Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πολλά σημεία που αλλάζουν το ταργκετ =πολλά φίλτρα.

Μεγάλη συζήτηση αν αυτό είναι καλό ή κακό, αναλόγως του πόσα ειναι, τι εύρος έχουν, σε ποιο σημείο του φάσματος εφαρμόζονται, με ποιο σοφτγουερ και σε τι χώρο.

Για να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές, προτείνω λίγο φίλτρα πάνω από την συχνότητα Schroeder, και όχι εξαντλητικό σιδέρωμα σε μια θέση μέτρησης.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Off topic: Μπορεί να μην καταλαβαίνω την τύφλα μου, αλλά πολύ γουστάρω την όλη φάση, ειδικά τους πίνακες με τα γραφήματα, δείχνουν άνθρωπους με μεράκι, γνώση και τρέλα...
Αυτά...:biggrin::laugh:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Πού είναι ο Έαρ ρε παιδιά? Ακόμη σετάρει το Roon? Περιμένουμε..8-)
Μ@λακια...
Κατέβηκα να ξεκινήσω, έβαλα μουσική, και πάλι μια από τα ίδια, άλλο ένα ξενύχτι ακούγοντας μουσικές, δε μπορούσα να ξεκολλήσω.
Δεν έκανα τίποτα με τον ρουν σέρβερ, ούτε στη μπρίζα δε μπήκε.. Spotify, ατελείωτο. Εθιστικό.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Μ@λακια...
Κατέβηκα να ξεκινήσω, έβαλα μουσική, και πάλι μια από τα ίδια, άλλο ένα ξενύχτι ακούγοντας μουσικές, δε μπορούσα να ξεκολλήσω.
Δεν έκανα τίποτα με τον ρουν σέρβερ, ούτε στη μπρίζα δε μπήκε.. Spotify, ατελείωτο. Εθιστικό.
Πήγαινε παρακάτου ντε να μας πεις αν υπάρχουν ακουστές διαφορές πλέον που να έχουν νόημα με το όπτιμουμ σετάρισμα της πηγής. Όπως δεν το περίμενες με την ισοστάθμιση μπορεί να πάρεις το κάτι παραπάνω που να έχει νόημα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Πήγαινε παρακάτου ντε να μας πεις αν υπάρχουν ακουστές διαφορές πλέον που να έχουν νόημα με το όπτιμουμ σετάρισμα της πηγής. Όπως δεν το περίμενες με την ισοστάθμιση μπορεί να πάρεις το κάτι παραπάνω που να έχει νόημα.
Δεν είναι έκπληξη η ακουστή ποιότητα στην πηγή. Τόσα χρόνια τι νομίζεις ότι κάναμε δηλαδή; Τζιτζίκια πεταλώναμε; Χαχαχαχαχαχαχα, μαζεύαμε σα βλαμμένοι υψηλής ανάλυσης αρχεία! Αφού ακούγεται....:)

Λόγου χάριν, αυτό το κομμάτι:


Όπως και όλο το δίσκο τους, το γουστάρω πολύ και το ακούω συχνά, το έχω ακούσει συνολικά αρκετές εκατοντάδες φορές ολόκληρο το δίσκο.

Το έχω όμως και σε 24/96 ολόκληρο το δίσκο.

Συνήθως παίζει από Spotify.

Εντάξει, η διαφορά με το Χάι ρεζ είναι ...σημαντική.

Παρόλα αυτά, συνήθως παίζει από Spotify. ;)

Είναι διαφορά που δεν αλλάζει την τονική ισορροπία, απλώς προστίθεται ανάλυση και διαύγεια και δυναμικά, και γενικά αυξάνει και η αληθοφάνεια.

Τονικά όμως, δεν έχουν κάποια αντιληπτή διαφορά.

Η ισοστάθμιση διαφοροποιεί πάραυτα την τονική ισορροπία, οπότε είναι εντελώς διαφορετικό το άκουσμα.

Και εφόσον είναι διορθωμένη η τονική ισορροπία, είναι τραγικά πιο αληθοφανής η οποιαδήποτε μουσική.

Οπότε, για να στο θέσω στην σωστή του βάση, προτιμώ Spotify με ισοστάθμιση, παρά hi res audio χωρίς ισοστάθμιση. ;)

Σε κάθε περίπτωση βέβαια, το καλύτερο (υψηλότερης πιστότητας) σήμα από την πηγή, θα ακουστεί.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Και εμένα με ειχες χτες με τα σποτιφάγια >:(

Πήγα απο εκεί χτες το βράδυ.
Ωραία το οργανώνει ο Εαρ. Ο χώρος είναι ιδανικός για HC. Και ο προβολέας μου άρεσε.

