Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

Λυπάμαι αλλά ήταν απαραίτητο να διαγραφούν τα post

που εξέτρεψαν τα thread από την αρχική του θεματολογία !

Διέγραψα και τα δικά μου post.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

Το θέμα κλειδώνεται γιατί προφανώς έχει "εξαντληθεί" και

είναι σαφές ότι η πορεία του οδήγησε στην πλήρη εκτροπή του

χωρίς ελπίδα να επιστρέψει στον αρχικό του χαρακτήρα...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Βασίλη,
Δεν θα σου φέρω αντίρρηση αλλά να σημειώσω, ότι ΔΙΑΦΩΝΩ ΠΛΗΡΩΣ με την μαζική διαγραφή των μηνυμάτων και με το κλείδωμά του.

Δεν πρόκειται για ένα θέμα που προσφέρεται για τυπική ενημέρωση και συνεπώς είναι μια ακόμη κουβέντα που μπορεί να εξελιχθεί με όποιον τρόπο θέλουν οι συμμετέχοντες. Και τέλος πάντων αυτού του είδους η επιβολή μέτρων δεν συνάδει με την δική μου τουλάχιστον λογική. Ως μέλος της Δ.O. μπορώ μετά βεβαιότητος να πω δε, ότι δεν συνάδει και με την λογική του site γενικότερα.

Αυτά για να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα. Κατά τα άλλα, όπως νομίζεις.

...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

Το τελευταίο πράγμα που θα μπορούσε να μου καταλογίσει

κάποιος εδώ μέσα είναι η έλλειψη δημοκρατικότητας και

σεβασμού-ανοχής στην άποψη που αποκλίνει από την

δική μου .






Αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη επ αυτού ας την καταθέσει

τεκμηριωμένα.




Έχω βαρεθεί όμως να ακούω παράπονα από σοβαρούς επαγγελματίες

και σοβαρούς χομπίστες για το επίπεδο του λόγου και των αντιδράσεων

που καταχωρίζονται (ναι Κε audiophile 62 καταχωρίζονται και όχι

καταχωρούνται) κατά καιρούς εδώ μέσα.






Θα «ξεκλειδώσω» ξανά το θέμα και θα επαναφέρω τα διαγραφέντα μηνύματα


αλλά θέλω να παρακαλέσω όλους

να αποφύγουν σχολαστικά προσβλητικές, υποτιμητικές,

απειλητικές και άχρηστα ειρωνικές αναφορές!



Και επιτέλους ας σταματήσει η ακατάσχετη «Κογιολογία»

που προέρχεται από κάποιους που προσεγγίζουν

τον Κώστα (ανεξήγητα ) μόνο από την υποτιθέμενη

«σκοτεινή» πλευρά του.



Θα περίμενα τους ίδιους να ασχοληθούν έστω και κατελάχιστον

και με πολλές άλλες δραστηριότητες του εδώ μέσα που είναι

απολαυστικές και υποδειγματικού χαρακτήρα ακόμη και



για τα διεθνή διαδικτυακά δεδομένα ! π.χ.




http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=44752


Και παρακαλώ δημόσια και τον Ίδιο να μην χρησιμοποιεί

τους γνωστούς αφορισμούς-χαρακτηρισμούς που δυναμιτίζουν

το κλίμα.

Από την στιγμή που διαθέτει αναμφισβήτητη ευφυΐα , γνώση ,κουλτούρα

και υψηλότατου επιπέδου πένα μπορεί κάλλιστα να εκδηλώσει

τις ενστάσεις του και τις αντιρρήσεις του με τρόπο πολύ πιο

αποδεκτό (από τους περισσότερους ) και ταυτόχρονα αποτελεσματικό και δραστικό

από αυτόν που ενίοτε χρησιμοποιεί !
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

Το τελευταίο πράγμα που θα μπορούσε να μου καταλογίσει

κάποιος εδώ μέσα είναι η έλλειψη δημοκρατικότητας και

σεβασμού-ανοχής στην άποψη που αποκλίνει από την

δική μου .






Αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη επ αυτού ας την καταθέσει

τεκμηριωμένα.




Έχω βαρεθεί όμως να ακούω παράπονα από σοβαρούς επαγγελματίες

και σοβαρούς χομπίστες για το επίπεδο του λόγου και των αντιδράσεων

που καταχωρίζονται (ναι Κε audiophile 62 καταχωρίζονται και όχι

καταχωρούνται) κατά καιρούς εδώ μέσα.






