Ακουστές διαφορές σε καλώδια ρεύματος

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Υποψιάζομαι ότι θα έκλαιγαν μανούλες.
Είχε ήδη δοθεί μια γεύση χάρη στο εναρκτήριο desktop setup από το νήμα της διόρθωσης,με τα συστατικά του να ξεπερνούν μόλις τα 1500 ευρά...Ακουγόταν σε σαφώς ανώτερη κατηγορία τιμής από το κόστος του,εδώ όμως αυξάνεται το όριο γιατί θα θέλουμε κορυφαία απόδοση με απόλυτα κριτήρια...Χωρίς κλάματα,μόνο...΄΄Σοκ και δέος΄΄. :wink:
 



Μηνύματα
489
Reaction score
283
Ποτέ δεν πολύ-πίστευα τη διαφορά από τα καλώδια μόνο ρεύματος. Ίσως από ένα φίλτρο ναι.
Αν και δεν μπορώ να παρακολουθήσω το νήμα, θα μεταφέρω το εξής:
Προχθές λοιπόν, μετά από την επιμονή φίλου, μου έφερε γνωστός σε άλλους κύκλους ντιούης ένα καλώδιο ρεύματος.
Φίδι λοιπόν και όχι πολύ ακριβό σε αναλογία με αυτά που κυκλοφορούν (κάπου στα 300 ευρώ).
Το έβαλα στον Pass X2.5 με τα ενεργά Focal Solo 6be - Sub6 και άκουσα διαφορά όπως και η γυναίκα μου και επίσης δύο φίλοι μου καθηγητές φυσικής οι οποίοι δεν ήξεραν τι έκανα και όταν τους το είπα, προσπαθούσαν να τεκμηριώσουν επιστημονικά τη διαφορά αλλά δεν τα κατάφεραν.
Όπως και να έχει κάτι συμβαίνει που δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Δεν έχω μετρήσεις του χώρου και λοιπά καλούδια ηχοαπορροφητικά κλπ).
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Αυτό που λένε οι δοκτωρες και έχω ασπαστεί εδώ και κάμποσο καιρό είναι ότι αν δοθεί βαρύτητα στο ίδιο το σύστημα ( προσεκτική επιλογή συστατικών, προφανώς προτιμώντας ενεργά ηχεία, οκ, όσο καλύτερης ποιότητας γίνεται ), στον χώρο και σε κάποιες άλλες μικρολεπτομέρειες ( όσο μικρή λεπτομέρεια μπορεί να θεωρηθεί η παρουσία επεξεργαστή που διευθύνει την ορχήστρα ), το αποτέλεσμα μπορεί ( εγώ είμαι απόλυτα πεπεισμένος ) να ξεπεράσει ένα κλασικό, τυπικό σετάπ που έχει στηθεί με τον γνωστό τρόπο διά της ακοής, χύμα ή σχεδόν χύμα στον χώρο, χωρίς φροντίδα, αλλά με αγάπη, προδέρμ και high end καλώδια.
 



Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
Αυτό που λένε οι δοκτωρες και έχω ασπαστεί εδώ και κάμποσο καιρό είναι ότι αν δοθεί βαρύτητα στο ίδιο το σύστημα ( προσεκτική επιλογή συστατικών, προφανώς προτιμώντας ενεργά ηχεία, οκ, όσο καλύτερης ποιότητας γίνεται ), στον χώρο και σε κάποιες άλλες μικρολεπτομέρειες ( όσο μικρή λεπτομέρεια μπορεί να θεωρηθεί η παρουσία επεξεργαστή που διευθύνει την ορχήστρα ), το αποτέλεσμα μπορεί ( εγώ είμαι απόλυτα πεπεισμένος ) να ξεπεράσει ένα κλασικό, τυπικό σετάπ που έχει στηθεί με τον γνωστό τρόπο διά της ακοής, χύμα ή σχεδόν χύμα στον χώρο, χωρίς φροντίδα, αλλά με αγάπη, προδέρμ και high end καλώδια.
Επαναλαμβανόμαστε. Το ερώτημα του νήματος δεν είναι: προτιμάτε να χώσετε ένα χιλιάρικο σε ακουστική φροντίδα ή σε καλώδια. Αυτά έχουν ειπωθεί δεκάδες φορές. Πρώτα φροντίζουμε το στήσιμο κα το χώρο μας και μετά ψαχνόμαστε με τις καλωδιώσεις. Μη συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια. Σε ένα σωστά στημένο σύστημα σε φροντισμένο χώρο, το χ καλώδιο θα ακουστεί διαφορετικά από το ψ. Το καλύτερα ή χειρότερα θα το κρίνει αποκλειστικά ο άνθρωπος που συμβιώνει με το σύστημα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ένα Κondo μόνον φθάνει αεροπλάνο να το κάνει
...Αεροπλανοφόρο θες να πεις...
Επαναλαμβανόμαστε. Το ερώτημα του νήματος δεν είναι: προτιμάτε να χώσετε ένα χιλιάρικο σε ακουστική φροντίδα ή σε καλώδια. Αυτά έχουν ειπωθεί δεκάδες φορές. Πρώτα φροντίζουμε το στήσιμο κα το χώρο μας και μετά ψαχνόμαστε με τις καλωδιώσεις. Μη συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια. Σε ένα σωστά στημένο σύστημα σε φροντισμένο χώρο, το χ καλώδιο θα ακουστεί διαφορετικά από το ψ. Το καλύτερα ή χειρότερα θα το κρίνει αποκλειστικά ο άνθρωπος που συμβιώνει με το σύστημα.
Διαφωνώ εν μέρει,αφού εξηγήθηκε προηγουμένως ότι ουσιαστικά δεν ΄΄τελειώνουμε΄΄ ποτέ ως προς sub και Ακουστική φροντίδα...Αυτά που τελειώνουν όμως εύκολα είναι τα χρήματα και η...υπομονή για καλά κι επαναλήψιμα αποτελέσματα.
 


Μηνύματα
950
Reaction score
495
Παρέλειψες το ΄΄καλύτερο΄΄...Λογαριάζουν εσφαλμένα και την απόσταση ανάμεσα στους δορυφόρους...:sneaky:


Ο ίδιος απεχθάνομαι όσους λογαριάζουν setup και χαρακτήρες με γνώμονα το χρήμα που θα έχει ξοδευτεί όσο απεχθάνομαι και τις...κρυσταλιέρες.
Εντάξει,ας μη γίνομαι υπερβολικός,απεχθάνομαι τις κρυσταλιέρες κάπως...λιγότερο.:p
Το δίλημμα που κάθε σκεπτόμενος χρήστης καλείται ν'αντιμετωπίσει είναι από τη δική μου σκοπιά το εξής : Εφόσον διαθέτω για ΄΄καύση΄΄ το ποσό ΄΄χ΄΄ χωρίς να γουστάρω σημαντικές υπερβάσεις,αξίζει περισσότερο να το έδινα σε φανταιζί καλωδιώσεις,ή...sub και διαχυτές;;;
Και ισχύει διότι τα πρώτα από κάποιο πλήθος και μετά έχουν δώσει όλα όσα θα γινόταν να δώσουν,ενώ sub και διαχυτές δεν θα είναι ποτέ ΄΄αρκετά΄΄ ...ανεξάρτητα από το διαθέσιμο πλήθος αυτών.:wink:

Σε κάποιους χαρακτήρες είναι αδύνατον να ξοδεύουν αλόγιστα και πρέπει πάντα να κάνουν επιλογές...Όλα τα υπόλοιπα αποτελούν γαρνιτούρα για διαπληκτισμούς από...πληκτρολογίου.

