Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Έχουν κάποια αποτελεσματικότητα για δωμάτια κυβικού σχήματος και διαστάσεων ίσων ή μικροτέρων των 3Χ3Χ2,20 ύψος;ή είναι και αυτά πεταμένα λεφτά γι' αυτά τα μεγέθη;
κ.Στεφανε, αν θα δειτε στο site του, στα στουντιο, υπαρχει ενα πολυ μικρο δωματιο με μια τραγουδιστρια μεσα. Περιττο να πω οτι δεν ακουγοταν τιποτα, τωρα ακουγεται :) Αυτα του λεω, βγαλε τα σχολια των χρηστων!

Θα γραψω και τη δικη μου εμπειρια καποια στιγμη.
[DOUBLEPOST=1481174274][/DOUBLEPOST]
Το συγκεκριμένο άρθρο το ξεκινώ λέγοντας κατά λέξη:
''...επειδή πιστεύω ότι η αγορά ή το DIY μπασοπαγίδων για μικρά κυβικά δωμάτια θα είναι σχεδόν ‘’πεταμένα’’ λεφτά με την έννοια ότι ή η βελτίωση θα είναι ελαχίστη ή μηδαμινή ή αντί βελτίωση να υπάρξει χειροτέρευση.....''
Μακάρι να κάνω λάθος και ο σχεδιασμός και τα συγκεκριμένα υλικά του Roundfussor (R1) να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και να μην είναι μόνο διαφημιστικό!!!!
Πχ η φράση: ''...αυτόματη προσαρμογή ειδικά στις χαμηλές συχνότητες...'' μου ακούγεται παραπλανητική..
Αν το έχουν δοκιμάσει κι άλλοι ας μας ενημερώσουν...
Κανει ακριβως αυτο! Λογω σχηματος και διαταξης. Θα επανελθω.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Θα το μελετήσω , θα περιμένω (την εξήγηση περί αυτόματης προσαρμογής στις χαμηλές συχνότητες..) και θα τα ξαναπούμε..
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Θα το μελετήσω , θα περιμένω (την εξήγηση περί αυτόματης προσαρμογής στις χαμηλές συχνότητες..) και θα τα ξαναπούμε..
Η εξήγηση έχει γραφεί :) "Ηρεμεί τους ρυθμούς δωματίου" , "λόγω σχήματος, διάταξης" και θα προσθέσω και μεγέθους. Τα υπόλοιπα είναι "εταιρικά μυστικά". Η επιβεβαίωση έρχεται από την ακουστική επίδοση (αυτί) και μετρήσεις. Μου είχε κάνει μετρήσεις ο κατασκευαστής , ήταν εξαιρετικές για οικιακό χώρο (τον ρώτησα αν της έχει για να τις βάλω εδώ, με εξήγηση δικιά του γιατί εγώ δεν είμαι μηχανικός ήχου αλλά δυστυχώς δεν τις βρίσκει, πάντως με το αυτί μου τις καταλαβαίνω κάθε ημέρα :) ). Δυστυχώς δεν κάναμε πριν γιατί τα έβαλα μόνος.

Ειδικά για δύσκολους χώρους είναι ότι πρέπει. Αλλά χρειάζεται περισσότερα κομμάτια γκρουπαρισμένα.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Η εξήγηση έχει γραφεί :) "Ηρεμεί τους ρυθμούς δωματίου" , "λόγω σχήματος, διάταξης" και θα προσθέσω και μεγέθους. Τα υπόλοιπα είναι "εταιρικά μυστικά". Η επιβεβαίωση έρχεται από την ακουστική επίδοση (αυτί) και μετρήσεις. Μου είχε κάνει μετρήσεις ο κατασκευαστής , ήταν εξαιρετικές για οικιακό χώρο (τον ρώτησα αν της έχει για να τις βάλω εδώ, με εξήγηση δικιά του γιατί εγώ δεν είμαι μηχανικός ήχου αλλά δυστυχώς δεν τις βρίσκει, πάντως με το αυτί μου τις καταλαβαίνω κάθε ημέρα :) ). Δυστυχώς δεν κάναμε πριν γιατί τα έβαλα μόνος.

