Αλλαγή ηλεκτρολυτικών πυκνωτών στο κρος με καλύτερης ποιότητας!!!!

I

iason

Guest
Αγαπητοί κύριοι καλημέρα σας,
Οπως μπορείτε να δείτε και σε μια φωτογραφία του κρός σκέφτομαι να αλλάξω τους ηλετρολυτικούς πυκνωτές με καλύτερης ποιότητας ( εφόσων αυτό είναι εφικτό).
Απλά θέλω τα τεχνικά χαρακτηριστικά να είναι ίδια ,εχω ψάξει στι διαδικτυο αλλά ακρη δεν μπορώ να βγάλω.Για παράδειγμα εχουμε τον εικονιζόμενο 470 μφ στα 63 βολτ εαν θέλω να τον αντικαταστήσω με εναν πυκνωτή ΜΚP η δεν ξέρω τι άλλο τι πρέπει να βάλω για να είναι ιδιος ?Αυτά ελπίζω αυτά που γράφω να στέκουν και ευχαριστω οσους απαντήσουν.
Silver cables Quadral 3-11-2014 036.JPG

Silver cables Quadral 3-11-2014 036.JPG
 

Attachments


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Στην χειρότερη περίπτωση έναν ίδιο επίσης NP= Non pollar.
Καλύτερα θα είναι να βάλεις πλαστικούς , αλλά σε αυτή την χωρητικότητα και τάση θα είναι λίγο γκουμούτσες. MKP - MKT γιατί δεν μπορείς να βρείς?
Ψάξε στο percy audio store.

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...=d9C1cSgnCYqnVI1xRX4ktQ&bvm=bv.86475890,d.d24
 

I

iason

Guest
Στην χειρότερη περίπτωση έναν ίδιο επίσης NP= Non pollar.
Καλύτερα θα είναι να βάλεις πλαστικούς , αλλά σε αυτή την χωρητικότητα και τάση θα είναι λίγο γκουμούτσες. MKP - MKT γιατί δεν μπορείς να βρείς?
Ψάξε στο percy audio store.

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCEQFjAA&url=http://www.percyaudio.com/Catalog.pdf&ei=Bv7qVMXgCoT5UOKqgOAE&usg=AFQjCNEAKq9jE0ZAd3ocKI8y-8doBNjjNQ&sig2=d9C1cSgnCYqnVI1xRX4ktQ&bvm=bv.86475890,d.d24
JOHN τι ειναι πλαστικοί ? και δεύτερον τι ενοείς με το γκουμούτσες ..θα είναι μεγάλοι?
Εγώ μπερδευομαι με τα χαρακτηριστικά 63v και 630 v είναι το ιδιο η το άλλο 47μf με 470 mf .............!!!! δώσε μια εξήγηση παρακαλώ.
 

I

iason

Guest
Στην χειρότερη περίπτωση έναν ίδιο επίσης NP= Non pollar.
Καλύτερα θα είναι να βάλεις πλαστικούς , αλλά σε αυτή την χωρητικότητα και τάση θα είναι λίγο γκουμούτσες. MKP - MKT γιατί δεν μπορείς να βρείς?
Ψάξε στο percy audio store.

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCEQFjAA&url=http://www.percyaudio.com/Catalog.pdf&ei=Bv7qVMXgCoT5UOKqgOAE&usg=AFQjCNEAKq9jE0ZAd3ocKI8y-8doBNjjNQ&sig2=d9C1cSgnCYqnVI1xRX4ktQ&bvm=bv.86475890,d.d24
Δηλαδή για να μην γινομαι κουραστικός υπάρχει ο συγκεκεριμένος πυκνωτης σε πολυπροπενιου η φιλμ με τα ιδια τεχνικά χαρακτηριστικά 63βολτ 470μφ?
 



Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Αυτός που έβαλε ο Sherpa είναι .47 και όχι 470.
H 470uf σαν χωρητικότητα είναι ιδιαίτερα μεγάλη για πλαστικό πυκνωτή.
 




Μηνύματα
427
Reaction score
425
Ο ηλεκτρολυτικός που έχει το κροσοβερ σου είναι 470 μικροφαραντ.Αυτή είναι τεράστια χωρητικότητα δεν θα βρείς ποιοτικό πυκνωτή MKP, MKT, MKC, ΜΚF οπότε μην ψάχνεσαι άδικα.Ακόμη και αν βρείς άλλον πάλι ηλεκτρολυτικός θα είναι.Οπότε ποιος ο λόγος της αλλαγής?
Να τον αλλάξεις μονο αν έχει γράψει πολλά χρόνια και έχει αλλάξει-μειωθεί η χωρητικότητα του που την μετράς με καπασιτόμετρο αφου ξεκολήσεις τον κάθε πυκνωτή τον εκφορτήσεις κτλ.
 