Θα «ξεκλειδώσω» ξανά το θέμα και θα επαναφέρω τα διαγραφέντα μηνύματα


αλλά θέλω να παρακαλέσω όλους

να αποφύγουν σχολαστικά προσβλητικές, υποτιμητικές,

απειλητικές και άχρηστα ειρωνικές αναφορές!



Και επιτέλους ας σταματήσει η ακατάσχετη «Κογιολογία»

που προέρχεται από κάποιους που προσεγγίζουν

τον Κώστα (ανεξήγητα ) μόνο από την υποτιθέμενη

«σκοτεινή» πλευρά του.



Θα περίμενα τους ίδιους να ασχοληθούν έστω και κατελάχιστον

και με πολλές άλλες δραστηριότητες του εδώ μέσα που είναι

απολαυστικές και υποδειγματικού χαρακτήρα ακόμη και



για τα διεθνή διαδικτυακά δεδομένα ! π.χ.




http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=44752


Και παρακαλώ δημόσια και τον Ίδιο να μην χρησιμοποιεί

τους γνωστούς αφορισμούς-χαρακτηρισμούς που δυναμιτίζουν

το κλίμα.

Από την στιγμή που διαθέτει αναμφισβήτητη ευφυΐα , γνώση ,κουλτούρα

και υψηλότατου επιπέδου πένα μπορεί κάλλιστα να εκδηλώσει

τις ενστάσεις του και τις αντιρρήσεις του με τρόπο πολύ πιο

αποδεκτό (από τους περισσότερους ) και ταυτόχρονα αποτελεσματικό και δραστικό

από αυτόν που ενίοτε χρησιμοποιεί !

:bravo:
+1000
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Το σύστημα-χώρος του Σκαλούμπακα (σλουρπ-σάλια) είναι εξαιρετικό, φυσικά παίζει εξαιρετικά, όλοι το ζηλεύουμε, και το πικάπ του παίζει καλύτερα από το σι-ντι του για συγκεκριμένους λόγους. ΙΜΗΟ: αν το παλέψει το σι-ντί του όσο πάλεψε το πικάπ του, τότε θα παίζει καλύτερα το σι-ντί του.

Αυτά για να είναι εντός θέματος, όχι σαν κάτι άλλους που γράφουν ΜΟΝΟ 50 και 5 (το μακρύ τους και το κοντό τους).

Από τα όσα "άσχετα" γράφτηκαν σε αυτό το θρέντ κόλλησα στην ΠΑΝΤΕΛΩΣ λάθος άποψη του "ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ οrpheus", ο οποίος εσκεμμένα (αλλιώς κάτι παίζει με τη νοημοσύνη του) διστρεβλώνει τα πάντα και ΔΥΣΤΥΧΩΣ προσπαθεί να στρέψει το χόμπυ μας στο μεσαίωνα. Ουδεμία σχέση με τον Σκαλούμπακα, ο οποίος ως γνωστό ξέρει και από ντάμπινγκ φάκτορ και από πολλά πολλά τεχνικά που προφανώς αγνοεί ο Ιωάννης...

Ορίστε τι περιέχει 1 (!!!) μόνο πόστ του κυρίου αυτού:

1. πηρατε καποια που ειναι καλα στα χαρτια τα βαλατε μεταξυ τους και τελειωσατε ετσι απλα

2. Και πρεπει να εχετε και πολυ καλο ηχο ευκολα και ακουραστα

3. κατα τα λεγομενα σας δεν ισχυει το ματσαρισμα των συσκευων

4. δεν εχουν νοημα ουτε τα blind test ουτε οι ακροασεις

5. Απλα μαζευεις τα καλως μετρουμενα μηχανηματα δηλαδη το 90% της αγορας και βαζοντας τα together ολα ερχονται κουτι

Και τα 5 είναι ανοησίες, δεν ισχύουν, δεν τα έχει υποστηρίξει ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ εδώ μέσα, είναι διστρεβλώσεις της αλήθειας, είναι προσπάθεια για πολλά βήματα πίσω!

Εν έτει 2008 είναι ντροπή να υποστηρίζεται η μαύρη μαγεία, να εκδιώχνονται ως ντροπή και ανοησία οι μετρήσεις και να μιλάμε για αίσθημα και ανεξήγητο ματσάρισμα. Δείτε λίγο γύρω σας κύριοι, δείτε στο εξωτερικό πως κάνουν κριτική σε ΣΥΣΚΕΥΕΣ υψηλής πιστότητας και τι μετρήσεις ακολουθούν, ξυπνήστε γιατί έρχεται το τέλος σας...

