Ακουστές διαφορές σε καλώδια ρεύματος

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Ωραία, εδώ θα το παρκάρω, ταιριάζει:

But that raises the crucial question: what is so special about a "measurement"?

The observer, observed

All of this does not imply that you can choose your own reality. Firstly, you can choose what questions you ask, but the answers are given by the world. And even in a relational world, when two observers communicate, their realities are entangled. In this way a shared reality can emerge.

Which means that if we both witness the same tree falling and you say you can't hear it, you might just need a hearing aid.


 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Ας κάνω μιαν ανακεφαλαίωση:
  1. Το τροφοδοτικό μια συσκευής είναι απλώς διακοσμητικού χαρακτήρα και ένα απροκάλυπτο και θρασύτατο πρόσχημα για να χρεώνουν παραπάνω οι κατασκευαστές.
  2. Η μόνη λύση του καθαρισμού του βρώμικου ρεύματος της κακιάς Δεής και της ποταπής Ελπέντισον και τ' αλλουνού του πωστονλέν, εκείνου του ανίερου του Ήρωνα, και τελοσπάντων ολωνώνε αυτώνε των κακώνε πάουερ προβάιντερς, είναι η χρήση ενός ακριβού καλωδίου ρεύματος, κι όταν λέμε ακριβού, μιλάμε για τουλάχιστον 3000 ευρώ το κομμάτι. Αλλιώς δεν καθαρίζει το ρεύμα, πάει και τέλειωσε, πάρτε το χαμπάρι.
  3. Τα ακριβά καλώδια έχουν διαφορές από εκείνες τις "καλές", που "απογειώνουν" το σύστημα.
  4. Τα φθηνά καλώδια έχουν διαφορές από τις άλλες, τις "κακές", που καταστρέφουν τα μικροδυναμικά και αλλοιώνουν τον ήχο ανεπανόρθωτα, και λασπώνουν τις χαμηλές και σκληραίνουν τις μεσαίες και τα πρίμα, από μεταξένια τα κάνουν βαμβακερά - μη σας πω τεριλέν.
  5. Αν το σύστημά σας είναι αναίσθητο στις αλλαγές καλωδίων, δεν είναι αποκαλυπτικό και δεν πρόκειται να απογειωθεί. Ποτέ. Ποτέ σας. Άιντε. Που μου θέλετε ψυχικό με δυό δεκάρες κόλυβα. Τσίπηδες.
  6. Αν το σύστημά σας είναι ευαίσθητο στις αλλαγές καλωδίων, τότε είναι αποκαλυπτικό, αλλά μη πάρουν τα μυαλά σας αέρα. Το πόσο αποκαλυπτικό είναι το σύστημά σας και πόση δυνάμει "απογείωση" σηκώνει, εξαρτάται αποκλειστικά από την τιμή του.
  7. Ακόμη κι αν το σύστημά σας κοστίζει πέντε χιλιάρικα το κομμάτι, και πάλι μη παίρνουν τα μυαλά σας αέρα, καθώς είναι στο στάδιο του sub-entry-level hiend. Έχετε πολλά ψωμιά ακόμα, και πολλά λεφτά, μέχρι να φτάσει το σύστημά σας να γίνει hyper-ultra hiend.
  8. Είστε φτωχοί κι ακριβώς γι' αυτό σας σιχαίνομαι.
  9. Αυτόγραφα όχι σήμερα. Αύριο, ίσως.
  10. Σιχαμερά βδελύγματα.-
 



Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Όταν ακούγεται μία διαφορά μόνιμα και δεν μετριέται μετράμε το λάθος πράγμα. Οτιδήποτε ακούγεται διαφορετικό - δεν λέω καλύτερο - σίγουρα κάπως μετριέται. Είναι άλλη ιστορία εάν δεν έχει βρει κάποιος τί ακριβώς πρέπει να μετρήσει ακόμη.

Και οι περισσότεροι που κράζετε τα καλώδια - το ξέρετε κι εσείς πως ακούγονται διαφορετικά - αλλά δεν το παραδέχεστε δημόσια επειδή δεν υπάρχει μέτρηση αντίστοιχη.

