Αγορα TV .Καλλιο πεντε και στο χερι ?

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Η ασκηση του dolby vision έχει λυθει και δεν απαιτεί "σοβαρά" χρήματα. Για 65αρα τόσο x900h στα 1.2K όσο και η x90j στα 1.4K είναι εξαιρετικές προτάσεις. Δεν είναι αναγκη να πληρώσεις 2.5K για μια evo και η C1 στα 1.7Κ θα σε καλύψει μια χαρά.
Το Dolby vision απαιτει min 1000 nits φωτεινοτητα , απο οτι εχω διαβασει αλλα και απο την προσωπικη εμπειρια
Οι OLED ειναι χειροτερες σε σχεση με τις LED ,QLED .
Βλεπω οτι εταιρειες αρχιζουν να ανεβαζουν το επιπεδο σε αυτο το τομεα
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Το Dolby vision απαιτει min 1000 nits φωτεινοτητα , απο οτι εχω διαβασει αλλα και απο την προσωπικη εμπειρια
Οι OLED ειναι χειροτερες σε σχεση με τις LED ,QLED .
Βλεπω οτι εταιρειες αρχιζουν να ανεβαζουν το επιπεδο σε αυτο το τομεα
Ένα νούμερο δεν λέει όλη την αλήθεια. Εάν ο χώρος έχει στοιχειωδώς ελεγχόμενο φωτισμό, η OLED έχει ακόμα αξεπέραστο Dolby Vision.
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Ένα νούμερο δεν λέει όλη την αλήθεια. Εάν ο χώρος έχει στοιχειωδώς ελεγχόμενο φωτισμό, η OLED έχει ακόμα αξεπέραστο Dolby Vision.
Μετριεται καπως αλλιως η φωτεινοτητα ? Ποια OLED εχει τοσο καλο DOLBY VISION και που οφειλεται αυτο? Πως το μετρας?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Μετριεται καπως αλλιως η φωτεινοτητα ? Ποια OLED εχει τοσο καλο DOLBY VISION και που οφειλεται αυτο? Πως το μετρας?
Μα η φωτεινότητα δεν είναι το μοναδικό κριτήριο ποιότητας του HDR. Οι OLED έχουν άπειρη αντίθεση, που κι αυτή είναι σημαντική στο HDR. Σχεδόν όλες οι OLED έχουν εξαιρετικό Dolby Vision, εξαιρώντας ενδεχομένως κάποιες entry level όπως τις LG A series που δεν έχω άποψη.

Αν βλέπω κάτι μεσημέρι με τον ήλιο πάνω στην οθόνη, δεν θα πάρω OLED. Αν όμως μπορώ να ελέγξω τον φωτισμό του χώρου, δεν θέλω καμία άλλη τεχνολογία. Μια OLED σε σκοτεινό χώρο τυφλώνει, δεν της λείπει φωτεινότητα.
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Μα η φωτεινότητα δεν είναι το μοναδικό κριτήριο ποιότητας του HDR. Οι OLED έχουν άπειρη αντίθεση, που κι αυτή είναι σημαντική στο HDR. Σχεδόν όλες οι OLED έχουν εξαιρετικό Dolby Vision, εξαιρώντας ενδεχομένως κάποιες entry level όπως τις LG A series που δεν έχω άποψη.

Αν βλέπω κάτι μεσημέρι με τον ήλιο πάνω στην οθόνη, δεν θα πάρω OLED. Αν όμως μπορώ να ελέγξω τον φωτισμό του χώρου, δεν θέλω καμία άλλη τεχνολογία. Μια OLED σε σκοτεινό χώρο τυφλώνει, δεν της λείπει φωτεινότητα.
Αναφερθηκες οτι η φωτεινοτητα ( και σωστα )δεν ειναι το μονο κριτηριο και μετα μου γραφεις για την αντιθεση ως το μοναδικο κριτηριο - εφοσον υπαρχει απειρο contrast λογω OLED αρα "εξαιρετικο" - .
Ομως δεν ειναι ετσι . Οταν δεν υπαρχει η σωστη φωτεινοτητα της παραγωγης η τηλεοραση μειωνει την φωτεινοτητα αλλα με αυτο το τροπο δεν βλεπεις το σωστο φωτισμο, χρωματα κλπ .
Επισης δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να δεσμευομαι να παρακολουθω σε σκοτεινο χωρο .
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.316
Reaction score
93.882
Επισης δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να δεσμευομαι να παρακολουθω σε σκοτεινο χωρο .
Επιμένεις χωρίς να έχεις δίκιο.

Μεσημέρι, τελείως ανοιχτή μπαλκονόπορτα 3 μέτρων σε τηλεοπτικό πρόγραμμα, Oled LG με φωτεινότητα στο 50%



Δεν μπορείς να φανταστείς την φωτεινότητα, το contrast και την εικόνα σε 4Κ.
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Επιμένεις χωρίς να έχεις δίκιο.