Οσον αφορά τον ήχο, εχει το χαρακτηριστικό ήχο του τρίνοβ, δηλαδή ακούς τι περιέχει η ηχογράφηση. Αυτό.

Εχει πάρα πολύ γκάζι, άπειρο headroom, που σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να το χρησιμοποιεί σε καθημερινή βάση γιατί θα κουφαθεί. Έχει και λίγο παραπάνω μπάσο απο τα γούστα μου.
Απορώ πλέον με αυτούς που δεν μπορούν να παίξουν reference στάθμη. Πως ζείτε ρε παιδιά με τους ψιθύρους;

Έτσι πρέπει να ακούγονται όλα τα σύστηματα. Και οι διαφωνίες μας να μην αφορούν το χώρο, το στήσιμο των ηχείων, το δυναμικο εύρος και τις χροιές, αλλά μόνο για τις ελάχιστα διαφορετικές προτεινόμενες Target curves (ένα ντιμπι εδώ και ένα εκεί), ποια αρέσει στον καθένα, και για το τι μουσική θα ακούσουμε. Μότσαρτ ή Παπακωνσταντίνου.

Κάναμε και γρήγορη not blinded σύγκριση HiRes με σποτιφάι. Απρόσμενη διαφορά, δεν την περίμενα τόσο μεγάλη. Αλλα δεν εχει σημασία, και το σποτιφάι μια χαρά παίζει.

Ελάχιστα μερεμέτια και θα έχει σούπερ σύστημα. Σχεδόν.
GetHard δεν είναι, αλλά είναι κοντά.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Βάλτε όλοι ρουν.

Χθες.

Προχθές....
χαχαχαχα, κάθε φορά που ανακαλύπτεις κάτι και ενθουσιάζεσαι και παροτρύνεις τους υπόλοιπους να ακολουθήσουν...
μου θυμίζεις το ανέκδοτο με το ...λαγό !
Τρέχει ο λαγος του σκοτωμού μέσα στο δάσος, και ξαφνικα βλέπει το ελάφι αραχτό κάτω απο ένα δέντρο να… καπνίζει χασισι.

-Τι κάνεις εδω, εισαι τρελός; Είμαστε μεσα στην φύση, στον καθαρο αέρα και εσυ ρουφάς μαυρο? Εμπρος, σήκω να τρεξουμε παρέα να γυμναστούμε.

-Εχεις δίκιο λέει το ελάφι, παρατάει τα τσιγαριλίκια και αρχιζει να τρέχει μαζι με τον λαγο.

Εκεί που τρέχανε συναντούν την αλεπού να έχει πλακωθεί στην κοκαίνη.

Καλα ρε, λέει το ελάφι, είμαστε μέσα στο δάσος, στον καθαρό αερα και εσυ σνιφάρεις κόκα;

Ελα μαζι μας να τρέξουμε, να γυμναστουμε να ανοίξουν τα πνευμόνια μας.

-Δικιο έχετε ρε παιδια, λεει και η αλεπου και αρχιζει να τρέχει μαζι με τους άλλους δύο.

Λίγο πιο κάτω συναντουν τον λύκο που ετοιμαζόταν να χτυπήσει ηρωινη.

-Καλα ρε δεν ντρεπεσαι να ειμαστε μεσα στην φύση στον καθαρο αέρα και εσυ να τρυπιέσαι, του λεει η αλεπου. Αντε σηκω και ελα μαζι μας να τρεξουμε, να γυμναστουμε, να ανοιξουν τα πνευμονια μας!

Και απανταει ο λυκος:

– Βρε δεν με παρατάτε πρωι πρωι, λεω εγω, καθε φορα που ο λαγος παιρνει ecstacy εμεις θα τρεχουμε σαν μα***ες μες στο δάσος?
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει τί κερδίζει κανείς ακριβώς με το Roon. Είναι θέμα user interface ή υπάρχει απτή διαφορά στην ποιότητα/πιστότητα καθεαυτή?
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει τί κερδίζει κανείς ακριβώς με το Roon. Είναι θέμα user interface ή υπάρχει απτή διαφορά στην ποιότητα/πιστότητα καθεαυτή?
Είναι καθαρά θέμα user inerface και πώς κάνεις πλοήγηση στη μουσική σου βιλβιοθήκη. Σου δίνει ένα κάρο πληροφορίες σχετικά εμ το κάθε δίσκο, τους συντελεστές, links με άλλους δίσκους που συμμετείχαν οι μουσικοί ή ο στιχουργός κλπ.