Εάν τώρα άλλα πράγματα - πιο οικονομικά ίσως - που μετριούνται - επιφέρουν μεγαλύτερη διαφορά στον ήχο αυτό είναι άλλο αντικείμενο που ουδεμία σχέση έχει με το αν ακούγονται τα καλώδια ή όχι.

(και για όποιον έχει απορία, με μαύρα καλώδια παίζω όπως έρχονται με τις συσκευές)

Φυσικά και ακούγονται, δεν νομίζω ότι έχει πει κανείς το αντίθετο, αλλά άλλο πράγμα το ότι αντιλαμβανόμαστε κάποιες διαφορές που προκύπτουν τυχαία και δεν μπορούμε να προβλέψουμε και εντελώς διαφορετικό πράγμα αυτό που πλασάρονται σαν πανάκεια για τη βελτίωση οποιουδήποτε συστήματος.
Απο τη στιγμή που δεν έχει βρεθεί η κατάλληλη μετρητική μέθοδος που θα καταδείξει τη συμβολή ενός καλωδίου στο τελικό αποτέλεσμα( όχι ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του καλωδίου, συμβολή στον ήχο, όπως π.χ. ποστάρει μετρήσεις ο Μπούτχιας στο νήμα του κατόπιν των διορθώσεων που κάνει στο σύστημά του ), οποιοδήποτε αποτέλεσμα χρήσης καλωδίου βασίζεται κυρίως στον παράγοντα τύχη και κατά πολύ στον παράγοντα Placebo. Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, αλλά εγώ έχω δώσει το στίγμα μου ως πρώην καλωδιάκιας: αλλού είναι το ζουμί πατριώτεεεεες!
 

P

PMC

Guest
3000 ευρώ το κομμάτι.
Η απέχθεια σας αφορά μόνο τα ακριβά καλωδια ( και ποιο είναι το ανώτερο όριο σε χρήματα?) η γενικά οτιδήποτε διαφορετικό από αυτά που συνοδευεται μια συσκευή?
Δηλαδη αν ένας κακομοίρης βρει με λιγα χρήματα κάτι που να του ταιριάζει καλύτερα στο αυτί από το απλό καλώδιο να το πάρει η δεν κάνει?
 



Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Η απέχθεια σας αφορά μόνο τα ακριβά καλωδια ( και ποιο είναι το ανώτερο όριο σε χρήματα?) η γενικά οτιδήποτε διαφορετικό από αυτά που συνοδευεται μια συσκευή?
Δηλαδη αν ένας κακομοίρης βρει με λιγα χρήματα κάτι που να του ταιριάζει καλύτερα στο αυτί από το απλό καλώδιο να το πάρει η δεν κάνει?
Βρε, να τα πάρει... Αλλά πριν τα πάρει, ας κάνει το κόπο να ασχοληθεί με αυτά που έχουν πραγματικά σημασία στο audio... Kαι αν μετά δοκιμάσει καλώδια και ακούσει κάτι ενδιαφέρον, κάτι που πρέπει σώνει και καλά να το αποκτήσει, γιατί όχι;
 


