Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Φιλε sk κανενα δεν νομιζω οτι ενοχλει να εμβαθυνει λιγο. Ολοι θελουν να μαθουν. Κανεις δεν τα ξερει ολα. Αυτο που ενοχλει ομως ειναι οι ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ των ασχετων, κουφων, που με περισση επαρση δηλωνουν οτι τα ξερουν ολα. Αυτοι ειναι για ντοματες. Κομπλεξικα ανθρωπακια, που απο το σχολειο κιολας γινονταν αντικειμενο κοροιδιας και που αναγκαστικα διαλεξαν τον δρομο της αυτοπροβολης ως αυτοαμυνα για το δραμα που βιωνουν.
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Φιλε sk κανενα δεν νομιζω οτι ενοχλει να εμβαθυνει λιγο. Ολοι θελουν να μαθουν. Κανεις δεν τα ξερει ολα. Αυτο που ενοχλει ομως ειναι οι ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ των ασχετων, κουφων, που με περισση επαρση δηλωνουν οτι τα ξερουν ολα. Αυτοι ειναι για ντοματες. Κομπλεξικα ανθρωπακια, που απο το σχολειο κιολας γινονταν αντικειμενο κοροιδιας και που αναγκαστικα διαλεξαν τον δρομο της αυτοπροβολης ως αυτοαμυνα για το δραμα που βιωνουν.
Πες τα χρυσοστομε. Σε λιγο ρε συ αυτοι θα μας πουν τι ακουσαμε και πως το ακουσαμε. Θελετε μηπως καμια αποκριση συχνοτητας στην θεση ακροασης του Χρηστου?
 


Μηνύματα
742
Reaction score
2
Εφόσον η αντικειμενικότητα είναι σχετική πώς σχίζετε τα ρούχα σας ότι το σύστημα που ακούσατε είναι πολύ καλο??
Έπρεπε να πείτε σαν αντικειμενικοί που είστε ότι απλώς άρεσε σε εσάς και όχι να προσπαθείται να πείσετε τον κόσμο.
Καλα τωρα δεσαμε. Φιλε μου τι μου λες τωρα? Με δουλευεις? Προσπαθησαμε να πεισουμε κανεναν? Χμμμ... τελικα ισως να εχεις δικιο. Το συστημα ηταν καλο μονο για εμας και για αλλους 100 ασχετους που ειχαν την τυχη να το ακουσουν! Τι αλλο θα ακουσουμε δηλαδη!
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Να συμπληρώσω και κάτι ακόμη ?

Καλή και χρήσιμη η αντικειμενικότητα ....

Και βέβαια βασιζόμενος σε αυτή, μπορείς σίγουρα να αντιληφθείς διαφορές και να καταλήξεις στο ότι για σένα «αυτό» το σύστημα είναι καλύτερο από το «άλλο» ...

Όμως :
Πειράζει που κάποιοι θέλουν να εμβαθύνουν λίγο περισσότερο ?

Πειράζει που επιθυμούν να δώσουν μια επιστημονική εξήγηση, που να τεκμηριώνει και να εξηγεί αυτή την ακουστή «διαφορά» ?

Γιατί θα πρέπει το High End να παραμένει ένας ονειρικός – αλλά ομιχλώδης & μαγικός - κόσμος ?

Γιατί μην ξεχνάμε – για μηχανές μιλάμε ...