I

iason

Guest
Ο ηλεκτρολυτικός που έχει το κροσοβερ σου είναι 470 μικροφαραντ.Αυτή είναι τεράστια χωρητικότητα δεν θα βρείς ποιοτικό πυκνωτή MKP, MKT, MKC, ΜΚF οπότε μην ψάχνεσαι άδικα.Ακόμη και αν βρείς άλλον πάλι ηλεκτρολυτικός θα είναι.Οπότε ποιος ο λόγος της αλλαγής?
Να τον αλλάξεις μονο αν έχει γράψει πολλά χρόνια και έχει αλλάξει-μειωθεί η χωρητικότητα του που την μετράς με καπασιτόμετρο αφου ξεκολήσεις τον κάθε πυκνωτή τον εκφορτήσεις κτλ.
Συμφωνώ μαζί σου 100% ,το να αλλάξω ηλεκτρολυτικούς με ιδιους δεν εχει νοημα .
Ερωτηση οι πυκνωτες ΜΚP ειναι χωρις πολικότητα? και δεύτερον μπορούν να τοποθετηθούν ορθιοι και οχι ξαπλωτοι λόγω χώρου?
Ρωταω γιατι οπως θα δεις στη φωτο που παραθετω το κρος ειναι χωρισμενο σε δυο τμηματα μεσαια και πριμα και γούφερ ,οι ηλετρολυτικοί από τα γούφερ είναι οι μεγάλης χωριτικότητας οπότε αστο!!! οι άλλοι 3 είναι εφικτο να βρεθούν .
1Χ 15μφ 63 βολτ, 1Χ 56 μφ 63 βολτ , 1Χ 47μφ 63 βολτ.Απλά λογω χωρου μπαινουν ορθιοι .?
Silver cables Quadral 3-11-2014 019.JPG
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αγαπητέ ο εικονιζόμενος πυκνωτής που εχεις ποστάρει από το αμαζων θεωρείται καλύτερος από αυτόν πού εχει το κρός μου?
Γενικά οι πλαστικοί πυκνωτές θεωρούνται καλύτεροι απο τους ηλεκτρολυτικούς. Αν θέλεις να τον αλλάξεις και δεν βρίσκεις , βάζεις πιο μικρούς παράλληλα , ή βάζεις άλλον καινούριο non pollar καλύτερης ποιότητας. Πχ κάποιον nichicon πράσινο. bp.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Ενδεδειγμένη λύση MKP ή MKT. Όποια σειρά κι αν προτιμήσεις, μέσα είσαι. Φυσικά είναι ογκώδεις, οπότε θα πρέπει να στερεωθούν έξωθεν της πλακέτας με βιδωτά κολλάρα, και να συνδεθούν στην πλακέτα με καλώδια. Η χωρητικότητα των 56μF μπορεί να γίνει με τρεις παράλληλα 22+22+12μF.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Να έχεις υπόψιν σου οτι οι αλλαγές θα αλλάξουν και αυτό που ακούς .
Και δεν υπάρχει σίγουρος τρόπος να ξέρεις τι θα αλλάξει .
Υπάρχει τεράστια "φιλολογία " για το πως ακούγονται οι πυκνωτές .
 

I

iason

Guest
Ενδεδειγμένη λύση MKP ή MKT. Όποια σειρά κι αν προτιμήσεις, μέσα είσαι. Φυσικά είναι ογκώδεις, οπότε θα πρέπει να στερεωθούν έξωθεν της πλακέτας με βιδωτά κολλάρα, και να συνδεθούν στην πλακέτα με καλώδια. Η χωρητικότητα των 56μF μπορεί να γίνει με τρεις παράλληλα 22+22+12μF.
Κωστα έχει διαφορά το οτι οι ΜΚP είναι σε 250 βολτ ενω οι δικοί μου στα 63 βολτ?
Και κανεις δεν μου απάντησε οι πυκνωτες ΜΚP ειναι και αυτοι χωρις πολικότητα ?
 

I

iason

Guest
Να έχεις υπόψιν σου οτι οι αλλαγές θα αλλάξουν και αυτό που ακούς .
Και δεν υπάρχει σίγουρος τρόπος να ξέρεις τι θα αλλάξει .
Υπάρχει τεράστια "φιλολογία " για το πως ακούγονται οι πυκνωτές .
Φιλε Μανος πρός το παρων είναι μια σκέψη και συλλογή πληροφοριών για να δω εάν αξίζει τον κόπο να πάρω το ρίσκο !!!Σιγουρα δεν υπάρχει εγγύηση στο αποτέλεσμα μπορεί να πάμε και χειρότερα ...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Οχι χειρότερα.....διαφορετικό ήχο θα έχεις .
Για πιό ήχείο μιλάμε ;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Κωστα έχει διαφορά το οτι οι ΜΚP είναι σε 250 βολτ ενω οι δικοί μου στα 63 βολτ?
Και κανεις δεν μου απάντησε οι πυκνωτες ΜΚP ειναι και αυτοι χωρις πολικότητα ?
Πολικότητα έχουν μόνον οι απλοί ηλεκτρολυτικοί. Όσο για τα βολτ, όσο υψηλότερη είναι η μέγιστη τάση λειτουργίας, τόσο το καλύτερο, αλλά βέβαια υπεισέρχεται και το κόστος και ο όγκος.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top