Αγορά αφυγραντήρα

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Λοιπόν.
Αφού έφαγα μια ώρα κίνηση, πήγα στο μαγαζί να πάρω τον αφυγραντήρα.
Μου είχαν πει ότι τον έχουν άμεσα διαθέσιμο.
Όμως δεν τον είχαν και έπρεπε να τον παραγγείλουν και σε κανα δυό μέρες να τον φέρουν. >:( >:( >:(

Όταν διαμαρτυρήθηκα διότι μου είχαν πει ότι υπάρχει στο μαγαζί, ο γενικός δερβέναγας εκεί μου είπε:
"σιγά να μην κρατάμε στοκ από το κάθε μοντέλο που βλέπετε στην ιστοσελίδα μας" >:( >:( >:(

Οπότε τον ευχαρίστησα "ευγενικά" και αποχώρισα.
Του είπα ότι απλά θα τον πάρω από οπουδήποτε αλλού, αλλά όχι από εκεί.
Μου είπε ότι είμαι σκληρός και άδικος.
Του είπα ότι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο κι ας έχει άδικο.

Μου την έδωσε η όλη φάση, διότι έφαγα τόση ώρα, τόση ταλαιπωρία, κίνηση, βενζίνες, κόπος, χρόνος, επειδή η μαλ@κισμένη που απαντάει στο τηλέφωνο, δεν ξέρει να κάνει τη δουλειά της.
Αν έχει σελίδα στο skroutz ή σε άλλο παρόμοιο κάνε του μια αρνητική κριτική. Συμβάνει συχνά αυτό (να λένε "άμεσα διαθεσιμο" και να μην το έχουν).
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Νικο
συγγνωμην φιλαρακο αλλα...
πρεπει να καταργησεις τον αφυγραντηρα...



χαλια ηχο ειχες προχθες - σου ρουφηξε ολα τα τα καλα των sonus faber;););)
:fuckyou: Fuck men!!!!!

Λες να φταιει ο αφυγραντηρας για την παρ' ολιγον παπαρια με το Zidoo;

Πλακα πλακα φιλε η ASR το γραφει καθαρα, βαλτε αφυγραντηρα στο χωρο, βοηθαει..
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Αν (το βράδυ) ανάψω κλιματιστικό στη θέρμανση τι θα γίνει με την υγρασία; Χωρίς ανοικτό παράθυρο.

Αν δεν μου πείτε θα κάνω πείραμα αύριο
Ο αέρας συγκρατεί περισσότερους υδρατμούς σε μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Αυτό που αισθανόμαστε είναι η σχετική υγρασία που είναι το ποσοστό των υδρατμών σε σχέση με το 100% που μπορεί να συγκρατήσει ο αέρας σε μια δεδομένη θερμοκρασία. Δηλαδή αν π.χ. ένα κυβικό αέρα μπορεί να συγκρατήσει maximum 10 ml υδρατμού στους 30 βαθμούς Κελσίου λέμε ότι έχει σχετική υγρασία 100%. Αν αυτό το κυβικό αέρα περιέχει 5 ml υδρατμού λέμε ότι ο αέρας έχει 50% σχετική υγρασία.

Άν κρυώσουμε αυτόν τον αέρα στους 10 βαθμούς Κελσίου τότε δεν μπορεί να συγκρατήσει 10 ml υδρατμού, αλλά λιγότερο (το πόσο το δείχνουν οι ψυχρομετρικοί χάρτες). Όσο περισσεύει υγραποιείται. Αυτό ακριβώς κάνει και ένα κλιματιστικό ή ένας αφυγραντήρας με φρέον. Και οι δύο απομακρύνουν το νερό που συμπυκνώθηκε εκτός του χώρου.

Η διαφορά είναι ότι ο αφυγραντήρας επαναθερμαίνει τον αέρα πρίν τον επιστρέψει στο δωμάτιο (τον περναει μέσα από θερμή σερπαντίνα) και με αυτόν τον τρόπο ρίχνει την σχετική υγρασία. Δεν είμαι σίγουρος το τι ακριβώς κάνει ένα aircondition στην λειτουργία "αφύγρανση".

Άρα εσύ το βράδυ θα έχεις μειωμένη σχετική υγρασία αλλά όταν ο αέρας κρυωσει η σχετική σου υγρασία θα είναι όπως πριν.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
:fuckyou: Fuck men!!!!!

Λες να φταιει ο αφυγραντηρας για την παρ' ολιγον παπαρια με το Zidoo;

Πλακα πλακα φιλε η ASR το γραφει καθαρα, βαλτε αφυγραντηρα στο χωρο, βοηθαει..
Για την παπαρια φταιει το οτι ...μεγαλωνεις!