Είναι σκοταδισμός κύριέ μου να μου λές "για ποια επιστημονικη εξηγηση και μαλακιες μιλαμε! Ξεκολατε πια. Στην τελικη τι με ενδιαφερει εμενα για ποιον λογο παιζει το α καλυτερα απο το β?", διότι ΚΑΙ υπάρχει επιστημονική εξήγηση, ΚΑΙ δεν είναι μαλακίες γιατί αυτές οι "μαλακίες" επέτρεψαν σε επιστήμονες την κατασκευή τόσο εξελιγμένων μηχανημάτων, ΚΑΙ (επιτέλους έλεος) εμένα με ενδιαφέρει να μάθω για ποιό λόγο παίζει καλύτερα! Ξεκολάτε εσείς πια! Άιντε...

Αν με τη λογική σου κύριέ μου βολεύεσαι για να πουλάς, αυτά τότε να τα λες στο μαγαζί σου, σε όσους σε ανέχονται, εδώ όσο τα λες θα έχεις ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ, δεν ανεχόμαστε όλοι μαλακίες.....

Και επιτέλους γιατί τόση επιείκια bro? Το μπανάρισμα για ποιό λόγο υπάρχει? Είναι επιτρεπτή συμπεριφορά αυτή?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Και επιτέλους γιατί τόση επιείκια bro? Το μπανάρισμα για ποιό λόγο υπάρχει? Είναι επιτρεπτή συμπεριφορά αυτή?
Παρόλο που επί της (συν:happy_9:)ουσίας συμφωνούμε, δεν μπορούμε να μπανάρουμε κάποιον γιατί εκφράζει διαφορετική άποψη. Ακόμη και όταν τα συμπεράσματα για τις απόψεις της λεγόμενης ορθολογιστικής θέσης ορισμένων εδώ μέσα, δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Κι εγώ άλλωστε παραπάνω έχω προτείνει να δοθούν τα link που αποδεικνύουν του λόγου του το αληθές αλλά δεν έλαβα απάντηση.

Όσον αφορά στις σχέσεις εμπόρων και πελατών, επειδή μπορώ να δω και την άλλη πλευρά, είμαι σίγουρος ότι το επίπεδο καθορίζεται κυρίως από τους τελικούς χρήστες. Άλλωστε αν ο πελάτης δεν θέλει να εμβαθύνει γιατί ο έμπορος να το γίνει ειδήμων?

Αλλά προς Θεού...Αυτό δεν μπορεί να καθορίσει την ζωή ενός χομπίστα που ΘΕΛΕΙ να εμβαθύνει, ΘΕΛΕΙ να μιλήσει τεχνικά, ΘΕΛΕΙ να μάθει για τεχνικά θέματα. Θα του το απαγορεύσουμε επειδή έτσι θέλουν μερικοί? Με ποιό δικαίωμα?

p.s. Για το DF δεν αναφέρομαι στον Μιχαηλό.
...
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Από τη μια...κάποιων το 'μολύβι' εδώ μέσα στάζει δηλητήριο και απ την άλλη ούτε καν δημοσιεύουν το σύστημά τους...Όχι τίποτα άλλο...Να δούμε το level του hi-end_ισμού τους βρε αδερφέ...Να το συγκρίνουμε μ' αυτό του Skaloumbakas...Τι σκατά...Ντρέπεστε ρε...Βγάλτε τις μπουρούχες που ακούτε στη φόρα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
δεν μπορούμε να μπανάρουμε κάποιον γιατί εκφράζει διαφορετική άποψη
Μη κάνεις την πάπια. Δεν εκφράζει διαφορετική άποψη, διαστρεβλώνει τις απόψεις των μελών και εκφράζει την γενικά ισχύουσα άποψη (πχ για τυφλές ακροάσεις και πόσο δύσκολα πετυχαίνεις καλό ήχο) ως μόνο δική του και εν πάσει περιπτώσει διαφορετική από την δική σου! Ξέρει όμως ποιά είναι η δική σου άποψη. Βάζει και λίγο αλατοπίπερο με μαγεία, αίσθημα και ματσάρισμα και φάε την κολοκυθόπιτα. Όχι, δε παύει να είναι διαστρέβλωση των λεγόμενων πχ από σένα.

