Αλλαγή μνήμης και υποψία για δυσλειτουργία .

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Μιας και το νέο πρόγραμμα μηχανογράφησης (pylon) κομπιάζει το Desktop pc , αποφάσισα να προσθέσω ακόμη 4gb μνήμης . Ψάχνοντας να δω τι φοράει βλέπω πως ενώ η μνήμη είναι 1600mhz στο pc έχει κλειδώσει 1333 , γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό ;
Να προσθέσω πως τα windows ξεκινούν σε 20" και έγγραφα office ακαριαία σχεδόν .

Η σύνθεση τώρα είναι :
Intel(R) Core(TM) i3-3225 CPU @ 3.30GHz 3.30 GHz 4,00 GB (3,89 GB χρησιμοποιήσιμη) x64
GA-H77-DS3H
KHX1600C9D3B1/4G
SSD Sandisk Ultra 3D 250GB SATA3

Και φυσικά δεν ξέρω εάν πρέπει να αγοράσω 1333 ή 1600 .


Επίσης στο laptop θέλω να αναβαθμίσω και εκεί , φοράει σύμφωνα με τα στοιχεία DDR3 SODIMM 1,5v αλλά ψάχνοντας κάποια οικονομική μνήμη βρίσκω στα 1,35v . Η υποδοχή στο laptop γράφει 1,5v . Μπορώ να βάλω χαμηλότερης κατανάλωσης ;

HP PAVILION G6-2221EV
Φοράει την μνήμη HP 641369-001
 


Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΝΗΜΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ.

ΔΗΛ 1600 ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Θα πρέπει να αγοράσεις μία ίδια ακριβώς με αυτή που έχεις. Με τα ίδια ακριβώς στοιχεία.
 
  • Like
Reactions: ika

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.620
Η διαφορά ανάμεσα 1600 και 1333 είναι μικρή και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς πιστεύω.

Πάρε καλύτερα μια μεγαλύτερη που λέει ο ika.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Μιας και το νέο πρόγραμμα μηχανογράφησης (pylon) κομπιάζει το Desktop pc , αποφάσισα να προσθέσω ακόμη 4gb μνήμης . Ψάχνοντας να δω τι φοράει βλέπω πως ενώ η μνήμη είναι 1600mhz στο pc έχει κλειδώσει 1333 , γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό ;
Να προσθέσω πως τα windows ξεκινούν σε 20" και έγγραφα office ακαριαία σχεδόν .

Η σύνθεση τώρα είναι :
Intel(R) Core(TM) i3-3225 CPU @ 3.30GHz 3.30 GHz 4,00 GB (3,89 GB χρησιμοποιήσιμη) x64
GA-H77-DS3H
KHX1600C9D3B1/4G
SSD Sandisk Ultra 3D 250GB SATA3

Και φυσικά δεν ξέρω εάν πρέπει να αγοράσω 1333 ή 1600 .


Επίσης στο laptop θέλω να αναβαθμίσω και εκεί , φοράει σύμφωνα με τα στοιχεία DDR3 SODIMM 1,5v αλλά ψάχνοντας κάποια οικονομική μνήμη βρίσκω στα 1,35v . Η υποδοχή στο laptop γράφει 1,5v . Μπορώ να βάλω χαμηλότερης κατανάλωσης ;

HP PAVILION G6-2221EV
Φοράει την μνήμη HP 641369-001
Για να μην υπαρχει περιπτωση να εχεις κανενα θεμα, φροντισε ειτε το μοντελο της μνημης που θα παρεις να βρισκεται μεσα στην λιστα των δοκιμασμενων μνημων της μητρικης ειτε οι μνημες να εχουν λιστα υποστηριζομενων μητρικων και η μητρικη σου να βρισκεται στην λιστα. Μνημες που διαθετουν compatibility list η RAM configurator ειναι η G.Skill, η Kingston, η Crucial, η Corsair, και 2-3 ακομα που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη. Μνημες εκτος compatibility list στο μεγιστο που σηκωνει η μητρικη (πχ 4Χ16GB σε μητρικη που δεχεται εως 64GB) σπανια δουλευουν χωρις χειροκινητη επεμβαση στα timings και μπορει να προκαλουν συχνα BSOD η μπορει και να μην δουλευουν καθολου.

