Αλλαγή ηλεκτρολυτικών πυκνωτών στο κρος με καλύτερης ποιότητας!!!!

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
παντως εγω βλεπω 2 διαφορετικες ποιοτητες απο καθε εξαρτημα στο φιλτρο του κατασκευαστη, καθολου τυχαιο δε μου φαινεται..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε κάθε περίπτωση ένας πλαστικός είναι καλύτερος από έναν ηλεκτρολυτικό.
Το αν τελικά ο καλύτερος θα <<ακούγεται>> κιόλας έχει να κάνει με τη θέση του στο κροσόβερ.
Από τη στιγμή που δεν είσαι σε θέση να ξεχωρίσεις ποιος κάνει τι θα σου πρότεινα να μην πειράξεις κάτι.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Αν έχεις όρεξη να διαβάσεις για πυκνωτές δες εδώ:http://www.humblehomemadehifi.com/Cap.html
Θα πάρεις μια καλή ιδέα. Οι μεγάλοι ηλεκτρολυτικοί είναι πιθανότατα παράλληλα με τα γουφερ και απο οτι είδα εχει καλούς πυκνωτές πιθανόν σε σειρά με τα άλλα μεγάφωνα. Ενας πυκνωτής σε σειρά με το σήμα πρέπει να σε απασχολεί πολύ περισότερο απο κάποιον παράλληλο.Τέλος πάντων εγώ θα κρατούσα το κροσόβερ απείραχτο.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Παρατηρώντας προσεκτικά είδα οτι οι ηλεκτρολυτικοί είναι κολλημένοι στην πλακέτα .
Αν επιχειρήσεις αλλαγή θα το "κανιβαλίσεις ".
Μην μπλέξεις .Με δεδομένο μάλιστα οτι δεν δείχνουν χαλασμένοι .
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αν οι μεγάλοι 470μf, είναι πυκνωτές διαφυγής, δλδ προς τη γη , άστο μην ασχολείσαι καθόλου. Δεν θα κερδίσεις κάτι αλλάζοντάς τους.
 

I

iason

Guest
Λοιπόν εδώ είμαστε και πάλι, και φυσικά κάτι μάθαμε και σήμερα ,ετσι το κροσόβερ παραμένει όπως έχει. Τέλος ,άμα με πιάσει ξανά φρενίτιδα θα αλλάξω καμιά λάμπα !!!!!!:idk:
Παιδιά να σας ευχαριστήσω όλους για τις ειλικρινές γνώμες σας και τοις απαντήσεις και σας εύχομαι καλό βράδυ να είσαστε όλοι καλά.
Μέ εκτίμηση Ιάσων:)
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Θα είχες πολύ μεγαλύτερη διαφορά, μιας και είναι ο σημαντικότερος πυκνωτής του κροσόβερ, αν άλλαζες τον ηλεκτρολυτικό πυκνωτή που βρίσκεται σε σειρά με το μεγάφωνο μεσοχαμηλών, με πλαστικό.
Θα άλλαζε προς το καλύτερο όλη η πολύ σημαντική μεσαία περιοχή και η ταχύτητα στα μεσοχαμηλά.
Αναλόγως της αντίστασης του μεγαφώνου σου και τη συχνότητα κρος θα είναι από 100 κάτι mF, αν είναι 8 Ωμ, μέχρι 220 mF.
Θα σου κοστίσουν βέβαια πάνω από 100 ευρώ οι δύο πυκνωτές αλλά αξίζει το κόπο.

Δες εδώ σε ένα δικό μου κροσόβερ, που όλοι οι πυκνωτές είναι πλαστικοί, για τι μέγεθος πυκνωτή μιλάμε...
 
Last edited:

I

iason

Guest
Θα είχες πολύ μεγαλύτερη διαφορά, μιας και είναι ο σημαντικότερος πυκνωτής του κροσόβερ, αν άλλαζες τον ηλεκτρολυτικό πυκνωτή που βρίσκεται σε σειρά με το μεγάφωνο μεσοχαμηλών, με πλαστικό.
Θα άλλαζε προς το καλύτερο όλη η πολύ σημαντική μεσαία περιοχή και η ταχύτητα στα μεσοχαμηλά.
Αναλόγως της αντίστασης του μεγαφώνου σου και τη συχνότητα κρος θα είναι από 100 κάτι mF, αν είναι 8 Ωμ, μέχρι 220 mF.
Θα σου κοστίσουν βέβαια πάνω από 100 ευρώ οι δύο πυκνωτές αλλά αξίζει το κόπο.

