Ένταση κεντρικού σε διαλόγους audyssey dynamic volume

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Υπάρχουν αρκετές ταινίες με διάλογο πίσω, εγώ που έχω πίσω κεντρικό μιας και παίζω σε διάταξη 6.1 έχει τύχει σε πολλές ταινίες να βγαίνει διάλογος πίσω πιο έντονος κι από μπροστά, τόσο ξεκάθαρα και δυνατά που γυρίσαμε κανά δυο φορές πίσω κι εγώ κι η γυναίκα μου απορημένοι, η μία μάλιστα ήταν σε θρίλερ και μας πήγε νααααα.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Υπάρχουν αρκετές ταινίες με διάλογο πίσω, εγώ που έχω πίσω κεντρικό μιας και παίζω σε διάταξη 6.1 έχει τύχει σε πολλές ταινίες να βγαίνει διάλογος πίσω πιο έντονος κι από μπροστά, τόσο ξεκάθαρα και δυνατά που γυρίσαμε κανά δυο φορές πίσω κι εγώ κι η γυναίκα μου απορημένοι, η μία μάλιστα ήταν σε θρίλερ και μας πήγε νααααα.
o zizik δεν θα τολμούσε να μπει σε διαδικασία να γυρίσει...θα βούλιαζε στον καναπέ με κοκκαλωμένο κεφάλι-λαιμό:roflmao::lol:
 





Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Aν θυμαμαι σου ειχα γραψει σε αλλο νημα που εχεις ανοιξει επιλογη κρος υψηλοτερη για να ελαφρωσεις απο φορτιο συχνοτητες που αδυνατει να αναπαραξει επαρκως ο ενισχυτης σου.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Aν θυμαμαι σου ειχα γραψει σε αλλο νημα που εχεις ανοιξει επιλογη κρος υψηλοτερη για να ελαφρωσεις απο φορτιο συχνοτητες που αδυνατει να αναπαραξει επαρκως ο ενισχυτης σου.
Ναι το θυμάμαι. Τότε όμως μιλούσαμε για cross 40-60 που ακόμη εκεί τα βγάζει. και εγώ τα έχω 80
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Προσπαθώ σε όλο το google να βρω μια σαφή απάντηση. Τρέχοντας το audyssey είπαμε προσπαθεί να πιάσει reference εντάσεις στο 0. Από default είναι ενεργοποιημένο το DynamicEQ το οποίο όμως στο 0 είναι σαν να μη δουλεύει καο προσπαθεί σε μικρότερη ένταση να έχουμε το ίδιο ηχητικό αποτέλεσμα με τη reference καμπύλη. Τότε γιατί απενεργοποιόντας το έχει διαφορά στο ηχητικό αποτέλεσμα και στο 0?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Με το αυτί συμπεράσματα ασφαλή δε βγαίνουν μετράς και βλέπεις τι συμβαίνει.
Υπάρχουν και τα 90,100,120 hz.... Εγω ας πούμε, παίζω στα 120 αλλά ας μην το αναλύσουμε πως και γιατί. :)
Το κεντρικό τι απόσταση το έχεις από τον πίσω τοίχο,το σαμπ επίσης πόση και πόση από δεξί, αριστερό; ή ίδια ερώτηση για τα front ... αν δεν έχουν απαντηθεί πριν δεν έχω παρακολουθήσει όλο το νήμα..
 
Last edited:

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Αν θυμάμαι καλά το dynamic eq δεν είναι ενεργοποιημένο από default, σε ρωτάει μετά το τέλος της ισοστάθμισης αν θες να το ενεργοποιήσεις.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Προσπαθώ σε όλο το google να βρω μια σαφή απάντηση. Τρέχοντας το audyssey είπαμε προσπαθεί να πιάσει reference εντάσεις στο 0. Από default είναι ενεργοποιημένο το DynamicEQ το οποίο όμως στο 0 είναι σαν να μη δουλεύει καο προσπαθεί σε μικρότερη ένταση να έχουμε το ίδιο ηχητικό αποτέλεσμα με τη reference καμπύλη. Τότε γιατί απενεργοποιόντας το έχει διαφορά στο ηχητικό αποτέλεσμα και στο 0?
δεν προσπαθει να πιασει την reference ενταση, ειναι η reference ενταση το 0

δεν αλλαζει κατι με dynamic off αποτι γραφω ....
....για να το γραφω ειδα ιδιες μετρησεις on - off στο 0
:)

οσον αφορα το dynamic eq on περαν του reference 0 συμπεριφερετε διαφορετικα στις μετρησεις(οχι απο μενα μιας και δεν με ενδιεφερε να το τσεκαρω)

το 0 και μειον ισχυει ....το 0 και + δεν το εχω τσεκαρει αλλα πιστευω στον κατω πινακα.
....οποτε οπως εχω πει πολλες φορες μην το περνατε το 0 (ειδικα με dynamic eq on)

