[Αγορά] Ποιο BD/DVD Player?


Μηνύματα
579
Reaction score
63
Ta οppo ειναι πιο ακριβα απ'το panasonic και δεν το ψηνω και πολυ την εποχη του 4Κ να δωσω ενα σκαρμο λεφτα για κατι που σε 3-4 χρονια θα εινια εντελως ξεπερασμενο . δεν μιλαω για uhd player εννοείται ,γιατι αυτο θα ηταν σιγουρα future proof , αλλα ακομα πιο ακριβο ...
 



Μηνύματα
579
Reaction score
63
το πηρα το panasonic bdt700 στα 140 ευρω και διαπιστωσα 2 πραγματα , 1ον οτι στην λεπτομερεια το συγκεκριμενο πλευερ δεν παίζετε , 2ον οτι η ατιμη η pioneer εχει φοβερα κινηματογραφικη εικονα στα καλα της player και αισθητικα θα προτιμουσα την εικονα του Pioneer απο της panasonic ! καταραμενο 3δ τι μου εκανες ?!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
καλησπερα
Θελω να αγορασω 3d blu ray player . εχω τωρα το pioneer 320 και ο λογος που θελω να παω σε αντικατασταση ειναι οτι εχω πλεον 3d τηλεοραση .
Με ενδιαφερει να ειναι αψογο σαν blu ray & dvd ( το pioneer δεν με ξετρελανε σε dvd οπως ενα toshiba dvd & hd dvd player που ειχα ) ειναι καλο σαν blu ray player ομως
Δεν με ενδιαφερουν 4Κ upscaling και εννοειται το μεταχειρισμενο ειναι πιο γλυκο ...
ακουω προτασεις και για παλια μοντελα εννοειτα , γιατι πολλες φορες καποια παλια κομματια ειναι πολυ καλυτερα ...
ευχαριστω
Θέλω να σε επιβεβαιώσω σχετικά με τη θέαση dvd από το pioneer και τυχόν άλλους φίλους που τους
ενδιαφέρουν τα απλά dvd. Έχω το bdp-180 το οποίο είναι 3d και 4Κupscale. Στα blueray και 3d βλέπεις απίστευτη εικόνα αλλά στα απλά dvd υπάρχει θέμα.
Στα παραπάνω όμως που ανέφερα η εικόνα του είναι εξωπραγματική!! :) :)
Έχει επίσης φοβερό ήχο στην αναπαραγωγή cd για δικάναλες ακροάσεις!!
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
την καλυτερη εικονα σε dvd την εχω δει απο τα συγχωρεμενα hd dvd της toshiba , εκαναν πολυ καλη δουλεια , πολυ καλυτερη και απο το panasonic bt700 που αγορασα τελικα .... αν και για να ειμαι αντικειμενικος μονο στη panasonic V10 το ειχα δοκιμασει και οχι στην πολυ απαιτητικη σε για υψηλης ποιοτητας σημα vt60 ....παντως στη v10 και στον projector η εικονα τοy TOSHIBA ηταν απειρως καλυτερη σε dvd απο το 320 ...
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
την καλυτερη εικονα σε dvd την εχω δει απο τα συγχωρεμενα hd dvd της toshiba , εκαναν πολυ καλη δουλεια , πολυ καλυτερη και απο το panasonic bt700 που αγορασα τελικα .... αν και για να ειμαι αντικειμενικος μονο στη panasonic V10 το ειχα δοκιμασει και οχι στην πολυ απαιτητικη σε για υψηλης ποιοτητας σημα vt60 ....παντως στη v10 και στον projector η εικονα τοy TOSHIBA ηταν απειρως καλυτερη σε dvd απο το 320 ...
Για εμένα την καλύτερη εικόνα, σε dvd την είχα με oppo, καλό και το Panasonic ,Pioneer αλλά έβαζα το blu r πήγαινα έκανα καφέ και ακόμα να διαβάσει.Δεν ξέρω αν τα νέα βελτιώθηκαν.Τωρα έχω ένα Sony 800 απίστευτη ταχύτητα ,και εικόνα για τα λεφτά του, τσάμπα, το πιο τίμιο από όλα που είχα.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
90
Για εμένα την καλύτερη εικόνα, σε dvd την είχα με oppo, καλό και το Panasonic ,Pioneer αλλά έβαζα το blu r πήγαινα έκανα καφέ και ακόμα να διαβάσει.Δεν ξέρω αν τα νέα βελτιώθηκαν.Τωρα έχω ένα Sony 800 απίστευτη ταχύτητα ,και εικόνα για τα λεφτά του, τσάμπα, το πιο τίμιο από όλα που είχα.
τα νεα oppo σκιζουν
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
το panasonic που πηρα , παει σφαιρα se blu ray , αλλα σκεψου οτι το 2014 ηταν η ναυαρχιδα στα blu ray player της panasonic ... και η εικονα τουλαχιστον σε blu ray δεν μπορω να φανταστω οτι μπορει να γινει καλυτερη .... μονο σε αισθητικη αποψη χρωματων μπορει κανεις να επιλεξει κατι διαφορετικο για να παει σε αλλη εταιρια ...
οσον αφορα την oppo παρολο που δεν περασε τετοιο μηχανημα απο τα χερια μου , ειμαι σιγουρος οτι για να το λετε και να γινεται τοσος ντορος κατι θα ξερετε παραπανω :)
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Να το αφήσω εδώ στο νήμα του φίλου μου του Γιώργου.
Μεγάλη αναβάθμιση (φοβερή) στον ήχο του netflix με xbox one x.
Αναγκαστικά τώρα για τα πιτσιρίκια θα πρεπει να πάρω και ένα ps γιατί το άλλο θα μείνει στο σαλόνι για player :D
Θα επανέλθω όταν αποκτήσω εντυπώσεις και από αναπαραγωγή bluray.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
KaΛησπέρα στο φορουμ.