Ο Σκαλούμπακας πχ έχει σκαλίξει τόσο πολύ τα μηχανάκια του, που αν πάς να πάρεις τα ίδια μόνο έτσι δε θα παίζουν. Άσε που έχει και ιδιοκατασκευές σε πολλά κομμάτια, οι οποίες δε πουλιούνται έτοιμες πουθενά. Ξέρω κι άλλους που έχουν ειδικής παραγγελίας κεφαλή στο πικάπ τους, που φυσικά άλλη τέτοια δε κυκλοφορεί στο σύμπαν ολόκληρο. Άσε τα τροφοδοτικά και τα ρέστα, άσε. Δηλαδή ο Σκαλούμπακας πρώτα τα άκουσε αυτά και του βγάλαν αίσθημα και μαγεία ματσαρίσματος και μετά τα έφτιαξε έτσι, ή τα έφτιαξε έτσι γιατί αυτός είναι ο επιστημονικά ορθός και μετρητικά σωστός δρόμος για αναπαραγωγή ήχου? Θα πέσουν και οι τελευταίες τρίχες της κεφαλής μου....

Μετά, εκ των υστέρων, μετά την ακρόαση σε ένα τεχνικά άρτιο σύστημα βασισμένο σε άπειρες ώρες επιστημονικής ενασχόλησης, έρχεται να ανακαλύψει την μαγεία του αισθήματος που βγαίνει από το ματσάρισμα και να λέει ανακρίβειες και αντιεπιστημονικές υστερίες και ταυτόχρονα να διαστρεβλώνει τις ισχύουσες απόψεις μελών.

Ξέρει και σε τι τάξη δουλεύουν οι ενισχυτές των γούφερ που άκουσε? Ή απλά δε τον νοιάζει και συνεχίζει να λέει τα δικά του για αίσθημα μουσικής σε σχεδιαστικές τάξεις ενισχυτικών?

Τέλος πάντων, δεν επανέρχομαι επί του θέματος του μπαναρίσματος (κάνε ότι καταλαβαίνεις δηλαδή, άσε που δε μου πολυπέφτει λόγος) αλλά θα επανέλθω με αυστηρότερη κριτική επί της ουσίας αν ξαναδιαβάσω τέτοιες ασυνάρτητες ανοησίες και διαστρεβλώσεις. Κάποιος πρέπει να είναι ο RD εδώ μέσα τελικά....
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Το τελευταίο πράγμα που θα μπορούσε να μου καταλογίσει
κάποιος εδώ μέσα είναι η έλλειψη δημοκρατικότητας και
σεβασμού-ανοχής στην άποψη που αποκλίνει από την δική μου .
Αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη επ αυτού ας την καταθέσει τεκμηριωμένα
Βασιλη χωρις να σε ξερω εχω ακουσει πολυ καλα λογια για σενα, απο σημαντικους ανθρωπους του χωρου. Αλλωστε τα αρθρα σου οπως πχ. για το PURITY το αποδεικμυουν.
Ομως θα διαφωνησω μαζι σου για το κλειδωμα και την διαγραφη. Το ιντερνετ ειναι μια τελευταια μορφη ελευθερης εκφρασης και δεν σου κρυβω οτι ενοιωσα τοσο ασχημα, λες και η γυναικα μου μου εκλεισε την πορτα του σπιτιου στην μουρη. Επισης αν διαγραφονται τα αρνητικα σχολια απο ενα σαιτ, τοτε η εικονα ειναι πλασματικη, μια και ο καθενας θα διαβαζει μονο τα θετικα του αλλου. Ενω ετσι ολοι κρινονται για τα γραφομμενα τους. Δεν σου κρυβω οτι ειχα παρει αποφαση να μην ξαναγραψω στο σαιτ αν δεν αναιρουσες αυτη σου την αποφαση-ισως το μονο θετικο της παραπανω αποφασης για το σαιτ.

