Αλλαγή μνήμης και υποψία για δυσλειτουργία .


Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Να σε ρωτήσω μια λεπτομέρεια, είσαι ο μόνος χρήστης της εμπορικής εφαρμογής, ή συνδέονται και άλλα άτομα, από άλλους υπολογιστές;
Από ότι κατάλαβα είναι μόνος του. Αν είχε και άλλους πάνω με το
Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σους :
DELL Optiplex 3060 Micro pc intel core i5 8500T - 16GB RAM - NVMe SSD 256GB (δε βλέπω θύρα LAN για να συνδέσω τηλ.γραμμή για FAX ναι υπάρχουν ακόμη εταιρίες που στέλνουν)

DELL Optiplex 3060 sff - intel core i5 8400 -16GB DDR4 - SSD 256GB M.2 (στα + το dvd-rw)

Και αν με πείσετε πως αξίζει η διαφορά τιμής :

DELL Optiplex 5070 sff i5 9500T 16GB DDR4 SSD 256GB
Βέβαια εδώ θα χρειαστώ καλώδιο displayport σε hdmi το οποίο υπάρχει περίπτωση να κάνει αποσυνδέσεις ;

Και φυσικά αυτό με τον δεύτερο σκληρό για raid που ειπώθηκε πριν , εάν μπορεί να γίνει σε κάποιον από αυτούς . Εάν είναι δύσκολο τότε θα συνεχίσω με το μηνιαίο backup με το acronis .

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή , προτιμώ όμως εάν μπορώ να κάνω την δουλειά μου μέχρι 300 ευρώ να είναι σε αυτό το όριο .
Η δεύτερη επιλογή είναι η πιο σωστή.
Το πρώτο φοράει cpu laptop , είναι κατά πολύ υποδεέστερη από το 2ο και 3ο pc.
Το 2ο με το τρίτο για την χρήση που θα κάνεις είναι μηδαμινή η διαφορά, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.

Ο δεύτερος δίσκος καλό είναι να μην μπει με raid (mirroring) γιατί σε περίπτωση που τσιμπήσεις κάνα ιό θα περάσει και στον άλλο δίσκο.
Βάλε τον 2ο μόνο του και όρισε το acronis η αν θέλεις το δωρεάν veem να παίρνει 1 full back up την βδομάδα και τις υπόλοιπες μέρες incremental backups.
Πάρε και ένα δίσκο εξωτερικό να παίρνεις backup το backup μια στο τόσο και είσαι καλυμμένος από όλες τις πάντες.
ΥΓ το dp σε hdmi παίζει απροβληματιστα.
Επίσης πες στον τεχνικό της epsilon να βάλει όριο στον sql server 8gb για να έχεις τα υπόλοιπα 8 για άλλη χρήση. Αλλιώς θα φτάσει σε σημείο να στα τρώει όλα η sql και δεν θα ανοίγει ούτε excelοφυλλο.

Για office πέτα το open office και πάρε Κλειδί μια άδεια για office 2019 ξερωγω που έχει φτάσει με κάνα 25ρι και έγινες.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Βάλε τον 2ο μόνο του και όρισε το acronis η αν θέλεις το δωρεάν veem να παίρνει 1 full back up την βδομάδα και τις υπόλοιπες μέρες incremental backups.

Για office πέτα το open office και πάρε Κλειδί μια άδεια για office 2019 ξερωγω που έχει φτάσει με κάνα 25ρι και έγινες.
Σε παρακαλώ να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το veem μιας και βρίσκω μόνο το veeam και δεν βλέπω να είναι δωρεάν .

Για office χρησιμοποιώ το wps , δεν ήθελα να έχω ms office στο desktop (έστω με 25 ευρώ) και wps στο laptop και να μπερδεύω τα ribbon , οπότε επέλεξα το δωρεάν wps .
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Sorry έχεις δίκιο τυπογραφικό λάθος είναι όντως veeam.
Το standalone καθώς και το community είναι δωρεάν
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σους :
DELL Optiplex 3060 Micro pc intel core i5 8500T - 16GB RAM - NVMe SSD 256GB (δε βλέπω θύρα LAN για να συνδέσω τηλ.γραμμή για FAX ναι υπάρχουν ακόμη εταιρίες που στέλνουν)

DELL Optiplex 3060 sff - intel core i5 8400 -16GB DDR4 - SSD 256GB M.2 (στα + το dvd-rw)

Και αν με πείσετε πως αξίζει η διαφορά τιμής :

DELL Optiplex 5070 sff i5 9500T 16GB DDR4 SSD 256GB
Βέβαια εδώ θα χρειαστώ καλώδιο displayport σε hdmi το οποίο υπάρχει περίπτωση να κάνει αποσυνδέσεις ;

Και φυσικά αυτό με τον δεύτερο σκληρό για raid που ειπώθηκε πριν , εάν μπορεί να γίνει σε κάποιον από αυτούς . Εάν είναι δύσκολο τότε θα συνεχίσω με το μηνιαίο backup με το acronis .