Δεν το λές φτηνό αλλά εχει trial version δωρεάν για 14 μέρες.

Σαν ηχητική ποιότητα, σε αντιπαραβολή με το MUSIChi Suite , χάνει στα σημεία σε ποιότητα.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το Roon πολύ απλά σου μαθαίνει το τι είναι αυτό που ακούς σου μιξάρει επιτυχημένα, τις περισσότερες φορές, συσχετιζομενα κομμάτια και σου δίνει πληροφορίες μπροστά σου, σα να έχεις τον ίδιο το δίσκο ή σιντι και να διαβάζεις τα εσώφυλλα.
Βεβαίως η απεικόνιση και παρουσίαση είναι σε άλλο επίπεδο και η ευκολία χρήσης είναι εξαιρετική. Το κόστος όπως ανέφερε και ο @Elysion είναι ένα θέμα, του σέρβερ αλλά και της άδειας, αλλά άπαξ και το κάνεις, απλά αντιλαμβάνεσαι την ευκολία
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
376
Reaction score
233
Το Roon πολύ απλά σου μαθαίνει το τι είναι αυτό που ακούς σου μιξάρει επιτυχημένα, τις περισσότερες φορές, συσχετιζομενα κομμάτια και σου δίνει πληροφορίες μπροστά σου, σα να έχεις τον ίδιο το δίσκο ή σιντι και να διαβάζεις τα εσώφυλλα.
Βεβαίως η απεικόνιση και παρουσίαση είναι σε άλλο επίπεδο και η ευκολία χρήσης είναι εξαιρετική. Το κόστος όπως ανέφερε και ο @Elysion είναι ένα θέμα, του σέρβερ αλλά και της άδειας, αλλά άπαξ και το κάνεις, απλά αντιλαμβάνεσαι την ευκολία
AN εχεις μεγάλη οθόνη ναι, ισχύουν τα παραπάνω.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Οσον αφορά τον ήχο, εχει το χαρακτηριστικό ήχο του τρίνοβ, δηλαδή ακούς τι περιέχει η ηχογράφηση. Αυτό.

Εχει πάρα πολύ γκάζι, άπειρο headroom, που σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να το χρησιμοποιεί σε καθημερινή βάση γιατί θα κουφαθεί. Έχει και λίγο παραπάνω μπάσο απο τα γούστα μου.
Απορώ πλέον με αυτούς που δεν μπορούν να παίξουν reference στάθμη. Πως ζείτε ρε παιδιά με τους ψιθύρους;

Έτσι πρέπει να ακούγονται όλα τα σύστηματα. Και οι διαφωνίες μας να μην αφορούν το χώρο, το στήσιμο των ηχείων, το δυναμικο εύρος και τις χροιές, αλλά μόνο για τις ελάχιστα διαφορετικές προτεινόμενες Target curves (ένα ντιμπι εδώ και ένα εκεί), ποια αρέσει στον καθένα, και για το τι μουσική θα ακούσουμε. Μότσαρτ ή Παπακωνσταντίνου.

Κάναμε και γρήγορη not blinded σύγκριση HiRes με σποτιφάι. Απρόσμενη διαφορά, δεν την περίμενα τόσο μεγάλη. Αλλα δεν εχει σημασία, και το σποτιφάι μια χαρά παίζει.

Ελάχιστα μερεμέτια και θα έχει σούπερ σύστημα. Σχεδόν.
GetHard δεν είναι, αλλά είναι κοντά.
Τα λες μπερδεμένα νομίζω, αλλά δεν βαριέσαι..

Αν έχεις hi res και ακούς Spotify τα ίδια κομμάτια, δεν είναι καλό.

Reference παίζουν αρκετοί...
Κάποιοι δεν θέλουν και κάποιοι άλλοι δεν μπορούν...
Δεν κατάλαβα πως το λες, αλλά ισχύει όπως το έγραψα
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν έχεις hi res και ακούς Spotify τα ίδια κομμάτια, δεν είναι καλό.
Αμφιβάλλω σοβαρά αν στο 90% των συστημάτων η διαφορά θα είναι τόσο ακουστή.

Reference παίζουν αρκετοί...
Κάποιοι δεν θέλουν και κάποιοι άλλοι δεν μπορούν..
Δεν κατάλαβα πως το λες
Reference πρέπει να μπορούν να παίξουν όλοι, είναι το απολύτως ελάχιστο απαιτούμενο. Αυτό εννοώ.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top