Ακροαση συστηματων


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Προτείνω να ασχοληθείτε με αυτό που πραγματικά τον απασχολεί, και να δώσετε τα φώτα σας.

Να ρωτήσετε, να ασχοληθείτε, τόσο με τη χρήση που το θέλει, όσο και με το οικονομικό.

Το "καλό" το δικό σου μπορεί να είναι στα 600€ και το δικό μου στα 6 χιλιάρικα, του αλλουνού στα 60 χιλιάρικα και πάει λέγοντας.

Το "καλό" το "σύστημα" είναι (για να επιστρέψουμε στα βασικά) το ιμερσιβ.

Το φτηνότερο (απλώς αξιοπρεπές και όχι το "καλό") το ιμερσιβ, πόσο είπαμε βγαίνει;

Ο προενισχυτης έχει έξοδο για σαμπ; ντιρακ;

Ρωτάτε τίποτα; ή να εκεί έχει μαγαζί; ας πάρει ένα περιοδικό, έχει διαφημίσεις 25 μαγαζιά. Σιγά που δε θα βρει μαγαζιά.
Τα εχουμε ρωτησει αυτα σε προηγουμενο χρονο σε καποια απο τα 76 νηματα που εχει ανοιξει τα οποια αφορουν το ιδιο συστημα. Ολες οι πιθανες προτασεις για τις συγκεκριμενες απαιτησεις εχουν ηδη γινει και βρισκονται διασπαρτες σε πανομοιοτυπα νηματα.
Του ειχε προταθει μεταξυ αλλων Lyngdorf και MiniDsp Flex + τελικο αλλα το ντιζαιν τους δεν περασε τις προδιαγραφες και ετσι αγοραστηκε ενας Leak 130 (που δεν τον ειχε προτεινει κανεις) ο οποιος δεν καλυπτει μεν τις ηχητικες απαιτησεις αλλα ειναι ομορφος.
Οποτε τωρα ψαχνει για κατι που να δουλευει οπως πρεπει κι ας ειναι ασχημο να συνδεθει τις εξοδους Pre-out του Leak και να κρυφτει στην μυστικη κρυπτη ωστε και η μουσικη να ακουγεται οπως πρεπει και να μην ταραζεται η αισθητικη του χωρου.
Προτιθεται επισης αν δεν κανω λαθος να αγορασει και ενα minidsp flex για τις αναγκες της ισοσταθμισης και της ενσωματωσης των παιδικων γουφερ tZero της REL τα οποια επιλεχθησαν εναντι απειρων αλλων προτασεων (διακρινεται ενα μοτιβο εδω)
Οσον αφορα την κατηγορια, καπου ειδε Class A, Class A/B, Class D κτλ και απλα χαθηκε στη μεταφραση, δεν περιμενω να γνωριζει τι σημαινει η καθε ταξη, μαλλον καπου ειδε τιποτα σχολια απο παλιους αμετανοητους χαιενταδες να εκθειαζουν τους Class A η τους A/B και απο εκει προεκυψε το νεο νημα με την νεα φαεινη ιδεα της "ακροασης" ενισχυτη σε μαγαζι.
 
Last edited:


Μηνύματα
288
Reaction score
67
Παραθέτω κάποια link από αντιπρόσωπους/καταστήματα στην Αθήνα μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις.

https://goldenacoustics.gr/




σας ευχαριστω πολυ
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Πώς θα το κάνεις αυτό; θα τον πιάσεις στα χέρια σου και θα τον χτυπάς;
]ναι αυτη ειναι μια απο τις επιλογες που
Μετα παραπονιεστε ...εσεις
οτι καποιοι αγενεις σας χαλανε τα θεματα.
-
Εντάξει !
Το δικό μου αστείο ...πήγε στα περιστέρια .
Το δικό σου αστείο μπήκε γκόλ .
-
Κοίτα Κώστα ,
λίγο που τον έψαξα τον φίλο μας , είναι στο site απο το 2008 .
Το παλεύει !
Όμως υπάρχει ενα προβληματάκι ......
Είναι Γερμανομαθείς , Γερμανοτραφής , κάτι τέτοιο και μπορει η ερώτηση του να είναι λάθος .
Δες τι θέματα εχει ανοίξει,
Τι προτείνεις .....να τον κρεμάσουμε στα μανταλάκια ;
Ξεκίνα .....
-
-
μια χαρα ολα :)
Μπορειτε να με κρεμασετε παντως και να με βαλετε διπλα στο Σοιμπλε. Τα κοστη τα καλυπτω εγω. Θα ηθελα να με αφησετε πρωτα να δοκιμασω να ριξω τον κλασση Α ενισχυτη επανω μου απο τα δυο μετρα οπως μου προταθηκε εδω και το θεωρω καλο τεστ.
 

