Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Προς το παρόν, ακουστικά φλατ.
Δεν έχω προμηθευτεί την κούκλα που έχει μικρόφωνα στ'αυτιά, αλλά τη χαλβαδιάζω εδώ και καιρό...

Ως έχει πάντως, δεν αντιλαμβάνομαι τονικές διαφοροποιήσεις μεταξύ ακουστικών και του σεταπ μου. Παίζουν πρακτικά το ίδιο πράγμα, αλλά υπάρχει σχετικό πρόβλημα στη σύγκριση στα μπάσα, γιατί το σετάπ εμπεριέχει και κούνημα.... Είναι λίγο μπέρδεμα να ακούς το ίδιο μπάσο χωρίς κούνημα.
Μισο. Τι φλατ?
Συνδεεις ακουστικα στον τρινοβ.
Δεν σου δινει ταργκετ κερβ απο θυρα ακουστικων?
Post automatically merged:

Οταν λες κουκλα?

Kemar?
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658




Headphone measurements database
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Θα ηθελα να βαλω εδώ καποιους θεωρητικούς προβληματισμούς.
Λεμε ότι το τουιτερ είναι κατευθυντικο. Το μιντ κι αυτό αλλα όχι στο βαθμο του τουιτερ. Αντιθέτως το σαμπ εως τους 80 κυκλους δεν είναι κατευθυντικο. Από τη στιγμη λοιπον που το σαμπ το δεν το ενσωματώνουμε στα ηχεια θα ηθελα να βλέπαμε την παρακατω παραμετρο στην τοποθετηση των ηχειων (κατι σχετικο σαν προταση για τον εαυτο του ειχε γραψει και ο Γιαννης Μαρκου).

Εάν τα ενεργα ηχεια βασης τα εχεις σε τριγωνο εάν μιλαμε για δυο η τρια ηχεια αλλα όχι οριζοντιο όπως είναι συνηθως επηρεαζουν την ακοη? Πχ τα εχεις σηκωμένα και στραμενα προς τ αυτια σου σε καποιο υψος (2 μετρα, τυχαίος ο αριθμος) Τι πρόβλημα θα υπαρχει σ αυτή την περιπτωση?

Δεν μας ενδιαφερει ο αριθμος των ηχειων. Βαλτε πχ 11, 15 ότι ναναι. Στηριγμένα κυκλικα σε καποιον ανωρθτηρα που δεν επηρεάζεται από κραδασμούς. Όπως στα επαγγελματικα μαγαζια κρεμανε τα σαμπ. Κανουν ένα νοητο κυκλο γυρω σου και παιζουν μουσικη. Τα εχεις δωσει κλιση προς θεση ακροασης. Που είναι το πρόβλημα?

Κατι άλλο επισης θεωρητικο. Για οσους θελουν πολυκαναλο μεν αλλα αδυνατουν για λογους χωροταξικούς να βαλουν πισω ηχεια. Μπορουν να πανε σε 7 η 9 ηχεια εφόσον εχουν μπρος και πλαι αρκετη αποσταση?

Για να το κανω πιο απλο. Ο περισσοτερος κοσμος λογου οικονομικου δεν εχει δυνατοτητα να παει σε μεγαλες ιντσες γουφερ δορυφορου. Αρα μ ένα 7-8 ιντσο που είναι από τις πιο συνηθεις περιπτωσεις καθεσαι στο 1.80 μ αποσταση. Με 3 ηχεια εχεις και αποσταση ανα ηχειο 0.90 εκατοστα. Μ αυτόν όμως τον τροπο μπορεις καλιστα να κανεις ένα κυκλο ηχειων ανα 90 εκατοστα και να εχεις 7 ηχεια εως 180 μοιρες. Και προσθετεις σαμπ αναλόγως περίστασης.

Συνηθως η πλατη της πολυθρόνας μπορει να αποτελει ανασταλτικο παραγοντα στην ακοη αν αυτή είναι ψηλη για τα πισω ηχεια. Αν όμως όλα τα ηχεια είναι σηκωμένα τοτε ο νοητος κυκλος μπορει ακομη και να ενσωματωσει αυτα εντος καποιας γυψοσανίδας θα εδινε δυνατοτητα και για παιχνίδια αισθητικης και θα ειχες προσθεσει στον κρικο ακομη τουλάχιστον δυο ηχεια.

