Ένταση κεντρικού σε διαλόγους audyssey dynamic volume


Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.806
μαθηματικα τωρα που το ειδα τα ηχεια σου ειναι οριακα σε σταθμες αφου φτανεις και στο 0....το ιδιο και ο τελικος
...θελεις +3db σε τελικο και αλλα 3db για αερα.:D

στο + πως πηγες δεν ξερω !
...καποια λαλακια ειχες κανει
αν απενεργοποιήσω το dynamic eq ακόμη πάει 7-8 db μετά το 0. πριν να δω λαμπάκι να αχνοφαίνεται στο τελικό. Πάμε πχ σε πρόσφατη ταινία. Στο avengers στην αρχή που πετάγεται ο Hulk. Σε όλη τι σκηνή της μάχης χωρίς eq πάει να ανάψει λαμπάκι στο +7 +8. Με το eq on το κάνει στο 0 άντε στο +1. και μιλάω πάντα για full ΒR. από το pc bitstream. χωρίς καμία παρέμβαση.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.424
Reaction score
74.793
Άρα λειτουργεί και στο 0.


Άλλαξε τη ένδειξη του volume σε γραμμική για να μην τρώγεσαι. :D
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
με 98db ευαισθησια, ναι ειναι λαθος :D

αλλα με ρυθμιση audyssey και κλιπαρισμα στο 0 στα 2 - 2.5μ θεση ακροασης, δηλωνει καθαρα οτι η ευαισθησια του ειναι κοντα στα 92 db

αν απενεργοποιήσω το dynamic eq ακόμη πάει 7-8 db μετά το 0. πριν να δω λαμπάκι να αχνοφαίνεται στο τελικό. Πάμε πχ σε πρόσφατη ταινία. Στο avengers στην αρχή που πετάγεται ο Hulk. Σε όλη τι σκηνή της μάχης χωρίς eq πάει να ανάψει λαμπάκι στο +7 +8. Με το eq on το κάνει στο 0 άντε στο +1. και μιλάω πάντα για full ΒR. από το pc bitstream. χωρίς καμία παρέμβαση.
πρεπει να το δω ...
 


Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.806
Άρα λειτουργεί και στο 0.


Άλλαξε τη ένδειξη του volume σε γραμμική για να μην τρώγεσαι. :D
όχι δεν είναι το θέμα μου το 0. δεν έχω πρόβλημα να βλέπω και στο +19 ή στο -10 όπως είχα στο yamaha. ότι στο 0 (reference) είτε με dynamic eq on είτε off πρέπει να ακούω το ίδιο εκεί είναι το μπέρδεμα.
 


Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.806
με 98db ευαισθησια, ναι ειναι λαθος :D

αλλα με ρυθμιση audyssey και κλιπαρισμα στο 0 στα 2 - 2.5μ θεση ακροασης, δηλωνει καθαρα οτι η ευαισθησια του ειναι κοντα στα 92 db



πρεπει να το δω ...
ενημερωτικά το κεντρικό το δίνει 97 db 150w continues 600 peak. ο adcom με τα χρόνια δεν ξέρω αν έχει χάσει κάτι σε δύναμη αλλά ονομαστικά είναι 5 χ 150 στα 8 ohm. H απσταση του κεντρικού είναι 2.5μ. Και βασικά το λαμπάκι που ξεκινάει να ανάβει το λέει distortion alert.

20180817_164615.jpg
20180817_164643.jpg
20180817_165003.jpg
Screenshot_20180816-171739_MultEQ.jpg
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Τέσσερα 5,2ιντζα γούφερ όσο να ναι ειναι φορτίο, απ την άλλη να σου βγάζει πρόβλημα μόνο στο κεντρικό κι όχι στα κυρίως με δύο 8ιντζα το καθένα είναι λίγο περίεργο, θα την πω την βλακεία μου έτσι για να φύγει και μία πιθανότητα, μήπως έχει πρόβλημα ο τελικός σου στο κεντρικό; Με τις συνδέσεις έχεις κοιτάξει να πατάνε όλα καλά; Δοκίμασε να βάλεις μουσική σε multi channel stereo που βάζει όλα τα ηχεία στο παιχνίδι αλλά με το Audyssey στο off και ρύθμισε όλα τα ηχεία να έχουν το ίδιο level κι ανέβασε ένταση, αν πάλι το κεντρικό αρχίσει όπως λες να ανάβει το λαμπάκι της προστασίας τότε μήπως θα πρεπε να τον κοιτάξεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.911
Reaction score
77.531
Τέσσερα 5,2ιντζα γούφερ όσο να ναι ειναι φορτίο, απ την άλλη να σου βγάζει πρόβλημα μόνο στο κεντρικό κι όχι στα κυρίως με δύο 8ιντζα το καθένα είναι λίγο περίεργο, θα την πω την βλακεία μου έτσι για να φύγει και μία πιθανότητα, μήπως έχει πρόβλημα ο τελικός σου στο κεντρικό; Με τις συνδέσεις έχεις κοιτάξει να πατάνε όλα καλά; Δοκίμασε να βάλεις μουσική σε multi channel stereo που βάζει όλα τα ηχεία στο παιχνίδι αλλά με το Audyssey στο off και ρύθμισε όλα τα ηχεία να έχουν το ίδιο level κι ανέβασε ένταση, αν πάλι το κεντρικό αρχίσει όπως λες να ανάβει το λαμπάκι της προστασίας τότε μήπως θα πρεπε να τον κοιτάξεις.