Αυτο το τελευταιο ειναι πολυ σημαντικο για την αναβαθμιση που θες να κανεις στο λαπτοπ μια που τα 8GB ειναι το μεγιστο που σηκωνει και σε αυτην την περιπτωση θα πρεπει να προσεξεις πολυ οι μνημες να ειναι ακριβως αυτες που συστηνει ο κατασκευαστης για 2Χ4GB

Με ενα πολυ γρηγορο ψαξιμο στο RAM Configurator της G.Skill διαπιστωνω πως για την μητρικη σου δεν υπαρχει μνημη 8GB που να δουλευει και για να πας σε 8GB θα πρεπει να βαλεις ειτε 2Χ4GB ειτε 4Χ2GB. 8GB συμβατη εχει η Crucial
 
Last edited:

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Άρα αφού οι προτεινόμενες από την gigabyte δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, τότε αν κατάλαβα καλά προτείνεις να αγοράσω κάποια 8αρα και να βγάλω την υπάρχουσα;
Το ίδιο και στο laptop ;

Επίσης το voltage 1,35 σε σχέση με το 1.6 της τωρινής δεν παίζει ρόλο ;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.609
Ψάχνοντας να δω τι φοράει βλέπω πως ενώ η μνήμη είναι 1600mhz στο pc έχει κλειδώσει 1333 , γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό ;
Διότι προφανώς τροφοδοτείται με 1,5 και όχι με 1,65V. Αν φορτώσεις extreme memory profile μέσα στο uefi, θα τρέξει στα 1600. Εναλλακτικά, είναι πολύ πιθανόν αλλά όχι σίγουρο, πως θα δουλέψει στα 1600MHz αν της κουμπώσεις χειροκίνητα αυτή τη συχνότητα, αφήνοντάς την στο 1,5V.

Αν πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις το ελάχιστο δυνατό έξοδο, πάρε αυτήν. Είναι σχεδόν σίγουρο πως θα συνεργασθούν. Αν όχι, ε πάρε ακόμα μία. Βέβαια, μέρες που είναι, είναι μακράν προτιμώτερο να πάρεις δυό 8άρες, ας πούμε αυτές.

Ο 3225 είναι αργός, πλέον. Αργός. Βρες έναν μεταχειρισμένο 3570 ή 3570k ή κάποιον 3770 ή 3770k, και μαζί τους και ένα ψυγείο με χάλκινο πυρήνα (τα απλά αλουμινένια των i3 είναι ανεπαρκή). Ας πούμε αυτό. Αν πάρεις κάποιο άλλο, φρόντισε να είναι ξαπλωτό, να "φυσάει" πάνω στην πλακέτα.

Το να δουλεύεις εμπορική εφαρμογή σε μονόδισκο υπολογιστή λέγεται άγνοια κινδύνου. Πραγματικά απορώ. Πάρε δύο Kingston KC600 και βάλτους σε raid-1.

