Όταν μπιπ τη συζήτηση (τα άσχετα της κατηγορίας)

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ενώ εδώ συμφωνούμε
Δυναμική περιοχή .... σημαίνει ότι το ελάχιστο πέρασμα (ή το μέσο, αναλόγως ορισμού) από το μέγιστο απέχει ελάχιστα. Αν το βάλουμε δυνατά, το μέγιστο θα παίζει δυνατά, το ελάχιστο ή μέσο θα παίζει επίσης δυνατά και πολύ παραπάνω από ότι θα έπρεπε.
Εδώ διαφωνούμε.

Θα τσιρίζει. Απλά πράματα.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Και δε χρειάζεται να θυμίσω ότι η πλειοψηφία των άλμπους έχει μεγαλύτερο DR σε βινύλιο από ότι σε CD/hi res.
...Αυτό δε σημαίνει ότι οι προ 90ς ηχογραφήσεις είναι καλές απλά και μόνο επειδή έχουν υψηλό DR.
Ν'ακουτε τον dapost.. Τοχει..
Και λίγο από wnet για ρεγουλαρισμα. Bye..
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Υπαρχει στο φορουμ μια ταση θεοποιησης του max spl, το οποιο απο μονο του δεν ειναι φυσικα κακο. Αχρηστο ειναι, για το 90% των μουσικων παραγωγων.
Aμα εισαι σινεματζης μια χαρα ειναι το καργα max spl 120 db ισως λεω λιγο μαλλον 130 db
Να γουσταρουμε σε αφροντιστο χωρο με ανακλασεις για ΩΡΙΛΑ:gamer::D
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Aμα εισαι σινεματζης μια χαρα ειναι το καργα max spl 120 db ισως λεω λιγο μαλλον 130 db
Να γουσταρουμε σε αφροντιστο χωρο με ανακλασεις για ΩΡΙΛΑ:gamer::D
Αμα χτυπήσεις 130dB σινεματζίδικα μανέστρο θα ματώσεις.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
ΜΡΕ κ Μαρκου πως θα ακουσουμε τα πατηματα του γκοτζιλα και τον σβαρτσενεγκερ να κανει
Ταρζανιες :D στα 50 ντε μπι δεν γινεται;) τι μα.......ς διαβαζα στο χαι τεκ για τον γκοτζιλα δε λεγεται :gamer:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Ποτέ δεν έχω ενοχληθεί σε live σε ανοικτό χώρο. Και προφανώς ποτέ δεν έχω ενοχληθεί στο Μέγαρο ή στο Ηρώδειο. Βέβαια εκεί δεν κάνει καγκουριές ο κάθε ηχολήπτης.
;) :):drinks:
ΥΓ. Και γω έχω βάλει ωτοασπίδες σε πολλά λαιβ, ιδίως σε κλειστό χώρο,
Εγω παντα χερ ντοκτορ, πλην Σταυρου Ξαρχακου;) και Μανου Χατζιδακι:)
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
ΥΓ. Και γω έχω βάλει ωτοασπίδες σε πολλά λαιβ, ιδίως σε κλειστό χώρο,
Εγω παντα χερ ντοκτορ, πλην Σταυρου Ξαρχακου;) και Μανου Χατζιδακι:)
Αυτό δε σημαίνει ότι οι προ 90ς ηχογραφήσεις είναι καλές απλά και μόνο επειδή έχουν υψηλό DR. Έχουν δεκάδες άλλα θέματα που οφείλονται στον εξοπλισμό, στις τεχνικές και στις τεχνολογίες της εποχής.
:oops::oops::oops::oops: οπως, ενα παραδειγμα ;) living stereo decca κλπ εχουν κακες ηχογραφησεις;;
 
Last edited:


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Και εγώ αν είχα 7 τεμάχια πολύ μεγάλων ηχείων μπορεί να μην έβαζα σαμπ, παρά μόνο για το .1 και για την μισή πρώτη οκτάβα.
Αν ήταν κάποιο μεγάλο και το έβαζα κάπου κοντά, ίσως δεν θα χρειαζόταν καν δεύτερο.

