Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Qnap nas server τρέχει roon server και συνδέεται μέσω δικτύου με τον trinnov που είναι roon ready.

Από το κινητό παίζει κατευθείαν στον trinnov οτιδήποτε από τα 4,5 τεραμπαιτ μουσικής που έχω σε σκληρούς και ήδη περνάνε στον σέρβερ.
Από το κινητό παίζει κατευθείαν στον τρινοβ το τινταλ.
Επίσης από το κινητό ρυθμίζεται και το βολιουμ του τρινοβ μέσω του ίδιου παραθύρου του ρουν.

Η ευκολία χρήσης είναι σε άλλο επίπεδο.

Το περιβάλλον λειτουργίας είναι τέλειο, οι πληροφορίες για την μουσική πλούσιες, είναι εκπληκτικό στο σύνολο.

Έχω και την αίσθηση ότι ακούγεται ακόμα καλύτερα, αλλά αυτό ειλικρινά είναι το τελευταίο που με απασχολεί.

Ωστόσο, εκεί που βαργιομουν να βγάλω σκληρό δίσκο και να συνδέσω στο τάδε μίντια πλειερ και να δω πως θα παίξει και άσε βράσε, είναι και πάλι ευχάριστο και εύχρηστο και με εξώφυλλα και πληροφορίες και από το κινητό χωρίς να ανοίγω καμία συσκευή! Πολιτισμός.
Αυτό ακριβώς στα μέτρα μου ήταν, για μένα τα φτιάξανε αυτά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Βγάζεις κάτι συμπεράσματα αδερφάκι μου, άλλο πράγμα...



Τες πα. Μέσω έθερνετ ρυθμίζεται το βολιουμ του τρινοβ. Δια του ρουν. Από το κινητό. Ασυρματοενσύρματα. Πολιτισμός.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
@costas EAR: Να σου πω, δεν αφήνεις τα Roon και τις jazzιές και να μας πεις τις εντυπώσεις σου από το Blu-Ray των ZZ Top; :biggrin: Άντε μπράβο, πουλάκι μου!

Α! Τώρα που έστησες τον Roon server, εκείνη η πρόσκληση που λέγαμε στο pm, σε περιμένει...!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Λυπάμαι, δε μπορώ να ακούσω zz top τώρα, είναι δύσκολη η κατάσταση με το ρουν..

Τολμώ να πω ότι τα γνωστά μου αρχεία από σκληρό δίσκο, παίζουν αισθητά καλύτερα μέσω ρουν, από ότι μέσω του sony ή του shield. Μη με ρωτήσετε γιατί, δε ξέρω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Επί της ευκαιρίας, διόρθωσα και την ανόητη πρωτοβουλία μου για καμπύλη από +5 σε -5, και πήγα κατά γράμμα στην καμπύλη των ολιβ Τουλ από +2 σε -8.

IMG_20190823_002609.jpg


By the book λέμε, στο 100%, δεν υπάρχει προσωπική προτίμηση για μένα. Ότι προβλέπεται από αυτούς που πραγματικά "ξέρουν".

Επί της ευκαιρίας, ακούγεται και πιο σωστά. Φυσικό και επόμενο...
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αμφιβάλλω σοβαρά αν στο 90% των συστημάτων η διαφορά θα είναι τόσο ακουστή.





Reference πρέπει να μπορούν να παίξουν όλοι, είναι το απολύτως ελάχιστο απαιτούμενο. Αυτό εννοώ.
Εσύ έχεις την ίδια διαφορά hi res vs Spotify ;

Διαφωνώ ως προς το reference για το ελάχιστο, αλλά δεν βαριέσαι...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εσύ έχεις την ίδια διαφορά hi res vs Spotify ;
Δεν έχω συνδρομή σποτιφάι, ούτε έχω ασχοληθεί με τέτοιου είδους συγκρίσεις.
Δεν με εχει απασχολήσει το ερώτημα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Οσον αφορά τον ήχο, εχει το χαρακτηριστικό ήχο του τρίνοβ, δηλαδή ακούς τι περιέχει η ηχογράφηση. Αυτό.