Τα λεω καλα?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Τα λεω καλα?
Όχι. Μιλάς πολύ γενικά και αυθαίρετα.

Οι γενικές οδηγίες για στήσιμο ηχείων σε κάθε φορμά, βρίσκονται διαθέσιμες στα επίσημα sites των φορμά αυτών.

Εφόσον ενδιαφέρεστε για κάποιο φορμά της Dolby, θα πρέπει να ψάξετε στο site της Dolby για τις οδηγίες εγκατάστασης, θα τις βρείτε σε μορφή pdf.

Προσωπικά λόγου χάριν, έστησα τους δορυφόρους κατά Dolby Atmos.

Το στήσιμο των σαμπ, το υπαγορεύει κατά βάση ο χώρος.
 

P

PMC

Guest
Αντιθέτως το σαμπ εως τους 80 κυκλους δεν είναι κατευθυντικο
Από πειράματα που έκανα πάντως αν έχεις το ένα σαμπ δεξιά σου και το άλλο αριστερά σου (οπωσ Τα έχω εγώ )καταλαβαίνεις κατεύθυνση και κάτω από τους 80 κύκλους αν είναι κλειστό το ένα.....καταλαβαίνεις πιο παίζει ....
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
δεν εγράψα για σινεμά. Μονο μουσικη.
Δεν διαφοροποιείται καθόλου.

Ίδιες απαιτήσεις, ίδια "Dolby".

Εσύ ακούς DTS (Neo6) από το upmixing του Sony, και ο,τι φορμά παίζει το sony.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πχ τα εχεις σηκωμένα και στραμενα προς τ αυτια σου σε καποιο υψος (2 μετρα, τυχαίος ο αριθμος) Τι πρόβλημα θα υπαρχει σ αυτή την περιπτωση?

Τα λεω καλα?
Όχι. Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι ο ήχος θα έρχεται στο αυτί σου υπό γωνία (από πάνω προς τα κάτω) και το πτερύγιο του αυτιού σου θα τον διαμορφώνει διαφορετικά από ότι αν ερχόταν από ευθεία μπροστά σου. Για αυτό είναι κατασκευασμένο έτσι το πτερύγιο (κάνει eq ανάλογα την κατεύθυνση προέλευσης του ήχου).
Και για να το πάω παραπέρα, έτσι νομίζω ότι κάνει και ο Trinnov για να σηκώσει ή να κατεβάσει τα ηχεία. Κάνει την αντίστροφη ισοστάθμιση από αυτή του πτερυγίου του αυτιού.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Όχι. Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι ο ήχος θα έρχεται στο αυτί σου υπό γωνία (από πάνω προς τα κάτω) και το πτερύγιο του αυτιού σου θα τον διαμορφώνει διαφορετικά από ότι αν ερχόταν από ευθεία μπροστά σου. Για αυτό είναι κατασκευασμένο έτσι το πτερύγιο (κάνει eq ανάλογα την κατεύθυνση προέλευσης του ήχου).
Και για να το πάω παραπέρα, έτσι νομίζω ότι κάνει και ο Trinnov για να σηκώσει ή να κατεβάσει τα ηχεία. Κάνει την αντίστροφη ισοστάθμιση από αυτή του πτερυγίου του αυτιού.
Κάτι δεν μαρεσει σ αυτό. Κι όταν έχουμε πίσω από το αυτί ηχεία? Το πτερύγιο αλλάζει θεση? :D
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
όχι βέβαια , για αυτό και αντιλαμβάνεσαι ότι ο ήχος είναι από πίσω. Κάπου είχα διαβάσει ότι κάπως έτσι συνδυαστικά δουλεύει και το φαινόμενο ντοπλερ φιζω . Αν δεν κάνω λάθος και δεν λεω αηδίες βέβαια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Άσε μας ρε μπάμια με το ντόπλερ, που να σου φύγει του "σου" απ'τα σανσούι...


