Ακουστές διαφορές σε καλώδια ρεύματος

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Από την άλλη, ενδέχεται να το εξήγησαν το φαινόμενο στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά "δεν τα κατάφεραν" και ο Κώστας να είναι ταμπουρωμένος πίσω από την επίπλαστη στίλβη του χρήματος, ή της διαφορετικότητας, της ανάγκης να νιώθει κάποιος ξεχωριστός.
Ή, από την άλλη, μπορεί να ακούστηκαν όντως διαφορες.

Δεν θυμάμαι ο φίλος να ανέφερε δικη σας παρουσία όταν αλλάχτηκαν τα καλώδια, άρα κάπως δύσκολο να γνωρίζετε τι ακούστηκε και τι όχι.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Είσαι εκτός θέματος. Άνοιξε ένα και ευχαρίστως θα διαβάσεις αναλυτική τοποθέτηση. Εδώ, μονολεκτικά ή με μια δύο γραμμές, δε σου απαντάω. Δε γίνεται.
Πολυ κακώς τότε έκανες το σχόλιο που έκανες στην τοποθέτηση του @Lemarchand
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Επαναλαμβανόμαστε. Το ερώτημα του νήματος δεν είναι: προτιμάτε να χώσετε ένα χιλιάρικο σε ακουστική φροντίδα ή σε καλώδια. Αυτά έχουν ειπωθεί δεκάδες φορές. Πρώτα φροντίζουμε το στήσιμο κα το χώρο μας και μετά ψαχνόμαστε με τις καλωδιώσεις. Μη συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια. Σε ένα σωστά στημένο σύστημα σε φροντισμένο χώρο, το χ καλώδιο θα ακουστεί διαφορετικά από το ψ. Το καλύτερα ή χειρότερα θα το κρίνει αποκλειστικά ο άνθρωπος που συμβιώνει με το σύστημα.
Δαγκωτό ακουστική φροντίδα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ε όσο να ‘ναι, δεν αποτελεί και υπόδειγμα λειτουργικότητας η εν λόγω τοποθέτηση.
Οι προσεκτικοί αναγνώστες έχουν υπόψιν ότι στο εν λόγω setup και δωμάτιο τα έχω ήδη καταφέρει και με τα sub στο πάτωμα...Και ανά πάσα στιγμή μπορεί να επιστρέψει σε όποια μορφή θα προβλεπόταν...καθότι η ενημερότητα αποτρέπει από φοβίες ότι κάτι καλό δεν θα επαναλαμβανόταν όποτε το λύνουμε και το ξαναφτιάχνουμε... :sneaky:
Κατά τα άλλα,υπόδειγμα λειτουργικότητας δεν είναι το ν'αλλάζουμε καλωδιώσεις και συσκευές στην τύχη αναμένοντας πότε θα μας ΄΄κάτσει΄΄.Κατόπιν έστω και αν γίνει,κάποια στιγμή να τα βαριόμασταν οδεύοντας προς άλλες τυχαίες εναλλαγές...Διότι σημασία έχει υποτίθεται το ταξίδι...Σκέτο...ξίδι αυτό το ταξίδι. :sneaky:
Δαγκωτό ακουστική φροντίδα
Με καλώδια και συναφή παρελκόμενα γίνεται της...παρακουστικής φροντίδας. :sneaky:
 
Last edited:

T

Tadakis

Guest
ΥΓ : Με 72 ευρά αγοράζουμε δωδεκάδα διαχυτικών πάνελ 1D τετραγωνικού υπολοίπου (μοντέλα Curve & Stair) από Λαζαράκη...
ΥΓ : Με 72 ευρά αγοράζουμε δωδεκάδα διαχυτικών πάνελ 1D τετραγωνικού υπολοίπου (μοντέλα Curve & Stair) από Λαζαράκη...

Με 72ευρω δεν πληρώνεις καν τα μεταφορικά για προϊόντα ακουστικής διάχυσης που αξίζουν το κόπο να επενδύσει κάποιος. Αυτά που πολύ συχνά προτείνονται από τον αγαπητό Λαζαράκη είναι σχεδον ακατάλληλα. Οι λόγοι:

1. δεν συνοδεύονται από καμμια μέτρηση ώστε να ξέρουμε εύρος/φάσμα και απόδοση επι αυτού ως προς τη διάχυση αλλά και απορρόφηση.