Έχω βαρεθεί όμως να ακούω παράπονα από σοβαρούς επαγγελματίες
και σοβαρούς χομπίστες για το επίπεδο του λόγου και των αντιδράσεων
που καταχωρίζονται (ναι Κε audiophile 62 καταχωρίζονται και όχι καταχωρούνται) κατά καιρούς εδώ μέσα.
Η ενασχοληση των επαγγελματιων με ενα σαιτ για ηχο εκτος απο την εμμεση διαφημιση-εγω ας πουμε εστω και αν δεν εστερνιζομαι ολες τους τις αποψεις-τις επομενες αγορες μου θα τις κανω απο τον Μιχαηλο. τον Θεοφιλακο η τον Σπερτο, ακριβως λογω αυτης της προσωπικης επαφης-εμπεριεχει και τον κινδυνο της επαρσης λογω ματαιοδοξιας, απο καποιους απο εμας οπως πχ. της αφεντομουτσουναδας μου που πουλησα πνευμα στον Σπερτο περι λαμπων-χωρις βεβαια να ξερω ποιος ειναι και την ιστορια του στον χωρο. Το ιδιο ομως δεν γινεται και απο τον οποιο ανιδεο πελατη που παει στα μαγαζια τους;
Παντως δεν αποκλειεται και το αντιθετο, να εχεις δεχτει πολλα παραπονα απο σοβαρους χομπιστες για το επιπεδο του λογου καποιων επαγγελματιων.

Θα «ξεκλειδώσω» ξανά το θέμα και θα επαναφέρω τα διαγραφέντα μηνύματα
αλλά θέλω να παρακαλέσω όλους
να αποφύγουν σχολαστικά προσβλητικές, υποτιμητικές,
απειλητικές και άχρηστα ειρωνικές αναφορές!
Συμφωνουμε

Και επιτέλους ας σταματήσει η ακατάσχετη «Κογιολογία»
που προέρχεται από κάποιους που προσεγγίζουν
τον Κώστα (ανεξήγητα ) μόνο από την υποτιθέμενη
«σκοτεινή» πλευρά του.
Χομπι ειναι ρε Βασιλη και μεις ποιον θα πειραζουμε, μονο τον Γιωργη τον Θεοφιλακο;
To χομπι ειναι και διασκεδαση και πειραγμα, αρκει να μην γινεται κακοβουλα.

Και παρακαλώ δημόσια και τον Ίδιο να μην χρησιμοποιεί
τους γνωστούς αφορισμούς-χαρακτηρισμούς που δυναμιτίζουν
το κλίμα.
Από την στιγμή που διαθέτει αναμφισβήτητη ευφυΐα , γνώση ,κουλτούρα
και υψηλότατου επιπέδου πένα μπορεί κάλλιστα να εκδηλώσει
τις ενστάσεις του και τις αντιρρήσεις του με τρόπο πολύ πιο
αποδεκτό (από τους περισσότερους ) και ταυτόχρονα αποτελεσματικό και δραστικό
από αυτόν που ενίοτε χρησιμοποιεί !
Λαθος. Δεν μπορεις να πεις σε καποιον αλλαξε τον τροπο που γραφεις, γιατι ειναι σαν να μην δεχεσαι τον ιδιο. Σαν να μην δεχεσαι την προσωπικοτητα που εχει διαμορφωσει Χ χρονια-δεν ξερω ποσο χρονων ειναι-. Αν σε καποιους απο εμας δεν αρεσουν τα αρθρα του, υπαρχουν δυο περιπτωσεις, η δεν τα διαβαζουμε καθολου και διαβαζουμε αρθρα σαν τα δικα σου που ειναι πιο ευπεπτα, η εδω ειναι το βημα για να αντικρουσουμε οτι δεν συμφωνουμε.
Προσωπικα ενα σαιτ που σεν εχει συγκρουσεις με ατομα οπως τον Κογια τον Μιχαηλο η τον θεοφιλακο θα μου ηταν τελειως βαρετο. Αλλωστε τεχνικα στοιχεια και τεστ βρισκεις πολυ ευκολα σημερα στο ιντερνετ. Η προσωπικη αποψη και επαφη ειναι που μετραει και λειπει.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Το ιντερνετ ειναι μια τελευταια μορφη ελευθερης εκφρασης και δεν σου κρυβω οτι ενοιωσα τοσο ασχημα, λες και η γυναικα μου μου εκλεισε την πορτα του σπιτιου στην μουρη.
Κι αυτό είναι κακό τώρα? :happy_9:

...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

. ..Επισης αν διαγραφονται τα αρνητικα σχολια απο ενα σαιτ, τοτε η εικονα ειναι πλασματικη, μια και ο καθενας θα διαβαζει μονο τα θετικα του αλλου. Ενω ετσι ολοι κρινονται για τα γραφομμενα τους
.......
Αγαπητέ Φίλε ! Απόψεις θετικές και αρνητικές για πρόσωπα και

απόψεις είναι απόλυτα φυσιολογικό και απαραίτητο να

καταγράφονται.