Ειδικά για δύσκολους χώρους είναι ότι πρέπει. Αλλά χρειάζεται περισσότερα κομμάτια γκρουπαρισμένα.
Τι διαστάσεις έχει ο χώρος σου; Είναι εύκολο κάποιες φωτογραφίες των τοίχων που έχεις καλύψει;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Βλεποντας τις φωτο του R1, μου ηρθε στο νου μια φωτο απο συστημα που πισω απο το ρακ ειχε αυτα τα R1. Δεν θυμαμαι αν ηταν εδω ή στο avclub, καποιου που εγραψε στο θεμα. Αναμενουμε εντυπωσεις λεπτομερεις!
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.785
Reaction score
11.020
Παντως με μεγαλη μου χαρα θα εκανα μερικές μετρησεις στο χωρο σου να λυναμε τις αποριες σχετικα με το r1.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Παντως με μεγαλη μου χαρα θα εκανα μερικές μετρησεις στο χωρο σου να λυναμε τις αποριες σχετικα με το r1.
Έχω κάνει εγώ μετρήσεις σε χώρο με R1.

Αν έχει τοποθετηθεί σωστά, τότε λειτουργεί πολύ καλά μέχρι και τα 250 ή 200 Hz. Υπάρχει όμως και ένα αρνητικό, ότι μπορεί να δημιουργήσει φασικά προβλήματα για αυτό θέλει προσοχή στην τοποθέτησή του.

Επειδή κάπου ρωτήθηκε αν θα λειτουργήσει το R1 σε κυβικό δωμάτια 3χ3m. Θα απαντήσω ότι κανένας διαχύτης δεν θα λειτουργήσει σε τόσο μικρό χώρο.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Έχω κάνει εγώ μετρήσεις σε χώρο με R1.

Αν έχει τοποθετηθεί σωστά, τότε λειτουργεί πολύ καλά μέχρι και τα 250 ή 200 Hz. Υπάρχει όμως και ένα αρνητικό, ότι μπορεί να δημιουργήσει φασικά προβλήματα για αυτό θέλει προσοχή στην τοποθέτησή του.

Επειδή κάπου ρωτήθηκε αν θα λειτουργήσει το R1 σε κυβικό δωμάτια 3χ3m. Θα απαντήσω ότι κανένας διαχύτης δεν θα λειτουργήσει σε τόσο μικρό χώρο.
Αυτό λέω και επιμένω σθεναρά απ' την αρχή του άρθρου....
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Παντως με μεγαλη μου χαρα θα εκανα μερικές μετρησεις στο χωρο σου να λυναμε τις αποριες σχετικα με το r1.
Αν ήμουν στη θέση της εταιρείας θα έκανα στο χώρο σου μετρήσεις, ΔΩΡΕΑΝ, με μια απλή υποχρέωση να τις δημοσιοποιήσεις λεπτομερώς ,με φωτογραφίες και διαστάσεις του χώρου σου, σε στυλ κάποιου άρθρου στο avsite.gr.

Θα είναι μια ‘’διαφήμιση’’ καλύτερη απ’ την όποια πιστοποίηση κι αν έχουν.

Λέω ‘’διαφήμιση’’ καθώς οι παράμετροι ,για να γίνει σωστός ο ακουστικός χώρος, απαιτούν οπωσδήποτε μετρήσεις και μια ανάλυση τους σε συγκεκριμένο χώρο μέλους πιστεύω πως δεν θα πρέπει να θεωρηθεί διαφήμιση.

Μετά να καλέσεις κάποια μέλη του avsite.gr (πχ τον dapost που εξέφρασε την επιθυμία να κάνει έλεγχο) , που λένε ότι διαθέτουν τον κατάλληλο εξοπλισμό (calibrated mic, μετρητή ήχου , αναλυτή ήχου με γεννήτρια pink noise ..) και να διαπιστώσετε αν υπάρχει διόρθωση στα μπάσα, μέχρι ποια συχνότητα και ειδικά αν για πολύ χαμηλές (αυτό κυρίως αφορά το θέμα μας) κι αν αυτή πραγματοποιείται με τοποθέτηση των υλικών R1 στις γωνιές ή σε άλλα σημεία.

