Αγορα TV .Καλλιο πεντε και στο χερι ?

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Πήρε την 65αρα η κοπέλα μου.
Εχω πάθει πλάκα.... είχε προσφορά την 75αρα στα 1600 πριν κάνα 2 εβδομάδες...οπότε ίσως να περιμένεις μήπως ξαναβγεί. Τρομερή εικόνα.
Νομιζω απο εδω και περα βρισκομαστε σε φαση ξεστοκαρισματος καινδεν βλεπω να ξαναβγαινει
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.096
Reaction score
93.050
Υπάρχει μια φοβερή προσφορά για την 77" Sony Master Series OLED στα 3700€ με δώρο 5 χρόνια εγγύηση

 

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Χρονια πολλα σε ολους !! Ευχαριστω για τις προτασεις σας.
Μετα τη συναντηση με το αδελφο στο σπιτι του αποφασισα την αγορα της Sony 65xh9096
Βλεπω οτι ο δρομος προς τις μεγαλες πιο οικονομικες oled ειναι σχετικα μακρυς ακομη ,σιγουρα μια 3ετια και η περαιτερω αναμονη εξαντληθηκε.
Η κανονικη αποσταση θεασης με παει ανετα 75 + ιντσες και κανει απαγορευτικη την αποκτηση του απολυτου.
Μεχρι να ερθει εκεινη η ωρα λοιπον ( η επομενη αγορα σιγουρα ) θα ανεβω σε ποιοτητα εικονας με ενα συμβιβασμο μεγεθους για τα χρηματα που μπορω να διαθεσω και θα παρακολουθω τις εξελιξεις .
 



Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Η 55αρα με την 65 αρα εχουν μονο 250€ ευρω διαφορα ενω η 65αρα με την 75αρα πανε 750 € .Μεγαλη διαφορα
Εστω και στα 1700€ ειναι μια τιμη που το σκεφτεσαι ( αλλα την περνεις τελικα!!) Εννοειται οτι ακομη και τωρα μετα την παραγγελια της 65 αρας με τρωει η αγορα μιας μεγαλυτερης .

Στη δικη μου περιπτωση ειδα οτι με την χαλια ποιοτητα απο τα καναλια δεν καιγομαι να δω απο πολυ κοντα .
Στις ταινιες Neflix κλπ, βρηκα τροπο να πλησιασω οποτε θεωρητικα θα ειμαι οκ

Να προσθεσω οτι οι πινακες και το tool που εχει στο rtings.com με βρισκει απολυτα συμφωνο
Το δοκιμασα με blind test στην 65 sony του αδελφου μου .
Εκατσα εκει που μ αρεσε πιο πολυ και μετα κοιταξα την αποσταση που εδωσε το rtings και ειχαμε μια διαφορα 10 εκ!
 
Last edited:

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Οι oled απ το 2018 και μετά θεωρώ ότι καλύπτουν τις περισσότερες απαιτήσεις. Οι αλλαγές στην τεχνολογία ακόμα είναι επιμέρους.

Το μόνο που θα με προβληματιζε είναι το μεγεθος και να είναι όσο το δυνατό πιο νέο το μοντέλο για λόγους επεξεργαστικής ισχύος.

Στο τωρινό μου σαλόνι η 65αρα oled του '18 είναι μεγάλη. Στο σπίτι που μετακομίζω τον άλλο μήνα θα μπορούσα άνετα ένα μέγεθος πάνω. Αλλά είμαι ευχαριστημένος με τον εαυτό μου, δεν θα ξόδευα πάνω απ τα 3000 που έχω δώσει.
 

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Απο αυτες που εχω παρακολουθησει τα reviews βλεπω οτι δεν εχουν σωστη χρωματικη παλλετα out of the box που ειναι πολυ σημαντικο
Ειδικα σε τετοιες τιμες επρεπε να ειναι must .
Αντιθετως η Sony που πηρα αν και led πλησιαζει σε αρκετα μεγαλο βαθμο την αποδοση της oled με πολυ χαμηλοτερη τιμη και η χρωματικη ακριβεια της επιτυγχανεται σε 2-3 βασικες ρυθμισεις .
Η samsung ετοιμαζει νεο πανελ αλλης τεχνολογιας και η oled ειναι τσιμπημενες για το μεσο καταναλωτη
 

Μηνύματα
671
Reaction score
394
Ενα πανι 70 ευρω ανοιγοκλεινωμενο με το χερι, εναν μεταχειρισμενο προβολεα 600 -800 ευρω δεκαετιας JVC, μια λαμπα εξτρα και φτου ξελευτερια!
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Ενα πανι 70 ευρω ανοιγοκλεινωμενο με το χερι, εναν μεταχειρισμενο προβολεα 600 -800 ευρω δεκαετιας JVC, μια λαμπα εξτρα και φτου ξελευτερια!
Χαχα, σωστός!
Χρονια πολλα σε ολους !! Ευχαριστω για τις προτασεις σας.
Μετα τη συναντηση με το αδελφο στο σπιτι του αποφασισα την αγορα της Sony 65xh9096
Καλορίζικη, θα την ευχαριστηθείς. Πήρα του γιού μου την 65ΧΗ9077 (ίδια με την 9096 αλλά με ασημί πλαίσιο) και όντως είναι καταπληκτική (πάντα για LED τηλεόραση).
 