Σαν νεος χρήστης με δειλά δειλά βήματα στήνω κι εγώ τον εξοπλισμό του χώρου μου, στο βαλάντιο που μου αναλογεί.

Επειδή είναι θέμα χρόνου να αναβαθμιστώ σε ενισχυτή και ενα σετ ηχείων atmos, σκέφτομαι να αγοράσω κι ένα Blue ray 4K player.

Το μπατζετ ειναι περιορισμένο. Δεν χρειάζομαι τρελά πράγματα-δε μπορώ να τα πληρώσω.

Η συσκευή LG UBK90 καλύπτει τις απαιτήσεις μου; βλέπω πως εχει ολα τα καλούδια. Την έχει καποιο μέλος;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
KaΛησπέρα στο φορουμ.

Σαν νεος χρήστης με δειλά δειλά βήματα στήνω κι εγώ τον εξοπλισμό του χώρου μου, στο βαλάντιο που μου αναλογεί.

Επειδή είναι θέμα χρόνου να αναβαθμιστώ σε ενισχυτή και ενα σετ ηχείων atmos, σκέφτομαι να αγοράσω κι ένα Blue ray 4K player.

Το μπατζετ ειναι περιορισμένο. Δεν χρειάζομαι τρελά πράγματα-δε μπορώ να τα πληρώσω.

Η συσκευή LG UBK90 καλύπτει τις απαιτήσεις μου; βλέπω πως εχει ολα τα καλούδια. Την έχει καποιο μέλος;
Είχε περάσει από τα χέρια μου ένα παρόμοιο μοντέλο της lg δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς κατηγορίας 250 με 300 ευρω πριν 1,5 χρόνο με όλα αυτά τα καλούδια που λες και όταν έβαζες bluray 4k έκανε σαν κατερπίλαρ. Κατά τα άλλα μια χαρά. Προσοχή μεγάλη αν θες να στριμάρεις dolby atmos από netflix γιατί είναι λίγες οι συσκευές που είναι συμβατές.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Είχε περάσει από τα χέρια μου ένα παρόμοιο μοντέλο της lg δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς κατηγορίας 250 με 300 ευρω πριν 1,5 χρόνο με όλα αυτά τα καλούδια που λες και όταν έβαζες bluray 4k έκανε σαν κατερπίλαρ. Κατά τα άλλα μια χαρά. Προσοχή μεγάλη αν θες να στριμάρεις dolby atmos από netflix γιατί είναι λίγες οι συσκευές που είναι συμβατές.
Το συγκεκριμένο βλέπω οτι κοστίζει περι 150+ ευρώ.

Δεν εχω σκοπό να στριμάρω νετφλιξ, απ'αυτό, έχει η τιβι την εφαρμογή, απ'οπου βλέπω/ακουω απροβλημάτιστα στο 5.1 σύστημα που έχω τώρα.

Ο θόρυβος της συσκευής δεν με ενδιαφέρει, μιας και δε ακουω χαμηλά τις ταινιες! (μονοκατοικία, κανενα προβλημα με ηχο/γείτονες).
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά, Καλή Χρονιά.

Ψάχνω ένα αξιοπρεπές και σύγχρονο, επιτραπέζιο φυσικά, BD Player, που να μπορεί να παίζει κάθε είδους δισκάκι χωρίς προβλήματα, συμπεριλαμβανόμενων και των δίσκων εγγραφής κάθε είδους, με εύρος τιμής μέχρι τα 150-200 ευρώ.

Η εμπειρία μου μέχρι σήμερα εμπεριέχει συσκευές της Panasonic, της Pioneer και ένα παλιότερο HDI Dune BD Prime 3.0.

Ψάχνοντας πολύ πρόχειρα σήμερα στο Skroutz, βρήκα διάφορα, με λειτουργίες 4K UHD και 3D, να πουλιούνται με τιμές που αρχίζουν κάτω από το κατοστάρικο και φτάνουν φυσικά και πάνω από χιλιάρικο.