2. Αν καποιος έχει ασχοληθεί σοβαρά με την ακουστική χωρών Και έχει μελετήσει τη θεωρία διαφόρων διατάξεων (π.χ. QRD) αντιλαμβάνεται ότι π.χ. το βαθος και η όλη μορφολογία τους δεν επιδρά σε ευρύ φάσμα (ως διάχυτης) άρα το περισσότερο effect Προκύπτει από την απορρόφηση (λόγω του υλικού κατασκευης

3. Είναι ακατάλληλα στη Χρήση πολλών μαζί λόγω της ίδιας μορφολογίας και το φαινόμενο του λοβού θα εμφανιστεί στο τέταρτο-πέμπτο πάνελ.

4. το υλικό τους κάνει έντονη απορρόφηση σε συγκεκριμένο φάσμα και αυτό καταπολεμάτε μόνο με τη βαφή τους που ουσιαστικά αλλάζει την επιφάνεια τους για την αποφυγη έντονης απορρόφησης.

υπάρχουν σοβαροί διάχυτες (2D, 1D κλπ.) σε πολλές εκδόσεις και φυσιολογικά κόστη. Επιλέξτε προϊόντα που προέρχονται από κατασκευαστές που δίνουν μετρήσεις αλλά και στηρίζουν τη κατασκευή τους σε δοκιμασμένες σχεδιάσεις (QRD, polycyndrical κλπ.).

my (another) 2 cents.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Από ποιόν;;; :o

Μα σε τί σπίτια ζείτε ορισμένοι...:(
Εγώ έχω τεντικέιτεντ.

Τα περισσότερα μέλη δεν έχουν όμως και είτε δεν θέλουν να φάνε παντόφλα είτε δεν θέλουν να κάνουν το δωμάτιο που είναι για πάνω από μία χρήσεις καρνάβαλο. Δεν είναι παράλογο ούτε μεμπτόν.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Με 72ευρω δεν πληρώνεις καν τα μεταφορικά για προϊόντα ακουστικής διάχυσης που αξίζουν το κόπο να επενδύσει κάποιος. Αυτά που πολύ συχνά προτείνονται από τον αγαπητό Λαζαράκη είναι σχεδον ακατάλληλα. Οι λόγοι:

1. δεν συνοδεύονται από καμμια μέτρηση ώστε να ξέρουμε εύρος/φάσμα και απόδοση επι αυτού ως προς τη διάχυση αλλά και απορρόφηση.

2. Αν καποιος έχει ασχοληθεί σοβαρά με την ακουστική χωρών Και έχει μελετήσει τη θεωρία διαφόρων διατάξεων (π.χ. QRD) αντιλαμβάνεται ότι π.χ. το βαθος και η όλη μορφολογία τους δεν επιδρά σε ευρύ φάσμα (ως διάχυτης) άρα το περισσότερο effect Προκύπτει από την απορρόφηση (λόγω του υλικού κατασκευης

3. Είναι ακατάλληλα στη Χρήση πολλών μαζί λόγω της ίδιας μορφολογίας και το φαινόμενο του λοβού θα εμφανιστεί στο τέταρτο-πέμπτο πάνελ.

4. το υλικό τους κάνει έντονη απορρόφηση σε συγκεκριμένο φάσμα και αυτό καταπολεμάτε μόνο με τη βαφή τους που ουσιαστικά αλλάζει την επιφάνεια τους για την αποφυγη έντονης απορρόφησης.

υπάρχουν σοβαροί διάχυτες (2D, 1D κλπ.) σε πολλές εκδόσεις και φυσιολογικά κόστη. Επιλέξτε προϊόντα που προέρχονται από κατασκευαστές που δίνουν μετρήσεις αλλά και στηρίζουν τη κατασκευή τους σε δοκιμασμένες σχεδιάσεις (QRD, polycyndrical κλπ.).

my (another) 2 cents.
1) Σε διατάξεις τύπου Schroeder τα γεωμετρικά μεγέθη των φρεατίων δίνουν χονδρικά τη ζώνη ωφέλιμης ενέργειας.
Χάρη σε μετρήσεις από REW γίνεται επίσης να διαπιστώσουμε χονδρικά το βαθμό δράσης επιτόπια.