Μηνύματα
950
Reaction score
495
Φυσικά και ακούγονται, δεν νομίζω ότι έχει πει κανείς το αντίθετο, αλλά άλλο πράγμα το ότι αντιλαμβανόμαστε κάποιες διαφορές που προκύπτουν τυχαία και δεν μπορούμε να προβλέψουμε και εντελώς διαφορετικό πράγμα αυτό που πλασάρονται σαν πανάκεια για τη βελτίωση οποιουδήποτε συστήματος.
Απο τη στιγμή που δεν έχει βρεθεί η κατάλληλη μετρητική μέθοδος που θα καταδείξει τη συμβολή ενός καλωδίου στο τελικό αποτέλεσμα( όχι ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του καλωδίου, συμβολή στον ήχο, όπως π.χ. ποστάρει μετρήσεις ο Μπούτχιας στο νήμα του κατόπιν των διορθώσεων που κάνει στο σύστημά του ), οποιοδήποτε αποτέλεσμα χρήσης καλωδίου βασίζεται κυρίως στον παράγοντα τύχη και κατά πολύ στον παράγοντα Placebo. Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, αλλά εγώ έχω δώσει το στίγμα μου ως πρώην καλωδιάκιας: αλλού είναι το ζουμί πατριώτεεεεες!
Από την πανάκεια το πάμε στο άλλο άκρο. Όπως έγραψα δεν χρησιμοποιώ κανένα καλώδιο ρεύματος aftermarket εδώ και αρκετά χρόνια. Δεν σημαίνει ότι δεν θα χρησιμοποιήσω κάποιο στο μέλλον. Κι έτσι για την ιστορία μιας κι αναφέρεσαι σε placebo παλιά είχα φτιάξει 3 καλώδια ρεύματος με καλώδιο Belden που αρέσει σε πολλούς εδώ με βύσματα furutech gold και πίστεψέ με ήθελα πάρα πολύ να παίζουν καλύτερα γιατί για τα δικά μου δεδομένα "τα είχα σκάσει¨ τότε. Το θέμα είναι πως δεν ακουγόντουσαν το ίδιο. Ήταν πολύ χειρότερα και βγάζανε ένα ξερό πράγμα. Τα πούλησα σε 1 μήνα και γύρισα στα μαύρα τα τσαμπέ. Έχω κι άλλες ιστορίες αλλά δεν ενδιαφέρουν κανέναν.

Απλά πρώτα ασχολούμαστε με τα πιο σοβαρά και μετρήσιμα και μετά με τα άλλα (ή και καθόλου - δεν είναι υποχρεωτικό). Σε αυτό να συμφωνήσω.

Το thread μιλάει για ακουστές διαφορές και πάντα καταλήγει σε μ@λ@κες που τα σκάνε λες και μίλησε κανείς για χρήματα. Ξεκολλήστε αμφότεροι. Έλεος πια..
 


Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
πες μας ποια ειναι αυτα ........:biggrin:
Τα γνωστά, μη τα ξαναλέμε.

Το thread μιλάει για ακουστές διαφορές και πάντα καταλήγει σε μ@λ@κες που τα σκάνε λες και μίλησε κανείς για χρήματα. Ξεκολλήστε αμφότεροι. Έλεος πια..
Αφού τα σκάνε, ψέμματα να πουμε? Εδώ σε ρωτάνε την αξία του συστήματος για να βγάλουν budget για καλωδια.

Πάντως, αν ήταν να έσκαγα 5-6 χιλιάρικα για καλώδια, θα προτιμούσα ένα 2.1 σετακι genelec. Πιο πολύ με πείθουν, άποψή μου πάντα.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
βγάζανε ένα ξερό πράγμα.
Πόση ώρα το έψηνες; Νερό συμπλήρωνες ή όχι;
Εδώ σε ρωτάνε την αξία του συστήματος για να βγάλουν budget για καλωδια.
Μη ξεχνάς ότι ρωτάνε την αξία του συστήματος για να σε κοστολογήσουν ως άνθρωπο, ως γνώμη, ως προσωπικότητα.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.872
Reaction score
77.473
Το ποστ μου ήταν χιουμοριστικό, καλύτερα κάνε μια αναδρομή στα ποστ σου και άρχισε να σβήνεις, αν δεν νυστάζεις γιατί θα σου πάρει όλη την νύχτα.
τέλος οι αναδρομές
άλλαξε λεξιλόγιο και υποδείξεις αλλού...στο είπα όμορφα και δεν το πιασες

λουστράκος δεν είναι κανένα μέλος οκ?
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ωραία, εδώ θα το παρκάρω, ταιριάζει:

But that raises the crucial question: what is so special about a "measurement"?

The observer, observed

All of this does not imply that you can choose your own reality. Firstly, you can choose what questions you ask, but the answers are given by the world. And even in a relational world, when two observers communicate, their realities are entangled. In this way a shared reality can emerge.

Which means that if we both witness the same tree falling and you say you can't hear it, you might just need a hearing aid.