gid

Μηνύματα
7.489
Reaction score
8.717
]ναι αυτη ειναι μια απο τις επιλογες που


μια χαρα ολα :)
Μπορειτε να με κρεμασετε παντως και να με βαλετε διπλα στο Σοιμπλε. Τα κοστη τα καλυπτω εγω. Θα ηθελα να με αφησετε πρωτα να δοκιμασω να ριξω τον κλασση Α ενισχυτη επανω μου απο τα δυο μετρα οπως μου προταθηκε εδω και το θεωρω καλο τεστ.
Έτσι, μη δίνεις σημασία, έχουμε δύο καλαμο-καβαλημένους στο φόρουμ, τα περισσότερα φόρα έχουν μερικούς τέτοιους.... Εμείς μπορεί να 'μαστε και τυχεροί με μόνο δύο... :biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.741
Reaction score
38.269
ενταξει ειναι σα να λες "ζητειται κοκκινομαλλα" ακομα και στις προσωπικες αγγελιες συμπληρωνεται "σχετικα εμφανισημη μαιμου" οπως και "για οχι και τοσο σοβαρη σχεση" 🐒
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Έτσι, μη δίνεις σημασία, έχουμε δύο καλαμο-καβαλημένους στο φόρουμ, τα περισσότερα φόρα έχουν μερικούς τέτοιους.... Εμείς μπορεί να 'μαστε και τυχεροί με μόνο δύο... :biggrin:
ειμαστε μια απο τις καλυτερες παρεες, για να διαλυσω το ολο θρεντ που εφτιαξα εγω ακομα περισσοτερο, ο ιδιος θα μοιραστω το μεγαλυτερο μου προβλημα που εχω εδω και αρκετο καιρο
Οτι με το μηχανημα που ηδη εχω ακουω μουσικη και χαιρομαι μπαινω στα κομματια και ονειρευομαι, με τη συζυγο που ειναι και μουσικος συζηταμε και θεματα τεχνικης και ερμηνειας, νιωθω οτι εχω ηδη μπει στο κομματι του diminishing returns.
Νιωθω οτι πολυ απο την τεχνικη ορολογια δεν ακουμπαει την υποκειμενοποιηση του καθενος μας στο πως αντιλαμβανομαστε κατι (τον ηχο αυτη τη φορα)
 

gid

Μηνύματα
7.489
Reaction score
8.717
ο ιδιος θα μοιραστω το μεγαλυτερο μου προβλημα που εχω εδω και αρκετο καιρο
Πού είναι το "πρόβλημα";

Αν απολαμβάνεις τη μουσική σου με τη σύζυγό σου όπως λες, και βλέπεις diminishing returns από τα μηχανήματα, μείνε σε ό,τι μηχάνημα ήδη έχεις, και απλά συνέχισε να απολαμβάνεις.... Εκτός αν κάτι δεν κατάλαβα καλά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.481
Reaction score
80.079
Νιωθω οτι πολυ απο την τεχνικη ορολογια δεν ακουμπαει την υποκειμενοποιηση του καθενος μας στο πως αντιλαμβανομαστε κατι (τον ηχο αυτη τη φορα)
Με την εικόνα (τηλεοράσεις/προβολείς) τι νομίζεις πως ισχύει;
 

Μηνύματα
421
Reaction score
275
Ειναι παιδικο το tzero αλλα με low pass και in room υπαρχει μια overlapping συχνοτική περιοχή που θα αθροιζεται το μπασο της αποκρισης των ηχειων και του sub μεσα στο χωρο. Αν δεν υπαρχουν αλλα προβληματα ακυρωσεων και εξαρσεων και οι σταθμες δεν ειναι concert level και το ηχειο αποδιδει γραμμικα γιατι οχι?