2) Παραπέμπω στα σχετικά κεφάλαια από την ΄΄Ανατομία Ακουστικής Χώρων΄΄.Εύκολη λύση στη λοβοποίηση προκειμένου για πάνελ 1D θα ήταν μονή κατακόρυφη στήλη πάνελ εναλλάξ με άλλη στήλη διαφορετικής γεωμετρίας...

3) Έχουν επίσης θιγεί εκεί και ψευδοτυχαία μοτίβα τοποθέτησης ομοειδών πάνελ,ενώ προτείνεται κι εναλλαγή ανάμεσα σε διαφορετικούς τύπους πάνελ για δεδομένη συστοιχία...

4) Ο συνδυασμός απορροφητικής και διαχυτικής δράσης θα ήταν στις περισσότερες περιπτώσεις επιθυμητός...Ξέχασα όμως,χρειάζονται τότε μετρήσεις και μικρόφωνο κι ενημερότητα για να ξέρουμε τι ακριβώς θα ψάχναμε...Υπάρχουν βεβαίως και ξύλινα εκτός των θερμοπολυμερών...

Για τους παρακάτω πάντως (71 ευρά ανά τεμάχιο πάνελ) διατίθεται προδιαγραφή με τον γράφοντα να διαβεβαιώνει περί της αποτελεσματικότητας :

Και συμπληρωματικά τα παρακάτω (τιμή ανά οκτάδα) :
Εγώ έχω τεντικέιτεντ.

Τα περισσότερα μέλη δεν έχουν όμως και είτε δεν θέλουν να φάνε παντόφλα είτε δεν θέλουν να κάνουν το δωμάτιο που είναι για πάνω από μία χρήσεις καρνάβαλο. Δεν είναι παράλογο ούτε μεμπτόν.
(έχεις μήπως και...πέργκολες;;; )
Πρόσεχε μη σε πιάσουν οι συνέπειες του νόμου περί...τεντιμποϊσμού. :p
 
Last edited:

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Εγώ έχω τεντικέιτεντ.
👍

Τα περισσότερα μέλη δεν έχουν όμως και είτε δεν θέλουν να φάνε παντόφλα είτε δεν θέλουν να κάνουν το δωμάτιο που είναι για πάνω από μία χρήσεις καρνάβαλο. Δεν είναι παράλογο ούτε μεμπτόν.
Για ξύλο της αρκούδας μίλησες. ΟΚ, κατανοητόν, δεν το εννοούσες. Άλλη μια φορά που άλλα γράφει κάποιος και άλλα εννοεί.
Δε γίνεται καρνάβαλος, τα έχουμε ξαναπεί. Υπάρχουν λύσεις για όλα τα γούστα.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Περι καλωδιων ρευματος:
εν αρχη το ρευμα, απο την κολονα εως το σεταπιον καλωδιο DEH ανεξαρτητη γραμμη
Γειωση θεμελιακη, και ακριβως κατω απ το σεταπιον ΄΄πριβε΄΄ ανεξαρτητη μεμονωμενη
Αντισταση γειωσης 08 ωμ μετρημενη με γειωσομετρο της DEH ακρα του ταφου σιωπη
RT60 εξωφρενικα καλη κατα τον @Dimifoot τουλαχιστον δικαιουμε δια να ομιλω για το ρουτου60
Ερχονται τα μελη της ΕΒΙ για να κανουν δοκιμες καλωδιων ρευματος, λογου χωρου ειπαμε
Πριν 10 μερες εφερε ενας αγριος της ΕΒΙ καλωδια αξιας 2000 ευρω να τα ακουσουμε
Καμια διαφορα με τα δικα μου DEH KAI AUDIOQUEST ναι εχω και τετοια
Ο αγριος της ΕΒΙ με λεει εγω ακουω διαφορες και μια και ειχα απεριοριστο χρονο αρχισα απο την αρχη να βαζω μια το βιολι μια την βιολα , μια το ευωνιο μια το τρομπονη μια το τσελλο μια το κοντρα μπασσο ε επεσε το γελιο της αρκουδας με το χρυσαυτια φιλομου
Μετα αρχισε να με βριζει ο κιορατας
Το μενος δεν σταματησε ουτε στην Πολιτεια που πιναμε ουισκιδια και αγναντευαμε τα γιαννενα
ΥΓ εχω και καλωδια αρχιτεκτονικης μεσιε μπουτια :drinks:
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Το μενος δεν σταματησε ουτε στην Πολιτεια που πιναμε ουισκιδια και αγναντευαμε τα γιαννενα
ΥΓ εχω και καλωδια αρχιτεκτονικης μεσιε μπουτια :drinks:
Επηρεασμένος από το ουισκίδι,γι'αυτό τέτοιο μένος,γι'αυτό άκουγε,αυτό που τον βόλευε ν'ακούει
Σόδα με λεμόνι την επόμενη φορά
 