Εδώ όμως είναι avs και όχι fb ή κάποιο site για ΄΄ψεκαστικές΄΄ δοξασίες και θεωρίες συνωμοσίας...

Οι αφορισμοί επομένως από τον ημίθεο είναι έναυσμα και ΄΄πρόκληση΄΄ για τον γράφοντα,να τεκμηρίωνε ΄΄μια κι έξω΄΄ κάποιον σχεδιασμό που είχε κατά νου.Δηλαδή να έστηνε δικαναλικό setup εξαιρετικής απόδοσης με απόλυτα κριτήρια και με τα κομμάτια που θα το απαρτίζουν να μην κόστιζαν όλα μαζί παραπάνω από 3 και κάτι χιλιάρικα...Όσο περίπου τρία interconnect Kondo - στην κανονική τους τιμή καταλόγου βεβαίως και όχι στη φθηνότερη παγκοσμίως...Πόσο ΄΄ψηλά΄΄ θα γινόταν να φτάσουμε με τόσο κεφάλαιο και βεβαίως κρατώντας τα κλασσικά μαύρα καλώδια που θα συνόδευαν τις συσκευές;;;

Ένα σύστημα από το τρέχον Σύμπαν του γράφοντος αντί από τα παράλληλα,αναρωτιέμαι όμως αν θα ενδιέφερε τους αναγνώστες ξεχωριστή παρουσίαση εν είδει προτύπου στην ενότητα των ακροάσεων...
Δεν διαφωνούμε κάπου επί της αρχής.


Το θέμα είναι αν ακούγονται ή όχι οι διαφορές. Τίποτα άλλο. Όλο το γυρίζουμε στα χρήματα. Με 100 ευρώ δεν παίρνεις sub & διαχύτες και για τον μέσο όρο των χομπιστών που δεν έχουν dedicated δεν γίνεται να είναι όλη μέρα με ένα πάνελ στο χέρι και να κόβουν σβούρες γύρω γύρω ούτε να δοκιμάζουν sub πάνω στο κρεββάτι. Θα τρώγανε το ξύλο της αρκούδας. Όταν ακούμε για καλώδια αμέσως πάμε στα χιλιάρικα και στα πεντοχίλιαρα ενώ ουσιαστικά μιλάμε απλά για after market - κάτι πιο σύνθετο από τα μαύρα των συσκευών ανεξάρτητα το πόσο κοστίζουν.

Αυτός που έχει λεφτά δεν έχει κόμπλεξ με αυτούς που δεν έχουν, το αντίθετο ισχύει και φαίνεται περίτρανα από τις αντιδράσεις εδώ. Και το λέει κάποιος από τους "φτωχούς" που ακούει με μαύρα - και δεν τον χαλάει κιόλας - έχει να ασχοληθεί με πιο σοβαρά θέματα. Απλά όλο αυτό καταντάει πολύ κουραστικό.