Αυτό θα ήταν ένα + της εταιρείας ,στα μάτια των εν δυνάμει επενδυτών, αν έλεγε πχ : ''Για μεγάλους χώρους σας εξασφαλίζουμε μεγάλη επιτυχία αλλά για μικρούς , στυλ δωματίου, μη πετάτε τα λεφτά σας'' ή τέλος πάντων κάποια παρόμοια φράση.
Φυσικά σπάνια να βρεις τέτοια εταιρεία όχι μόνο για μπασοπαγίδες αλλά για οποιοδήποτε υλικό.

Αν φυσικά είστε ακόμα αναποφάσιστος αλλά οι επεμβάσεις που σας συστήνουν να κάνετε θεωρούνται σημαντικές πχ:
  • απαγορευτικού κόστους
  • αμφιβόλου ποιότητας (μη αποτελεσματικές για διόρθωση χαμηλών συχνοτήτων)
  • τα μεγέθη και χρώματα των υλικών δεν ‘’δένουν’’ με τον χώρο σας και τον καθιστούν ακαλαίσθητο
  • .....................
τότε επένδυσε τα χρήματα σου σε καλύτερα ηχεία ή στην εναλλακτική λύση του ‘’Room Correction System’' που αναλύεται στο άρθρο...ή....
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
...ή σε dirac;

Θα δοκιμασθει μολις μας ερθει το χαλασμενο μικροφωνο!
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
...ή σε dirac;

Θα δοκιμασθει μολις μας ερθει το χαλασμενο μικροφωνο!
Τι εννοείς ''θα δοκιμασθεί''? . Υπ' όψη ότι ένα καλό calibration mic κοστίζει πολύ πάνω από 100 ευρώ...
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
...ή σε dirac;

Θα δοκιμασθει μολις μας ερθει το χαλασμενο μικροφωνο!
Αν θέλετε μπορείτε να μετρήσετε το χώρο μου. (δωρεάν ελπίζω :) ).

Το R1 δεν κάνει μόνο διάχυση! Η διάχυση που κάνει γίνεται φυσικά σε υψηλότερες συχνότητες. Η σημαντικότερη δουλειά που κάνει είναι στα χαμηλά. Στα πραγματικά χαμηλά! Αν θα δείτε στο site του, έχει κάνει ο κατασκευαστής εγκατάσταση στην Κύπρο σε κάποιες γιγαντιαίες κόρνες (ο ιδιοκτήτης έχει τρυπήσει τους τοίχους γιατί εκτείνονται έξω από το σπίτι!!!) που κατεβαίνουν κάτω από τους 10 κύκλους και το R1 δουλεύει κι εκεί!!! Τι να λέμε τώρα για μπασοπαγίδες!!!

Θα σας δώσω πληροφορίες άλλη ημέρα. Απλά για να καταλάβετε, ο χώρος μου είναι 5Χ5,5Χ2,8 και δεν ακουγόταν ήχος εκεί, ούτε η φωνή μου καλά-καλά. Με το R1 και όταν είχα αυτά τα ηχεία : http://www.aos-lautsprecher.de/deutsch/lautsprecher/classic/studio100.html , με 10 ίντσες ATC μεγάφωνο και γραμμή μεταφοράς, ο ήχος (ειδικά στα χαμηλά) έβγαινε τέλεια!