T

Tadakis

Guest
1) Σε διατάξεις τύπου Schroeder τα γεωμετρικά μεγέθη των φρεατίων δίνουν χονδρικά τη ζώνη ωφέλιμης ενέργειας.
Χάρη σε μετρήσεις από REW γίνεται επίσης να διαπιστώσουμε χονδρικά το βαθμό δράσης επιτόπια.
τα οποία όμως είναι αγνωστα καθότι δεν υπάρχουν προδιαγραφές διαθέσιμες. Άρα ξοδευείς τα ευρά και περιμένεις να κατανοήσεις αποτελέσματα από τις εκάστοτε μετρήσεις. Not the best option to proceed....

2) Παραπέμπω στα σχετικά κεφάλαια από την ΄΄Ανατομία Ακουστικής Χώρων΄΄.Εύκολη λύση στη λοβοποίηση προκειμένου για πάνελ 1D θα ήταν μονή κατακόρυφη στήλη πάνελ εναλλάξ με άλλη στήλη διαφορετικής γεωμετρίας...


3) Έχουν επίσης θιγεί εκεί και ψευδοτυχαία μοτίβα τοποθέτησης ομοειδών πάνελ,ενώ προτείνεται κι εναλλαγή ανάμεσα σε διαφορετικούς τύπους πάνελ για δεδομένη συστοιχία...
Και πολύ καλά αναφέρονται. Όμως σε διατάξεις μεγαλύτερες των 4 χ 4 για παράδειγμα όταν το τεμάχιο έχει μόνο ένα pattern δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Είναι αναμενόμενο το φαινόμενο. Εξού και πολλοί κατασκευαστές π.χ. skyline βγάζουν 4-6 διαφορετικά pattern για να φτιάχνεις συστοιχίες σε σχέση με το pattern και τη φορά τους.

4) Ο συνδυασμός απορροφητικής και διαχυτικής δράσης θα ήταν στις περισσότερες περιπτώσεις επιθυμητός...Ξέχασα όμως,χρειάζονται τότε μετρήσεις και μικρόφωνο κι ενημερότητα για να ξέρουμε τι ακριβώς θα ψάχναμε...Υπάρχουν βεβαίως και ξύλινα εκτός των θερμοπολυμερών...
Διαφωνώ. Όταν θές διάχυση απαιτείς διάχυση. Μονο. Η απορρόφηση που γίνεται σε στενό εύρος και μάλιστα σε μεγάλη επιφάνεια (η διάχυση απαίτει μεγαλύτερη επιφάνεια από την απορρόφηση) δημιουργει φαινόμενα equalizer. Αρα, not the best thing to get out of it. Σωστό το σχόλιο για τα ξύλινα αλλά το κόστος εν είναι σαν αυτά του λαζαράκη...