Και με αυτή την λογική – οι μηχανές που στέλνονται στο διάστημα τι θα ‘πρεπε να ‘ ναι ?
Το Αεικίνητο ?
Γιατι φιλε τοτε ολοι θα ακουγαμε στο ιδιο συστημα. Αυτο δηλαδη που θα μετραγε καλα. Γιατι τοτε ο Τσαρουχας θα επρεπε να εχει αλλα ηχεια απο αυτα που εχει, και ολοι θα ακουγαμε με μονιτορ. Αρα για ποια επιστημονικη εξηγηση και μαλακιες μιλαμε! Ξεκολατε πια. Στην τελικη τι με ενδιαφερει εμενα για ποιον λογο παιζει το α καλυτερα απο το β? Μουσικη ακουμε και οχι διαγραματα. Αυτοι που τους ενδιαφερει(οι μορφωμενοι) να ανοιχτει αλλη κατηγορια που να αφορα μετρησεις αποκρισεις κτλ.
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Νικο, Κωστα, θα ηθελα λοιπον να μου πειτε για ποιον λογο ακουτε απο το συστημα που εχετε! Τι σας ωθησε στο να το αποκτησετε. Οι μετρησεις των επιμερους κομματιων που το απαρτιζουν? - οι ακουστικες εκτιμησεις? - και αφου συμφωνειτε γενικα μεταξυ σας γιατι δεν εχετε ακριβως τα ιδια πραγματα? Με ποια κριτηρια λοιπον "στησατε" και ακουτε τα στερεοφωνικα σας?
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Γιατι με την αλλα Κογιας λογικη πηρατε καποια που ειναι καλα στα χαρτια τα βαλατε μεταξυ τους και τελειωσατε ετσι απλα. Και πρεπει να εχετε και πολυ καλο ηχο ευκολα και ακουραστα αφου κατα τα λεγομενα σας( μαλλον του Κογια) δεν ισχυει το ματσαρισμα των συσκευων και ολα αυτα ειναι μπουρδες. Με την ιδια λογικη δεν εχουν νοημα ουτε τα blind test ουτε οι ακροασεις. Απλα μαζευεις τα καλως μετρουμενα μηχανηματα δηλαδη το 90% της αγορας και βαζοντας τα together ολα ερχονται κουτι!!! Ρε εσεις τελικα ευκολο ειναι το χαι εντ!!! Τι μαλακας ειμαι που πασχιζω χρονια να φτιαξω τις μπουρδες που εχω.
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

.....
....
Τι μαλακας ειμαι που πασχιζω χρονια να φτιαξω τις μπουρδες που εχω.
Αν έχεις διάθεση για διάλογο απάντησε, αλλιώς προσπέρνα ;-)

Σε ευχαριστεί το αποτέλεσμα των προσπαθειών σου ;
Όταν λες "πασχίζω χρόνια" , ποιος είναι ακριβώς ο κόπος ;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Re: Απάντηση: Re: Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

Αν έχεις διάθεση για διάλογο απάντησε, αλλιώς προσπέρνα ;-)

Σε ευχαριστεί το αποτέλεσμα των προσπαθειών σου ;
Όταν λες "πασχίζω χρόνια" , ποιος είναι ακριβώς ο κόπος ;
Να σου απαντήσω εγώ! Είναι που δεν ματσάρουν τα μηχανήματά του με την ηλεκτρογεννήτρια της ΔΕΗ που "βλέπει" τις πρίζες του. Άσε δηλαδή και τα συρματόσχοινα ανάμεσα, που δεν είναι από χαλκό 58Ν αλλά από ατσάλι και αλουμίνιο, χώρια που είναι και άστρωτα... Αμ οι ασφάλειες; Οι διακόπτες; Οι ασφάλειες της ΔΕΗ; Η Σελήνη; Ο Ταύρος που δεν εννοεί να κάνει συναστροπωστηλέν με το Δία; Ο Σείριος; Ο Πητ Παπαδάκος; Ο δάκος στις ελιές; Ελιές με δάκο και 12άρι ουίσκυ, δε λέει, και καπάκι να ακούς και δραματικό Τσαϊκόφσκυ... :cool_11: :cool_11: :cool_11:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Ρε φίλε (σορρυ για το ρε)...Δεν είναι όλα στη ζωή μαθηματικά και αντικειμενικά...
Θα σε ρωτήσω κάτι...Αγαπάς τον πατέρα σου??? τη γυναίκα σου??? τα παιδιά σου??? Τους φίλους σου??? το Θεό???
Πεινάς??? αισθάνεσαι όμορφα???
Αν έστω σε μια από τις παραπάνω ερωτήσεις η απάντησή σου είναι ΝΑΙ...
Τότε ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΤΟ μας.....
Μην προσπαθείς με (αμφίβολα) μαθηματικά και κανόνες να μας αποδείξεις πως το καλώδιο της τοστιέρας 'παίζει' καλύτερα από τις valhales και τα xlo_ref μας ή πως τα mp3 ακούγονται καλύτερα από τα 200άρια βινύλια και τα gold_jvc_xrcd που χρυσοπληρώσαμε και εισάγαμε προσωπικώς από Αμερικάς...
Μη μας γκρεμίζεις το όνειρο...
Είναι μερικά πράγματα που δεν αποδεικνύονται με ούτε υπακούουν σε κανόνες...Από τα πρώτα στη λίστα το HI END.....
Τι έγραψες ρε άνθρωπε!