Αλλά με δυο μόνο τεμάχια B&W, ισχύει το γνωστό :
Που πας ρε Καγκουρομήτρο; 😛
Εσύ δεν ''πιάνεσαι'' 8-)
Μιλάμε για τους άλλους τώρα..
Μετά τον ακατανόμαστο (με επιφύλαξη αυτό γιατί κοντράρεστε στα ίσα.. :rolleyes:) είσαι ο Νο 2 ''βλ@μμένος'' όσο αφορά τη λεπτομέρεια.. :lolsign:


Αλλά αφού ακόμα κι εσύ συμβιβάζεσαι (με κάποιο τρόπο) χωρίς, ή έστω με 1 sub εγώ είμαι καλά.. :tongue:

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ''τσακώνεστε'' γι' αυτό..
Δεν χρειάζεται..
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Οταν παιρνει κανεις ενα μεγαφωνο της JBL το βαζει σε ενα κουτι, του κοτσαρει και ενα μονομπλοκ ενισχυτη στην πλατη και το ονομαζει JBL sub καλο θα ειναι να μην μιλαει απαξιωτικα και με υφος 100 καρδιναλίων για ανθρωπους που διαθετουν υπεροχα συστηματα που δεν θα τα δει ουτε στον υπνο του.

Καλο θαναι επισης να μην πολυμιλαει για subs σε ανθρωπους που αν τον εβαζαν στα 5 μετρα απο τα subs τους θα παθαινε αρρυθμια στην καλυτερη των περιπτωσεων.

Τα περισσσοτερα ηχεια του νηματος δεν χρειαζονται subs για μουσικη και αν σε καποιες φωτογραφιες δειτε τοτε ειναι για Home cinema εφαρμογες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Τα περισσσοτερα ηχεια του νηματος δεν χρειαζονται subs για μουσικη και αν σε καποιες φωτογραφιες δειτε τοτε ειναι για Home cinema εφαρμογες.
αυτή η πρόταση από μόνη της φανερώνει ελλιπείς γνώσεις ως προς τον τρόπο διασποράς των χαμηλών συχνοτήτων στον χώρο...
 



Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
αυτή η πρόταση από μόνη της φανερώνει ελλιπείς γνώσεις ως προς τον τρόπο διασποράς των χαμηλών συχνοτήτων στον χώρο...
Η αληθεια ειναι οτι ασχολουμαι μονο 45 χρονια με τον ηχο, εχω κανει αμετρητες μελετες, ειχα PA με JBL, KME, Zeck, Allen & Heath, Sabine κλπ, πουλαγα ηχο (και καλωδιακια αλλα οχι οτι και οτι) και ειχα φτιαξει προγραμμα ρυθμισης ηχειων στον χωρο πριν ισως εσυ ακουσεις μουσικη.

Θα σου απαντουσα λοιπον αλλα δεν γινεται συζητηση με καποιον που δεν εχει τις αναλογες γνωσεις και το μονο πολυ κανει ειναι να προσβαλλει οντας και moderator.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Η αληθεια ειναι οτι ασχολουμαι μονο 45 χρονια με τον ηχο, εχω κανει αμετρητες μελετες, ειχα PA με JBL, KME, Zeck, Allen & Heath, Sabine κλπ, πουλαγα ηχο (και καλωδιακια αλλα οχι οτι και οτι) και ειχα φτιαξει προγραμμα ρυθμισης ηχειων στον χωρο πριν ισως εσυ ακουσεις μουσικη.
αμ δεν το βλέπω....

Θα σου απαντουσα λοιπον αλλα δεν γινεται συζητηση με καποιον που δεν εχει τις αναλογες γνωσεις και το μονο πολυ κανει ειναι να προσβαλλει οντας και moderator.
δεν μπορώ να κλείνω μάτια όταν διαβάζω αστοιχείωτα πράματα....λυπάμαι
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Έχεις μείνει στις γνώσεις τις δεκαετίας του 90.
Φιλικά πάντα :)
Μπορει να εχεις και δικιο !

Απ' οτι εχω δει ομως εδω υπαρχουν και ανθρωποι που εχουν παρα πολυ καλα μηχανηματα, καλο θα ειναι λοιπον να προσεχουμε τι λεμε και να μην θεωρουμε πως επειδη δεν μιλανε καταπινουν αμασητη την καθε μπουρδα !
 


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
σε κάποια φορουμς τρως κ ban όταν υποστηρίζεις κ διαδίδεις ασυναρτησίες
Ασυναρτησιες ειναι το οτι τα 802, 801 & Nautilus δεν εχουν αναγκη sub οσον αφορα την μουσικη ?

Εχεις καποιο απο αυτα ? Εγω και εχω και εχω πουλησει καμποσα και τα εχω μετρησει και μιλαω ! Εσυ με τι φοντα μιλας ?

Ειναι ντροπη να λες εσυ σε μενα για ασυναρτησιες, δεν εχεις τις γνωσεις για να κρινεις και μην εκμεταλευεσαι την θεση σου !

Αυτα και δεν σου ξαναπανταω, εχω πιο σοβαρες ασχολιες !
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top