Για τους παρακάτω πάντως (71 ευρά ανά τεμάχιο πάνελ) διατίθεται προδιαγραφή με τον γράφοντα να διαβεβαιώνει περί της αποτελεσματικότητας :
https://www.thomann.de/gb/the_t.akustik_diffusor_manhattan_eps_set.htm

Και συμπληρωματικά τα παρακάτω (τιμή ανά οκτάδα) :
https://www.thomann.de/gb/the_takustik_wds7_diffusor_8erset.htm
σχεδόν 80 ευρά για συστοιχία δυο διαχυτών. Ακόμα και αυτά είναι σε δυο διαφορετικά pattern και αποτελούν μια σωστή προσέγγιση για διάχυση - εφόσον το εύρoς διαχυσης που κάνουν είναι το επιθυμητό και βαφτούν ώστε να αποφευχθεί σε όποιο βαθμό είναι δυνατό η απορροφηση από το EPS.


Εν ολιγοις και για να μην το κουράζουμε και ξεφευγουμε από το 'θεμα', οι διαχύτες του Λαζαράκη μόνο 'πασπαρτού' και 'δοκιμη' λύση δεν είναι. Όσοι θέλετε να εφαρμόσετε διάχυση κοιτάχτε αλλού.
 
Last edited by a moderator:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν έμεινε τίποτα τώρα, δεν έχω τα πήρατε όλα
καλώδια, πικάπ, συγκινήσεις χαμένα.
Μαζεύω βινύλια, στάχτες, τις κασέτες στις πλάτες
δαγκώνω κεφαλές, αναμνήσεις και φεύγω.

Τίποτα δε θέλω πια να θυμάμαι, τίποτα
τίποτα, LP ξεβαμμένα στα χρόνια, ύποπτα.

Flac spotify στο player
ομορφαίνω το χρόνο τον ψεύτη
Πως πέρασαν τόσοι χειμώνες με άυλα

Κοιτάζω τα sub, δε φοβάμαι, τα kick και τα μπάσα "βαράνε"
τα χέρια μου σφίγγω και νοιώθω τους τόνους.


 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
τα οποία όμως είναι αγνωστα καθότι δεν υπάρχουν προδιαγραφές διαθέσιμες. Άρα ξοδευείς τα ευρά και περιμένεις να κατανοήσεις αποτελέσματα από τις εκάστοτε μετρήσεις. Not the best option to proceed....



Και πολύ καλά αναφέρονται. Όμως σε διατάξεις μεγαλύτερες των 4 χ 4 για παράδειγμα όταν το τεμάχιο έχει μόνο ένα pattern δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Είναι αναμενόμενο το φαινόμενο. Εξού και πολλοί κατασκευαστές π.χ. skyline βγάζουν 4-6 διαφορετικά pattern για να φτιάχνεις συστοιχίες σε σχέση με το pattern και τη φορά τους.



Διαφωνώ. Όταν θές διάχυση απαιτείς διάχυση. Μονο. Η απορρόφηση που γίνεται σε στενό εύρος και μάλιστα σε μεγάλη επιφάνεια (η διάχυση απαίτει μεγαλύτερη επιφάνεια από την απορρόφηση) δημιουργει φαινόμενα equalizer. Αρα, not the best thing to get out of it. Σωστό το σχόλιο για τα ξύλινα αλλά το κόστος εν είναι σαν αυτά του λαζαράκη...




σχεδόν 80 ευρά για συστοιχία δυο διαχυτών. Ακόμα και αυτά είναι σε δυο διαφορετικά pattern και αποτελούν μια σωστή προσέγγιση για διάχυση - εφόσον το εύρoς διαχυσης που κάνουν είναι το επιθυμητό και βαφτούν ώστε να αποφευχθεί σε όποιο βαθμό είναι δυνατό η απορροφηση από το EPS.


Εν ολιγοις και για να μην το κουράζουμε και ξεφευγουμε από το 'θεμα', οι διαχύτες του Λαζαράκη μόνο 'πασπαρτού' και 'δοκιμη' λύση δεν είναι. Όσοι θέλετε να εφαρμόσετε διάχυση κοιτάχτε αλλού.
Επαναλαμβάνεται ότι σε διαχυτές τύπου Schroeder τα γεωμετρικά μεγέθη βοηθούν τον υποψήφιο χρήστη να προϋπολογίσει χονδρικά την ωφέλιμη ζώνη στη διαχυτική δράση....Εδώ διατίθενται μέχρι και διαδικτυακοί υπολογιστές στο βάθος φρεατίων για DIY πάνελ,τα οποία επίσης δεν θα συνοδεύονταν από επίσημες προδιαγραφές...

