Ακροαση συστηματων



Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.843
Στα σοβαρά τώρα, ασχέτως εάν η ερώτησή σου ήταν ένα αστείο, η δική μου άποψη είναι πως δεν πρέπει να ασχολούμαστε καθόλου με το θέμα του είδους των ενισχυτικων σταδίων εντός ενός ενεργού ηχείου, διότι αυτό είναι θέμα που πρέπει να απασχολεί αποκλειστικά και μόνον τους μηχανικούς που σχεδιάζουν και υλοποιούν κάθε τέτοια ολοκληρωμένη πρόταση.

Δική μας δουλειά, είναι να επιλέγουμε ενεργό ηχείο συμβατό με τις ανάγκες της απόστασης ακρόασης που θα χρησιμοποιηθεί, και πάντα με τη δέουσα προσοχή στο σπινοραμα και την οφ αξίας απόκρισή του, την estimated in room response, και όσα πραγματικά χαρακτηρίζουν την ενέργεια που θα αποδίδει αυτό το ηχείο στο χώρο μας, τόσο την άμεση όσο και την έμμεση.

Τι δουλειά έχουμε να καθόμαστε να ασχολούμαστε με ενισχυτικά, δε ξέρω. Δουλειά δεν είχ'ο δγιάολος, γ...
Ναι βρε ντόκτορα, αλλά εδώ μας λέει ο Μπούτχιας ότι το ηχείο σώθηκε λόγω της ψύκτρας του ΑΒ. Έχουν ψύκτρες τα Class D ενεργά; Ε? Ε?
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.127
Ναι βρε ντόκτορα, αλλά εδώ μας λέει ο Μπούτχιας ότι το ηχείο σώθηκε λόγω της ψύκτρας του ΑΒ. Έχουν ψύκτρες τα Class D ενεργά; Ε? Ε?
Προφυλάχθηκε οπωσδήποτε από την ψύκτρα το ρυθμιστικό του level στην πλάτη που προεξείχε περισσότερο από τα υπόλοιπα. Οποιοδήποτε ενεργό φέρει στην πλάτη διακόπτες τύπου toggle να προεξέχουν αντί για τύπου dip θα είναι κανονικά ευπαθές σε ανάλογο ατύχημα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.127
Να απαγορευθεί η είσοδος σε βαφτιστήρια , και λοιπά στήρια. :rofl:
Δε λες τίποτα, μιλάμε για το ίδιο που μου κατέστρεψε όταν ήταν νήπιο το midwoofer του Vecteur... Αλλά με τα Yamaha ήμουν πιο χαλαρός αφού το κόστος αντικατάστασης καθενός τεμαχίου είναι μικρό και βρίσκονται άνετα.
Έχει και τα καλά της η απόφαση να μην ασχολείσαι άλλο με ΄΄πολύτιμα΄΄ ηχεία...

Εσύ πρέπει να προσέχεις ακόμα πιο πολύ με τα δυσεύρετα...
 

Μηνύματα
178
Reaction score
224
Δε λες τίποτα, μιλάμε για το ίδιο που μου κατέστρεψε όταν ήταν νήπιο το midwoofer του Vecteur...
Για αυτό, σε όλες αυτές τις ιστορίες υπάρχει και μια κουμπάρα, να...... "ισοσταθμίζει" κάπως την κατάσταση :roflmao:
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Ειναι παιδικο το tzero αλλα με low pass και in room υπαρχει μια overlapping συχνοτική περιοχή που θα αθροιζεται το μπασο της αποκρισης των ηχειων και του sub μεσα στο χωρο. Αν δεν υπαρχουν αλλα προβληματα ακυρωσεων και εξαρσεων και οι σταθμες δεν ειναι concert level και το ηχειο αποδιδει γραμμικα γιατι οχι?

View attachment 318191
ειναι παιδικο αλλα μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα οταν τα εβαλα στο συστημα μου. Οταν τα αγορασα συνειδοτοποιησα οτι θα φτανω μεχρι τα 40 και ειπα "μια χαρα" πολυ καλυτερο απο το να φτανω στα 100. Ακομα καλυτερο με τα παιδικα σαμπ ειναι οτι αρεσουνε και στη συζυγο
 

