Αγορά αφυγραντήρα

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Για τα σιφώνια υπάρχουν τάπες. Για τις λεκάνες τι να πώ? Δεν το βλέπω και πολύ εύκολο , αλλά όχι ότι δεν μπορεί να ισχύσει σε έναν βαθμό.
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
δεν είδα καμία διαφορά και μόνο χώρο μου έτρωγε και πολύ φασαρία και ρεύματα...πεταμένα λεφτ
..σε καμιά περιπτωση!!!!


Δε ξερω για τα μπανια, σιγουρα τραβαει υγρασια απο τη καπνοδοχο του τζακιου οταν αυτο δεν ειναι αναμμενο. Κλεινω ερμητικα το κλαπετο, αλλα παλι περναει κρυος αερας.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
..σε καμιά περιπτωση!!!!


Δε ξερω για τα μπανια, σιγουρα τραβαει υγρασια απο τη καπνοδοχο του τζακιου οταν αυτο δεν ειναι αναμμενο. Κλεινω ερμητικα το κλαπετο, αλλα παλι περναει κρυος αερας.
Οταν λειπεις ομως φευγει η υγρασια.




Καλα, το "λειπεις" φιλολογικο ειναι - ουτε καφετερια δεν πας με τα "καλουδια" που ανακατωνεις ολη μερα:)
 

Μηνύματα
394
Reaction score
203
Πάντως με κλιματιστικό σε θέρμανση η υγρασία είναι δεδομένα πιο κάτω στον χώρο. Εγώ που τα έχω αναμμένα όλη την ημέρα , δεν σβήνουν ποτέ , η υγρασία στο σπίτι δεν είναι ποτέ πάνω από 50%.
Τα κλιματιστικά δεν υποτίθεται ότι κάνουν και αφύγρανση; Δε λέω ότι είναι ακριβώς ίδια η λειτουργία με αφυγραντήρα, αλλά αν δουλεύουν σε όλα τα δωμάτια κλιματιστικά (θέρμανση), δεν έχει μείωση και στην υγρασία;
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Το καλοκαιρι που τα εχεις στο κρυο ναι... το χειμωνα οχι.... εχω εδω και 2 χρονια τονmeaco dd8l zambezi και πρεπει να σας γραψω εντυπωσεις (θετικες)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Τα κλιματιστικά δεν υποτίθεται ότι κάνουν και αφύγρανση; Δε λέω ότι είναι ακριβώς ίδια η λειτουργία με αφυγραντήρα, αλλά αν δουλεύουν σε όλα τα δωμάτια κλιματιστικά (θέρμανση), δεν έχει μείωση και στην υγρασία;
Έχει ήδη γραφεί 2-3 φορές στο thread, τα A/C αφαιρούν υγρασία στην ψύξη και μόνο, ενώ κάθε είδους θέρμανση μειώνει τη σχετική υγρασία.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Ψυχομετρικός χάρτης Σελ 10
Παρατηρούμε ότι:
Με 23 βαθμούς και μέγιστη υγρασία 100% έχουμε 18,4 γραμμάρια υδρατμών ανα Kg αέρα. Πείτε ανα κυβικό μέτρο αέρα και όχι κιλό για να μην μπερδευόμαστε.
100% υγρασία σημαίνει ότι ο αέρας δεν μπορεί να κρατήσει άλλους υδρατμούς.
Αν βάλεις άλλο 1 γραμμάριο υγρασίας σε αυτό τον αέρα το μόνο που θα κάνεις θα είναι να πάρεις 1 γραμμάριο υγρού νερού, δε μπαίνουν άλλοι υδρατμοί.

Πρακτικό παράδειγμα:
Δωμάτιο με 1 κυβικό μέτρο αέρα.
Υγρασία 70%.
Θερμοκρασία 23.
Άρα 12,5 γραμμάρια νερού.

Ανοίγεις το παράθυρο για να αερίσεις τον χώρο.
Εξωτερική υγρασία 80 %
Θερμοκρασία 10.
Άρα 6,5 γραμμάρια νερού.

Μόλις αερίσεις ο ζεστός αέρας θα φύγει και θα μπει ο κρύος, αρκεί να μην το παρακάνεις και παγώσεις το δωμάτιο. Πέντε λεπτάκια σε ενα διαμπερές δωμάτιο είναι αρκετά. Τον αέρα θέλεις να αλλάξεις και όχι να κρυώσεις τα ντουβάρια και τα έπιπλα.

Μετά τον αερισμό σύντομα ο αέρας θα ξαναπιάσει 23 βαθμούς μόνο που αυτή την φορά δεν θα έχει 12,5 γραμμάρια νερού αλλά 6,5.
Από τον πίνακα βλέπουμε υγρασία 38%.