Επίσης οι όποιες ενστάσεις πάνω στο συνδυασμό διάχυσης με απορρόφηση καλό θα ήταν ν'απευθυνθούν στην RPG και σε λοιπές εταιρείες που προωθούν ανάλογες κατηγορίες πάνελ....

Για όλα τα υπόλοιπα,όποιος θέλει χονδρικά κάποια ενέργεια που δεν θα του έδιναν ποτέ καλώδια και συναφή παρελκόμενα και δεν σκοπεύει να χαλάσει υπέρογκα ποσά,καλό θα ήταν να διέθετε...μικρόφωνο κι εξοικείωση με προγράμματα όπως το REW.
 

T

Tadakis

Guest
Επαναλαμβάνεται ότι σε διαχυτές τύπου Schroeder τα γεωμετρικά μεγέθη βοηθούν τον υποψήφιο χρήστη να προϋπολογίσει χονδρικά την ωφέλιμη ζώνη στη διαχυτική δράση....Εδώ διατίθενται μέχρι και διαδικτυακοί υπολογιστές στο βάθος φρεατίων για DIY πάνελ,τα οποία επίσης δεν θα συνοδεύονταν από επίσημες προδιαγραφές...

Επίσης οι όποιες ενστάσεις πάνω στο συνδυασμό διάχυσης με απορρόφηση καλό θα ήταν ν'απευθυνθούν στην RPG και σε λοιπές εταιρείες που προωθούν ανάλογες κατηγορίες πάνελ....

Για όλα τα υπόλοιπα,όποιος θέλει χονδρικά κάποια ενέργεια που δεν θα του έδιναν ποτέ καλώδια και συναφή παρελκόμενα και δεν σκοπεύει να χαλάσει υπέρογκα ποσά,καλό θα ήταν να διέθετε...μικρόφωνο κι εξοικείωση με προγράμματα όπως το REW.
Προς αποφυγην της οποίας επανάληψης Θα βρεις απαντήσεις Σε αυτά που λες στα προηγούμενα και πρόσφατα μυνηματα μου. 🙂🙂 I made my point already.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Η λειτουργία του ηλεκτρικού ρεύματος είναι εκτός του γνωστικού αντικειμένου με το οποίον ασχολούνται οι φυσικοί που εργάζονται στη Μέση Εκπαίδευση. Καλά - καλά και να μην πω αδύνατο, είναι δύσκολο ακόμη και να βρεις ηλεκτρολόγο μηχανικό που να γνωρίζει να σου πει, για παράδειγμα, για ποιον λόγο η συχνότητα του ρεύματος είναι 50Hz και όχι 5Hz ή 10KHz.

Από την άλλη, ενδέχεται να το εξήγησαν το φαινόμενο στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά "δεν τα κατάφεραν" και ο Κώστας να είναι ταμπουρωμένος πίσω από την επίπλαστη στίλβη του χρήματος, ή της διαφορετικότητας, της ανάγκης να νιώθει κάποιος ξεχωριστός.

Επίσης, ας μην πιάσουμε την κουβέντα των φθαρμένων υποδοχέων ντοπαμίνης, γιατί συμβαίνει αυτό και ποιες συνέπειες έχει.
καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ....(με εξαίρεση κάτι κακομοίρηδες του δημοσίου που είναι για να τους πετάς σαΐτες από την γαλαρία )

η εμπειρία μου λέει ,έχοντας αδελφό και κολλητό που ασχολούνται και με την εκπαίδευση, ότι το να τελειώσεις φυσικό απαιτεί ένα επίπεδο γνώσεων που σε ακολουθεί για το υπόλοιπο της ζωής σου....σαν τον στρατό ένα πράμα


ακόμα και στην εποχή μου θυμάμαι τον φυσικό που μου έκανε φροντιστήριο και στο άσχετο τον ρωτούσα πιτσιρικάς πράματα για το audio....(έσκαγα μύτη με περιοδικά και φυλλάδια) και παρόλο που μου φώναζε να αφήσω τις μλκίες και να συγκεντρωθώ στο μάθημα :biggrin: πάντα μου είχε μια απάντηση που την θυμάμαι και τώρα