Περι αφυγραντηρων: ειχα παρει στον γιο μου εναν meaco με ζεολιθο (δεν θυμαμαι μοντελο, γυρω στα200+€), που χαλασε αμεσως - αντικατασταση με delonghi με συμπιεστη. Οντως κανουν δουλεια!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Για την παπαρια φταιει το οτι ...μεγαλωνεις!

Περι αφυγραντηρων: ειχα παρει στον γιο μου εναν meaco με ζεολιθο (δεν θυμαμαι μοντελο, γυρω στα200+€), που χαλασε αμεσως - αντικατασταση με delonghi με συμπιεστη. Οντως κανουν δουλεια!
..για την παπαρια εφταιξε αυτη υπεροχη σωρεια συμπτωσεων που συντελεστηκε στον ιδιο ακριβως χρονο!!!

Πως χαλασε δηλαδη; τι επαθε, και ποσο αμεσως; την αλλη μερα ας πουμε;
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Τώρα όσο αφορά το αίσθημα της θερμικής άνεσης, δεν είμαι καλός γνώστης του θέματος, αλλά νομίζω ότι το άισθημα του κρύου ή της ζέστης δεν έχει να κάνει τόσο με τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος αλλά με το ρυθμό (παροχή) απώλειας θερμότητας. Δηλαδή με το πόση θερμότητα (δηλαδή ενέργεια) φεύγει από την επιφάνεια του σώματός μας στη μονάδα του χρόνου. Αυτό εξαρτάται από τη διαφορά θερμοκρασίας του σώματός μας και του περιβάλλοντος (γι αυτό κρυώνουμε όταν έχουμε πυρετό). Και γι αυτό όταν πιάσουμε π.χ. το χειμώνα ένα σίδερο είναι κρύο ενώ ένα ξύλο όχι τόσο. Και τα δύο είναι στην ίδια θερμοκρασία αλλά το σίδερο απομακρύνει γρήγορα την θερμότητα άρα διατηρεί τη θερμοκρασία της επιφάνειάς του χαμηλή ενώ το ξύλο κρατάει την θερμότητα που παίρνει στην επιφάνεια άρα μειώνεται γρήγορα η διαφορά θερμοκρασίας με το χέρι μας.

Με άλλα λόγια τον οργανισμό δεν τον ενδιαφέρει παρα μόνο πόση ενέργεια χάνει και έχει αναπτύξει τα κατάλληλα αισθητήρια γι αυτό. Πολλές φορές θέλει να χάσει θερμότητα (γαι να μπορέσει να λειτουργήσει και να χρησιμοποιήσει την ενέργεια που παιρνει από την τροφή) γιαυτό δροσιζόμαστε όταν βουτάμε στην θάλασσα το καλοκαίρι.

Θερμική άνεση έχουμε όταν η θερμότητα αποβάλλεται από το σώμα μας με το ρυθμό που ζητάει εκείνη τη στιγμή ο οργανισμός μας. Αν σκάβουμε ή τρέχουμε θέλουμε να φεύγει αρκετή θερμότητα, άρα κρύο περιβάλλον (εμείς διατηρούμε ~37 βαθμούς - δεν μπορούμε να αυξήσουμε στους 42 γιατί δεν θα μπορέσουν να λειτουργήσουν τα όργανά μας), ώστε να υπάρξει μεγαλύτερη διαφορά θερμοκρασίας άρα μεγαλύτερη ροή θερμότητας από το ΄σωμα μας προς το περιβάλλον. Αν η θερμοκρασία του περιβάλλοντος δεν είναι αρκετά χαμηλή, τότε ρίχνουμε νερό γιατί η μετατροπή μιας ποσότητας νερού σε υδρατμό (με χρήση της θερμότητας που παίρνει από το σώμα μας) απαιτεί μεγάλη ποσότητα θερμότητας (λαθνάνουσα θερμότητα λέγεται αυτό).

Τώρα για τους αφυγραντήρες και τα κλιματιστικά, δεν ξέρω πώς ακριβώς δημιουργείται αυτό το αίσθημα άνεσης και πώς και αν μειώνονται οι απαιτήσεις θέρμανσης με μείωση της σχετικής υγρασίας, αλλά είμαι σίγουρος πως έχει να κάνει με όσα είπα παραπάνω. Ένας πιό ειδικός θα μπορούσε να μας διαφωτίσει...