Τα σέβη μου!! :bravo: :bravo: :bravo:
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

Να σου απαντήσω εγώ! Είναι που δεν ματσάρουν τα μηχανήματά του με την ηλεκτρογεννήτρια της ΔΕΗ που "βλέπει" τις πρίζες του. Άσε δηλαδή και τα συρματόσχοινα ανάμεσα, που δεν είναι από χαλκό 58Ν αλλά από ατσάλι και αλουμίνιο, χώρια που είναι και άστρωτα... Αμ οι ασφάλειες; Οι διακόπτες; Οι ασφάλειες της ΔΕΗ; Η Σελήνη; Ο Ταύρος που δεν εννοεί να κάνει συναστροπωστηλέν με το Δία; Ο Σείριος; Ο Πητ Παπαδάκος; Ο δάκος στις ελιές; Ελιές με δάκο και 12άρι ουίσκυ, δε λέει, και καπάκι να ακούς και δραματικό Τσαϊκόφσκυ... :cool_11: :cool_11: :cool_11:
Μα αυτά είναι 'μετρήσιμα" :cool_11: ...κάτι άλλο μας λένε αλλά δεν.....
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Καλα τωρα δεσαμε. Φιλε μου τι μου λες τωρα? Με δουλευεις? Προσπαθησαμε να πεισουμε κανεναν? Χμμμ... τελικα ισως να εχεις δικιο. Το συστημα ηταν καλο μονο για εμας και για αλλους 100 ασχετους που ειχαν την τυχη να το ακουσουν! Τι αλλο θα ακουσουμε δηλαδη!


Παρόμοια απάντηση γιατί δεν δέχεσε από τα λεγόμενα του Κόγια και τον κατηγορείς ότι και αν πεί?? Λιγότεροι νομίζεις έχουν την ίδια γνώμη με τα λεγόμενά του??
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Γιατι φιλε τοτε ολοι θα ακουγαμε στο ιδιο συστημα. Αυτο δηλαδη που θα μετραγε καλα. Γιατι τοτε ο Τσαρουχας θα επρεπε να εχει αλλα ηχεια απο αυτα που εχει, και ολοι θα ακουγαμε με μονιτορ. Αρα για ποια επιστημονικη εξηγηση και μαλακιες μιλαμε! Ξεκολατε πια. Στην τελικη τι με ενδιαφερει εμενα για ποιον λογο παιζει το α καλυτερα απο το β? Μουσικη ακουμε και οχι διαγραματα. Αυτοι που τους ενδιαφερει(οι μορφωμενοι) να ανοιχτει αλλη κατηγορια που να αφορα μετρησεις αποκρισεις κτλ.
Κε Μιχαήλο,
Προσωπικά δεν μίλησα ποτέ για μετρήσεις και ίδια συστήματα.

Είπα πολύ απλά ότι εάν τα αυτιά μου ακούν διαφορές (που βεβαίως και ακούν), το μυαλό μου πολύ θα ήθελε να καταλάβει το «γιατί».
Και επιθυμεί να το καταλάβει με βάση τα εφόδια που μας παρέχει η επιστήμη, γιατί πως να το κάνουμε, η επιστήμη τις δημιούργησε αυτές τις μηχανές.

Καταλαβαίνω επίσης, ότι εσείς – κατά δήλωση σας – δεν έχετε αντίστοιχες ανησυχίες.

Κανένα πρόβλημα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί σας προβληματίζουν όσοι έχουν.

Όμως και πάλι κανένα πρόβλημα.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Φιλε sk κανενα δεν νομιζω οτι ενοχλει να εμβαθυνει λιγο. Ολοι θελουν να μαθουν. Κανεις δεν τα ξερει ολα. Αυτο που ενοχλει ομως ειναι οι ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ των ασχετων, κουφων, που με περισση επαρση δηλωνουν οτι τα ξερουν ολα. Αυτοι ειναι για ντοματες. Κομπλεξικα ανθρωπακια, που απο το σχολειο κιολας γινονταν αντικειμενο κοροιδιας και που αναγκαστικα διαλεξαν τον δρομο της αυτοπροβολης ως αυτοαμυνα για το δραμα που βιωνουν.
A Ψ Ο Γ Ο Σ
 

Attachments


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Να σας μάθω και μερικά hi-end εγγλέζικα μιας και σας βλέπω άσχετους...