Να κάνω μια παρένθεση, στα 20 Hz, το μήκος κύματος είναι περίπου 20 μέτρα (17,2 για την ακρίβεια), για να βγει δηλαδή και να το ακούσει κάποιος θέλει αυτά τα μέτρα για να αναπτυχθεί κανονικά. Αν δεν έχεις (που δεν έχεις συνήθως) αυτές τις διαστάσεις, ότι και να κάνει το ηχείο σου, εσύ θα ακούς χάλια. Γι αυτό δεν μπορείς να βάλεις ένα ηχείο που κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε ένα μικρό δωμάτιο. Μπορείτε να πειραματιστείτε εδώ με τα μήκη κύματος: http://www.mcsquared.com/wavelength.htm
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
περνωντας πασα με τα μηκη κυμματος ,και αυτα με αυτες τις διαστασεις και αυτη την αποσταση που κρατα θα κανει δουλεια στις πολυ χαμηλες ?...:thumbsdown:
προσπαθουν να συνδιασουν διαχυση(οτι οι διαχυτες) και απορροφηση δια της ταλαντωσης ~μετατροπη σε θερμοτητα οτι κανουν δηλ οι τυπου μεμβρανες αλλα οι διαστασεις τους , οι αποστασεις η τοποθετηση απο τα συνορα και η μαζα τους δε μπορει να το πετυχει αυτο , το οτι βελτιωσε καποιες συχνοτητες σιγουρα το εκανε και αυτο εφερε οποια βελτιωση γιαυτο και ξεκαθαρισαν αλλες συχνοτητες δεν επενεβει ομως στις πολυ χαμηλες ασχετα αν ακουστηκαν καλυτερα , τα αυτια κανενος δεν εμπιστευομαι μονο οτι δειξουν οργανα , βασει αυτων και των τεχνικων προδιαγραφων τους ποιο κοντα βλεπω να ειναι οι μετρησεις του zakman35...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.785
Reaction score
11.020
Ίσως, λέω ίσως, το γεγονός ότι μπαίνουν πάντα πολλά μαζι, σε μικρή απόσταση από τον πίσω τοίχο να δημιουργεί ένα είδος συνηχητή. Αλλά χλωμό το βρίσκω χωρίς κάποιο απορροφητικό υλικό. Πάντως μέχρι τα 200Hz που μέτρησε ο Χάρης δεν είναι κακό...
 


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
.... ο χώρος μου είναι 5Χ5,5Χ2,8 .........
Τώρα συμφωνούμε ότι μπορεί να γίνει διόρθωση με R1 πιθανόν καλύτερη απ' ότι μπασοπαγίδες άλλων υλικών στις γωνιές......
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
περνωντας πασα με τα μηκη κυμματος ,και αυτα με αυτες τις διαστασεις και αυτη την αποσταση που κρατα θα κανει δουλεια στις πολυ χαμηλες ?...:thumbsdown:
προσπαθουν να συνδιασουν διαχυση(οτι οι διαχυτες) και απορροφηση δια της ταλαντωσης ~μετατροπη σε θερμοτητα οτι κανουν δηλ οι τυπου μεμβρανες αλλα οι διαστασεις τους , οι αποστασεις η τοποθετηση απο τα συνορα και η μαζα τους δε μπορει να το πετυχει αυτο , το οτι βελτιωσε καποιες συχνοτητες σιγουρα το εκανε και αυτο εφερε οποια βελτιωση γιαυτο και ξεκαθαρισαν αλλες συχνοτητες δεν επενεβει ομως στις πολυ χαμηλες ασχετα αν ακουστηκαν καλυτερα , τα αυτια κανενος δεν εμπιστευομαι μονο οτι δειξουν οργανα , βασει αυτων και των τεχνικων προδιαγραφων τους ποιο κοντα βλεπω να ειναι οι μετρησεις του zakman35...
Το R1 ΔΕΝ κάνει μόνο διάχυση. Αν οι πολύ χαμηλές συχνότητες ακούστηκαν καλύτερα, τότε επενέβη :) Το πως δουλεύει είναι επαγγελματικό μυστικό. Μπορείς ίσως να το φανταστείς, πάντως δεν έχει να κάνει με μετατροπές σε θερμότητα. Δεν είναι υποτιθέμενη μπασοπαγίδα.

Μιλώ από προσωπική εμπειρία, τα ηχεία που βλέπεις παραπάνω κατεβαίνουν πολύ χαμηλά, σε χώρο που ήταν πολύ προβληματικός.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Θέλω να πως αν εννοουσες ότι μόλις το λάμβανες θα εκπλήρωνες την υπόσχεση σου, στον kkaram, αν και τώρα μετά τις διαστάσεις του χώρου του που έδωσε σίγουρα θα κάνετε σωστές μετρήσεις και διορθώσεις ή μπορούμε να θεωρήσουμε ότι οι τεχνικοί κάναν σωστά τη δουλειά τους και είχε το ''επιθυμητό'' (για τον ίδιο) αποτέλεσμα και το πολύ να χρειαστούν μικρομετρικές διορθώσεις τοποθέτησης του R1......
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.504
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top