Κώστα ψάξε μέσα στα σαμπ. Νομίζω η γάτα του Schrödinger μπήκε σε ένα από αυτά.
Ομοίως με το παράδειγμα του συνδέσμου σου, αν βάλεις το σύστημα σου να παίζει full blast αλλά φύγεις (εσύ και οι γείτονες) και δεν υπάρχει κανείς να το ακούσει, το σύστημα μπορεί να μη βγάζει κανένα ήχο;
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πόση ώρα το έψηνες; Νερό συμπλήρωνες ή όχι;
Μη ξεχνάς ότι ρωτάνε την αξία του συστήματος για να σε κοστολογήσουν ως άνθρωπο, ως γνώμη, ως προσωπικότητα.
Παρέλειψες το ΄΄καλύτερο΄΄...Λογαριάζουν εσφαλμένα και την απόσταση ανάμεσα στους δορυφόρους...:sneaky:
Ας κάνω μιαν ανακεφαλαίωση:
  1. Το :p:pτροφοδοτικό μια συσκευής είναι απλώς διακοσμητικού χαρακτήρα και ένα απροκάλυπτο και θρασύτατο πρόσχημα για να χρεώνουν παραπάνω οι κατασκευαστές.
  2. Η μόνη λύση του καθαρισμού του βρώμικου ρεύματος της κακιάς Δεής και της ποταπής Ελπέντισον και τ' αλλουνού του πωστονλέν, εκείνου του ανίερου του Ήρωνα, και τελοσπάντων ολωνώνε αυτώνε των κακώνε πάουερ προβάιντερς, είναι η χρήση ενός ακριβού καλωδίου ρεύματος, κι όταν λέμε ακριβού, μιλάμε για τουλάχιστον 3000 ευρώ το κομμάτι. Αλλιώς δεν καθαρίζει το ρεύμα, πάει και τέλειωσε, πάρτε το χαμπάρι.
  3. Τα ακριβά καλώδια έχουν διαφορές από εκείνες τις "καλές", που "απογειώνουν" το σύστημα.
  4. Τα φθηνά καλώδια έχουν διαφορές από τις άλλες, τις "κακές", που καταστρέφουν τα μικροδυναμικά και αλλοιώνουν τον ήχο ανεπανόρθωτα, και λασπώνουν τις χαμηλές και σκληραίνουν τις μεσαίες και τα πρίμα, από μεταξένια τα κάνουν βαμβακερά - μη σας πω τεριλέν.
  5. Αν το σύστημά σας είναι αναίσθητο στις αλλαγές καλωδίων, δεν είναι αποκαλυπτικό και δεν πρόκειται να απογειωθεί. Ποτέ. Ποτέ σας. Άιντε. Που μου θέλετε ψυχικό με δυό δεκάρες κόλυβα. Τσίπηδες.
  6. Αν το σύστημά σας είναι ευαίσθητο στις αλλαγές καλωδίων, τότε είναι αποκαλυπτικό, αλλά μη πάρουν τα μυαλά σας αέρα. Το πόσο αποκαλυπτικό είναι το σύστημά σας και πόση δυνάμει "απογείωση" σηκώνει, εξαρτάται αποκλειστικά από την τιμή του.
  7. Ακόμη κι αν το σύστημά σας κοστίζει πέντε χιλιάρικα το κομμάτι, και πάλι μη παίρνουν τα μυαλά σας αέρα, καθώς είναι στο στάδιο του sub-entry-level hiend. Έχετε πολλά ψωμιά ακόμα, και πολλά λεφτά, μέχρι να φτάσει το σύστημά σας να γίνει hyper-ultra hiend.
  8. Είστε φτωχοί κι ακριβώς γι' αυτό σας σιχαίνομαι.
  9. Αυτόγραφα όχι σήμερα. Αύριο, ίσως.
  10. Σιχαμερά βδελύγματα.-
Από την πανάκεια το πάμε στο άλλο άκρο. Όπως έγραψα δεν χρησιμοποιώ κανένα καλώδιο ρεύματος aftermarket εδώ και αρκετά χρόνια. Δεν σημαίνει ότι δεν θα χρησιμοποιήσω κάποιο στο μέλλον. Κι έτσι για την ιστορία μιας κι αναφέρεσαι σε placebo παλιά είχα φτιάξει 3 καλώδια ρεύματος με καλώδιο Belden που αρέσει σε πολλούς εδώ με βύσματα furutech gold και πίστεψέ με ήθελα πάρα πολύ να παίζουν καλύτερα γιατί για τα δικά μου δεδομένα "τα είχα σκάσει¨ τότε. Το θέμα είναι πως δεν ακουγόντουσαν το ίδιο. Ήταν πολύ χειρότερα και βγάζανε ένα ξερό πράγμα. Τα πούλησα σε 1 μήνα και γύρισα στα μαύρα τα τσαμπέ. Έχω κι άλλες ιστορίες αλλά δεν ενδιαφέρουν κανέναν.
Απλά πρώτα ασχολούμαστε με τα πιο σοβαρά και μετρήσιμα και μετά με τα άλλα (ή και καθόλου - δεν είναι υποχρεωτικό). Σε αυτό να συμφωνήσω.
Το thread μιλάει για ακουστές διαφορές και πάντα καταλήγει σε μ@λ@κες που τα σκάνε λες και μίλησε κανείς για χρήματα. Ξεκολλήστε αμφότεροι. Έλεος πια..
Ο ίδιος απεχθάνομαι όσους λογαριάζουν setup και χαρακτήρες με γνώμονα το χρήμα που θα έχει ξοδευτεί όσο απεχθάνομαι και τις...κρυσταλιέρες.
Εντάξει,ας μη γίνομαι υπερβολικός,απεχθάνομαι τις κρυσταλιέρες κάπως...λιγότερο.:p
Το δίλημμα που κάθε σκεπτόμενος χρήστης καλείται ν'αντιμετωπίσει είναι από τη δική μου σκοπιά το εξής : Εφόσον διαθέτω για ΄΄καύση΄΄ το ποσό ΄΄χ΄΄ χωρίς να γουστάρω σημαντικές υπερβάσεις,αξίζει περισσότερο να το έδινα σε φανταιζί καλωδιώσεις,ή...sub και διαχυτές;;;
Και ισχύει διότι τα πρώτα από κάποιο πλήθος και μετά έχουν δώσει όλα όσα θα γινόταν να δώσουν,ενώ sub και διαχυτές δεν θα είναι ποτέ ΄΄αρκετά΄΄ ...ανεξάρτητα από το διαθέσιμο πλήθος αυτών.:wink:

