Ακροαση συστηματων

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.397
Reaction score
79.566
Οταν θα μεγαλωσουν θα γινουν τα γουσουφακια του 9s.
Για να τα συγκρινουμε με Dynaudio θα πρεπει να περιμενουμε να κυκλοφορησει το 6s...
Εγώ βλέπω πως ειναι μόνο 5-6cm σε καθε διάσταση οι διαφορές τους. Και το ένα ειναι σωστό σαμπάκι, ενώ το άλλο είναι midwoofer.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Το tzero είναι τσουχτερό (για το μπόι του) αλλά και το 9s βέβαια κοστίζει σχεδόν τα διιπλά ε?
Λογικο, ειναι τουλαχιστον 4 φορες πιο Sub απο το tZero οποτε και παλι ευκαιρια ακουγεται το Dynaudio.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.397
Reaction score
79.566
Το θέμα ενισχυτή έχει τελειώσει, είναι απλό. Αγοράζεις τον πιο ισχυρό ncore που αντέχει το μπάτζετ (έχει και καινούργια) ή purifi αν είσαι άπλας, χωρίς να “τον ακούσεις”. Απλά πράγματα.

Και όλα τα υπόλοιπα χρήματα σε ηχεία και subs.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Το θέμα ενισχυτή έχει τελειώσει, είναι απλό. Αγοράζεις τον πιο ισχυρό ncore που αντέχει το μπάτζετ (έχει και καινούργια) ή purifi αν είσαι άπλας, χωρίς να “τον ακούσεις”. Απλά πράγματα.

Και όλα τα υπόλοιπα χρήματα σε ηχεία και subs.
Επειδη με έτρωγε? Τρώει? να πάρω και εγώ ένα σετάκι κάποια στιγμή, έχω διαβάσει ότι διαβάζεται, έχω δει ότι βλέπεται και υπάρχει μια διχασμένη γνώμη όχι μόνο του τύπου Class A, Class A/B VS Class D, αλλά και στο πως ακούγεται ο class D με class D. Πχ hypex nilai vs purifi et400.

Τι σκατά να πιστέψεις από όλα αυτά; Ο ένας λέει πφφφφ end game, ο αλλος λέει οκ καλός ειναι αλλά είναι αψυχο, ο αλλός λέει δε γτπ ειναι, ο αλλος λέει θέλει λάμπα μπροστά να ακούγεται καλά....

Αμ έλα που δεν μπορείς να τα ακούσεις πουθενά τα ρημάδια, έστω και σε κατάστημα με Χ συνθήκες. Να πάρεις μια ιδέα ρε παιδάκι μου.
Και αμά δε σ'αρέσει....πετάς 1.5κ έτσι;

Ωραίο το νέο opel astra, το έιδα σε μια αφισα και πφφφ μπόμπα. Παω να παραγγειλώ ένα online.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.397
Reaction score
79.566
Τι σκατά να πιστέψεις από όλα αυτά;
Τίποτα. Μόνο τις μετρήσεις.

Οι ισχυροί και σωστοί ενισχυτές είναι όλοι επαρκέστατοι για να οδηγήσουν ηχεία. Δεν έχει νόημα το τι γράφει ο κάθε παπάρας. Πάρε έναν σωστό και τέλος.

Και δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα να “ακούς” ενισχυτές. Εάν ακούσεις διαφορά (σε τυφλό τεστ φυσικά, όχι πλασεμπιές) τότε είτε δεν επαρκεί η ισχύς, είτε ο ένας από τους δυο ενισχυτές είναι ρομαντικός-δηλαδή ΓΤΠΚ. Αλλά αυτό μπορείς να το δεις αντικειμενικά στις μετρήσεις, ενώ σε συνθήκες ακρόασης μπορεί να επηρεαστείς από τον χώρο, την τοποθέτηση των ηχείων, το πρόγραμμα, την πηγή, το gain matching κτλ κτλ.
Αυτές οι συνθήκες μπορεί να ευνοήσουν τον κακό ενισχυτή, να τον πάρεις σπίτι και μετά από λίγο καιρό να ψάχνεις να βρεις τι σου φταίει.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Τίποτα. Μόνο τις μετρήσεις.

Οι ισχυροί και σωστοί ενισχυτές είναι όλοι επαρκέστατοι για να οδηγήσουν ηχεία. Δεν έχει νόημα το τι γράφει ο κάθε παπάρας. Πάρε έναν σωστό και τέλος.