Η υποδοχή στο laptop γράφει 1,5v . Μπορώ να βάλω χαμηλότερης κατανάλωσης ;
Ναι, αλλά όχι αναμεμειγμένες. Ή θα είναι και οι δύο DDR3, ή DDR3L (1,35V). Πάρε δύο 8άρες.
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Δεν το κατέχω φίλε μου , το πολύ να αλλάξω την ram , να περάσω έναν επιπλέον ανεμιστήρα (το έκανα το καλοκαίρι συνδέοντάς τον σε χύμα έξοδο του τροφοδοτικού ) και να αλλάξω σκληρό ρίχνοντας backup επάνω . Αυτή την στιγμή έχω μέσα και έναν hdd 1tb όπου με το acronis παίρνω κάθε μήνα σε αυτόν backup όλο τον ssd . Αυτό με το raid αν είναι εύκολο να το κάνω μιας και το κόστος αυτού που παραθέτεις είναι μικρό . Στο bios έχω μπει μόνο μία φορά για να αλλάξω το boot όταν χρειάστηκe να περάσω καθαρή εγκατάσταση windows από cd . Ο υπολογιστής είναι δεκαετίας περίπου και ένας τεχνικός που μίλησα εδώ προσπάθησε να μου πουλήσει refubrished dell με 200 ευρώ 4ετίας από το να μπλέξει λέει με upgrate ram .Σε έναν δεύτερο δεν τον πάω καθώς του πήγα laptop και του έπεσε στην οθόνη logo !!! Την άνοιξε γρήγορα αλλά έμεινε κρυσταλλωμένη η σταγόνα σε ένα πλήκτρο και ένα σημάδι τριψίματος στην οθόνη .
Στην επαρχία είμαστε έρμαια σε πολλά πράγματα , ότι κάνω μόνος δυστυχώς .

Στο laptop δεν μπορώ να βάλω πάνω από 8 . Το ίδιο γράφει και εδώ .
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Άρα αφού οι προτεινόμενες από την gigabyte δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, τότε αν κατάλαβα καλά προτείνεις να αγοράσω κάποια 8αρα και να βγάλω την υπάρχουσα;
Το ίδιο και στο laptop ;

Επίσης το voltage 1,35 σε σχέση με το 1.6 της τωρινής δεν παίζει ρόλο ;
Δεν κατάλαβα αν απαντάς στο δικό μου σχόλιο αλλά αν ξαναδιαβασεις τι έγραψα ίσως να γλυτώσεις την προδιαγεγραμενη ταλαιπωρία που θα περάσεις βάζοντας κάποια τυχαία μνήμη 8GB που δεν υποστηρίζει την μητρική σου.
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Αν πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις το ελάχιστο δυνατό έξοδο, πάρε αυτήν. Είναι σχεδόν σίγουρο πως θα συνεργασθούν. Αν όχι, ε πάρε ακόμα μία. Βέβαια, μέρες που είναι, είναι μακράν προτιμώτερο να πάρεις δυό 8άρες, ας πούμε αυτές.
Η πρώτη που έβαλες κοστίζει 22 ευρώ και πρέπει να συνεργασθεί με την υπάρχουσα δίνοντάς μου σύνολο 8gb .
Η δεύτερη που λες να πάρω δύο κοστίζει 12,7 ευρώ η μία και είναι 8 gb . Γιατί μου πρότεινες την πρώτη στα 22,70 όταν μία από την δεύτερη μου δίνει ίδιο αποτέλεσμα με τα μισά χρήματα και μου περισσεύει και η 4αρα που ήδη έχω ; Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω ; Επίσης αν βάλω την 8αρα , θα μπορέσω την 4αρα που ήδη έχω να την βάλω σε άλλου χρώματος slot ώστε να γίνουν 12 ; Αν γράφω γκάφα συγγνώμη .
Δεν κατάλαβα αν απαντάς στο δικό μου σχόλιο αλλά αν ξαναδιαβασεις τι έγραψα ίσως να γλυτώσεις την προδιαγεγραμενη ταλαιπωρία που θα περάσεις βάζοντας κάποια τυχαία μνήμη 8GB που δεν υποστηρίζει την μητρική σου.
Παίζει και αυτό δηλαδή ; Νόμιζα πως ασυμβατότητα μπορεί να υπάρξει μόνο μεταξύ διαφορετικών μαρκών ram .
 

Μηνύματα
241
Reaction score
131
ΜΗΝ κοιτας σε καμμία περίπτωση τη λίστα του κατασκευαστή γιατί ΔΕΝ ισχύει πάντα παρά μόνο στα enterprise/Server και quad / octa channel setups.

