Ήρθε ο βασιλέας....

Μηνύματα
670
Reaction score
2
Έτσι για το εθιμοτυπικό να χαρώ και εγώ λιγουλάκι...μερικές φώτο και ενα βίντεο. Θα παρακαλούσα κατά το βαθμό του δυνατού αν εντοπίσει κάποιος κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις να μου το πει να το διορθώσω. Με προβληματίζει οτι το δεξί κάτω μέρος της κεφαλής εκεί που λέει ΕΕΕ όταν παίζει ο δίσκος απέχει χιλιοστα του χιλιοστού από το δίσκο και παρατήρησα οτι αν ο δίσκος είναι και λίγο ruffles οτι τον ακουμπάει. Σε λίγη ώρα θα πάω εδω δίπλα σε ενα μαραγκό να μου φτιάξει ενα Π για να μπει πάνω το πικαπ.





http://www.youtube.com/watch?v=C2gfx5sQsE4
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Ήρθε ο βασιλέας....

Ki εσυ του εβαλες M.Jackson?

Ναι ρε συ, η κεφαλη σερνεται πανω στο δισκο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Απάντηση: Ήρθε ο βασιλέας....

τσέκαρε το βάρος στη βελόνα.
 

Μηνύματα
670
Reaction score
2
Απάντηση: Ήρθε ο βασιλέας....

εεε ο βασιλιάς της Ποπ :105:καλά δε σέρνεται αλλά είναι μια τρίχα απόσταση! καμιά βοήθεια;; να κάνω απο την αρχή ρύθμιση;
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Ήρθε ο βασιλέας....

Δεν έπρεπε να είναι τοσο κοντά στο δίσκο!

Για κοίτα αν έχεις βάλει πολύ βάρος στη κεφαλή (τσέκαρε το με μια ζυγαριά), η αν η ανάρτηση είναι πολύ μαλακή... (προφανώς η stanton είναι μεταχεριασμένη...)
 


Μηνύματα
670
Reaction score
2
Απάντηση: Ήρθε ο βασιλέας....

Με την βελόνα κάτι σαν να έκανα...την πήγα 1γρ και οκ έχει εναν αέρα πλεον από το δίσκο. Ξενέρα νο.2....λείπουν τα πίσω ποδαράκια!!τώρα που το σήκωσα να το καθαρίσω και γενικά να το περιποιηθώ το παρατήρησα. Που θα βρώ 2Χ ;;



ebay? είμαι ταπί και ψύχραιμος για κάτι καλύτερο προς το παρών.

Μετά από ένα γρήγορο ψάξιμο τα πιο φθηνά τα βρήκα από ebay 15euro το ενα.Μαζί με μεταφορικά κανά 35αρι.:110::110:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.246
Reaction score
27.895
Απάντηση: Ήρθε ο βασιλέας....

Έχω εγώ να σου δώσω κάτι αντίστοιχα. Θα μιλήσουμε στο τηλ.
Καλορίζικος ο βασιλιάς. Κόσμημα το ρημάδι.
 

Μηνύματα
670
Reaction score
2
Απάντηση: Ήρθε ο βασιλέας....

μακάρι Μιχάλη να με σώσεις...σε ευχαριστώ όπως και να έχει!
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.786
Απάντηση: Ήρθε ο βασιλέας....

681 EEE Mk II Technical Specifications:


Frequency Response 20Hz-22kHz

Output 2.5mV

Channel Separation @ 1 kHz: 35dB

Channel Balance @ 1 kHz: within 2dB

Tracking Force: .75 to 1.5 grams

Stylus Type: Elliptical

Stylus Tip: .3x.7mil

DC Resistance: 1300 ohms

Inductance: 930 mH

Cartridge Weight: 6.3 grams

Load Resistance: 47k Load

Capacitance: 275pF

Dynamic Compliance @10Hz Horiz/Vert. 25Um/mN

Τα χαρακτηριστικα της κεφαλης...
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.786
Απάντηση: Ήρθε ο βασιλέας....

Έχω εγώ να σου δώσω κάτι αντίστοιχα. Θα μιλήσουμε στο τηλ.
Καλορίζικος ο βασιλιάς. Κόσμημα το ρημάδι.
Mιχαλη μηπως θα ηταν καλυτερα να του φτιαξεις εσυ που γνωριζεις 4 ακιδες ρυθμηζομενες και να πατησει σε πιατακια?
 


Μηνύματα
670
Reaction score
2
εεε αγαπητέ κύριε Μιχάληηη;;;;

Mιχαλη μηπως θα ηταν καλυτερα να του φτιαξεις εσυ που γνωριζεις 4 ακιδες ρυθμηζομενες και να πατησει σε πιατακια?