Και δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα να “ακούς” ενισχυτές. Εάν ακούσεις διαφορά (σε τυφλό τεστ φυσικά, όχι πλασεμπιές) τότε είτε δεν επαρκεί η ισχύς, είτε ο ένας από τους δυο ενισχυτές είναι ρομαντικός-δηλαδή ΓΤΠΚ. Αλλά αυτό μπορείς να το δεις αντικειμενικά στις μετρήσεις, ενώ σε συνθήκες ακρόασης μπορεί να επηρεαστείς από τον χώρο, την τοποθέτηση των ηχείων, το πρόγραμμα, την πηγή κτλ κτλ.
Αυτές οι συνθήκες μπορεί να ευνοήσουν τον κακό ενισχυτή, να τον πάρεις σπίτι και μετά από λίγο καιρό να ψάχνεις να βρεις τι σου φταίει.
Μαζί σου, δεν λέω ότι τα μηχανήματα είναι κακά ή κάτι τέτοιο, ίσα ίσα το αντίθετο. Και ναι σεβαστή η απόψη ότι εφόσον μετράει καλά θα παίζει και καλά. (το ίδιο ισχύει και για components στην δουλειά μου, οπότε καταλαβαίνω τι λες)
Εστιάζω στο ότι και να θες δεν μπορείς να το ακούσεις για να το συγκρίνεις με κάτι άλλο που ίσως ενδιαφέρεσαι να πάρεις.
Είτε είνια ίδιας κατηγορίας ή κάτι άλλο.

Τωρα ότι τα συγκεκριμένα πάιζουν καλά (έτυχε και τα άκουσα) και για τα λεφτά που ζητάνε είναι χάρισμα, δεν έχω παρά να συμφωνήσω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.397
Reaction score
79.566
Εστιάζω στο ότι και να θες δεν μπορείς να το ακούσεις για να το συγκρίνεις με κάτι άλλο που ίσως ενδιαφέρεσαι να πάρεις.
Δεν έχει νόημα. Δύσκολο να το χωνέψεις, αλλά δεν έχει νόημα. Δεν έχει νόημα.
Καθόλου νόημα δεν έχει.
8-)
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.924
Reaction score
12.588
Οι μεταβλητές που επηρεάζουν το ηχητικό αποτέλεσμα σε οποιαδήποτε ακουστική δοκιμή σε κατάστημα είναι τόσες και τέτοιες που δεν υπάρχει κανένας τρόπος εξαγωγής συμπεράσματος με αξία. Η ελαχιστότατη εξ αυτών των μεταβλητών είναι δε η ακουστική διαφορά μεταξύ των ενισχυτών (εφόσον φυσικά συγκρίνουμε όμορα προϊόντα, όχι Mark Levinson με τρανζιστοράκι τσέπης).

Η δημοσίευση περιέχει τοποθέτηση προϊόντων.
:cautious:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.628
Άμα θες καλύτερο ήχο, στήσε ιμερσιβ σεταπ.

Άμα θες ακόμα καλύτερο ήχο, στήσε πιο πολλά ηχεία και σαμπ στο ιμερσιβ σεταπ.

Μα δικαναλες είναι οι μουσικές που ακούς; και το δικαναλο αρχείο παίζει καλύτερα με απμιξινγκ στο ιμερσιβ σεταπ. Και όχι "απλά καλύτερα" όπως αυτές οι βλακείες για τους ενισχυτές, μιλάμε για σοβαρά καλύτερα.


Άλλοι σκοτώνονται για 1% διαφορά. Στήσε ιμερσιβ. Ποιο 1%.. Στο 1% είσαι ακόμα;


 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.573
Reaction score
37.901
1704873599673.png

... μια εικονα.. για να μη γραπσω προσωπικη εντυπωση, πως το αντιλαμβανομαι εγω το ακροαματ-ο-πραμα , γνωστο οτι μου ειναι στο μεγαλητερο βαθμο αδιαφορο, δηλαδη πρωτιστως αντηχησεις, μετα κατι απο μεγαφωνα πχιανς και κατι ψιλα απο ενισχυτικα. (μεταφραση, τι συμπερασματα να εξαγει κανεις,εντος αυτης της τυχαιοτητας)
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.908
Reaction score
28.696
......Σταράτα λόγια .
Αμα διαθέτεις δυό τρείς χιλιάδες euro πάρε ραδιοφωνάκι .
Αμα διαθέτεις εκατό χιλιάδες euro , στήσε ιμερσιβ σεταπ με πολλά ηχεία και σαμπ .
....καταλάβαμε όλοι ;
-
xa xa xa xa ......gif
, :party:
-
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.628
Αμα διαθέτεις δυό τρείς χιλιάδες euro πάρε ραδιοφωνάκι .
Έτσι κάνουν οι χαϊεντάδες:

8685.jpg


Και ψοφαμε στο γέλιο.

7842.gif




στήσε ιμερσιβ σεταπ με πολλά ηχεία και σαμπ .
Σωστά μιλάς γέροντα.

Έτσι:

8686.jpg


Να

8688.jpg


Κοίτα τους τι φτιάξανε

6745.jpg
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.628
Ο Τουλ, αποθαρρύνοντας συμφορουμίτη να αγοράσει τα "παιδιά" του, τα (ομολογουμένως εκπληκτικά) JBL Μ2, με σπινοραμα για σεμινάριο, έγραψε στο φόρουμ του Αμιρ: "εν έτει 2019 ακόμα αυτά τα δικαναλα σκέφτεστε;"

1704955839165.png


Άϊντε, φτάν' πχιά. Περνάν τα χρόνια και μνιαλό δε βάζετε. Μπήκαμε στο 2024, επισήμως με ιμερσιβ στριμινγκ. Φτάν' πχιά, φτάν'. 😁🤣🤪😜
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.862
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top