Αφυγραντήρας ο κρύος αέρας :cool:
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.086
Αν όμως έξω έχει πολύ, πάρα πολύ, κρύο και έχετε κάνει ήδη έναν αερισμό του δωματίου (και για λόγους υγιεινής...εκτός αν ζείτε down town Calcouta) τότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη λειτουργία αφύγρανσης του κλιματιστικού σας. Αφήστε το να δουλέψει κάμποση ώρα (αναλόγως το μέγεθος χώρο και την υγρασία του χώρου, καλό είναι να έχετε ένα υγρόμετρο ή έστω και με την αίσθηση σας) να πάρει την υγρασία του χώρου, προφανώς θα ρίξει τη θερμοκρασία του χώρου αλλά όχι τόσο όσο αν έμπαινε φρέσκος παγωμένος αέρας. Μετά επαναφέρετε το κλιματιστικό στη λειτουργία της θέρμανσης για να ζεστάνετε το χώρο, η θέρμανση θα γίνει πιο γρήγορα και με λιγότερες απαιτήσεις ενέργειας καθώς δεν θα έχετε να ζεστάνετε και περίσσιο νερό στον αέρα του δωματίου.
Κάποια πολύ σύγχρονα μηχανήματα (daikin από μια πρόχειρη ματιά που έριξα) έχουν τη δυνατότητα να κάνουν αφύγρανση και όταν λειτουργούν σε θέρμανση ώστε να μην πέφτει η θερμοκρασία του χώρου (πρακτικά λειτουργούν μέρος του στοιχείου σε ψύξη, στην είσοδο του αέρα, για την αφύγρανση και αμέσως μετά τον ζεσταίνουν για να βγει στο χώρο στη σωστή θερμοκρασία).
Μια άλλη λύση είναι να προγραμματίζετε το κλιματιστικό σας να κάνει την αφύγρανση την ώρα που λείπετε και μετά να γυρνάει σε θέρμανση και όταν μπαίνετε σπίτι να είναι όλα εντάξει.
Αν τώρα έχετε κάνει αφύγρανση μέσα στην ημέρα και ο χώρος 'φορτώνει' υγρασία διαρκώς τότε πρέπει να βρείτε την πηγή του προβλήματος και να το λύσετε (κουφώματα...κλπ) και μέχρι να το λύσετε θα χρειαστείτε ένα ξεχωριστό αφυγραντήρα να δουλεύει παράλληλα με τη θέρμανση για να γίνει δουλειά.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Αν όμως έξω έχει πολύ, πάρα πολύ, κρύο και έχετε κάνει ήδη έναν αερισμό του δωματίου (και για λόγους υγιεινής...εκτός αν ζείτε down town Calcouta) τότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη λειτουργία αφύγρανσης του κλιματιστικού σας. Αφήστε το να δουλέψει κάμποση ώρα (αναλόγως το μέγεθος χώρο και την υγρασία του χώρου, καλό είναι να έχετε ένα υγρόμετρο ή έστω και με την αίσθηση σας) να πάρει την υγρασία του χώρου, προφανώς θα ρίξει τη θερμοκρασία του χώρου αλλά όχι τόσο όσο αν έμπαινε φρέσκος παγωμένος αέρας. Μετά επαναφέρετε το κλιματιστικό στη λειτουργία της θέρμανσης για να ζεστάνετε το χώρο, η θέρμανση θα γίνει πιο γρήγορα και με λιγότερες απαιτήσεις ενέργειας καθώς δεν θα έχετε να ζεστάνετε και περίσσιο νερό στον αέρα του δωματίου.
Κάποια πολύ σύγχρονα μηχανήματα (daikin από μια πρόχειρη ματιά που έριξα) έχουν τη δυνατότητα να κάνουν αφύγρανση και όταν λειτουργούν σε θέρμανση ώστε να μην πέφτει η θερμοκρασία του χώρου (πρακτικά λειτουργούν μέρος του στοιχείου σε ψύξη, στην είσοδο του αέρα, για την αφύγρανση και αμέσως μετά τον ζεσταίνουν για να βγει στο χώρο στη σωστή θερμοκρασία).
Μια άλλη λύση είναι να προγραμματίζετε το κλιματιστικό σας να κάνει την αφύγρανση την ώρα που λείπετε και μετά να γυρνάει σε θέρμανση και όταν μπαίνετε σπίτι να είναι όλα εντάξει.
Αν τώρα έχετε κάνει αφύγρανση μέσα στην ημέρα και ο χώρος 'φορτώνει' υγρασία διαρκώς τότε πρέπει να βρείτε την πηγή του προβλήματος και να το λύσετε (κουφώματα...κλπ) και μέχρι να το λύσετε θα χρειαστείτε ένα ξεχωριστό αφυγραντήρα να δουλεύει παράλληλα με τη θέρμανση για να γίνει δουλειά.
Το πρόβλημα εδώ είναι η κατώτατη θερμοκρασία που λειτουργούν τα A/C στην ψύξη που συνήθως είναι οι 16° οι οποίοι, δεδομένου του λανθασμένου τρόπου που θερμαίνονται πολλά σπίτια, δεν θα λειτουργήσει.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Ποια σιφώνια βρε καλοί μου άνθρωποι.
Σιγά να μην σταματήσουμε και να αναπνέουμε, να αφήνουμε ένα ποτήρι με νερό, να πλένουμε τα πιάτα ή να μαγειρεύουμε.
Η υγρασία αν μαζευτεί δεν φεύγει εύκολα, δεν είναι θέμα του αέρα . Είναι θέμα των αντικειμένων. Με το απλοικό παράδειγμα που έγραψα παραπάνω δεν σημαίνει ότι πρακτικά θα πέσει τόσο η υγρασία.
Έχει να κάνει από την υγρασία στους τοίχους μέχρι το ύφασμα του καναπέ και τα έπιπλα
 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.646
ευκολα πραμματα
σημερα πχ τυχαιο παραδειγμα.
ειχα υγρασια στο σπιτι μεσα περιπου 55% στους 21.5 βαθμους.
ανοιγω οτι πορτα υπηρχε στο σπιτι για κανα 10 λεπτο, πεφτει η θερμοκρασια 19.5. αναβει ο λεβητας, παει η θερμοκρασια στους 21 παρα (μεχρι να φυγω απο το σπιτι) , σχετικη υγρασια κατω απο 40%.
το θεμα ειναι οτι πρεπει να γινεται καθε μερα αυτο αν το σπιτι εχει θεματα με υγρασια.