Δες εδώ σε ένα δικό μου κροσόβερ, που όλοι οι πυκνωτές είναι πλαστικοί, για τι μέγεθος πυκνωτή μιλάμε...
Πέτρο ο μονος πυκνωτής που ειναι 100mf ειναι αυτός στη φωτο.Ειναι αυτός σε σειρά που αναφέρεις ? μπορείς να το δεις από την φωτογραφια?
Silver cables Quadral 3-11-2014 023.JPG
 

I

iason

Guest
Θα είχες πολύ μεγαλύτερη διαφορά, μιας και είναι ο σημαντικότερος πυκνωτής του κροσόβερ, αν άλλαζες τον ηλεκτρολυτικό πυκνωτή που βρίσκεται σε σειρά με το μεγάφωνο μεσοχαμηλών, με πλαστικό.
Θα άλλαζε προς το καλύτερο όλη η πολύ σημαντική μεσαία περιοχή και η ταχύτητα στα μεσοχαμηλά.
Αναλόγως της αντίστασης του μεγαφώνου σου και τη συχνότητα κρος θα είναι από 100 κάτι mF, αν είναι 8 Ωμ, μέχρι 220 mF.
Θα σου κοστίσουν βέβαια πάνω από 100 ευρώ οι δύο πυκνωτές αλλά αξίζει το κόπο.

Δες εδώ σε ένα δικό μου κροσόβερ, που όλοι οι πυκνωτές είναι πλαστικοί, για τι μέγεθος πυκνωτή μιλάμε...
Silver cables Quadral 3-11-2014 026.JPG
 


Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Αν ξεβιδωσεις την πλακετα ευκολα μπορεις να διακρινεις τον πυκνωτη που ειναι σε σειρα με το μεγαφωνο των χαμηλων. Με λιγη προσπαθεια μπορεις να βγαλεις και το σχηματικο του κρος. Συμφωνω με τον Πετρο οτι η αλλαγη σε πλαστικο πυκνωτη θα σου δωσει αλλο ηχο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αρχικά θα πρέπει να λύσεις το χωροταξικό. Να βρεις τρόπο να στηριχτεί ένας τέτοιου μεγέθους πυκνωτής και που θα χωρέσει.
Δυστυχώς από τη φωτογραφία και μόνο δεν βγάζεις νόημα. Η διάταξη του κροσόβερ για το μεγάφωνο των μεσοχαμηλών μπορεί να γίνει με δύο τρόπους οπότε είναι πολύπλοκο.
Επιπλέον κάλλιστα μπορεί να υπάρχει πυκνωτής παράλληλα. Αν ας πούμε η ζητούμενη χωρητικότητα είναι 130 mF, ο 100 θα παραλληλίζεται με έναν 33mF.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Πετρο καλημερα. Ως προς το χωροταξικο δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα μιας και μπορει να ειναι εξω απο το τυπωμενο .Αλλωστε στο κατω μερος του τυπωμενου , προς την πλευρα που ηδη βρισκεται ο 100mf ηλεκτρολητικος μπορει ευκολα να στηριχτει . Τεσπα κρινω αν θα εκανα εγω προσωπικα κατι τετοιο πως θα το εφαρμοζα.:drinks:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πετρο καλημερα. Ως προς το χωροταξικο δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα μιας και μπορει να ειναι εξω απο το τυπωμενο .Αλλωστε στο κατω μερος του τυπωμενου , προς την πλευρα που ηδη βρισκεται ο 100mf ηλεκτρολητικος μπορει ευκολα να στηριχτει . Τεσπα κρινω αν θα εκανα εγω προσωπικα κατι τετοιο πως θα το εφαρμοζα.:drinks:
Καλημέρες Τάκη. Έχεις πολύ δίκιο ως προς το διαθέσιμο χώρο. Από εκεί και πέρα μετράει και η εμπειρία για τις προεκτάσεις των καλωδίων και τα σχετικά που πρέπει να γίνουν. Επίσης σημαντική είναι η ποιότητα των κολλήσεων όπως πολύ καλά γνωρίζεις.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Αν έχεις όρεξη να διαβάσεις για πυκνωτές δες εδώ:http://www.humblehomemadehifi.com/Cap.html
Θα πάρεις μια καλή ιδέα. Οι μεγάλοι ηλεκτρολυτικοί είναι πιθανότατα παράλληλα με τα γουφερ και απο οτι είδα εχει καλούς πυκνωτές πιθανόν σε σειρά με τα άλλα μεγάφωνα. Ενας πυκνωτής σε σειρά με το σήμα πρέπει να σε απασχολεί πολύ περισότερο απο κάποιον παράλληλο.Τέλος πάντων εγώ θα κρατούσα το κροσόβερ απείραχτο.




