον ήχο, φυσικά με άμεση σύγκριση των δύο. Είναι τρατζικ.

Οπότε ακούστε με καλά, dolby surround 3d, gamei kai dernei.

I told it first. ;)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
κακως χτυπιεσε ....:lolsign:
.....το εχει πει και ο floyd toole, το καλυτερο upmix και immersive ειναι το auro 3D .
γιαυτο και εχει στησει πληρες auro-3D και ειναι και σεταρισμενος σωστα ο pre/pro του :wink:
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Το ρύθμισες το σετάπ ξανά με τα ρυθμιστικά στην πλάτη των Κλάιν Μάιν στο 0db και νέα ισοστάθμιση από Trinnov? Αυτό θα έχει ενδιαφέρον αν υπάρχει ακουστή διαφορά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.341
Reaction score
125.265
κακως χτυπιεσε
Δε χτυπιέμαι καθόλου, ξέρω πολύ καλά τι ακούω, κι έχω 110% δίκιο.

Θα με ακολουθήσει κι ο Τουλ, εδώ θα είμαστε, αργά ή γρήγορα θα το δεις.

Είμαι απόλυτα βέβαιος γι'αυτό που ακούω, δε χρειάζεται καμία επιβεβαίωση. ;)

Εξ'αρχής ήμουν απόλυτα ανοιχτός σε οτιδήποτε, και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να πω κατ'επαναληψιν ότι το auro 3d ήταν το καλύτερο upmixing που υπήρχε διαθέσιμο.

Πλέον δεν είναι.
Κι αυτό είναι βέβαιο.
Τέλος.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ολοι θα ακουσουμε το καλυτερο οταν ερθει, ακομα δεν υπαρχει κατι καλυτερο...
....αν φτιαξουν τα αλλα formats βελτιωμενους αλγοριθμους και με καποια προσβαση απο εμας, μπορουν να ξεπερασουν το auro 3D :wink:

επισης.....ειμαι πεπεισμενος απο τα γραπτα σου(τa αλλαζεις αναλογως συνθηκων) οτι δεν ξερεις τι ακους και ειδικα τωρα τελευταια σιγουρευτικα λογω των εντασεων που ακους(110db μεση σταθμη) και των εμβοων που εχεις.

......σχετικα με τον χωρο σου και με το σεταρισμα subs και pre/pro καλυτερα να φωναξεις καποιον ειδικο, δεν ειναι καλο το αποτελεσμα τωρα....

καλη ακροαση.... φιλικα παντα :wink:
 
Last edited:

A

amoustakas

Guest
Δε χτυπιέμαι καθόλου, ξέρω πολύ καλά τι ακούω, κι έχω 110% δίκιο.

Θα με ακολουθήσει κι ο Τουλ, εδώ θα είμαστε, αργά ή γρήγορα θα το δεις.

Είμαι απόλυτα βέβαιος γι'αυτό που ακούω, δε χρειάζεται καμία επιβεβαίωση. ;)

Εξ'αρχής ήμουν απόλυτα ανοιχτός σε οτιδήποτε, και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να πω κατ'επαναληψιν ότι το auro 3d ήταν το καλύτερο upmixing που υπήρχε διαθέσιμο.

Πλέον δεν είναι.
Κι αυτό είναι βέβαιο.
Τέλος.
Και σε 2-3 χρόνια θα βγεί άλλο φορμά upmixing, καλύτερο και πάει λέγοντας...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.341
Reaction score
125.265
Το ρύθμισες το σετάπ ξανά με τα ρυθμιστικά στην πλάτη των Κλάιν Μάιν στο 0db και νέα ισοστάθμιση από Trinnov? Αυτό θα έχει ενδιαφέρον αν υπάρχει ακουστή διαφορά.
Όχι, δεν ασχολήθηκα και δε θα ασχοληθώ μόνο με αυτό.
Αν υπάρξει κάποια αλλαγή στο χώρο, ή κάποιος σημαντικός λόγος, μόνο τότε θα ξαναγίνει μέτρηση με μικρόφωνο.

Δε ξέρω αν με το νέο φιρμγουερ έχει νόημα νέα μέτρηση για να γίνει ισοστάθμιση μέχρι τους 10 κύκλους... Αν ναι, έτσι για το γ@μωτι, θα ξαναστησω μικρόφωνο. Μισή ώρα δουλειά είναι, αλλά τη βαριέμαι...