Δε ξέρω ακριβώς τι εννοεί ο ποιητής...αλλά μάλλον πάλι χώσιμο έφαγε ο αρχιμάστορας!
 

Μηνύματα
670
Reaction score
2
Απάντηση: Ήρθε ο βασιλέας....

Ευχαριστώ και πάλι ΟΛΟΥΣ!!! είσαστε ένας χείμμαρος γνώσεων-συμπαράστασης-βοήθειας...:446:
 


Μηνύματα
3.861
Reaction score
632
Απάντηση: Ήρθε ο βασιλέας....

Με γειά... Καλοάκουστο... :107:
Στα πικαπ υπάρχουν πολλές ρυθμίσεις.

Εφόσον λείπουν τα ποδαρακια, κάτι να τοποθετηθεί
από ελαστικά σκληρά σφουγαρακια ή άλλο.
Κατόπιν η βάση του πικαπ ευθυγραμιση με αλφαδι,
μετά το ιδιο το πικαπ ευθυγραμιση, οπότε εδώ θα χρειαστούν
τα μεταβλητα ποδαρακια ή βάλε βγάλε σφουρακια...
Και έπεται συνέχεια που απαιτεί σύνεργα.

Ένας από τους λόγους που παράτησα το πικαπ
και λόγω συχνών μετακομίσεων, είναι ότι ποτέ
δεν ήταν τέλεια ρυθμισμένο...
 

Μηνύματα
27.335
Reaction score
25.365
Απάντηση: Ήρθε ο βασιλέας....

Φίλε ψαρρα θες ξύλο , αγόρασες τέτοιο μηχάνημα και του λείπουν τα πόδια? απαράδεκτο.
Δεν υπάρχει περίπτωση να το αλφαδιάσεις σωστά με τίποτα.Πάρε νεα πόδια.Original.
Το αλφάδιασμα πρέπει να γίνει σε 4 τεταρτημόρια των 90 μοιρών , αν είσαι ψείρας και θέλεις να δουλεύει σωστά.Τώρα οσο αφορά την ενδοτικότητα και το σούρσιμο της 681 , εε τι να σου πω μάλλον είχε το διπλό βάρος ανάγνωσης απο οτι μπορούσε να σηκώσει η είναι μεταχείρω με πολλές ώρες στην πλάτη της.Οι ρυθμίσεις σε phono όπως και σε όλα τα αναλογικά θέλουν εμπειρία και ακρίβεια , αλλοιώς πάνε κατά διαόλου.
Τέτοια λάθη δεν επιτρέπονται στο άθλημα.Δεν ξέρω πως είσαι οικονομικά αλλά θα σου πρότεινα μια denon dl 160 mc high output.Δεν είναι μεγάλη η διαφορά απο τα 2,5mv στα 1,6 , που βγάζει η denon. Θα πάθεις πλάκα με αυτά που θα ακούσεις.Με μόλις 1,25gr βάρος ανάγνωσης , η διαφορές μεταξύ mm και mc είναι μεγάλες , και συνήθως καθόλου κολακευτικές για τις mm.Είχα την 681 , 881 , 981 για δοκιμή κάποια χρόνια πριν και δεν μου άρεσε ο υπερβολικά flat ήχος τους.Σαφώς προτιμούσα την ortofon om 30. Τώρα σαφώς προτιμώ την denon dl160 , με βλέψεις για κάποια 304, αν δεν κάνω λάθος το μοντέλο.
 

Μηνύματα
670
Reaction score
2
Απάντηση: Ήρθε ο βασιλέας....

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα....το θέμα πλεον αγαπημένοι μου φίλοι είναι οτι το πικαπ βρίσκεται σε ξένο "γήπεδο"..ο παράγοντας waf νίκησε και εγώ πήρα πόδι από το σπίτι στην κυριολεξία. Το πολύ avsite και οχι μόνο..ξεχείλισε το ποτήρι. Μου κόπηκε η όρεξη για όλα.Τελοσπάντων γίνομαι μάλλον γραφικός και κλαψιάρης,αλλά όταν με το καλό μπορέσω να πάρω πίσω τα πράματα μου θα προσπαθήσω να ασχοληθώ. Ήδη περιμένω από εναν καλό μου φίλο να βοηθήσει να βρεθούν από την εγχώρια αγορά...αλλιώς σιγά 35ευρώ.Τόσα χάσαμε εκεί θα κολήσουμε...καληνύχτα σας.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.310
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top