1704795571456.png
 


Μηνύματα
15.160
Reaction score
21.084
μια παρέμβαση παρακαλώ.
επειδή προσωπικά έχω βαρεθεί την πολυπλοκότητα, αν προτίθεται ο χρήστης να μπει στον κόσμο του dsp και γιατί όχι του dirac, ας δει μια λύση όλα σε ένα να τελειώνει με το θέμα.
να έχεις έναν leak130 πχ που δεν έχει tape in/out για να στείλεις σήμα σε ένα minidsp το οποίο θα πρέπει να το ανάβεις αν δεν γίνεται με trigger ή αυτόματα ή κάπως, για να στείλει σήμα σε ένα sub , ενώ ταυτόχρονα συζητάμε για τάξη Α (μην το πετάξεις στα πόδια αυτό είναι βαρύ) είναι λίγο κούκου η κατάσταση.

εν αρχή είναι ο προϋπολογισμός και η πιθανή υπέρβασή του.
μετά είναι τι κάνεις με αυτά και τι θα ήθελες από τις επιλογές που προκύπτουν.
γιατί αν πχ το τραβάς για ενισχυτή/dsp (αν είπαμε θέλεις dsp, που κανονικά θέλεις αλλά έστω) στα 6000 (λέμε τώρα υπάρχει ο Μ33 και κλείνεις το 2 κάναλο για πάντα.

τεσπα δείτε το θέμα της πρακτικότητας, μια συσκευή για τα πάντα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.129
Εξυπνάδες ,
......αν ρωτούσε για ενεργά ηχεία που έχουν τον δικό τους ενισχυτή μέσα τους τι θα του λέγατε του dervast ;
...μην του πέσει το ενεργό ηχείο στο πόδι ;
....ή να πάρει το ενεργό ηχείο στο χέρι και να το χτυπά μπάς και του απαντήσει κανένας ενισχυτής του 10ευρου ;
κάποια στιγμή πρέπει να μεγαλώσουμε και να μην παραμένουμε 10χρονα .
-
Κοίτα τώρα κάτι συγκυρίες... Το καλοκαίρι το δεκάχρονο βαφτιστήρι μου που ήταν φιλοξενούμενο με την οικογένειά του πέταξε κάτω σκουντώντας με φόρα πάνω σε χορευτικό κομμάτι ένα από τα ενεργά στο πολυκαναλικό από τη βάση του. Σε πληροφορώ ότι εκτός από μια μικρή αμυχή που διορθώθηκε με πλαστικοποιημένη βαφή το ηχείο δεν έπαθε τίποτα ενώ μετρήθηκε εκτός των άλλων για να διαπιστωθεί η κανονική του λειτουργία. Ακόμα και οι διακόπτες στην πλάτη δεν έπαθαν ζημιά καθότι προστατεύτηκαν από τις διόλου ευκαταφρόνητες ψύκτρες που προεξέχουν αφού τα ενσωματωμένα του ενισχυτικά είναι ... τάξης ΑΒ... Κλείνει η παρένθεση.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.577
Reaction score
126.356
Παιδιά, αποφασίστε. Να πάρουμε ΑΒ ή D ενεργά;
Στα σοβαρά τώρα, ασχέτως εάν η ερώτησή σου ήταν ένα αστείο, η δική μου άποψη είναι πως δεν πρέπει να ασχολούμαστε καθόλου με το θέμα του είδους των ενισχυτικων σταδίων εντός ενός ενεργού ηχείου, διότι αυτό είναι θέμα που πρέπει να απασχολεί αποκλειστικά και μόνον τους μηχανικούς που σχεδιάζουν και υλοποιούν κάθε τέτοια ολοκληρωμένη πρόταση.

Δική μας δουλειά, είναι να επιλέγουμε ενεργό ηχείο συμβατό με τις ανάγκες της απόστασης ακρόασης που θα χρησιμοποιηθεί, και πάντα με τη δέουσα προσοχή στο σπινοραμα και την οφ αξίας απόκρισή του, την estimated in room response, και όσα πραγματικά χαρακτηρίζουν την ενέργεια που θα αποδίδει αυτό το ηχείο στο χώρο μας, τόσο την άμεση όσο και την έμμεση.

Τι δουλειά έχουμε να καθόμαστε να ασχολούμαστε με ενισχυτικά, δε ξέρω. Δουλειά δεν είχ'ο δγιάολος, γ...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.741
Reaction score
38.269
.... δουλεια μας ειναι να επιλεγουμε το επομενο κομματι(ή αλμπουμ) και τιποταλλο.-
οτι καναμε απο ηχοσυστημα καναμε, δε θα το σωσουμε τωρα στις καθηστερησεις
α μα πχια!
~πεινασα~
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.765
Μηνύματα
2.875.548
Members
37.950
Νεότερο μέλος
Roby
Top