Απλά μια σκέψη: Σε ένα χώρο εμείς χάνουμε θερμότητα κυρίως με την εξάτμιση του ιδρώτα. Αν ο αέρας έχει 100% σχετική υγρασία δεν γίνεται εξάτμιση και αισθανόμαστε δυσφορία είτε ζέστη κάνει είτε κρύο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Περι αφυγραντηρων: ειχα παρει στον γιο μου εναν meaco με ζεολιθο (δεν θυμαμαι μοντελο, γυρω στα200+€), που χαλασε αμεσως - αντικατασταση με delonghi με συμπιεστη. Οντως κανουν δουλεια!
Μάλλον για τον dd8 θα μιλάς. Τον έχω 4 χρόνια και δουλεύει κάθε χειμώνα για 4-5 μήνες σχεδόν χωρίς διακοπή. Σκύλος. Κανένα θέμα. Μετά από εμένα πήραν και κάποιοι φίλοι. Κανένα πρόβλημα. Μάλιστα ο ένας είναι παρκαρισμενος σε νησί και δουλεύει για πολλούς μήνες κάθε χρόνο σε κλειστό σπίτι.
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Ο DD8L καταναλώνει περίπου 1€ το 24ωρο. Στο στέγνωμα 2€, αλλά οκ δεν δουλεύει 24ωρο. 8 ώρες είναι αρκετές.
Οταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 12-15 βαθμούς οι αφυγραντές με συμπιεστή δεν αποδίδουν. Αλλά όταν κάνει ζέστη αυτοί με το ζεόλιθο δεν συμφέρουν.
[DOUBLEPOST=1510768777][/DOUBLEPOST]
Για την παπαρια φταιει το οτι ...μεγαλωνεις!

Περι αφυγραντηρων: ειχα παρει στον γιο μου εναν meaco με ζεολιθο (δεν θυμαμαι μοντελο, γυρω στα200+€), που χαλασε αμεσως - αντικατασταση με delonghi με συμπιεστη. Οντως κανουν δουλεια!
Μα τι μπορεί να πάθει ένας αφυγραντήρας με δίσκο ζεόλιθου???
Άντε να καεί η αντίσταση που ζεσταίνει το δίσκο.
Τι έπαθε ο δικός σου;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Οταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 12-15 βαθμούς οι αφυγραντές με συμπιεστή δεν αποδίδουν. Αλλά όταν κάνει ζέστη αυτοί με το ζεόλιθο δεν συμφέρουν.
Κάνεις λάθος, αν μου επιτρέπεις. Οι desicant αποδίδουν στο 100% από σχεδόν 0 μέχρι 35 βαθμούς. Τώρα για τους κομπρέσορες δεν ξέρω τη και αν έχει αλλάξει αλλά μέχρι πριν 2-3 χρόνια δεν μπορούσαν να αποδώσουν στο 100% κάτω από 22 βαθμούς. Στους 15 φαντάσου η απόδοση έπεφτε στο 25%. Και ας γέμιζε νερό, αποψυξη έκανε και οχι αφυγρανση.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Τίποτα, μόλις το σβήσεις θα επανέλθει
Όχι , το κλιματιστικό στην ζέστη κάνει και αφύγρανση. Το βλέπω που τρέχει το σωληνάκι της εσωτερικής μονάδας νερό.
Δεν κάνει πλήρη αφύγρανση , αλλά μερική. Στους χώρους που έχω κλιματιστικά δλδ σε όλους πλην των μπάνιων η υγρασία είναι σε αισθητά χαμηλότερα επίπεδα. Της τάξης του 47%.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.423
Reaction score
94.051
Το βλέπω που τρέχει το σωληνάκι της εσωτερικής μονάδας νερό.
Μήπως τρέχει το σωληνάκι της εξωτερικής μονάδας και μπερδεύεσαι;
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.423
Reaction score
94.051
Μήπως καταλάθος το βάζεις στη λειτουργία ψύξης κατά τις δύο τα ξημερώματα; :laugh:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Γιάννη αυτό που λες δεν γίνεται.
Δεν μπορεί να υπάρξει συγκέντρωση σταγονιδίων πάνω σε θερμή επιφάνεια. Αν ήταν έτσι τα αερόθερμα θα κάνανε μπαμ μετά από 5 λεπτά συν πολλά άλλα κουφά.
Κάτι είδες λάθος.
 



Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Κάνεις λάθος, αν μου επιτρέπεις. Οι desicant αποδίδουν στο 100% από σχεδόν 0 μέχρι 35 βαθμούς. Τώρα για τους κομπρέσορες δεν ξέρω τη και αν έχει αλλάξει αλλά μέχρι πριν 2-3 χρόνια δεν μπορούσαν να αποδώσουν στο 100% κάτω από 22 βαθμούς. Στους 15 φαντάσου η απόδοση έπεφτε στο 25%. Και ας γέμιζε νερό, αποψυξη έκανε και οχι αφυγρανση.
Αλέξη που κάνω λάθος;
Το ίδιο λέω: Οι με συμπιεστή δεν αποδίσουν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες. Οι με ζεόλιθο αποδίδουν παντού αλλά υστερούν σε οικονομία όταν οι θερμοκρασίες είναι υψηλές. Εκεί οι με συμπιεστή έχουν μεγαλύτερη απόδοση (καίνε λιγότερο ρεύμα).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Αλέξη που κάνω λάθος;
Το ίδιο λέω: Οι με συμπιεστή δεν αποδίσουν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες. Οι με ζεόλιθο αποδίδουν παντού αλλά υστερούν σε οικονομία όταν οι θερμοκρασίες είναι υψηλές. Εκεί οι με συμπιεστή έχουν μεγαλύτερη απόδοση (καίνε λιγότερο ρεύμα).
Τη προηγούμενη διατύπωση σου δεν την κατάλαβα καλά. Τώρα ναι.
Οι desicant γενικά είναι ποιό heavy duty. Για αυτό και είναι η μοναδική λύση για υπόγεια κλπ.
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Τη προηγούμενη διατύπωση σου δεν την κατάλαβα καλά. Τώρα ναι.
Οι desicant γενικά είναι ποιό heavy duty. Για αυτό και είναι η μοναδική λύση για υπόγεια κλπ.
Επειδή δεν έχουν συμπιεστή και φρέον παρά μονάχα μια αντίσταση, έναν ανεμιστήρα και ένα περιστρεφόμενο δίσκο από ζεόλιθο είναι πιό απλή κατασκευή άρα πιό αξιόπιστοι, Καίνε όμως. Στο υπόγειο, αν η θερμοκρασία είναι από 20 βαθμούς και πάνω, νομίζω ότι ένας με συμπιεστή θα καίει λιγότερο για την ίδια δουλειά. Η αλήθεια είναι ότι μόνο μια συγκριτική δοκιμή με διάρκεια μιας εβδομάδας μπορεί να δώσει ξεκάθαρη απάντηση.

Εγώ στο εξοχικό έχω τρείς που δουλεύουν όλο το χειμώνα όταν λείπω για να μη πιάνει υγρασία το σπίτι (είναι σε νησί των Κυκλάδων). Ό ένας είναι ο Meaco DD8L και τον έχω στον κύριο χώρο. Στο υπόγειο (είναι μεγάλο) έχω έναν Philco WDH-520HB 20l/day και στο υπνοδωμάτιο του ορόφου έναν Hobby PD-10SDE 10 l/day
 
Last edited:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.187
Reaction score
27.662
Λοιπόν παιδιά να ενημερώσω κι εγώ σχετικά.
Πήρα δανεικό από έναν φίλο για μια μέρα έναν αφυγραντήρα Singer για δοκιμή.
IMG_20171117_080735.jpg


Τον έβαλα στο υπνοδωμάτιό μου και σε 4 - 5 ώρες έκανε καλή δουλειά.
Το δωμάτιο ζεστάθηκε πολύ καλά και η υγρασία έπεσε στο 50 % περίπου.

IMG_20171117_080436.jpg


Έβαλα δίπλα δίπλα ένα αναλογικό, αλλά καλό υγρασιόμετρο που έχω πολλά χρόνια, μαζί με ένα ηλεκτρονικό.
Οι ενδείξεις τους είναι με μικρή απόκλιση το ένα από το άλλο.
Μέσα σε λίγη ώρα (6 λεπτά) η θερμοκρασία από 25,8 έγινε 26 οC

new.jpg

Τον δοκίμασα, μου άρεσε και πήγα και τον πήρα 119 €. Υπάρχει και αλλού πιο φθηνά αλλά τον ήθελα ΤΩΡΑ!
Από εχθές το απόγευμα κατά τις 5 τον έβαλα να δουλεύει και δεν τον έκλεισα καθόλου.

Παρατήρηση πρώτη.
Κοιμήθηκα καλύτερα, όλο το βράδυ και σήμερα τώρα το πρωί ξύπνησα 08:50 !!!!
Πρωτόγνωρο για μένα να ξυπνήσω τόσο αργά.
Αυτό και μόνο μου φτάνει.

Παρατήρηση δεύτερη.
Η ατμόσφαιρα όντως είναι καλύτερη, το καταλαβαίνεις μόλις μπαίνεις μέσα στο δωμάτιο.
Είναι ευχάριστη και έχει θαλπωρή. Άλλη αναπνοή.

Ο συγκεκριμένος είναι με κομπρέσορα, έχει ιονιστή και είναι εντελώς αθόρυβος, μικρός και ελαφρύς.
Είναι μικρός, για δωμάτιο μέχρι 40 τετ. μέτρα.
Τώρα το πρωί πριν φύγω τον έβαλα στο δωμάτιο που έχω το home cinema.
Λόγω της βροχής, που έριξε τουλούμια, είχα εκεί μέσα 75% υγρασία.
Τον άφησα να δουλέψει και ως το μεσημέρι που θα πάω θα δω τα αποτελέσματα.
Πόση υγρασία θα έχει και πόσο νερό θα βγάλει.
Θα ενημερώσω πάλι για τα υπόλοιπα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.595
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top