Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Βρε Νικο νομιζεις οτι απο ολους τους μεχρι τωρα πελατες μου εχει ασχοληθει κανενας με το df?
Αυτό όμως συνειδητοποιείς ότι είναι εις βάρος του χόμπι? Γιάννη οι πελάτες είναι... πελάτες και το χόμπι, χόμπι. Όποιος θέλει ασχολείται.

...
 

Μηνύματα
151
Reaction score
0
...ακουτε τα στερεοφωνικα σας?...

...όταν μάθεις να χρησιμοποιείς το σύστημά σου για να ακούς μουσική και όχι να χρησιμοποιείς τη μουσική για να ακούσεις το σύστημα, ενημέρωσέ μας...και εσύ και οι υπόλοιποι επιδειξιομανείς...Άιντε τώρα...μηχανάκηδες...!!!!!:pc:
 



Μηνύματα
742
Reaction score
2
...όταν μάθεις να χρησιμοποιείς το σύστημά σου για να ακούς μουσική και όχι να χρησιμοποιείς τη μουσική για να ακούσεις το σύστημα, ενημέρωσέ μας...και εσύ και οι υπόλοιποι επιδειξιομανείς...Άιντε τώρα...μηχανάκηδες...!!!!!:pc:
Ποιος ειναι επιδειξιομανεις ρε φιλε! Εισαι σοβαρος τωρα μην τα παρω! Τοσο καιρο αυτο γραφω! Ακουτε μουσικη και βαλτε λιγο συναισθημα στην ζωη σας. Που θα μου πεις εσυ πως να χρησιμοποιω το συστημα μου. Κανε μου την χαρη μη σε αρχισω Ελληνα εξυπνηδη.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

...όταν μάθεις να χρησιμοποιείς το σύστημά σου για να ακούς μουσική και όχι να χρησιμοποιείς τη μουσική για να ακούσεις το σύστημα, ενημέρωσέ μας...και εσύ και οι υπόλοιποι επιδειξιομανείς...Άιντε τώρα...μηχανάκηδες...!!!!!:pc:
Φίλε hear να με συμπαθάς αλλά αυτή τώρα δεν είναι τοποθέτηση !

Το να ασχολείσαι με τις μηχανές δεν συνεπάγεται ότι δεν ασχολείσαι και

με την μουσική !

Και φυσικά το να ασχολείσαι με την μουσική και μάλιστα με παθολογική

αγάπη δεν σημαίνει ότι η ενασχόληση με τα audiophile μηχανάκια

σε αφήνει αδιάφορο....

Το να ασχολείσαι δε με μηχανές υψηλών ηχητικών δυνατοτήτων

δεν συνεπάγεται ότι είσαι απαραίτητα επιδειξιομανής....
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Αυτό όμως συνειδητοποιείς ότι είναι εις βάρος του χόμπι? Γιάννη οι πελάτες είναι... πελάτες και το χόμπι, χόμπι. Όποιος θέλει ασχολείται.

...
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΧΟΜΠΙ (ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΗΝ ΠΩ ΠΩΣ). ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΟΒΑΡΟΙ, ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΙΣΚΟΘΗΚΕΣ. ΑΚΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΝΕ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΛΑ ΓΕΛΑΝΕ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ. ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΟΛΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ ΦΙΛΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΟΜΩΣ...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Ποτέ δεν είπα πως όταν ένα μηχάνημα "μετράει" καλά, παίζει και καλά. Αυτό που έχω πει επανειλημμένως είναι, πως οι μετρήσεις είναι κριτήριο αρνητικό. Πότε θα μάθετε επιτέλους να μη διαστρεβλώνετε τα λεγόμενα των άλλων! Όταν ένα μηχάνημα μετράει άσχημα, παίζει και άσχημα. Απομένει να ανοίξετε τα στραβά σας και να μάθετε τί σημαίνει κακή μέτρηση, και υπό ποίες συνθήκες αυτή οδηγεί σε κακή απόδοση. Το high end, ή όπως αλλιώς το λένε, είναι χόμπυ τεχνικό, και άπτεται συγκεκριμένου γνωστικού πεδίου. Αν δεν το κατέχετε, οκ, αλλά τουλάχιστον μην αυτογελοιοποιείσθε απορρίπτονητάς το, αλλ' απεναντίας, προσπαθήστε να μάθετε πέντε πράγματα, βελτιώνοντας εαυτούς.

Και κάτι ακόμη, ειδικώς όσον αφορά τα μονόδρομα ηχεία: Ναι, είναι χρήσιμα σε συγκεκριμένες εφαρμογές, οι προδιαγραφές των οποίων ουδεμία σχέση έχουν με την υψηλή πιστότητα. Στο χώρο της υψηλής πιστότητας είναι για πέταμα.