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή , προτιμώ όμως εάν μπορώ να κάνω την δουλειά μου μέχρι 300 ευρώ να είναι σε αυτό το όριο .
Και εγώ το 2 προτείνω.
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Το 1 το έχουν τα συστήματα τηλεδιάσκεψης στη δουλειά. Το προσόν του είναι ότι είναι μικρό και αθόρυβο. Πάρε το 2.
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Καλημέρα σας , παραγγέλθηκε το 2 .
Ένα αρνητικό , δεν μπορώ να συνδέσω τηλεφωνικό καλώδιο (στο υπάρχων είχα κάρτα modem motorola η οποία μάλλον δε θα συνεργαστεί με τα win11)
Δύο θετικά , το κατάστημα βρίσκεται στον νομό μου (καλό για την τοπική οικονομία) και δίχως χρέωση εργασίας θα μου περάσουν αφού τους στείλω τον 1TB HDD 3.5" που έχω στο εδώ pc , καθώς υπάρχει ταινία ασφαλείας και εάν το κάνω εγώ θα ακυρωθεί η διετής εγγύηση .

Σας ευχαριστώ για τον κόπο/χρόνο και την υπομονή σας !
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Anytime.
Θα δεις τρομακτικά μεγάλη διαφορά με το καινούργιο. Ειδικα στο multitasking κομμάτι.
Από 2πύρινο με 4 threads (αν θυμάμαι καλά) πας σε 6πύρινο με 6 threads.
Λογικά δεν θα έχεις θέμα με την κάρτα και αν έχεις μια καινούργια είναι της τάξης του 10-15ρικου.

ΥΓ. κατείργησε το fax φασαρία είναι...mailάκι του θέου, πες τους αυτά τα κάναμε το 80 όχι το 2024.
ΥΓ2. θυμήσου να πεις στην epsilon να σου βαλει όριο στην ram του sql.
ΥΓ3. Το veeam μπορείς να το παραμετροποίησεις να παίρνει συγκεκριμένη ωρα backup καθημερινά (ή όποιες μέρες θελεις εσύ) και αφού τελειώσει να κάνει shutdown το pc μόνο του. (στο σχολασμα δλδ και δεν χρειάζεται να το περιμένεις).Το πρώτο θα κάνει λίγη ωρίτσα τα καθημερινά μετα είναι κανά 5λεπτο πάνω κάτω)
ΥΓ4. Σε ένα Usb stick φτιάξε το boot recovery to veeam για να μπορείς να κάνεις ολικό restore σε περίπτωση που το χρειαστείς.
ΥΓ5. Βάλε στο πρόγραμμα και ενα ups αν δεν έχεις. Το κόστος του είναι μικρό μπροστά στη χασούρα του μπαμ(pc, επισκευές, Ξανα προγραμματισμός του erp κτλ)
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Καλημέρα σας , παραγγέλθηκε το 2 .
Ένα αρνητικό , δεν μπορώ να συνδέσω τηλεφωνικό καλώδιο (στο υπάρχων είχα κάρτα modem motorola η οποία μάλλον δε θα συνεργαστεί με τα win11)
Δύο θετικά , το κατάστημα βρίσκεται στον νομό μου (καλό για την τοπική οικονομία) και δίχως χρέωση εργασίας θα μου περάσουν αφού τους στείλω τον 1TB HDD 3.5" που έχω στο εδώ pc , καθώς υπάρχει ταινία ασφαλείας και εάν το κάνω εγώ θα ακυρωθεί η διετής εγγύηση .

Σας ευχαριστώ για τον κόπο/χρόνο και την υπομονή σας !
Στείλε τους και την κάρτα modem να την περάσουν. Κατά πάσα πιθανότητα θα λειτουργήσει.
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Ευχαριστώ , θα τα κάνω , άλλο θέμα τώρα , αυτό το προσοχή ;
Υπ'όψιν έχω να κάνω ανασυγκρότηση πάνω από χρόνο .




HDDWD.JPG

HDD2.JPG
 



Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Εντάξει , όσο για τον wd κατέβασα ένα εργαλείο της wd και τον βγάζει εντάξει . Εν τω μεταξύ τώρα που θυμήθηκα , κάποιες φορές έβρισκα το pc αναμμένο το πρωί και σταμάτησε αυτό όταν έβγαλα το τηλεφωνικό καλώδιο , ένας τεχνικός μου είχε πει πως ή το μόντεμ φταίει , ή η αυξομείωση της τάσης του ΟΤΕ , ίσως να μην το περάσω θα μιλήσω και με αυτούς .

HDDWD2.JPG
 


Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Θα το ξεκινήσω έτσι κύριοι και βλέπω στην συνέχεια , προς το παρόν έφυγε ο hdd και αναμένω να παραλάβω το pc , μάλλον θα έχω δουλειά το Σ/Κ . Ευτυχώς δουλεύει ο παλιός και θα τους βάλω δίπλα δίπλα για να στήσω τον νέο όπως ο παλιός και να γίνουν το ίδιο παραγωγικοί , συντομεύσεις στην γραμμή εργασιών εικονίδια στην επιφάνεια , γρήγορη πρόσβαση κλπ.
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844


Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Αν δεν βρω άκρη με κάποιο free μάλλον θα καταλήξω εδώ . Αν κατάλαβα καλά η άδεια είναι αορίστου χρόνου και εγκαθίσταται στο pc ;

edit: Δεν βλέπω δυνατότητα κλωνοποίησης του δίσκου όμως .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.134
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top