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Χαχα, σωστός!


Καλορίζικη, θα την ευχαριστηθείς. Πήρα του γιού μου την 65ΧΗ9077 (ίδια με την 9096 αλλά με ασημί πλαίσιο) και όντως είναι καταπληκτική (πάντα για LED τηλεόραση).
Ειναι πολυ καλη πραγματι . Θα επρεπε να παω στην 9505 για καλυτερη φωτεινοτητα με μικρη διαφορα τιμης .
Αλλα ειμαι 2 σκαλες πιο πανω απο αυτη που ειχα.
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Ειναι πολυ καλη πραγματι . Θα επρεπε να παω στην 9505 για καλυτερη φωτεινοτητα με μικρη διαφορα τιμης .
Αλλα ειμαι 2 σκαλες πιο πανω απο αυτη που ειχα.
Καλύτερη η 9096 λόγω 4Κ/120frames και ας είναι ένα κλικ πιο κάτω στη φωτεινότητα που έτσι κι αλλιώς ... ξεστραβώνει και στην 9096...
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Καλύτερη η 9096 λόγω 4Κ/120frames και ας είναι ένα κλικ πιο κάτω στη φωτεινότητα που έτσι κι αλλιώς ... ξεστραβώνει και στην 9096...
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Πως είναι η ποιότητα εικόνας στις 45 μοίρες περίπου;
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Επίσης καλή χρονιά με υγεία πάνω από ότι άλλο.
Από λίγο που την έχω δει στου γιού μου το σπίτι, πέφτει η εικόνα αλλά βλέπεται άνετα. Από κέντρο έως σχεδόν κέντρο, εντυπωσιακή!
Δες εδώ για τις γωνίες θέασης:
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Επίσης καλή χρονιά με υγεία πάνω από ότι άλλο.
Από λίγο που την έχω δει στου γιού μου το σπίτι, πέφτει η εικόνα αλλά βλέπεται άνετα. Από κέντρο έως σχεδόν κέντρο, εντυπωσιακή!
Δες εδώ για τις γωνίες θέασης:
Ναι αυτό θέλω να πω, πρέπει να είσαι καρφωμένος στο κέντρο.....Πήρα μια 70άρα Philips και ευτυχώς την επέστρεψα( va panel) πήρα την 65 XH9505, για πλάκα πήγα γύρω στις 75-80 μοίρες και έβλεπα κανονικά (χρώματα-μαύρο) χωρίς αισθητή διαφορά στο μάτι και δόξα το Θεό βλέπω πάρα πολύ καλά.
Καταλήγοντας, καλύτερη lcd overall η Sony XH9505, πάρα πολύ καλή επιλογή (ειδικά στις 75 ίντσες) η XH90
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Ναι, η σειρά ΧΗ-90 έχει πάρα πολύ καλές LED. Στο black friday η 55άρα στα 800 ευρώ πουλήθηκε σαν ζεστό κουλούρι. Η 65άρα αν και με πολύ μικρότερη έκπτωση, πουλήθηκε και αυτή πολύ (τότε την πήρα στα 1.200)
 

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Ναι αυτό θέλω να πω, πρέπει να είσαι καρφωμένος στο κέντρο.....Πήρα μια 70άρα Philips και ευτυχώς την επέστρεψα( va panel) πήρα την 65 XH9505, για πλάκα πήγα γύρω στις 75-80 μοίρες και έβλεπα κανονικά (χρώματα-μαύρο) χωρίς αισθητή διαφορά στο μάτι και δόξα το Θεό βλέπω πάρα πολύ καλά.
Καταλήγοντας, καλύτερη lcd overall η Sony XH9505, πάρα πολύ καλή επιλογή (ειδικά στις 75 ίντσες) η XH90
Πως την επεστρεψες ?
 


Μηνύματα
285
Reaction score
110
Ναι, η σειρά ΧΗ-90 έχει πάρα πολύ καλές LED. Στο black friday η 55άρα στα 800 ευρώ πουλήθηκε σαν ζεστό κουλούρι. Η 65άρα αν και με πολύ μικρότερη έκπτωση, πουλήθηκε και αυτή πολύ (τότε την πήρα στα 1.200)
Σωστά απλώς να πω εάν έχεις κάτι μεγαλύτερο από 2θέσιο καναπέ, ίσως έχεις θεματάκι με τις γωνίες θέασης, ανάλογα το πόσο άκρη τραβιέσαι να κάτσεις!
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Ναι, έτσι είναι. Αλλά συνήθως εμείς που έχουμε τη τρέλλα-μιζέρια καθόμαστε κέντρο και οι γυναίκες πιο άκρη...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.512
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top