Into the spot..........Ειν' του Δεσπότ'
To you too funny....Του γυιου του Φάνη
Sleep for us...........Σλιπ φοράς
A nice party...........Έ..να η Σπάρτη
She has many.........Συ χεσμένη
Kill kiss..................Κιλκίς
The necklaces........Δεν έκλασες

(Nick Tsar...μην το σβήσεις..ούτως άλλως τε ο καθένας εδώ μέσα μαθήματα στον άλλον κάνει...)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Και πρεπει να εχετε και πολυ καλο ηχο ευκολα και ακουραστα αφου κατα τα λεγομενα σας( μαλλον του Κογια) δεν ισχυει το ματσαρισμα των συσκευων και ολα αυτα ειναι μπουρδες
Γιάννη επειδή λες αρκετές υπερβολές, έκανα quote μόνον το παραπάνω για να το χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα.

Αυτό που εσύ λες ματσάρισμα, έχει εξηγηθεί τεχνικά (έχει προσεγγισθεί έστω), στα threads αυτού του φόρουμ πάρα πολλές φορές. Αυτό που ο Κόγιας λοιπόν λέει, εκφράζοντας μια ορθολογιστική άποψη με την οποία συμφωνούν πολλοί, είναι ότι αντί να αλλάζουμε συσκευές σαν τα πουκάμισα και να ακούμε την "άποψη" του κάθε "έμπειρου" ακροατή που ενδεχομένως να αποδειχτεί μούφα διότι κρίνει με αυτιά ή με τιμή, (εσύ ο ίδιος με τόση εμπειρία λες ότι παιδεύτηκες πάρα πολύ μέχρι να έρθεις στο καλό αποτέλεσμα), προσπαθούμε να μάθουμε και να εξηγήσουμε το λεγόμενο ματσάρισμα με όρους όσο το δυνατόν μη αμφισβητήσιμους και αντικειμενικούς.

Επιπλέον, κάποιοι θεωρούν (και πολύ καλά κάνουν κατά την άποψή μου), ότι οι επαγγελματίες ενός τεχνολογικού αντικειμένου οφείλουν να κατέχουν τέτοιες γνώσεις, να τις μεταφέρουν και οι ίδιοι στους χομπίστες ώστε να συμβάλουν στην απομυθοποίηση των πραγμάτων και όχι να ταμπουρώνονται πίσω από όμορφα συναισθήματα και προσωπικές εκτιμήσεις περί τέχνης. Δεν είναι δυνατόν να μην γνωρίζει ο έμπορος τι είναι ο DF. Είναι άλλο καπέλο, αν η εν λόγω απομυθοποίηση είναι κακή ως εμπορική κίνηση, που κι αυτό συζητιέται.

...
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Κε Μιχαήλο,
Προσωπικά δεν μίλησα ποτέ για μετρήσεις και ίδια συστήματα.

Είπα πολύ απλά ότι εάν τα αυτιά μου ακούν διαφορές (που βεβαίως και ακούν), το μυαλό μου πολύ θα ήθελε να καταλάβει το «γιατί».
Και επιθυμεί να το καταλάβει με βάση τα εφόδια που μας παρέχει η επιστήμη, γιατί πως να το κάνουμε, η επιστήμη τις δημιούργησε αυτές τις μηχανές.

Καταλαβαίνω επίσης, ότι εσείς – κατά δήλωση σας – δεν έχετε αντίστοιχες ανησυχίες.

Κανένα πρόβλημα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί σας προβληματίζουν όσοι έχουν.