Μεσημέρι, τελείως ανοιχτή μπαλκονόπορτα 3 μέτρων σε τηλεοπτικό πρόγραμμα, Oled LG με φωτεινότητα στο 50%



Δεν μπορείς να φανταστείς την φωτεινότητα, το contrast και την εικόνα σε 4Κ.
Αναφερομαι σε hdr και πιο ειδικα κανω αναφορα σε dolby vision φορματ
Δεν αναφερθηκα καθολου για SDR ουτε για 4κ , δεν με διαβασατε προσεχτικα
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.316
Reaction score
93.882
Αναφερομαι σε hdr και πιο ειδικα κανω αναφορα σε dolby vision φορματ
Δεν αναφερθηκα καθολου για SDR ουτε για 4κ , δεν με διαβασατε προσεχτικα
Μάλλον δεν θέλεις να καταλάβεις...

1. HDR & Dolby Vision παίζουν μόνο σε 4Κ
2. Σε HDR/Dolby Vision η φωτεινότητα σχεδόν διπλασιάζεται
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Μάλλον δεν θέλεις να καταλάβεις...

1. HDR & Dolby Vision παίζουν μόνο σε 4Κ
2. Σε HDR/Dolby Vision η φωτεινότητα σχεδόν διπλασιάζεται
Δεν εχω αμφιβολια για το πρωτο . Για το δευτερο δεν καταλαβαινω αυτο που γραφεις . Αν εννοεις για συγκεκριμενη τηλεοραση γραψε μου το μοντελο
Δεν διπλασιαζεται σε ολες τις tv η φωτεινοτητα εξαρταται το πανελ
Επισης ο διπλασιασμος ετσι αυθαιρετα δεν σημαινει οτι ειναι αρκετος
Εγω εγραψα συγκεκριμενους αριθμους τους οποιους βλεπω οι κατασκευαστες tv προσπαθουν να φτασουν και να ξεπερασουν . Λογικο μου φαινεται , δεν εχουν ολοι dedicated χωρο ουτε το σαλονι τους ειναι στο σκοταδι
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.316
Reaction score
93.882
:headbang:

Σου ανεβάζω μια φωτογραφία oled τηλεόρασης, καταμεσήμερο, με ανοιχτή μπαλκονόπορτα, σε τηλεοπτικό σήμα όπου η φωτεινότητα της τηλεόρασης είναι ρυθμισμένη στο 50%. Ο ήλιος σε στραβώνει, αλλά το μόνο που δεν μπορείς να πεις για την εικόνα είναι ότι είναι σκοτεινή.



Σε 4Κ HDR ή Dolby vision για να αποδοθούν οι δυναμικές αντιθέσεις, η φωτεινότητα της ίδιας τηλεόρασης ανεβαίνει αυτόματα από το 50 στο 100%.