Μηνύματα
421
Reaction score
274
ειναι παιδικο αλλα μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα οταν τα εβαλα στο συστημα μου. Οταν τα αγορασα συνειδοτοποιησα οτι θα φτανω μεχρι τα 40 και ειπα "μια χαρα" πολυ καλυτερο απο το να φτανω στα 100. Ακομα καλυτερο με τα παιδικα σαμπ ειναι οτι αρεσουνε και στη συζυγο
Μπορεις να κανεις ενα sweep με το housecurve (εφαρμογη) αν εχεις iphone και να ανεβασεις την αποκριση? Τι ηχεια εχεις? Ποσα τμ ο χωρος?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.450
Reaction score
15.182
ειναι παιδικο αλλα μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα οταν τα εβαλα στο συστημα μου. Οταν τα αγορασα συνειδοτοποιησα οτι θα φτανω μεχρι τα 40 και ειπα "μια χαρα" πολυ καλυτερο απο το να φτανω στα 100. Ακομα καλυτερο με τα παιδικα σαμπ ειναι οτι αρεσουνε και στη συζυγο
άμα πάει στα 40... άσε τους μπαϊδεμπούκιδες να φωνάζουν :p μη δίνεις σημασία! :p :p
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.262
Reaction score
19.389
Να απαγορευθεί η είσοδος σε βαφτιστήρια , και λοιπά στήρια. :rofl:
Μου είχε συμβεί με πιτσιρίκι σε επίσκεψη οικογενειακής φίλης..
Μπήκα στο δωμάτιο, and then it hit me..

Είδα αυτό.. μερικούς πόντους μόνο πριν αγγίξει το tweeter :o

Finger to Finger Test Child.png


And then..

 


Μηνύματα
15.160
Reaction score
21.082
εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα, χωρίς γρίλιες πανιά κλπ , δεν ακουμπήσανε ποτέ δαχτυλάκι στα μεγάφωνα.
μια φορά έκανε την μλκ ο ένας να κρύψει lego από το πορτ και τον έβαλα να τα βγάλει με το χεράκι. όχι μόνο αυτό αλλά και όποιο παιδί ερχόταν σπίτι του απαγορεύαν να πλησιάσει.
 





Μηνύματα
3.148
Reaction score
10.423
Δε λες τίποτα, μιλάμε για το ίδιο που μου κατέστρεψε όταν ήταν νήπιο το midwoofer του Vecteur... Αλλά με τα Yamaha ήμουν πιο χαλαρός αφού το κόστος αντικατάστασης καθενός τεμαχίου είναι μικρό και βρίσκονται άνετα.
Έχει και τα καλά της η απόφαση να μην ασχολείσαι άλλο με ΄΄πολύτιμα΄΄ ηχεία...

Εσύ πρέπει να προσέχεις ακόμα πιο πολύ με τα δυσεύρετα...
Που είσαι Ηρώδη ;;;;;
 

Μηνύματα
522
Reaction score
1.159
Ρε μικρά και άβγαλτα αθώα μου πλάσματα.
Pos na min sou zalizei ta ripapa i gineka sou me ta audio gear sou Guide:

1. πας σπίτι συνέχεια μετα την δουλειά χωρίς όρεξη....
2. δεν κάνεις τίποτα κοιτάς σα τη γελάδα τον τοιχο και αναστενάζεις
3. παιρνεις κανά τηλέφωνο στα κρυφά και φτιάχνει λιγο η διάθεση σου

Σε αυτό το σημείο το wife νομίζει ότι έχεις γκόμενα

4.Μετά πας σπιτι κάνα δανεικό μηχανημα...το ακούς καμια δυο ώρες
5. Της κάνεις το ΣΕΧΧΧΧ κάνα 2 ωρο με όλα τα μέσα, προκαρττικά, μαζάγ, λιωμένα κεριά μαστίγια αλυσοπριονα κτλ.
6. εισαι χαρουμενος συνέχεια

Σε αυτό το σημειο το wife ξέρει ότι δεν έχεις γκομενα.

7. Της λες θα παρω αυτό θα κάνω εκείνο και εισαι μεσα στην τρελή χαρα.
8. ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
9.ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
10.ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
11.ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
12.ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
13.ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
14.ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
15.ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
16.ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
17.ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
18.ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
18,5ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ

19. Ξαναπέφτεθς σε κατάθλιψη και κοιτάς τοίχους αναστενάζοντας

20.ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
21.ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
22.ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
23ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
25ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
29ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
145ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
689ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
1.497ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ
2812ΤΗΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΣΠΙΝΟΡΑΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ

Σε βαριέται η ψυχή της και σου λεει Α ΠΑΡΑΤΑ ΜΕ ΡΕ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΘΕΣ

2813. Αγοράζεις ότι θες, το βάζεις όπως θες
2814. Ξαναπεφτεις σε κατάθλιψη γιατί παίζει σκατά

That concludes our 2.814 step guide providing ΓΚΑΡΑΝΤΙ results.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.765
Μηνύματα
2.875.530
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top