Να σημειωθεί η εξαιρετική υποστήριξη της τρινοβ για άλλη μια φορά, καθώς έστειλα email με ερώτημα για το πώς θα αναβαθμίσω το φιρμγουερ (αφήνοντας αναμμένο το μηχάνημα για να τσεκαρουν το σίριαλ ναμπερ) και πήρα άμεσα απάντηση ότι "σε 5' θα έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση" καθώς την ξεκίνησε άμεσα, κι όντως, η αναβάθμιση έγινε από αυτούς στο χρόνο που είπαν!

Τρομερή υποστήριξη, άμεση.
Post automatically merged:

Έστειλα ερώτημα μετά το ποστ μου εδώ, και πήρα ήδη απάντηση... Τρομερή υποστήριξη και ταχύτατη...

Θέλει νέες μετρήσεις για πλήρη εκμετάλλευση του νέου φιρμγουερ, διότι:
"the software has a new audio algorithm!"

Δε το γλυτώνω το μικρόφωνο... >:(
 
Last edited:

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.173
Α ρε μαύρε ! που έμπλεξες?
Ετσι για την ιστορία , η DENON αυτά τα έκανε από το 2008. Με τον AVP A1HD που τον θεωρείς obsolete.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
11
Όχι, δεν ασχολήθηκα και δε θα ασχοληθώ μόνο με αυτό.
Αν υπάρξει κάποια αλλαγή στο χώρο, ή κάποιος σημαντικός λόγος, μόνο τότε θα ξαναγίνει μέτρηση με μικρόφωνο.

Δε ξέρω αν με το νέο φιρμγουερ έχει νόημα νέα μέτρηση για να γίνει ισοστάθμιση μέχρι τους 10 κύκλους... Αν ναι, έτσι για το γ@μωτι, θα ξαναστησω μικρόφωνο. Μισή ώρα δουλειά είναι, αλλά τη βαριέμαι...

Να σημειωθεί η εξαιρετική υποστήριξη της τρινοβ για άλλη μια φορά, καθώς έστειλα email με ερώτημα για το πώς θα αναβαθμίσω το φιρμγουερ (αφήνοντας αναμμένο το μηχάνημα για να τσεκαρουν το σίριαλ ναμπερ) και πήρα άμεσα απάντηση ότι "σε 5' θα έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση" καθώς την ξεκίνησε άμεσα, κι όντως, η αναβάθμιση έγινε από αυτούς στο χρόνο που είπαν!

Τρομερή υποστήριξη, άμεση.
Post automatically merged:

Έστειλα ερώτημα μετά το ποστ μου εδώ, και πήρα ήδη απάντηση... Τρομερή υποστήριξη και ταχύτατη...

Θέλει νέες μετρήσεις για πλήρη εκμετάλλευση του νέου φιρμγουερ, διότι:
"the software has a new audio algorithm!"

Δε το γλυτώνω το μικρόφωνο... >:(
Α ρε μαύρε ! που έμπλεξες?
Ετσι για την ιστορία , η DENON αυτά τα έκανε από το 2008. Με τον AVP A1HD που τον θεωρείς obsolete.
Kώστα είναι η πρώτη φορά που σχολιάζω στο φόρουμ και συγνώμη για το θράσος, αλλά μήπως μετά από όλλα αυτά τα σωστά που έκανες για την βελτίωση του χώρου σου ,να δοκίμαζες πάλι το δικαναλό σου σύστημα και να μας γνωρίσεις αν όντως είναι χαώδεις οι διαφορές με το πολυκάναλλο . Χωρίς παρεξήγηση , σας παρακολουθώ χρόνια και δεν έχω κάνει ποτέ παρέμβαση .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.341
Reaction score
125.265
αν όντως είναι χαώδεις οι διαφορές με το πολυκάναλλο
"Χαώδεις;"
Λίγα λες..
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι δεν υπάρχει επιστροφή..

Ανά πάσα στιγμή ακούω δικάναλα.
Με ένα κλικ.
2.5 χαλαρά.
Βρε ωραιότατα παίζει, αλλά το άλλο, είναι αλλού..
Δεν τίθεται θέμα συζήτησης..
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.582
Μηνύματα
2.864.974
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top