Εχει πάρα πολύ γκάζι, άπειρο headroom, που σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να το χρησιμοποιεί σε καθημερινή βάση γιατί θα κουφαθεί. Έχει και λίγο παραπάνω μπάσο απο τα γούστα μου.
Απορώ πλέον με αυτούς που δεν μπορούν να παίξουν reference στάθμη. Πως ζείτε ρε παιδιά με τους ψιθύρους;

Έτσι πρέπει να ακούγονται όλα τα σύστηματα. Και οι διαφωνίες μας να μην αφορούν το χώρο, το στήσιμο των ηχείων, το δυναμικο εύρος και τις χροιές, αλλά μόνο για τις ελάχιστα διαφορετικές προτεινόμενες Target curves (ένα ντιμπι εδώ και ένα εκεί), ποια αρέσει στον καθένα, και για το τι μουσική θα ακούσουμε. Μότσαρτ ή Παπακωνσταντίνου.

Κάναμε και γρήγορη not blinded σύγκριση HiRes με σποτιφάι. Απρόσμενη διαφορά, δεν την περίμενα τόσο μεγάλη. Αλλα δεν εχει σημασία, και το σποτιφάι μια χαρά παίζει.

Ελάχιστα μερεμέτια και θα έχει σούπερ σύστημα. Σχεδόν.
GetHard δεν είναι, αλλά είναι κοντά.


Αμφιβάλλω σοβαρά αν στο 90% των συστημάτων η διαφορά θα είναι τόσο ακουστή.
Δεν έχω συνδρομή σποτιφάι, ούτε έχω ασχοληθεί με τέτοιου είδους συγκρίσεις.
Δεν με εχει απασχολήσει το ερώτημα.

δεν σε πιστευω αφου εχεις γραψει τα ανωθεν.....απλα δεν θελεις να πεις....οκ

παντως, το 1 η 2db που ψαχνεις(η θελεις να σου πουν) σε Target curves ειναι λαθος
υπαρχουν παρα πολλα διαγραμματα που δειχνουν αν ακους καλα , που το 1 η 2db που ψαχνεις ειναι ενα τιποτα.
.....δλδ και την ιδια ακριβως καμπυλη να εχεις με τους αλλους trinnov θα ακους διαφορετικα και να ειναι και τα 3 trinnovια ωραια......οπως και αλλοι AV με την ιδια ακριβως καμπυλη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
δεν σε πιστευω αφου εχεις γραψει τα ανωθεν
Δεν πειράζει, θα σου περάσει

παντως, το 1 η 2db που ψαχνεις(η θελεις να σου πουν) σε Target curves ειναι λαθος
Δεν εχεις ιδέα τι είναι σωστό και τι λάθος.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Χμμμ, το ίδιο δεν είναι;
Πάνω κάτω, ναι.
Αλλά ειδικά, όχι.
Είναι πολύ πονηρά φτιαγμένο.
Στους 80 μηδενίζει (1 ντεσιμπέλ ανά οκταβα είναι, οπότε στις 2 οκτάβες έχει μηδενίσει).
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να παίρνει μόνο αρνητικό γκειν ο δορυφόρος, χωρίς να ζοριζεται καθόλου το γουφερ του.
Επίσης είναι ψιλοαστειο το θετικό γκειν, οπότε όλα βαίνουν γλυκά και χαλαρά.
Η βασική αρχή "να μην υπάρχει θετικό γκειν" στην ισοστάθμιση, έχει λόγο ύπαρξης.
Ο Τουλ το σκέφτηκε πολύ για να το φέρει έτσι, δεν είναι τυχαίο.

Θα μου πεις πολύ σημασία στη λεπτομέρεια..... Ε, ναι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top