Αγορα βινυλιων εκτος Ευρωπης, μεσω Discogs

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Γεια σας. Προκειται να μου στειλει φιλος-ιδιωτης δισκους απο Αμερικη αλλους απο τους οποιους του εχω στειλει λεφτα για να μου τους παρει κι αλλους δικους του που μου τους χαριζει. Απο ο,τι εχω καταλαβει πρεπει να μου τους στειλει με usps με απλο ταχυδρομειο για να ελαχιστοποιησω τις πιθανοτητες υψηλου εκτελωνισμου αλλα και παλι βασει ποιας ονομαστικης αξιας θα υπαρξει εκτελωνισμος για δισκους χαρισμενους απο ιδιωτη?
Ευχαριστω!
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
USPS, δεν έχει σημασία express ή απλό. Μπορεί να τους δηλώσει ως δώρο αλλά δεν είναι σίγουρο ότι το τελωνείο θα το πιστέψει. Εγώ θα τους δήλωνα ως "used records - gift". Τι αξία θα τους χρεώσουν για να εκτελωνίσουν (αν το κάνουν) άγνωστο.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
Δέν περνάει το " gift " με τίποτα πιά .
Να βάλει τιμή Τεμαχίου -π.χ. 2e - ή συνολικού κόστους - π.χ. 100e - σαν ιδιώτης και να επωμιστεί-ς το οικονομικό βάρος του 30% επί του συνόλου γιά τον φόρο τους , σύν 25-30e γιά τον εκτελωνισμό τους .


-
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Δηλαδή πώς μπορούν ρε παίδες να εκτιμήσουν την αξία ενός πράγματος που έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και 50 χρόνια; Πώς μπορούν να εκτιμήσουν την κατάστασή του και το πώς επιδρά αυτή στην εμπορική αξία; Ιδίως όταν τέτοια εκτίμηση χρειάζεται πολύ εξειδικευμένες γνώσεις;
Όταν αγόραζα μεταχειρισμένους φωτογραφικούς φακόύς από ebay, ο ίδιος φακός σε κατάσταση mint με θήκες, νομεκλατούρα κλπ μπορεί να πήγαινε 300 ευρώ, και σε αξιοπρεπή εξωτερική κατάσταση αλλά με μύκητες εσωτερικά, 10 ευρώ.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Γιατί ? αν στα στείλει ιδιώτης , σε μία απλή συσκευασία , θεωρείται πώληση?
Εχουν τρελαθεί εντελώς?
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Έχω ακούσει από επαγγελματία πωλητή βινυλίων με κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας, ότι για να εισάγει μεγάλη ποσότητα μεταχειρισμένων δίσκων από την Αμερική στην Ελλάδα, δήλωσε ότι ήταν δική του ιδιωτική συλλογή και λόγω μετεγκατάστασης του στην Ελλάδα, δεν πλήρωσε τίποτα στο τελωνείο.

Ήταν από προσωπική συλλογή ιδιώτη, σύμφωνα με τα λεγόμενα του. Για να είμαι ειλικρινής, δεν τον πίστεψα.

Αν το σκεφθείς πάντως, με κάποιον τρόπο θα "περνάνε" οι επαγγελματίες πωλητές βινυλίων τα προϊόντα τους από το τελωνείο. Ιδίως τα μεταχειρισμένα βινύλια.

Οι διαφορές στις τιμές είναι πολύ μεγάλες (δες και σύγκρινε, για παράδειγμα, στο Discogs).
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.698
Δηλαδή πώς μπορούν ρε παίδες να εκτιμήσουν την αξία ενός πράγματος που έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και 50 χρόνια; Πώς μπορούν να εκτιμήσουν την κατάστασή του και το πώς επιδρά αυτή στην εμπορική αξία; Ιδίως όταν τέτοια εκτίμηση χρειάζεται πολύ εξειδικευμένες γνώσεις;
Όταν αγόραζα μεταχειρισμένους φωτογραφικούς φακόύς από ebay, ο ίδιος φακός σε κατάσταση mint με θήκες, νομεκλατούρα κλπ μπορεί να πήγαινε 300 ευρώ, και σε αξιοπρεπή εξωτερική κατάσταση αλλά με μύκητες εσωτερικά, 10 ευρώ.
Αρχικα , αν ο τελωνειακος εχει αμφιβολιες για τη δηλωμενη αξια του δεματος, θα σου ζητησει αποδειξη συναλλαγης (πχ το paypal transaction , την τραπεζικη καταθεση κλπ).
Αν συνεχισουν να εχουν αμφιβολιες με αυτο που θα τους προσκομισεις (πχ ενα παραστατικο οτι πηρες 40 δισκους, προς 10 ευρω μαζι με τα μεταφορικα θα εγειρει υποψιες, οτι ιστορια κι αν τους διηγηθεις), δικαιοδοτουνται να εκτιμησουν οι ιδιοι την αξια των δισκων. Πχ μπορουν να μπουν σε καποιο online καταστημα (εν προκειμενω discogs) και να κανουν μια εκτιμηση. Και επι της εκτιμησης τους να βαλουν δασμους. Πιο πιθανο ομως ειναι με αμπεμπαμπλομ να αποφασισουν οτι οι 40 δισκοι δεν κοστιζουν 10 ευρω, αλλα 80-200 ευρω μαζι με τα μεταφορικα και επ'αυτου να επιβαλλουν δασμους. Εαν το κανουν και εαν θεωρησεις οτι σε αδικουν, δικαιουσαι να τους αμφισβητησεις , αλλα φυσικα μπλεκεις.