Τετοιες δοκιμες πυκνωτων , αλλα και αλλων παθητικων υλικων εχουν γινει στο παρελθον απο τον αρχικακγελαριο του ειδους http://jimmyauw.com/.
Αν σε πλαστικους υπαρχουν τετοιες διαφορες , που υπαρχουν , με βρισκει συμφωνο στην περιγραφη ο συκγεκριμενος γκουρου, φαντασου τι συμβαινει με τους ηλεκτρολυτικους που ειναι κατα πολυ υποδιεεστεροι.
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Είναι λάθος να γίνει η αντικατάσταση των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών με πυκνωτές ίδιας χωρητικότητας πλαστικού φιλμ, MKT ή MKP .
Θα αλλάξει o ήχος χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει κάποια ουσιαστική βελτίωση, αφού το ισοδύναμο κύκλωμα δεν θα είναι το ίδιο. Δεν παίζει ρόλο μονο η χωρητικότητα στα συγκεκριμένα υλικά !
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Είναι λάθος να γίνει η αντικατάσταση των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών με πυκνωτές ίδιας χωρητικότητας πλαστικού φιλμ, MKT ή MKP .
Θα αλλάξει o ήχος χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει κάποια ουσιαστική βελτίωση, αφού το ισοδύναμο κύκλωμα δεν θα είναι το ίδιο. Δεν παίζει ρόλο μονο η χωρητικότητα στα συγκεκριμένα υλικά !
Το ότι οποιοσδήποτε πλαστικός είναι πολύ καλύτερος από έναν ηλεκτρολυτικό πιστεύω το γνωρίζουν όλοι όσοι ασχολούνται με τον ήχο.
Απόδειξη του παραπάνω είναι το γεγονός πως όλα τα κορυφαία και πανάκριβα μοντέλα ηχείων των εταιριών χρησιμοποιούν αποκλειστικά πλαστικούς και καθόλου ηλεκτρολυτικούς.
Ηλεκτρολυτικούς συναντάμε μόνο στα εισαγωγικά μοντέλα.
Θα μπορούσα να αναρτήσω πολλές σχετικές φωτογραφίες που αποδεικνύουν το παραπάνω αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται.
Επιπλέον ένας πλαστικούς έχει τεράστια διάρκεια ζωής ενώ ένας ηλεκτρολυτικός από 10 έως 15 χρόνια.

Εδώ κάνεις λάθος βάζοντας όλους τους ηλεκτρολυτικούς και όλους τους πλαστικούς στο ίδιο τσουβάλι.
Υπάρχουν <<γρήγοροι>> ηλεκτρολυτικοί που συμπεριφέρονται πολύ καλύτερα από απλούς καθώς και <<αργοί>> ΜΚΤ και ΜΚΡ που επίσης συμπεριφέρονται διαφορετικά.

Όταν σχεδιάζεται ένα ηχείο γίνονται δοκιμές διαφόρων χωρητικοτήτων από μηχανικούς. Η τελική διαμόρφωση όμως του ηχείου έχει να κάνει κυρίως με διευθυντές που τους αφορά το τελικό κοστολόγιο.
'Έτσι λοιπόν οι επιλογή των ηλεκτρολυτικών γίνεται αποκλειστικά για λόγους κόστους.
Αυτοί οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές, ως γνωστών, έχουν και μεγάλες ανοχές με αποτέλεσμα να διαφοροποιείται η απόδοση ακόμα και ηχείων του ίδιου ζεύγους.
Για το λόγο αυτό γίνονται και μετρήσεις ταιριάσματος των ηχείων του ζεύγους όπου παρατηρούμε διαφορές ακόμα και τις τάξεως του 1,5 db, σε συνδυασμό πάντα και με τα μεγάφωνα.
Με πλαστικούς σε κάθε περίπτωση δεν συμβαίνει αυτό και η ομοιότητα των ηχείων είναι καλύτερη.