Όλους θα τους ενδιέφερε αυτή η ξεχωριστή παρουσίαση και εκ των προτέρων ξέρω πως το αποτέλεσμα και μετρητικά και ουσιαστικά θα ήταν πάρα πολύ καλό. Κανείς δεν αμφιβάλλει επί αυτού. Το τερματίζεις εξάλλου σε όλα τα επίπεδα. :thumbsup:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το θέμα είναι αν ακούγονται ή όχι οι διαφορές. Τίποτα άλλο. Όλο το γυρίζουμε στα χρήματα. Με 100 ευρώ δεν παίρνεις sub & διαχύτες και για τον μέσο όρο των χομπιστών που δεν έχουν dedicated δεν γίνεται να είναι όλη μέρα με ένα πάνελ στο χέρι και να κόβουν σβούρες γύρω γύρω ούτε να δοκιμάζουν sub πάνω στο κρεββάτι. Θα τρώγανε το ξύλο της αρκούδας. Όταν ακούμε για καλώδια αμέσως πάμε στα χιλιάρικα και στα πεντοχίλιαρα ενώ ουσιαστικά μιλάμε απλά για after market - κάτι πιο σύνθετο από τα μαύρα των συσκευών ανεξάρτητα το πόσο κοστίζουν.
Αυτός που έχει λεφτά δεν έχει κόμπλεξ με αυτούς που δεν έχουν, το αντίθετο ισχύει και φαίνεται περίτρανα από τις αντιδράσεις εδώ. Και το λέει κάποιος από τους "φτωχούς" που ακούει με μαύρα - και δεν τον χαλάει κιόλας - έχει να ασχοληθεί με πιο σοβαρά θέματα. Απλά όλο αυτό καταντάει πολύ κουραστικό.
Όλους θα τους ενδιέφερε αυτή η ξεχωριστή παρουσίαση και εκ των προτέρων ξέρω πως το αποτέλεσμα και μετρητικά και ουσιαστικά θα ήταν πάρα πολύ καλό. Κανείς δεν αμφιβάλλει επί αυτού. Το τερματίζεις εξάλλου σε όλα τα επίπεδα. :thumbsup:
To ουσιαστικό θέμα είναι κατά πόσον θ'ακούγονταν με μοτίβο αρκετά επαναληπτικό ούτως ώστε ν'άξιζε η επένδυση σε αυτά ΄΄μια κι έξω΄΄...Φιλόδοξον.,..

Κατά τα άλλα,γι αυτό δεν έχω ούτε σύζυγο,ούτε...αρκούδα.Ούτε και ταλαιπωρούμαι ιδιαιτέρως,αφού η εκ των προτέρων θεωρητική γνώση υπαγορεύει τις κινήσεις...Μη μου λες όμως ότι σε ξένισε η εικόνα ενός sub στην άκρη του κρεβατιού τη στιγμή που άλλοι θα επέμεναν να εγκαθιστούσαμε τετράδες στις γωνίες της οροφής...Είδες λοιπόν από τι μας γλυτώνει η ενημερότητα -όχι απλώς η..φορολογική.Οι παρουσιάσεις δεν γίνονται πάντως για δικό μου λογαριασμό,αλλά γι εκείνον των αναγνωστών.

ΥΓ : Με 72 ευρά αγοράζουμε δωδεκάδα διαχυτικών πάνελ 1D τετραγωνικού υπολοίπου (μοντέλα Curve & Stair) από Λαζαράκη...