στις ταινίες όλο το ζόρι το τραβάει το κεντρικό
τα άλλα απλά λαλούν
δοκίμασε να βάλεις μία ταινία να παίζει και αποσύνδεσε το κεντρικό...θα μείνεις χαζός με αυτό που θα ακούσεις..:o;)
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
στις ταινίες όλο το ζόρι το τραβάει το κεντρικό
τα άλλα απλά λαλούν
δοκίμασε να βάλεις μία ταινία να παίζει και αποσύνδεσε το κεντρικό...θα μείνεις χαζός με αυτό που θα ακούσεις..:o;)
Μόνο το σαμπ μην αποσυνδέσεις,θα μείνεις χαζός με αυτό που θα ακούσεις..:lolsign:
 


Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.806
Τέσσερα 5,2ιντζα γούφερ όσο να ναι ειναι φορτίο, απ την άλλη να σου βγάζει πρόβλημα μόνο στο κεντρικό κι όχι στα κυρίως με δύο 8ιντζα το καθένα είναι λίγο περίεργο, θα την πω την βλακεία μου έτσι για να φύγει και μία πιθανότητα, μήπως έχει πρόβλημα ο τελικός σου στο κεντρικό; Με τις συνδέσεις έχεις κοιτάξει να πατάνε όλα καλά; Δοκίμασε να βάλεις μουσική σε multi channel stereo που βάζει όλα τα ηχεία στο παιχνίδι αλλά με το Audyssey στο off και ρύθμισε όλα τα ηχεία να έχουν το ίδιο level κι ανέβασε ένταση, αν πάλι το κεντρικό αρχίσει όπως λες να ανάβει το λαμπάκι της προστασίας τότε μήπως θα πρεπε να τον κοιτάξεις.
Δεν είπα ότι έχει πρόβλημα. Ανάλογα την ταινία μπορεί να ανάψουν τα άλλα. Αυτό γίνεται γιατί τα φτάνω στα όρια.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Δεν είπα ότι έχει πρόβλημα. Ανάλογα την ταινία μπορεί να ανάψουν τα άλλα. Αυτό γίνεται γιατί τα φτάνω στα όρια.
Τότε όντως θέλει αυτό που είπε ο συνονόματος πιο πάνω, πιο δυνατό τελικό.
 

Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.806
Τότε όντως θέλει αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω, πιο δυνατό τελικό.
Ναι το ξέρω και το έχω συζητήσει και σε άλλα post. Η εύκολη και οικονομική λύση είναι οι crown
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
στις ταινίες όλο το ζόρι το τραβάει το κεντρικό
τα άλλα απλά λαλούν
δοκίμασε να βάλεις μία ταινία να παίζει και αποσύνδεσε το κεντρικό...θα μείνεις χαζός με αυτό που θα ακούσεις..:o;)
Δε νομίζω να ισχύει πλέον συτο. Εγώ αυτο που άκουσα στο σπίτι του Στάθη και μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι ότι τα surround έπαιζαν ακόμη και διαλόγους και σε μεγάλες εντασεις.....
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
:lolsign:
Ανάλογα την ταινία και που είναι οι φωνές :D
Πάντως ισχύει οτι το κεντρικό έχει μεγαλύτερη σημασία,δεν άλλαξε κάτι,όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.911
Reaction score
77.531
Δε νομίζω να ισχύει πλέον συτο. Εγώ αυτο που άκουσα στο σπίτι του Στάθη και μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι ότι τα surround έπαιζαν ακόμη και διαλόγους και σε μεγάλες εντασεις.....
δεν παίζει κάτι τέτοιο...
εκτός αν το είχε η ταινία στην εγγραφή σε κάποια πλάνα,
ή αν υπήρχε ένα είδος echo πάλι λόγω ταινίας (ηχογράφηση σε κλειστό χώρο που απαιτεί κάτι τέτοιο)
ή ακόμα πιο εκτός αν αποπροσανατολίστηκες από την κ@υλα :p:cry::roflmao:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.954
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top