Επανερχόμενος στο θέμα, το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα, το ξαναγράφω, μπας και μείνει τελικά στα άδεια κεφάλια κάποιων. Όλοι ακούμε τους δίσκους μας, όλοι τσιλιμπουρδίζουμε, όλοι διασκεδάζουμε, όλοι έχουμε τις κατακτήσεις μας, όλοι ακούμε μουσική, αλλά δεν το κάναμε και θέμα δημοσίως. Είναι θέμα αισθητικής, και εν τέλει παιδείας.

...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

...............

Και κάτι ακόμη, ειδικώς όσον αφορά τα μονόδρομα ηχεία: Ναι, είναι χρήσιμα σε συγκεκριμένες εφαρμογές, οι προδιαγραφές των οποίων ουδεμία σχέση έχουν με την υψηλή πιστότητα. Στο χώρο της υψηλής πιστότητας είναι για πέταμα. .............
Κώστα μου μην είσαι απόλυτος !

Τα πράγματα δεν είναι άσπρα ή μαύρα (αναφέρομαι αποκλειστικά στα

μονόδρομα ηχεία )! Φοβάμαι ότι γενικεύοντας κάνεις μεγάλο λάθος!

Κρίμα που είσαι μακριά . Θα μπορούσα πανεύκολα να σου αποδείξω

στην πράξη το τελείως αντίθετο !
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

Επανερχόμενος στο θέμα, το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα, το ξαναγράφω, μπας και μείνει τελικά στα άδεια κεφάλια κάποιων. Όλοι ακούμε τους δίσκους μας, όλοι τσιλιμπουρδίζουμε, όλοι διασκεδάζουμε, όλοι έχουμε τις κατακτήσεις μας, όλοι ακούμε μουσική, αλλά δεν το κάναμε και θέμα δημοσίως. Είναι θέμα αισθητικής, και εν τέλει παιδείας.

Επιδειξιομανή, ετερόφωτα υποκείμενα...
Έτσι Φίλε μου Κώστα δεν βοηθείς κανένα και τίποτε !

Θα ήταν ίσως προτιμότερο να αναφερθείς σε συγκεκριμένα

πράγματα,πρόσωπα και συμπεριφορές .

Τώρα ο καθένας δίνει στις παραπάνω φράσεις σου την δική του

ερμηνεία και προσέγγιση και χάνεται τελείως και ανεξέλεγκτα

η μπάλα με απρόβλεπτη συνέχεια και αντιδράσεις ......
 



Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
1.Προτιμω να ειμαι τυφλος και να ακουω την μουσικη μου, παρα να ειμαι κουφος και να βλεπω τις μετρησεις.
2.Εχουμε μια μαυροασπρη φωτοτυπια της Τζοκοντα, μια εγχρωμη, μια απομιμιση σε καμβα και μια απομιμιση σε καμβα απο εναν καλο ζωγραφο. Καμμια βεβαια δεν ειναι το ιδιο με το πρωτοτυπο. Το ιδιο συμβαινει και με την μουσικη. Τωρα αν καποιος ειναι ευχαριστημενος με την μαυροασπρη φωτοτυπια, εμενα δεν μου πεφτει λογος. Εγω παντως θα προσπαθησω να εχω ενα συστημα οσο το δυνατον πιο κοντα στο ζωγραφιστο πρωτοτυπο. Εις γνωση μου βεβαια δεν θα το φτασω ποτε.
3.Μεχρι που λοιπον πρεπει να φτασουμε, που ειναι το οριο; Οταν ρβτησαν τον Μπρεσον, εναν απο τους μεγαλυτερους αμερικανους φωτογραφους -Δασκαλε ποια απο τις φωτογραφιες θεωρεις κορυφαια, απαντησε -Αυτην που ευχαριστει απολυτα αυτον που την τραβηξε.
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΧΟΜΠΙ (ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΗΝ ΠΩ ΠΩΣ). ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΟΒΑΡΟΙ, ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΙΣΚΟΘΗΚΕΣ. ΑΚΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΝΕ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΛΑ ΓΕΛΑΝΕ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ. ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΟΛΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ ΦΙΛΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΟΜΩΣ...
Άλλοι τόσοι (και σοβαροί πίστεψέ με) είναι όσοι ασχολούνται με το χόμπι όπως περιγράφεις αλλά έχουν την θέληση να εμβαθύνουν, να μάθουν, να εξηγήσουν όσα γίνεται περισσότερα. Την δε σοβαρότητα πως την κρίνεις, με βάση τις καταθέσεις τους στο χόμπι? Αυτοί λοιπόν γελάνε με τους δικούς σου διότι την σοβαρότητα την κρίνουν αλλιώς. Αλλά τελικά, με ποιό δικαίωμα Γιάννη κάποιος προσπαθεί να τους θέσει εκτός χόμπι, είτε καταλαβαίνει τι λένε είτε είναι αδαής? Με ποιό δικαίωμα οριοθετεί κάποιος το χόμπι με βάση τα δικά του κριτήρια, με βάση το δικό του ταβάνι γνώσεων και εμπειριών, είτε είναι χομπίστας, είτε είναι επαγγελματίας? Αυτή είναι η απορία που έχω όσα χρόνια διαβάζω τους λάτρες του ανεξήγητου.