Όμως και πάλι κανένα πρόβλημα.
Αγαπητε κυριε το προβλημα ΑΥΤΩΝ των ανθρωπων ειναι οτι στηριζονται ΜΟΝΟ στις μετρησεις! Για αυτους μετραει καλα= παιζει καλα. Βεβαια ξερετε οτι δεν ισχυει παντα αυτο σε ενα συστημα. Αν ισχυε τοτε τα ηλεκτροστατικα τα μαγνητοστατικα και τα ενος δρομου θα ηταν για πεταμα! Ακομη και η αδυναμια σε ενα επιμερους σημειο ενος μηχανηματος μπορει να το κανει ιδιαιτερο στο ακουσμα. Συμφωνω απολυτα με τα διαγραματα και τις μετρησεις αλλα τελικα αυτο που θα με κανει να επιλεξω ενα ηχειο πχ ειναι η ακροαση του. Με αυτη την λογικη δεν θα καθοταν ο κυριος Τσαντουλης να κανει τεστ και απειρες ακροασεις για να μας μεταφερει τις εντυπωσεις του. Θα αρκουσε απλα ενα λαπτοπ κι ενας παλμογραφος.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Γιάννη ζητώ συγνώμη αλλά δυστυχώς με έφερες στην πολύ δύσκολη θέση να σβήσω ένα μήνυμα, κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ. Περισσότερο όμως το έσβησα γιατί ξέρω ότι αφού ηρεμήσεις θα το μετανιώσεις κι εσύ ο ίδιος.

...
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Γιάννη επειδή λες αρκετές υπερβολές, έκανα quote μόνον το παραπάνω για να το χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα.

Αυτό που εσύ λες ματσάρισμα, έχει εξηγηθεί τεχνικά (έχει προσεγγισθεί έστω), στα threads αυτού του φόρουμ πάρα πολλές φορές. Αυτό που ο Κόγιας λοιπόν λέει, εκφράζοντας μια ορθολογιστική άποψη με την οποία συμφωνούν πολλοί, είναι ότι αντί να αλλάζουμε συσκευές σαν τα πουκάμισα και να ακούμε την "άποψη" του κάθε "έμπειρου" ακροατή που ενδεχομένως να αποδειχτεί μούφα διότι κρίνει με αυτιά ή με τιμή, (εσύ ο ίδιος με τόση εμπειρία λες ότι παιδεύτηκες πάρα πολύ μέχρι να έρθεις στο καλό αποτέλεσμα), προσπαθούμε να μάθουμε και να εξηγήσουμε το λεγόμενο ματσάρισμα με όρους όσο το δυνατόν μη αμφισβητήσιμους και αντικειμενικούς.

Επιπλέον, κάποιοι θεωρούν (και πολύ καλά κάνουν κατά την άποψή μου), ότι οι επαγγελματίες ενός τεχνολογικού αντικειμένου οφείλουν να κατέχουν τέτοιες γνώσεις, να τις μεταφέρουν και οι ίδιοι στους χομπίστες ώστε να συμβάλουν στην απομυθοποίηση των πραγμάτων και όχι να ταμπουρώνονται πίσω από όμορφα συναισθήματα και προσωπικές εκτιμήσεις περί τέχνης. Δεν είναι δυνατόν να μην γνωρίζει ο έμπορος τι είναι ο DF. Είναι άλλο καπέλο, αν η εν λόγω απομυθοποίηση είναι κακή ως εμπορική κίνηση, που κι αυτό συζητιέται.

...
Βρε Νικο νομιζεις οτι απο ολους τους μεχρι τωρα πελατες μου εχει ασχοληθει κανενας με το df? Οχι φιλε δεν τους ενδιαφερει, ΚΑΝΕΝΑΝ εως τωρα και στο υπογραφω. Δεν ασχολουνται ρε φιλε με αυτα. Συμφωνω στο οτι πρεπει να γνωριζουμε καποια πραγματα αλλα ελεος δηλαδη ρε Νικο. Και επειδη λοιπον λες οτι συμφωνουν πολλοι με τον Κογια θα σου πω εξω απο τα δοντια οτι μαζι του γελανε και οι πετρες! Μακαρι να εισουν εδω κοντα να το διαπιστωσεις και ο ιδιος. Αλλα δεν εχει νοημα τελικα να ασχολουμαι με τον.. κυριο, τελος παντων, αυτο που θα σου πω τελικα ειναι κατι που μου αναφερε για να καταλαβεις οτι εχει χασει την επαφη με την πραγματικοτητα. ενας λοιπον καλος κινητηρας κατα τον Κογια θα εχει την ιδια αποδοση σε οποιοδηποτε αμαξωμα! Λοιπον βγαλε τα συμπερασματα σου φιλε. Εγω δεν ξανασχολουμε με το θεμα.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Γιαννη, απο τον τελευταιο ανθρωπο που περιμενα να γραψει τετοιο μηνυμα(μιλαω για αυτο που σβηστηκε) αυτος το εγραψε.
Ελπιζω να αναθεωρησεις φιλε...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top