Σε κάποιους χαρακτήρες είναι αδύνατον να ξοδεύουν αλόγιστα και πρέπει πάντα να κάνουν επιλογές...Όλα τα υπόλοιπα αποτελούν γαρνιτούρα για διαπληκτισμούς από...πληκτρολογίου.

Εδώ όμως είναι avs και όχι fb ή κάποιο site για ΄΄ψεκαστικές΄΄ δοξασίες και θεωρίες συνωμοσίας...

Οι αφορισμοί επομένως από τον ημίθεο είναι έναυσμα και ΄΄πρόκληση΄΄ για τον γράφοντα,να τεκμηρίωνε ΄΄μια κι έξω΄΄ κάποιον σχεδιασμό που είχε κατά νου.Δηλαδή να έστηνε δικαναλικό setup εξαιρετικής απόδοσης με απόλυτα κριτήρια και με τα κομμάτια που θα το απαρτίζουν να μην κόστιζαν όλα μαζί παραπάνω από 3 και κάτι χιλιάρικα...Όσο περίπου τρία interconnect Kondo - στην κανονική τους τιμή καταλόγου βεβαίως και όχι στη φθηνότερη παγκοσμίως...Πόσο ΄΄ψηλά΄΄ θα γινόταν να φτάσουμε με τόσο κεφάλαιο και βεβαίως κρατώντας τα κλασσικά μαύρα καλώδια που θα συνόδευαν τις συσκευές;;;

Ένα σύστημα από το τρέχον Σύμπαν του γράφοντος αντί από τα παράλληλα,αναρωτιέμαι όμως αν θα ενδιέφερε τους αναγνώστες ξεχωριστή παρουσίαση εν είδει προτύπου στην ενότητα των ακροάσεων...
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Ένα σύστημα από το τρέχον Σύμπαν του γράφοντος αντί από τα παράλληλα,αναρωτιέμαι όμως αν θα ενδιέφερε τους αναγνώστες ξεχωριστή παρουσίαση εν είδει προτύπου στην ενότητα των ακροάσεων...

Υποψιάζομαι ότι θα έκλαιγαν μανούλες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.329
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top