Το αν τωρα αυτο εχει λογικη, αν ειναι αδικο, ή αν προκειται ενας τελωνειακος να κατσει να ψαξει στο discogs εναν-εναν τους δισκους, ή αν θα βρει τα σωστα pressings απο τα matrix runouts κλπ κλπ ειναι αλλο θεμα, απλα απαντω στο ερωτημα σου.

ΥΓ. Δεν πουλανε τυχαια μισοτιμης οι γιαπωνεζοι. Και δεν ειναι τυχαιο που ελαχιστοι αγοραζουν απο εκει μεταχειρισμενα (απο βινυλια εως ηλ. συσκευες).
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
@tarantino Ναι θα πρέπει με κάποιον τρόπο να το απoδείξει αυτό όμως. Πχ χαρτιά μεταφοράς οικοσκευής. Ετσι ναι γίνεται.
Να τεκμαίρεται η μετοικεσία.
 


Μηνύματα
833
Reaction score
776
@tarantino Ναι θα πρέπει με κάποιον τρόπο να το απoδείξει αυτό όμως. Πχ χαρτιά μεταφοράς οικοσκευής. Ετσι ναι γίνεται.
Να τεκμαίρεται η μετοικεσία.
Ακριβώς όπως το αναφέρεις. Φαντάζομαι θα έχει βρει τον τρόπο να είναι φαίνεται νόμιμο όλο αυτό.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
α πεστου να στα βαλει σε ενα χαλαζμενο πλυντηριο μεσα.. 🐒
-
θα δοκιμαζα πρωτα με 5-10 δισκους να δω πως καθεται καθε φορα ο εκτελωνισμος. αποτι ακουω, χτυπανε αλυπητα.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εστω και δεν μου εκανε την εξυπηρετηση να μου αγορασει δισκους ο ιδιος και μου εστελνε μονο τους δισκους που μου χαριζει...πως θα το αποδεικνυα αυτο στο τελωνειο απο τη στιγμη που ειναι οντως gift? Mαλλον εκανα λαθος που μπηκα στη διαδικασια, επρεπε να εχω τσεκαρει απο πριν τα φορουμ
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Να ξεκαθαρίσουμε εδώ ότι όταν μιλάμε για δασμούς, μιλάμε για πολύ μικρό ποσοστό (αν ανατρέξετε στα ΕΛΤΑ θα βρείτε σχετική διάταξη), μακάρι να ήταν μόνο αυτοί. Το ποσό που "πονάει" είναι ο ΦΠΑ επί του δηλωθέντος ποσού αγοράς (ή αυτού που θα επιβάλει ο Τελώνης) ΚΑΙ επί του κόστους αποστολής. Γιαυτό ζητάμε πάντα τον φτηνότερο τρόπο αποστολής, ας αργήσει παραπάνω. Συν υπολογίστε και τα υπόλοιπα έξοδα εκτελωνισμού και φύλαξης, ακόμα και αν εκτελωνίσουμε μόνοι μας το δέμα, αν μιλάμε για δέμα στο Αεροδρόμιο. Στα ΕΛΤΑ δεν τα γλυτώνουμε (15 Ευρώ)...
Πάντως τώρα τελευταία έχει καταντήσει ρουλέτα...
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.698
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εστω και δεν μου εκανε την εξυπηρετηση να μου αγορασει δισκους ο ιδιος και μου εστελνε μονο τους δισκους που μου χαριζει...πως θα το αποδεικνυα αυτο στο τελωνειο απο τη στιγμη που ειναι οντως gift? Mαλλον εκανα λαθος που μπηκα στη διαδικασια, επρεπε να εχω τσεκαρει απο πριν τα φορουμ
θεωρητικα η περιπτωση σου υποκειται στα "αντικειμενα μη εμπορικου χαρακτηρα".

Ριξε κι εδω μια ματια:
 

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Είναι και σε ποιον θα τύχεις!

Αγόρασα ένα boxset μαζί με κάτι heavy metal περιοδικά. Ήταν αναμενόμενο πως θα με έσκιζαν στο τελωνείο, μα έπεσα σε παλιομεταλλά. Με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει:
-Τι είναι αυτά; Μοτορχεντ;
-Όχι του λέω Μέγκαντεθ.
-Α μου λέει. Και τι είναι τελικά βιβλία ή δίσκοι;
-Μωρέ πήρα κάτι βιβλία, και είχαν μέσα δώρο κάτι δίσκους.
-Α, καλά καλά.

Τα εκτελώνισε σαν βιβλία και πλήρωσα πολύ λιγότερα απόσο περίμενα.
 



Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Δεν είναι ο προενισχυτής σου από ΗΠΑ; :whistling::errwhat:
εννοώ, μην αγοράζετε βινύλια από ΗΠΑ με πολύ υψηλά μεταφορικά, αφού τα ίδια τα βρίσκεις και στην Ευρώπη συνήθως- δεν εννοούσα μην αγοράζετε made in USA βινύλια! Ο προενισχυτής μου, ναι αμερικάνικος είναι αγορασμένος από Ελλάδα.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ !!!!!!

Κανονικα το τελωνειο ζηταει παραστατικο πωλησης κιαν δεν υπαρχει, το χαρτι από την paypal η την πιστωτικη καρτα. Δεν πληρωνουν τελωνειο αποστολες συνολικου κοστους κατω των 20 ευρω. Το ΦΠΑ υπολογίζεται στα 24% συν εξοδα εκτελωνισμου οπου εάν είναι από τα ΕΛΤΑ δηλαδή σταλθηκαν με USPS τοτε είναι 16 ευρω. Εάν ηρθαν με FedEx η άλλη εταιρεια χρωνουν εταιρικα εξοδα που είναι τρελα ποσα...πουλανε πολύ τρελα.
Η λυση με pm.
κι εγω θα ηθελα pm
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top