...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Το ότι δεν το έσβησα δεν σημαίνει ότι το επικροτώ. Μου φτάνει ότι δεν είναι και χτύπημα "κάτω από τη μέση". Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.

...
Σβήστο αυτό το μήνυμα. Και το άλλο με τα "υποκείμενα", σβήστο κι αυτό.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
1.Προτιμω να ειμαι τυφλος και να ακουω την μουσικη μου, παρα να ειμαι κουφος και να βλεπω τις μετρησεις.
2.Εχουμε μια μαυροασπρη φωτοτυπια της Τζοκοντα, μια εγχρωμη, μια απομιμιση σε καμβα και μια απομιμιση σε καμβα απο εναν καλο ζωγραφο. Καμμια βεβαια δεν ειναι το ιδιο με το πρωτοτυπο. Το ιδιο συμβαινει και με την μουσικη. Τωρα αν καποιος ειναι ευχαριστημενος με την μαυροασπρη φωτοτυπια, εμενα δεν μου πεφτει λογος. Εγω παντως θα προσπαθησω να εχω ενα συστημα οσο το δυνατον πιο κοντα στο ζωγραφιστο πρωτοτυπο. Εις γνωση μου βεβαια δεν θα το φτασω ποτε.
3.Μεχρι που λοιπον πρεπει να φτασουμε, που ειναι το οριο; Οταν ρβτησαν τον Μπρεσον, εναν απο τους μεγαλυτερους αμερικανους φωτογραφους -Δασκαλε ποια απο τις φωτογραφιες θεωρεις κορυφαια, απαντησε -Αυτην που ευχαριστει απολυτα αυτον που την τραβηξε.
Θανάση, τα έχεις μπερδέψει πολύ, και για να τα ξεμπερδέψεις πρέπει να το θέλεις. Μαυρόασπρη φωτογραφία της Τζοκόντα και έγχρωμη απομίμηση... Σαν να ακούω πωλητή high end, ή "ρηβιούερ"...
 

Μηνύματα
296
Reaction score
0
Το συστημα του Χρηστου και ο ιδιος αυτος ο ανθρωπος ο οποιος ειναι εξαιρετικος
κυριος τιμουν την ενοια - λεξη - ειδος HI-END. Το συστημα του ειναι για σεμιναρια. Η ακροαση του ειναι εμπειρια. Ειναι κατι που μονο αν το ακουσεις καταλαβαινεις για τι προκεται ή μαλλον αν θες μια δοση αντε και καλυτερη, πηγαινε μια βολτα στο μεγαρο. Ξερω τωρα καποιοι θα εχουν ηδη ξεκινησει το θαψιμο αλλα πραγματικα δεν με ενδιαφερει καθολου. Προσωπικα τον ζηλευω για οτι εχει καταφερει να κανει και τετοιοι ανθρωποι θα πρεπει να εχουν μια θεση σε οποιοδηποτε φορουμ. Απο τα καλυτερα συστηματα που ειχα την τυχη να ακουσω. Ευγε ΧΡΗΣΤΟ ΣΚΑΛΟΥΜΠΑΚΑ!
Ας είχα εγώ του κόσμου τα χρήματα και θα σού'λεγα μετά ποιόν θα ζήλευες.:crazy_3:
 

Μηνύματα
296
Reaction score
0
Μου θυμιζει τους Αθηναιους που εβαζαν προστιμο στους συγγραφεις τους οταν τους θυμιζαν δικες τους πληγες. (Μιλητου Αλωσις-οταν καταστραφηκε ο Αθηναικος στολος στην Μικρα Ασια απο τους Σπαρτιατες,)
Και καλά τους έκαναν.:happy_6:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αγαπητε κυριε το προβλημα ΑΥΤΩΝ των ανθρωπων ειναι οτι στηριζονται ΜΟΝΟ στις μετρησεις! Για αυτους μετραει καλα= παιζει καλα.
Θα επαναλάβω για πολλοστή φορά Γιάννη, ότι αυτού του είδους τα συμπεράσματα, είναι μόνον η δική σας άποψη για τα λεγόμενα ΑΥΤΩΝ των ανθρώπων. Είναι προφανές ότι δεν καταλαβαίνετε τι λένε και γιατί το λένε και μονίμως βγάζετε λανθασμένα συμπεράσματα, γενικεύοντας και θεωρητικολογώντας. Είστε μονίμως αμυνόμενοι γιατί δεν καταλαβαίνετε. Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο νόημα η περαιτέρω συζήτηση αλλά αν νομίζεις ότι έχω άδικο, δείξε μου ΕΝΑ σοβαρό επιχείρημα που να αποδεικνύει την παραπάνω φράση. ΕΝΑ.

...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.335
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top