Οποιοσδήποτε δε γράφει εδώ μέσα εκτίθεται δημόσια

άρα αναπόφευκτα υπόκειται και σε διαρκή κριτική.

Οποιαδήποτε όμως εκφορά λόγου όσο και αυστηρά επικριτική

και να είναι θα πρέπει να είναι πολιτισμένη και αξιοπρεπής!




Το να προσβάλεις τον άλλον αναφερόμενος στην νοημοσύνη του,

στην μόρφωσή του , στην επαγγελματική του ιδιότητα ,

στα φυσικά του κουσούρια και τις προσωπικές ιδιαιτερότητες

είναι απλά απαράδεκτο.


Μπορεί κάποιοι να την καταβρίσκουν μέσα σε ατμόσφαιρα

κατινίστικου μεσημεριανού τηλεοπτικού τοπίου εγώ

όμως και σε διαβεβαιώ και αρκετοί άλλοι ασφυκτιούμε!
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

Η ενασχοληση των επαγγελματιων με ενα σαιτ για ηχο εκτος απο την εμμεση διαφημιση-εγω ας πουμε εστω και αν δεν εστερνιζομαι ολες τους τις αποψεις-τις επομενες αγορες μου θα τις κανω απο τον Μιχαηλο. τον Θεοφιλακο η τον Σπερτο, ακριβως λογω αυτης της προσωπικης επαφης-εμπεριεχει και τον κινδυνο της επαρσης λογω ματαιοδοξιας, απο καποιους απο εμας οπως πχ. της αφεντομουτσουναδας μου που πουλησα πνευμα στον Σπερτο περι λαμπων-χωρις βεβαια να ξερω ποιος ειναι και την ιστορια του στον χωρο. Το ιδιο ομως δεν γινεται και απο τον οποιο ανιδεο πελατη που παει στα μαγαζια τους;
Παντως δεν αποκλειεται και το αντιθετο, να εχεις δεχτει πολλα παραπονα απο σοβαρους χομπιστες για το επιπεδο του λογου καποιων επαγγελματιων.
......

Επειδή ίσως δεν έγινα κατανοητός αναφέρομαι σε επαγγελματίες

που δεν γράφουν εδώ αλλά περιδιαβαίνουν το site καθημερινά!

Επί λόγω τιμής μόνο την προηγούμενη εβδομάδα δέχτηκα έντονα

παράπονα από δύο από τους παλαιότερους ,σοβαρότερους

και σημαντικούς αντιπροσώπους του χώρου.






Τα παράπονα αφορούσαν στον τρόπο γραφής και στην ενίοτε

ασύδοτη στάση κάποιων επαγγελματιών που γράφουν συστηματικά

στο avsite. Θεωρούν ότι το στυλ γραφής και ο συνεπαγόμενος

«διάλογος» απαξιώνουν τον χώρο των επαγγελματιών και

παρουσιάζουν μια εικόνα όχι ιδιαίτερα τιμητική για τον κλάδο.

Δεν συμφωνώ απαραίτητα με όλες τις απόψεις τους αλλά δεν σημαίνει

ότι με αφήνουν απροβλημάτιστο.





Επίσης την τελευταία εβδομάδα έτυχε να γνωρίσω 3 μέλη του avsite

(χομπίστες) που όλοι μου ανέφεραν ότι δεν συμμετέχουν στην

γραπτή ανταλλαγή απόψεων γιατί τους απωθεί

το κλίμα και το επίπεδο αντιπαράθεσης.

Είναι σκόπιμο συνεπώς να δημιουργηθούν οι πρυποθέσεις της

ευρυτερης δυνατής συμμετοχής στα θέματα του site.



Καλές και με θέαση οι αντιπαραθέσεις του τύπου

"σκασε δόλιε,αμόρφωτε και άσχετε εμπορίσκε vs σκάσε κομπλεξικέ και

I] υπερφίαλε που υποβαθμίζεις το hi end ασχολούμενος με αυτό χωρίς[/I]

να έχεις ένα μηχάνημα της προκοπής"

αλλά έχουν καταντήσει μονότονες ,βαρετές και απωθητικές.....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.583
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top