:tongue:

:drinks:

Post automatically merged:

Όχι. Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι ο ήχος θα έρχεται στο αυτί σου υπό γωνία (από πάνω προς τα κάτω) και το πτερύγιο του αυτιού σου θα τον διαμορφώνει διαφορετικά από ότι αν ερχόταν από ευθεία μπροστά σου. Για αυτό είναι κατασκευασμένο έτσι το πτερύγιο (κάνει eq ανάλογα την κατεύθυνση προέλευσης του ήχου).
Και για να το πάω παραπέρα, έτσι νομίζω ότι κάνει και ο Trinnov για να σηκώσει ή να κατεβάσει τα ηχεία. Κάνει την αντίστροφη ισοστάθμιση από αυτή του πτερυγίου του αυτιού.
Καμία σχέση.

Περάστε έξω κύριε. :tongue:
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Άσε μας ρε μπάμια με το ντόπλερ, που να σου φύγει του "σου" απ'τα σανσούι...


:tongue:

Αν με ξαναπείς μπάμια να σου καεί το πολυκάναλο παλιογα....νε Εντάξει? :laugh:
Αν μου φύγει το σου από τα σανσούι θα είσαι ο ηθικός αυτουργός και τότε δεν σε σώνει τίποτα κακομοίρη μου.
Θα σε βάλω ρε κιαρατά να φας το τρινόβιο ολόκληρο , μαζί με τα κωλοκαβλώδιά σου και τα δορυφοράκια της πλάκας που μας πασάρεις για δορυφόρους ενεργούς και καλά.
Αηντε .!
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Από πειράματα που έκανα πάντως αν έχεις το ένα σαμπ δεξιά σου και το άλλο αριστερά σου (οπωσ Τα έχω εγώ )καταλαβαίνεις κατεύθυνση και κάτω από τους 80 κύκλους αν είναι κλειστό το ένα.....καταλαβαίνεις πιο παίζει ....
Είναι χάλια τα σαμπ που πήρες :fuckyou::smg::roflmao:
 
  • Like
Reactions: PMC


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Η δικιά μου επιλογή για ρουν σέρβερ είναι αυτή, μόλις παρέλαβα:

IMG_20191210_135007.jpg


Server Qnap TS 673 με 8 GB μνήμη.
Μ2 ssd 250 GB για τη βιβλιοθήκη του ρουν
6 TB WD Red NAS σκληρό για μουσικές

Κι έχω ήδη άλλους 4 red nas τεσαρηδες, για ταινίες κλπ.
Και μπολικους (καμία 20-αρια) άλλους σκληρούς, κυρίως wd green.

Το βράδυ θα κάνω μια προσπάθεια να το στήσω...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Πανε κολλα λιγο τα ηχεια πισω στην τοχο ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ σου λεω, μ ακους?

Πανε και την θεση ακροασης 80 ποντους πισω, κανε μια μετρηση, ενα ηχειο τη φορα μονο, στειλε τη μετρηση και συνεχιζουμε.
Μην ακουσεις μουσικη ακομα, ουτε καν ταινια, αν δε σου πουμε το οκ.
 

P

PMC

Guest
Η δικιά μου επιλογή για ρουν σέρβερ είναι αυτή, μόλις παρέλαβα:

View attachment 146759

Server Qnap TS 673 με 8 GB μνήμη.
Μ2 ssd 250 GB για τη βιβλιοθήκη του ρουν
6 TB WD Red NAS σκληρό για μουσικές

Κι έχω ήδη άλλους 4 red nas τεσαρηδες, για ταινίες κλπ.
Και μπολικους (καμία 20-αρια) άλλους σκληρούς, κυρίως wd green.

Το βράδυ θα κάνω μια προσπάθεια να το στήσω...

Θέλει χώρο το πολυκαναλο ....:dance2:
.......Όχι μόνο για να στήσεις τα Ηχεια......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Δεν έκανα "του κεφαλιού μου" στο θέμα του ρουν σέρβερ, προβλέπεται το συγκεκριμένο νας σέρβερ από αυτά τα λινκ:

Από το site της roon:


Όπου λέει:

What is the ideal NAS configuration for Roon?
The NAS family we recommend as of end 2018 is the QNAP TS-473 and 4GB of RAM.