Κάθε φορά που βγάζουν BIOS για μητρικές προσθέτουν ένα σωρό πράματα που δεν αναφέρονται και μέσα σ'αυτά είναι μονίμως και το compatibility των μνημών.

Οι ελεγκτές μνημών απο την εποχή του Core2 και μετά ειναι πάνω στα CPU. Παντού. Οπότε δεν παίζει ρόλο τόσο η μητρική παρα μόνο αν το BIOS της μητρική είναι κακό.

Η Corsair πχ για μένα δεν είναι οτι καλύτερο διότι ολη την ώρα βγαζει versions και revisions των μνημών της με αποτέλεμσα να υπάρχουν και ασυμβατότητες και απροόπτα ακόμα και με το ίδιο προιόν.

Το Z77 το είχα κάποτε με 32GB - 2133 απροβλημάτιστα σε σταθερό.

Με i7 και AsRock μητρική. Οι GB έχουν τα χειρότερα BIOS. Ακόμα και η MSI εχει γίνει καλύτερη.

Πάρε κατευθείαν ζευγάρι 2x8 να ησυχάσεις. Καινούριο, μεταχειρισμένο δεν έχει τόσο σημασία. Είναι σπάνιο να χαλάσουν εκτός αν έχουν τιναχτεί στο OC και στα ρεύματα. Δεν είναι δίσκοι που το wear είναι διαφορετικό.

Πάρε 1600άρες η 1866/2133 XMP καλύτερα (τετοιες MONO Κingston Impact θα βρεις ευκολα)

Αν μπορέσεις να πάρεις Kingston Impact πάρτες εγω τις έχω δοκιμάσει σε πάρα πολλά laptop.

Επειδή το laptop σου είναι παλιο θέλει 1.50 volt. ΟΜΩΣ οι 1.35 παίζουν.

Οι φτηνές Crucial και Kingston είναι οτι χειρότερο σκουπίδι υπάρχει οπως και οι φτηνές σειρές GSKILL.

Και αν δεν έχεις κάνει αναβάθμιση BIOS κάντο.

PS - ασχετο Pylon δουλευω κι εγώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Αναβάθμιση bios στο συγκεκριμένο δεν αναλαμβάνει τεχνικός εδώ που βρίσκομαι και για να σταλεί αλλού το pc αδύνατον , είδα πως με 10-20 ευρώ μπορώ να του προσθέσω άλλα 4gb μνήμης και σκέφθηκα να το δοκιμάσω , βλέπω όμως πως υπάρχει μπλέξιμο .
PS - ασχετο Pylon δουλευω κι εγώ.
Στον δικό μου κάνει να ανοίξει 2 λεπτά , επίσης αρκετά δευτερόλεπτα να ανοίξω τα συνηθισμένα (αγορές πωλήσεις είδη προμηθευτές πελάτες) tab αλλά μετά τα εναλλάσσει γρήγορα . Το ίδιο και στο πρώτο παραστατικό θέλει περίπου ένα λεπτό μετά εκτυπώνει αμέσως .
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.609
Η πρώτη που έβαλες κοστίζει 22 ευρώ και πρέπει να συνεργασθεί με την υπάρχουσα δίνοντάς μου σύνολο 8gb .
Η δεύτερη που λες να πάρω δύο κοστίζει 12,7 ευρώ η μία και είναι 8 gb . Γιατί μου πρότεινες την πρώτη στα 22,70 όταν μία από την δεύτερη μου δίνει ίδιο αποτέλεσμα με τα μισά χρήματα και μου περισσεύει και η 4αρα που ήδη έχω ;
Τις Mushkin τις βρήκα μετά. Γράφοντας, έψαχνα. Τις συγκεκριμένες τις ξέρω πολύ καλά, τις χρησιμοποιώ και εγώ στον εφεδρικό υπολογιστή και ο 3770 τις δουλεύει μια χαρά, σε αυτό το mobo. Φέρνει κατά καιρούς το eshop, ξεπουλάει, και άντε πάλι απ' την αρχή.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Με αυτά τα specs pylon δεν μπορείς να δουλέψεις....απλά το ανοίγεις.
Βρες ένα μεταχειρισμένο business pc με 150-200 ευρώ που έχει i5 7ης - 8ης γένιας + με ssd και 8-16gb ram και θα πηγαίνει τρένο.