Θα είναι για καθημερινή χρήση, κυρίως σε καθημερινό σπιτικό περιβάλλον, χωρίς πολλά φρου-φρου και απαιτήσεις περιορισμένες, οπτικά σε τηλεόραση Full HD ή/και 4K, και ακουστικά μέσω ενός μέτριου ενισχυτή AV, που συνδέεται σε ένα αξιοπρεπές μεν, αλλά περιορισμένων δυνατοτήτων ακουστικό σύστημα 5.1, με έμφαση τις περισσότερες φορές σε στερεοφωνική ακρόαση.

Καμιά πρόταση;
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά, Καλή Χρονιά.

Ψάχνω ένα αξιοπρεπές και σύγχρονο, επιτραπέζιο φυσικά, BD Player, που να μπορεί να παίζει κάθε είδους δισκάκι χωρίς προβλήματα, συμπεριλαμβανόμενων και των δίσκων εγγραφής κάθε είδους, με εύρος τιμής μέχρι τα 150-200 ευρώ.

Η εμπειρία μου μέχρι σήμερα εμπεριέχει συσκευές της Panasonic, της Pioneer και ένα παλιότερο HDI Dune BD Prime 3.0.

Ψάχνοντας πολύ πρόχειρα σήμερα στο Skroutz, βρήκα διάφορα, με λειτουργίες 4K UHD και 3D, να πουλιούνται με τιμές που αρχίζουν κάτω από το κατοστάρικο και φτάνουν φυσικά και πάνω από χιλιάρικο.

Θα είναι για καθημερινή χρήση, κυρίως σε καθημερινό σπιτικό περιβάλλον, χωρίς πολλά φρου-φρου και απαιτήσεις περιορισμένες, οπτικά σε τηλεόραση Full HD ή/και 4K, και ακουστικά μέσω ενός μέτριου ενισχυτή AV, που συνδέεται σε ένα αξιοπρεπές μεν, αλλά περιορισμένων δυνατοτήτων ακουστικό σύστημα 5.1, με έμφαση τις περισσότερες φορές σε στερεοφωνική ακρόαση.

Καμιά πρόταση;
Ευχαριστώ.
Καλησπέρα σου και Καλή Χρονιά,
Θέλεις να παίζει 4Κ και Dolby atmos ?
και να είναι και media player.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
@Παναγιώτης Μελάς το μόνο πραγματικά universal blu-ray player που ξέρω σε αυτή την τιμή είναι το Pioneer BDP-450 που είχα, έπαιζε κυριολεκτικά τα πάντα !!
Κοίταξε αν το βρεις πουθενά μεταχειρισμένο.
Επόμενη επιλογή είναι τα Sony X800 & X700 με το δεύτερο να μην παίζει DVD-Audio και αμφότερα να μην παίζουν πολλά γραμμένα δισκάκια.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σου και Καλή Χρονιά,
Θέλεις να παίζει 4Κ και Dolby atmos ?
και να είναι και media player.
Καλησπέρα κι ευχαριστώ.
Δεν με ενδιαφέρει το Dolby Atmos ούτε κανένα από τα νεότερα audio formats, σαν κι αυτό.
Το 4K και το 3D θα ήταν ευπρόσδεκτα, ειδικά το πρώτο.

Για media player μου είναι αδιάφορο, αφού στην κατοχή μου υπάρχουν κάποιες συσκευές που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως τέτοιες.

@Παναγιώτης Μελάς το μόνο πραγματικά universal blu-ray player που ξέρω σε αυτή την τιμή είναι το Pioneer BDP-450 που είχα, έπαιζε κυριολεκτικά τα πάντα !!
Κοίταξε αν το βρεις πουθενά μεταχειρισμένο.
Επόμενη επιλογή είναι τα Sony X800 & X700 με το δεύτερο να μην παίζει DVD-Audio και αμφότερα να μην παίζουν πολλά γραμμένα δισκάκια.
Είδα το Pioneer BDP-450, και όντως είναι εντυπωσιακές οι προδιαγραφές του. Με μια - πολύ πρόχειρη - ματιά ίσως μπορεί κανένας να το βρει στο eBay, σε τιμή προστιτή, αλλά θέλει ψάξιμο και υπάρχει πάντα το ρίσκο να παρουσιάσει προβλήματα που δεν μπορείς να επιλύσεις με έναν άγνωστο πωλητή άλλης χώρας.

Πάντως ευχαριστώ για τη συμβουλή, θα συνεχίσω να ψάχνω στην ελληνική αγορά των μεταχειρισμένων, μέχρι να καταλήξω.

Από αυτά της Sony, βρίσκω μόνο το Sony UBP-X800M2, αλλά τα 350 ευρώ είναι απαγορευτική τιμή για μένα.

Edit:
Βρίσκω επίσης και το SONY BDP-S6700, σε πολύ χαμηλότερη τιμή από το UBP-X800M2, αλλά δεν ξέρω τι ψάρια πιάνει.
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top