 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Ποτέ δεν πολύ-πίστευα τη διαφορά από τα καλώδια μόνο ρεύματος. Ίσως από ένα φίλτρο ναι.
Αν και δεν μπορώ να παρακολουθήσω το νήμα, θα μεταφέρω το εξής:
Προχθές λοιπόν, μετά από την επιμονή φίλου, μου έφερε γνωστός σε άλλους κύκλους ντιούης ένα καλώδιο ρεύματος.
Φίδι λοιπόν και όχι πολύ ακριβό σε αναλογία με αυτά που κυκλοφορούν (κάπου στα 300 ευρώ).
Το έβαλα στον Pass X2.5 με τα ενεργά Focal Solo 6be - Sub6 και άκουσα διαφορά όπως και η γυναίκα μου και επίσης δύο φίλοι μου καθηγητές φυσικής οι οποίοι δεν ήξεραν τι έκανα και όταν τους το είπα, προσπαθούσαν να τεκμηριώσουν επιστημονικά τη διαφορά αλλά δεν τα κατάφεραν.
Όπως και να έχει κάτι συμβαίνει που δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Δεν έχω μετρήσεις του χώρου και λοιπά καλούδια ηχοαπορροφητικά κλπ).
κώστα μου....δεν γίνεται να μην μπορεί να εξηγηθεί επιστημονικά (από φυσικο κιόλας...εκτός κ αν είναι καταληψίες φυσικοι:whistling: )...και ο λόγος είναι διότι έχει εξηγηθεί επιστημονικά παρά πολλές φορές (και από φυσικούς εδώ μέσα κ όχι μόνο)το τι ακούγεται κ ποσο από ένα καλώδιο σε αυτό το φόρουμ ....;)
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
Μη μου λες όμως ότι σε ξένισε η εικόνα ενός sub στην άκρη του κρεβατιού τη στιγμή που άλλοι θα επέμεναν να εγκαθιστούσαμε τετράδες στις γωνίες της οροφής...
Ε όσο να ‘ναι, δεν αποτελεί και υπόδειγμα λειτουργικότητας η εν λόγω τοποθέτηση.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
κώστα μου....δεν γίνεται να μην μπορεί να εξηγηθεί επιστημονικά (από φυσικο κιόλας...εκτός κ αν είναι καταληψίες φυσικοι:whistling: )...και ο λόγος είναι διότι έχει εξηγηθεί επιστημονικά παρά πολλές φορές (και από φυσικούς εδώ μέσα κ όχι μόνο)το τι ακούγεται κ ποσο από ένα καλώδιο σε αυτό το φόρουμ ....;)
Η λειτουργία του ηλεκτρικού ρεύματος είναι εκτός του γνωστικού αντικειμένου με το οποίον ασχολούνται οι φυσικοί που εργάζονται στη Μέση Εκπαίδευση. Καλά - καλά και να μην πω αδύνατο, είναι δύσκολο ακόμη και να βρεις ηλεκτρολόγο μηχανικό που να γνωρίζει να σου πει, για παράδειγμα, για ποιον λόγο η συχνότητα του ρεύματος είναι 50Hz και όχι 5Hz ή 10KHz.

Από την άλλη, ενδέχεται να το εξήγησαν το φαινόμενο στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά "δεν τα κατάφεραν" και ο Κώστας να είναι ταμπουρωμένος πίσω από την επίπλαστη στίλβη του χρήματος, ή της διαφορετικότητας, της ανάγκης να νιώθει κάποιος ξεχωριστός.

Επίσης, ας μην πιάσουμε την κουβέντα των φθαρμένων υποδοχέων ντοπαμίνης, γιατί συμβαίνει αυτό και ποιες συνέπειες έχει.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Σοβαρολογείς τώρα; Μερικοί εδώ μέσα έχετε ξεφύγει τελείως με την ιδρυματοποιηση και την αντριλα.
Τί να σου πω, δεν ξέρω. Όπως ο πατέρας μου ποτέ δε ρώτησε τη μάνα μου γιατί πήρε παπούτσια, τσάντες ή καινούρια τηγάνια, έτσι κι εκείνη δεν είχε λόγο κάθε φορά που εκείνος έφερνε σπίτι καινούρια τηλεόραση, ή τρίτη-τέταρτη, για δοκιμή ή μεγάλα ηχεία.
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
Τί να σου πω, δεν ξέρω. Όπως ο πατέρας μου ποτέ δε ρώτησε τη μάνα μου γιατί πήρε παπούτσια, τσάντες ή καινούρια τηγάνια, έτσι κι εκείνη δεν είχε λόγο κάθε φορά που εκείνος έφερνε σπίτι καινούρια τηλεόραση, ή τρίτη-τέταρτη, για δοκιμή ή μεγάλα ηχεία.
Μάλιστα.

πιστευεις ότι για το χώρο στον οποίο συμβιώνουν και την αισθητική αυτού, δικαιούνται να εκφέρουν άποψη και τα δυο μέλη ενός ζευγαριού ή μόνο ο άντρακλας του σπιτιού;
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Είσαι εκτός θέματος. Άνοιξε ένα και ευχαρίστως θα διαβάσεις αναλυτική τοποθέτηση. Εδώ, μονολεκτικά ή με μια δύο γραμμές, δε σου απαντάω. Δε γίνεται.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.393
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top