Αν δεις ακόμα και στο marketplace του fb είναι τίγκα από δαυτα.

Γνώμη μου είναι να μην δαπανήσεις χρήματα σε αναβάθμιση του παλιού, δεν έχει νόημα.
Με αυτά τα specs pylon δεν μπορείς να δουλέψεις....απλά το ανοίγεις.
Βρες ένα μεταχειρισμένο business pc με 150-200 ευρώ που έχει i5 7ης - 8ης γένιας + με ssd και 8-16gb ram και θα πηγαίνει τρένο.

Αν δεις ακόμα και στο marketplace του fb είναι τίγκα από δαυτα.

Γνώμη μου είναι να μην δαπανήσεις χρήματα σε αναβάθμιση του παλιού, δεν έχει νόημα.
Ερώτηση η βάση του pylon είναι στο pc σου;η είναι εγκατεστημένο άλλου και εσύ απλά τρέχεις τον client ?
 


Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Στο pc είναι δεν ήθελα cloud
Φιλτατε με αυτό το μηχάνημα δεν....
Σοβαρά ο τεχνικός της epsilon δεν σου είπε τίποτα; Απλά το εγκατέστησε εκεί;
Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και πάρε κάτι πιο σύγχρονο να βρεις την υγεία σου.
Μόνο και μόνο η ταχύτατα που θα δουλεύεις θα σου κάνει απόσβεση τα χρήματα σε 1 μήνα.
Κατά την γνώμη μου θες τουλάχιστον i5 8ης+ με 16gb ram και ssd. Συν ένα δίσκο ακόμα.να παίρνεις καθημερινά backup.
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Ήδη έστειλα μήνυμα στον τεχνικό εδώ που δεν ήθελε να ασχοληθεί με το bios , να μου δώσει χαρακτηριστικά για έναν dell που προτείνει και θα το ποστάρω εδώ να μου πείτε γνώμες γιατί μπορεί να προσπαθήσει να μου πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες .
Μέχρι στιγμής ξέρω πως πρόκειται για ανακατασκευασμένα το πολύ ενός χρόνου χρήσης που έβγαλαν κάποιο θέμα , τα αντικαθιστά η αντιπροσωπεία , τα επισκευάζει και ανά διαστήματα τα βγάζει μαζικά για πώληση .
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Ήδη έστειλα μήνυμα στον τεχνικό εδώ που δεν ήθελε να ασχοληθεί με το bios , να μου δώσει χαρακτηριστικά για έναν dell που προτείνει και θα το ποστάρω εδώ να μου πείτε γνώμες γιατί μπορεί να προσπαθήσει να μου πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες .
Μέχρι στιγμής ξέρω πως πρόκειται για ανακατασκευασμένα το πολύ ενός χρόνου χρήσης που έβγαλαν κάποιο θέμα , τα αντικαθιστά η αντιπροσωπεία , τα επισκευάζει και ανά διαστήματα τα βγάζει μαζικά για πώληση .
Δες τι θα σου πει και γράψε εδώ να σου πω.
Ζητά τα mininmun και recommended specs για το pc που τρέχει την βάση, όχι client.
Αν θυμάμαι καλά είναι 4core/16gb ram και 256δισκο.

Εδώ θεωρώ ότι είσαι οριακός για sql / application server (server και καλά...)


Δες τα χαρακτηριστικά, το βρίσκεις φτηνότερο άλλου , το πλαίσιο είναι φαρμακείο.
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Έτσι θα γίνει , το παραπάνω πάντως ξεφεύγει αρκετά , μη φανταστείς φόρτο στο pylon , ημερησίως 1 με 2 τιμολόγια αγοράς και περίπου 500 τιμολόγια πώλησης τον χρόνο .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.149
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top