πχ το '98 το πως γράφει ένα minidisc με σόκαρε όταν μου μίλησε για οπτικομαγνητική εγγραφή
ή όταν μου εξηγούσε το πως λειτουργεί ο σερβομηχανισμός του velodyne
ή τι είναι ο ροζ θόρυβος στο μαραντζ eq που είχα
ή το πως λειτουργεί η plasma tv
χωρίς ο ίδιος να έχει ποτέ καμία σχέση με το σπορ*


*αν και τώρα που θυμάμαι στο σπίτι είχε ένα σετ technics με pro logic που τα surround τα είχε πάνω από τα main σαν upwards firing atmos....παίζει να ήταν χομσινεματζής που έτρωγε παντόφλα και αυτός:p
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
👍



Για ξύλο της αρκούδας μίλησες. ΟΚ, κατανοητόν, δεν το εννοούσες. Άλλη μια φορά που άλλα γράφει κάποιος και άλλα εννοεί.
Δε γίνεται καρνάβαλος, τα έχουμε ξαναπεί. Υπάρχουν λύσεις για όλα τα γούστα.
Επειδή το πας επί προσωπικού και δεν έχει κανένα νόημα να συνεχίζουμε την κουβέντα έτσι δεν το συνεχίζω. Ξέρεις πολύ καλά τί εννοώ όπως κατάλαβαν και όλοι οι υπόλοιποι. Μια χαρά τα έγραψα. Τώρα εάν λόγω γλαφυρότητας έγραψα ξύλο της αρκούδας κι εννοούσα "παντόφλα" αυτό είναι κάτι που μπορεί να το συσχετίσει εύκολα ο καθένας.

Το τί είναι άρτιο αισθητικά μπορεί μόνο να το κρίνει το εκάστοτε νοικοκυριό για πάρτυ του ανάλογα με την αισθητική του. Εγώ τον Λαζαράκη τον απέρριψα συν τις άλλοις για την αισθητική παρόλο που έχω dedicated (για τον κο Bhutia :p) και δεν θα με χτυπούσε κανένας (που λέει ο λόγος - καλύτερα τώρα Petro)?

Άιντε καλή εβδομάδα να έχουμε τώρα γιατί η Κυριακή έρχεται στο τέλος της.
Περι καλωδιων ρευματος:
εν αρχη το ρευμα, απο την κολονα εως το σεταπιον καλωδιο DEH ανεξαρτητη γραμμη
Γειωση θεμελιακη, και ακριβως κατω απ το σεταπιον ΄΄πριβε΄΄ ανεξαρτητη μεμονωμενη
Αντισταση γειωσης 08 ωμ μετρημενη με γειωσομετρο της DEH ακρα του ταφου σιωπη
RT60 εξωφρενικα καλη κατα τον @Dimifoot τουλαχιστον δικαιουμε δια να ομιλω για το ρουτου60
Ερχονται τα μελη της ΕΒΙ για να κανουν δοκιμες καλωδιων ρευματος, λογου χωρου ειπαμε
Πριν 10 μερες εφερε ενας αγριος της ΕΒΙ καλωδια αξιας 2000 ευρω να τα ακουσουμε
Καμια διαφορα με τα δικα μου DEH KAI AUDIOQUEST ναι εχω και τετοια
Ο αγριος της ΕΒΙ με λεει εγω ακουω διαφορες και μια και ειχα απεριοριστο χρονο αρχισα απο την αρχη να βαζω μια το βιολι μια την βιολα , μια το ευωνιο μια το τρομπονη μια το τσελλο μια το κοντρα μπασσο ε επεσε το γελιο της αρκουδας με το χρυσαυτια φιλομου
Μετα αρχισε να με βριζει ο κιορατας
Το μενος δεν σταματησε ουτε στην Πολιτεια που πιναμε ουισκιδια και αγναντευαμε τα γιαννενα
ΥΓ εχω και καλωδια αρχιτεκτονικης μεσιε μπουτια :drinks:
Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά το RT60 που έχεις είναι ένα ατελείωτο RESPECT Χρήστο. :thumbsup:
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top