Και μετά από όλα αυτά εσύ μιλάς για νούμερα, dedicated χώρο και απόλυτο σκοτάδι, όταν υπάρχει η παραπάνω εικόνα. Ε, προφανώς υπάρχει αδυναμία κατανόησης κειμένου.
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Δυστηχως γαι καποιο λογο μου εδειξες sdr περιεχομενο ενω μιλησα για dolby vision hdr
Εφοσον σε καλυπτει δεν μπορω να σου το αρνηθω . Με μια φωτο προσωπικα δεν μπορω να κρινω μια τηλεοραση
Ολες οι φωτογραφιες των τηλεορασεω ειναι καταπληκτικες
Διαβαζω τις μετρησεις απο reviews πριν διαλεξω και αναλογα το χωρο , το φωτισμο και τις απαιτησεις ως θεατη αγοραζω
Στη φωτο μια χαρα φαινεται η τηλεοραση σου Δεν ξερω το μοντελο οποτε πραγματι μπορει να εχει καλα χαρακτηριστικα
Δεν ειναι ομως ολες το ιδιο . ούτε εγραψα για την δικη σου τηλεοραση
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Εσύ όταν βλέπεις τηλεόραση ανοίγεις προβολείς πάνω της;
Ότι και να πούμε όλες οι τηλεοράσεις έχουν όρια. Δες τα χαρακτηριστικά της και αν σε καλύπτουν και έχεις τα χρήματα αγόρασε την . Βέβαια μετά από 5,6 χρόνια μην ελπίζεις ότι δε θα έχουν αναβαθμιστεί οι τηλεοράσεις. Συμβιβάζεσαι με αυτό.
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Δεν χρειαζονται υπερβολες . Ενα πορτατιφ ,ο φωτισμος του σαλονιου που πεφτει στη οθονη αρκουν
να εμποδισουν την επαρκη θεαση . Τα παραπανω υπαρχουν στο δικο μου χωρο . Επισης υπαρχουν παραθυρα και απο τις δυο πλευρες και μπροστα απο την τηλεοραση . Δεν μιλαω απλα θεωρητικα
Ειμαι one of a kind περιπτωση ? Η απαντηση απο εμενα ειναι οχι
Εφοσον εχετε θεσει εσεις τα δικα σας στανταρντ στα specs των τηλεορασεων το θεμα μου για εσας εχει κλεισει
και αυτο ειναι ευχαριστο που απολαμβανετε την αγορα σας
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Δεν χρειαζονται υπερβολες . Ενα πορτατιφ ,ο φωτισμος του σαλονιου που πεφτει στη οθονη αρκουν
να εμποδισουν την επαρκη θεαση . Τα παραπανω υπαρχουν στο δικο μου χωρο . Επισης υπαρχουν παραθυρα και απο τις δυο πλευρες και μπροστα απο την τηλεοραση . Δεν μιλαω απλα θεωρητικα
Ειμαι one of a kind περιπτωση ? Η απαντηση απο εμενα ειναι οχι
Εφοσον εχετε θεσει εσεις τα δικα σας στανταρντ στα specs των τηλεορασεων το θεμα μου για εσας εχει κλεισει
και αυτο ειναι ευχαριστο που απολαμβανετε την αγορα σας
Μιλάς για standards, αλλά δεν είδα να παραθέτεις κανένα. Έχεις κολλήσει στο ένα νούμερο της φωτεινότητας και χάνεις το δάσος. Ας δούμε λοιπόν τι λέει η Dolby για mastering (όχι αναπαραγωγή) Dolby Vision (https://professional.dolby.com/content-creation/dolby-vision-for-content-creators/2):
  • At least 1,000 nits of peak brightness
  • At least a 200,000:1 contrast ratio
  • A minimum black level performance of 0.005 nits
  • At least 99% of the P3 Color Gamut
Δείξε μου μία LED που τικάρει περισσότερα κουτάκια από τις "κακές" OLED.
Δεν είναι τυχαίο ότι από τις πρώτες τηλεοράσεις που πιστοποιήθηκαν για αναπαραγωγή Dolby Vision είναι OLED. Ο ορισμός του HDR είναι "Υψηλό Δυναμικό Εύρος" - κάτι που μία OLED έχει εξ' ορισμού. To Dolby Vision κανονικοποιεί την φωτεινότητα του master στα χαρακτηριστικά της TV, και μάλιστα με μη γραμμικό τρόπο, και ανά σκηνή. Δεν χρειάζεται να δείχνει 4000 nits η TV σου επειδή το mastering έγινε στα 4000 nits.
Με τον ίδιο τρόπο βέβαια, δεν χρειάζεται να πετάξεις τη LED σου επειδή το mastering έγινε με black level 0.005 και η ελάχιστη φωτεινότητά της είναι 50 nits (10000 φορές μεγαλύτερη).
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Λοιπον, η Sony x95j , samsung qn85a/qn95a ειναι καποιες που ερχονται κοντα στις προδιαγραφες
Δεν γνωριζω την διαδικασια πιστοποιησης για το dolby και η sony εχει σε led
Αυτη η κανονικοποιηση στη φωτεινοτητα που αναφερεσαι εγω το ονομαζω συμβιβασμος
Ειναι σαν να βαλω ενα blue ray disc με ταινια 4k σε λαπτοπ με αναλυση 480i ας το πω απλοικα .
Ετσι αναλογα το χωρο καποιος συμβιβάζεται και καποιος αλλος θυσιαζει το απολυτο μαυρο της oled για πανελ με μεγαλυτερη φωτεινοτητα και χαμηλοτερη τιμη
Δεν χανω εγω το δασος εσεις αναφερθήκατε στο απολυτο μαυρο και το εξαιρετικο dolby χαρη σε αυτο
Εσεις εχετε εστιαστει σε ενα μονο χαρακτηριστικο Καταπληκτικο μαυρο ειχαν και plasma
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Δεν χρειάζεται να ερμηνεύεις τη γνώμη μας, την έχουμε γράψει με σαφήνεια. Εσύ απλά συζητάς με τον εαυτό σου.
Είναι σαφές ότι η OLED δεν είναι καλή επιλογή για εσένα, εύχομαι να είσαι ευχαριστημένος με την TV σου.
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Σε προηγουμενα ποστ ανεφερα οτι θα ηθελα μεγαλυτερη οθονη, περισσοτερη φωτεινοτητα και καλυτερο φιλτρο απορροφησης στις αντανακλασεις οποτε ναι δεν ειμαι ευχαριστημενος και γιαυτο γραφω τους προβληματισμους μου και ρωταω για τις γνωμες σας σε ορισμενα θεματα .
Καποιοι που ισως ενδιαφερονται να παρουν καποιες γνωσεις
Βεβαια μου αρεσει το infinite contrast και το antireflective coat που εχουν οι oled ομως θετω αλλες προτεραιοτητες
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.873
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top