4 μερες που εγινε το λαθος να στεγνωσουν ρουχα στο σπιτι (γιατι αυτα δεν μπαινανε στεγνωτηριο κλπ) προσπαθουσα να κατεβασω την υγρασια απο το 85% σε λογικα επιπεδα.

κανονικα τα μπανια θελουν μονιμα τον εξαεριστηρα σε λειτουργια και να υπαρχει δυνατοτητα να μπαινει αερας στο σπιτι.
αν φτασεις σε σημιεο να απλωνεις πετσετα στο μπανιο και να μενει υγρη μεχρι το πρωι υπαρχει θεμα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.086
Το πρόβλημα εδώ είναι η κατώτατη θερμοκρασία που λειτουργούν τα A/C στην ψύξη που συνήθως είναι οι 16° οι οποίοι, δεδομένου του λανθασμένου τρόπου που θερμαίνονται πολλά σπίτια, δεν θα λειτουργήσει.
δεν είμαι σίγουρος αν στη λειτουργία αφύγρανσης λαμβάνει υπόψη του το setting για τη θερμοκρασία χώρου, στους 16 δεν βλέπω πρόβλημα, πρόβλημα θα υπάρχει αν πέσει η θερμοκρασία του χώρου χαμηλά στο 5 περίπου...αλλά αν φτάσει εκεί με την υγρασία που είχε ο αέρας στους 23 τότε θα βρέχει στο σπίτι :laugh:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
16 εξωτερική νομίζω είναι το θέμα. Ακόμα και στην ψύξη έχουν κάτω όριο θερμοκρασίας. Δεν το έχω ψάξει όμως.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Η λειτουργία αφύγρανσης, τουλάχιστον στα δικά μου Panasonic και Daikin, δεν είναι συνεχής. Ανάβει 5 λεπτά και κλείνει 10-15, είναι δηλαδή σχεδιασμένη για καλοκαίρι.
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Κανενα αξιοπιστο υγρασιομετρο υπαρχει σε λογικη τιμη?
Δυο που ηρθαν απο ebay ειναι για τον φουτσο....>:(

View attachment 84330
Εγω εχω αυτο: http://www.shop365.gr/paixnidia-hob...ws_10790=59c2e404-2c5e-3e30-617b-da0f2e15ded8. Απολυτως αξιοπιστο, οτι δειχνει το υγρασιομετρο του αφυγραντηρα, δειχνει και αυτο. Ομοιως και στη ζεστη, σε σχεση με το aube που εχω για το καλοριφερ...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.141
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top