0.png
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
δεν προσπαθει να πιασει την reference ενταση, ειναι η reference ενταση το 0

δεν αλλαζει κατι με dynamic off αποτι γραφω ....
....για να το γραφω ειδα ιδιες μετρησεις on - off στο 0
:)

οσον αφορα το dynamic eq on περαν του reference 0 συμπεριφερετε διαφορετικα στις μετρησεις(οχι απο μενα μιας και δεν με ενδιεφερε να το τσεκαρω)

το 0 και μειον ισχυει ....το 0 και + δεν το εχω τσεκαρει αλλα πιστευω στον κατω πινακα.
....οποτε οπως εχω πει πολλες φορες μην το περνατε το 0 (ειδικα με dynamic eq on)

View attachment 103146
Ένα διάγραμμα με τη καμπύλη όταν είναι off έχουμε? Γιατί εδω βλέπουμε τι κάνει σε διαφορετικές εντάσεις.
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Στο μείον 27 δίνει ευθεία απόκριση κι όσο κατεβάζεις ανεβάζει την απόκριση στις μεσαίες συχνότητες;
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
οχι τι να το κανεις ;

αφου σου εβαλα λινκ....δεν το διαβασες ;

.
Αν πουμε οτι εχουμε την κοκκινη καμπυλη για αναφορα με volume στο 0 και παιζουμε -15db στον avr μας με dynamic eq on τοτε θα ακουμε την μπλε καμπυλη...

Αν εχετε dynamic eq off θα συνεχισετε να ακουτε την κοκκινη καμπυλη σε ολες τις σταθμες επιλογης σας.

[DOUBLEPOST=1534599975][/DOUBLEPOST]
Στο μείον 27 δίνει ευθεία απόκριση κι όσο κατεβάζεις ανεβάζει την απόκριση στις μεσαίες συχνότητες;
η flat γραμμη ειναι το refernce 0

πινακακι ειναι για να δειξει πως συμπεριφερεται η καμπυλη
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
οχι τι να το κανεις ;

αφου σου εβαλα λινκ....δεν το διαβασες ;


[DOUBLEPOST=1534599975][/DOUBLEPOST]

η flat γραμμη ειναι το refernce 0

πινακακι ειναι για να δειξει πως συμπεριφερεται η καμπυλη
Α τώρα το κατάλαβα, άρα όσο κατεβαίνει μάλλον το αντίθετο κάνει, κρατάει τις χαμηλές πιο ψηλά και κατεβάζει ελαφρώς τις μεσαίες.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
οχι τι να το κανεις ;

αφου σου εβαλα λινκ....δεν το διαβασες ;


[DOUBLEPOST=1534599975][/DOUBLEPOST]

η flat γραμμη ειναι το refernce 0

πινακακι ειναι για να δειξει πως συμπεριφερεται η καμπυλη
Ναι sorry τώρα το είδα ότι το είχες γράψει. Αλλά αυτό το απλο σχετικά ερώτημα γιατί δε μπορώ να βρώ απάντηση. Γιατί με το eq off μπορω να ανεβάσω ένταση πάνω από το 0? Σχεδόν 8 db.όχι ότι σαν ένταση στο χώρο παίζει πιο δυνατά αλλά ότι για την ίδια ένταση πρέπει να ανεβάσω το volume.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Με το αυτί συμπεράσματα ασφαλή δε βγαίνουν μετράς και βλέπεις τι συμβαίνει.
Υπάρχουν και τα 90,100,120 hz.... Εγω ας πούμε, παίζω στα 120 αλλά ας μην το αναλύσουμε πως και γιατί. :)
Το κεντρικό τι απόσταση το έχεις από τον πίσω τοίχο,το σαμπ επίσης πόση και πόση από δεξί, αριστερό; ή ίδια ερώτηση για τα front ... αν δεν έχουν απαντηθεί πριν δεν έχω παρακολουθήσει όλο το νήμα..
Γενικά Επειδή δεν είναι dedicated χώρος είναι τοποθετημένα όπως βολέβουν. Το κεντρικό πίσω του έχει γύρο στους 40 πόντους. Τα lr 20 πόντους από πίσω και τους πλαϊνούς (γωνίες).

IMG_20180722_204525_046.jpg
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Γενικά Επειδή δεν είναι dedicated χώρος είναι τοποθετημένα όπως βολέβουν. Το κεντρικό πίσω του έχει γύρο στους 40 πόντους. Τα lr 20 πόντους από πίσω και τους πλαϊνούς (γωνίες).

View attachment 103172
Εγω πάντως θα έκανα μια δοκιμή να βάλω τα ηχεία δίπλα στο έπιπλο.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.479
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top