Και αντίστοιχα, από το site της qnap:


Σπεκς:


Τα 4GB ελάχιστης μνήμης που προβλέπονται από την ρουν, λένε αρκετοί χρήστες στο forum της ρουν ότι δεν αρκούν για να πηγαίνει σφαίρα, θέλει 8GB.

To 473 έχει 4 θέσεις για σκληρούς, και το 673 αντίστοιχα 6 θέσεις, υπάρχει και 873. Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι ίδια αυτά.

Αυτά, για κάθε ενδιαφερόμενο..
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Δεν έκανα "του κεφαλιού μου" στο θέμα του ρουν σέρβερ, προβλέπεται το συγκεκριμένο νας σέρβερ από αυτά τα λινκ:

Από το site της roon:


Όπου λέει:

What is the ideal NAS configuration for Roon?
The NAS family we recommend as of end 2018 is the QNAP TS-473 and 4GB of RAM.

Και αντίστοιχα, από το site της qnap:


Σπεκς:


Τα 4GB ελάχιστης μνήμης που προβλέπονται από την ρουν, λένε αρκετοί χρήστες στο forum της ρουν ότι δεν αρκούν για να πηγαίνει σφαίρα, θέλει 8GB.

To 473 έχει 4 θέσεις για σκληρούς, και το 673 αντίστοιχα 6 θέσεις, υπάρχει και 873. Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι ίδια αυτά.

Αυτά, για κάθε ενδιαφερόμενο..
Άχρηστες πληροφορίες. Για καλώδια δεν λέει τπτ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Αδιαφορώ πλήρως για κάθε "άποψη" πως το ρουν θα παίξει "καλύτερα" από κάποια συσκευή σε σχέση με κάποια άλλη.

Υπάρχουν πολλές διαθέσιμες επιλογές στο εμπόριο για χρήση ως ρουν σέρβερ και σε διάφορα κοστολογια.

Όλα παίζουν το ίδιο.

Αν παίζει, παίζει σωστά. Έθερνετ είναι. Δεν έχει κάτι παραπάνω να συζητήσουμε.

Αυτή είναι και η επίσημη άποψη των τεχνικών στην τρινοβ... Ερωτήθηκαν και αυτοί.

Το roon nucleus είναι προφανώς μια εξαιρετική επιλογή, η "μαμά πρόταση" της ρουν, πλήρως αθόρυβη, ικανή να βρίσκεται στο ρακ των μηχανημάτων και να μην ενοχλεί με φασαρία από ανεμιστήρια..

Πρόκειται για ένα περιποιημένο και πλήρως αθόρυβο intel nuc, προφανώς εξαιρετική επιλογή, όπως και το ίδιο το intel nuc, καθώς μπορείς από μόνος σου να βάλεις το λειτουργικό που βάζει η ρουν στο nucleus, ώστε να δουλεύει μόνο ρουν σερβερ, τίποτε άλλο.

Η επιλογή ενός νας σέρβερ για χρήση και ως ρουν σέρβερ, είναι επίσης προτεινόμενη επιλογή από την ρουν, και δείχνει να εξυπηρετεί 2 σκοπούς, και αυτόν ενός τυπικού σέρβερ, και ταυτόχρονα του ρουν σέρβερ, οπότε το προτίμησα, για πρακτικούς λόγους, καθώς έτσι κι αλλιώς χρειάζονταν να φτιάξω ένα σέρβερ για τα αρχεία εικόνας και ήχου, ώστε να μη κάνω βόλτες τους σκληρούς δίσκους σε εξωτερικές θήκες, βαρέθηκα αυτή τη δουλειά, τα θέλω πιο τακτοποιημένα.

Αν παρόλα αυτά, συναντήσω προβλήματα στη χρήση, θα προσθέσω ένα nucleus. Σέρβερ χρειαζόμουν έτσι κι αλλιώς. Οπότε ειδωμεν.


Αυτά. Ρουν ρουλζζζζζζζζζ...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top