Τώρα όσων αφορά το ηλεκτρικό ισοδύναμο είναι μια κουβέντα που έχει γίνει εδώ σε κάθε ανάλογο θέμα που ανοίγει.
Προφανώς εννοείς την εσωτερική αντίσταση του πυκνωτή που, όπως ανέφερα και παραπάνω, εξαρτάται και από την ποιότητα του ηλεκτρολυτικού ή του πλαστικού και σίγουρα δεν είναι δεδομένη.

Ακόμα όμως και να υπάρχει διαφοροποίηση εξαιτίας αυτής. Είναι πολύ μικρές οι διαφορές και πάντα εντός των ανοχών, συνήθως είναι σε καλύτερα επίπεδα, από ότι το αρχικό ηχείο. Οι λόγοι αναφέρονται παραπάνω.
Επιπλέον έχοντας κάνει μετρήσεις σε πολλές δεκάδες ηχεία πριν και μετά η όποια διαφοροποίηση είναι από μικρή έως καθόλου ενώ το ηχητικό όφελος μεγάλο.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Γιατί σε ενοχλούν τόσο πολύ οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές στο συγκεκριμένο ηχείο ;
Είναι πολύ πιθανό να μην το έχεις ακούσει αυτό το ηχείο, και απλώς να υποθέτεις ότι θα ακούγεται καλύτερα με μη-ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές. Οι συγκεκριμένοι πυκνωτές μπορεί να επιλέχτηκαν από τον σχεδιαστή/ κατασκευαστή για τον ήχο τους ή για μια συγκεκριμένη τιμή χωρητικότητας αφού μια ονομαστική ανοχή της τάξης του +/- 20% μας επιτρέπει να επιλέγουμε πρακτικά οποιαδήποτε τιμή επιθυμούμε μεσα στην περιοχή που μας ενδιαφέρει.
Μην ξεχνάς ότι η B&W για πάρα πολλά χρόνια στα ηχεία monitor σειράς 80Χ χρησιμοποιούσε ηλεκτολυτικούς πυκνωτές.
Το ταίριασμα των μονάδων (μεγαφώνων) σε συνδυασμό με την απόκριση του crossover είναι πιο σημαντικό από τους πυκνωτές.
Επίσης ο χρόνος ζωής των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών σε ένα ηχείο είναι εξαιρετικά υψηλός , μεγαλύτερος από το χρόνο ζωής των μεγαφώνων.
Επίσης δεν φταίνε για όλα οι διευθυντές των εταιρειών, έλεος πια με αυτή την εργασιακή μιζέρια !!
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καθόλου δεν με ενοχλούν οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές σε ηχείο που δεν υπάρχει στο χώρο μου.
Ο iason άνοιξε το θέμα που αφορά βελτίωση. Προσωπικά μου είναι συμπαθέστατα τα ηχεία της quadral, πράγμα που συμβαίνει με ελάχιστες εμπορικές εταιρίες.
Η B&W χρησιμοποιούσε όπως λες ηλεκτρολυτικούς αλλά το έκανε σε άλλες εποχές. Όταν δηλαδή αυτός ήταν ο κανόνας και επιπλέον δεν υπήρχαν χωρητικότητες μεγαλύτερες των 10 μF σε πλαστικούς πυκνωτές.

Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι το ταίριασμα κρος και μεγαφώνων είναι σημαντικότερο, αλλά όταν το έχεις γιατί να μην πας σε κάτι παραπάνω.
Όσο για το χρόνο ζωής των μεγαφώνων επέτρεψε μου να έχω άλλη άποψη. Άνετα αντέχουν πολύ πάνω από 20 χρόνια με rubber ανάρτηση όταν ένας ηλεκτρολυτικός στα 15 έχει στεγνώσει.

Προσφάτως μου έφερε για έλεγχο ένας φίλος κάτι Celestion 7. Εξαιρετικό ηχείο 20+ ετών.
Πολύ καλοσχεδιασμένο κροσόβερ που όμως είχε ηλεκτρολυτικούς.
Τα μεγάφωνα του ήταν σε σχεδόν άριστη κατάσταση και με την αλλαγή πυκνωτών κελάηδησε ξανά.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.363
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top