Αλλαγή μνήμης και υποψία για δυσλειτουργία .

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Όπως το φοβόμουν, φύκια... (τουλάχιστον λίγο που έψαξα στο insomnia).

Η απάντηση που έλαβα:

DELL 3020
i5-4570T
8GB Ram
240GB SSD
DVD-Rw
Ένα χρόνο εγγύηση
200 ευρώ.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072

Μηνύματα
241
Reaction score
131
Μια χαρά παίζει το Pylon me 4ης και 5ης γενιάς αλλα με τουλάχιστον 8GB και SSD σε 10άρια. Σε 11άρια θες εναν 6ης γενιάς οπωσδήποτε και 16GB.

Τώρα αν τρέχεις κι άλλα ταυτόχρονα πχ outlook, ESET, utility εκτυπωτη, κάμερες, SYNTHEX κτλπ υπολογίζεις minimum οτι σου είπα κι εγώ και τα υπόλοιπα μέλη. 6ης γενιας το λιγότερο, SSD και 16GB.

Και η αναβάθμιση BIOS δεν είναι τπτ επιστημη η κατι προς αποφυγή απλά φοβούνται μην γίνει brick την ώρα που φλασάρει και μετά πρέπει να "γνωρίζεις" οχι απλα να ξέρεις για να επαναφέρεις την μητρική.

Που το δουλευεις το Pylon ? Για εμπορική διαχείριση η σε Hybrid Hospitality ?
 
Last edited:

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Που το δουλευεις το Pylon ? Για εμπορική διαχείριση η σε Hybrid Hospitality ?
Καλημέρα, δεν γνωρίζω τον όρο Hybrid Hospitality , σε εμπορική εφαρμογή αγορές πωλήσεις αποθήκη, χρησιμοποιώ το πολύ 10% των δυνατοτήτων του, ήθελα κάτι πολύ πιο απλό αλλά στην περιοχή μου αυτό δουλεύουν οι αντιπρόσωποι μηχανογράφησης και δεν μου έδιναν άλλη επιλογή. Το αγόρασα καθαρά για τα παιδιά που δουλεύουν εκεί για να στηρίξω την τοπική αγορά. Τα κακά της επαρχίας δυστυχώς, δε βλέπεις παραπάνω; Μηχάνημα των 1 09 ευρώ επιχειρεί ο άλλος να μου το δώσει 200 !!
Θα τα δώσω γιατί δεν είναι μεγάλο το ποσό για pc αλλά όχι για αυτό, αν εντοπίσετε κάτι σε αυτά τα χρήματα γράψτε το εδώ παρακαλώ.
 

ika

News
Μηνύματα
14.037
Reaction score
13.002
. Μηχάνημα των 1 09 ευρώ επιχειρεί ο άλλος να μου το δώσει 200 !!
....
Σε χρεώνει και την εργασία για το στήσιμο, λογικό δεν είναι να πληρωθεί και γι' αυτό?
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Πρόσεξες την διαφορά τιμής ; Δε δικαιολογεί όταν υπάρχουν εταιρείες που σου στήνουν σύστημα με 30 ευρώ. Επίσης έτοιμο θα το πάρει, απλά βάζει ένα 80% περίπου κέρδος.
 

ika

News
Μηνύματα
14.037
Reaction score
13.002
Δλδ θα έχει εκτός από το λειτουργικό, το pylon και ότι άλλο χρειάζεται στημένα από εκεί που θα το πάρει?
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Όπως το φοβόμουν, φύκια... (τουλάχιστον λίγο που έψαξα στο insomnia).

Η απάντηση που έλαβα:

DELL 3020
i5-4570T
8GB Ram
240GB SSD
DVD-Rw
Ένα χρόνο εγγύηση
200 ευρώ.
Δεν έχει καμία διαφορά από αυτό που έχεις.
Αντί για 200 δώσε 650 και πάρε ένα του κουτιού. Αλλιώς με 250-300 βρίσκεις μεταχειρισμένα άπειρα καλύτερα.
Εφόσον πρόκειται για δουλειά δεν θα λυπομουν το έξτρα 300ρι γιατί θα σε πάει μια 5ετια άνετα. Το άλλο σε 2-3 χρόνια πάλι θα ψάχνεις για αλλαγές.
Για παράδειγμα

 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
α κακά της επαρχίας δυστυχώς, δε βλέπεις παραπάνω; Μηχάνημα των 1 09 ευρώ επιχειρεί ο άλλος να μου το δώσει 200 !!
Δεν είναι μόνο ότι το μηχάνημα που πόσταρε ο Πέτρος πωλείται αντί 109 ευρώ, είναι ότι έχει και πιο δυνατό επεξεργαστή ( αν και ο 4570Τ έχει μικρότερη κατανάλωση, 35w tdp έναντι των 65w tdp, αλλά ο 4590S έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις, λίγο πιο γρήγορη κάρτα γραφικών, λίγο πιο γρήγορο χρονισμό γενικότερα, ενώ είναι τετραπύρηνος με τέσσερα νήματα, όταν ο 4570Τ είναι διπύρηνος με τέσσερα νήματα ).
Στο insomnia με τόσα χρήματα μπορείς να αποκτήσεις ακόμα πιο νεότερο επεξεργαστή αν δεν θέλεις να έχει gaming χαρακτηριστικά ο υπολογιστής.

Για παράδειγμα, μπορείς να πάρεις σε τέταρτης γενιάς αυτόν:

και να του βάλεις επιπλέον μνήμη, μεγαλύτερο δίσκο και να έχεις ένα σαφώς πιο γρήγορο επεξεργαστή ( i7 4790S τον έχω κι εγώ, καλός είναι ).

Με 250 ευρώ, παίρνεις αυτόν που είναι 10ης γενιάς i5:

Mε 350 ευρώ παίρνεις αυτόν που είναι 12ης γενιάς, τούμπανο:

Σε πρώτη φάση δεν χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση του συστήματος και των εφαρμογών σου, μπορείς να κάνεις κλωνοποίηση του υπάρχοντος δίσκου στον νέο ( ή χρήση του παλιού απευθείας στον νέο υπολογιστή ). Ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν την εφαρμογή που χρησιμοποιείται, αλλά τουλάχιστον ως προς το λειτουργικό δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να μεταφερθεί ο δίσκος σε άλλο υπολογιστή.
Α, καλά, δεν περνάνε τα λινκς. Εν πάση περιπτώσει, υπάρχει και η λύση να αγοράσεις καινούργιο υπολογιστή, με την εγγύησή του, με το τιμολόγιό του ( και την απόσβεσή του ) και να έχεις ένα μηχάνημα που θα σε βγάλει για πολλά χρόνια ακόμα.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Σε πρώτη φάση δεν χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση του συστήματος και των εφαρμογών σου, μπορείς να κάνεις κλωνοποίηση του υπάρχοντος δίσκου στον νέο ( ή χρήση του παλιού απευθείας στον νέο υπολογιστή ). Ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν την εφαρμογή που χρησιμοποιείται, αλλά τουλάχιστον ως προς το λειτουργικό δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να μεταφερθεί ο δίσκος σε άλλο υπολογιστή.
Α, καλά, δεν περνάνε τα λινκς. Εν πάση περιπτώσει, υπάρχει και η λύση να αγοράσεις καινούργιο υπολογιστή, με την εγγύησή του, με το τιμολόγιό του ( και την απόσβεσή του ) και να έχεις ένα μηχάνημα που θα σε βγάλει για πολλά χρόνια ακόμα.
Εγώ θα έκανα καθαρή εγκατάσταση στις εφαρμογές. Τα win έτσι και αλλιώς θα τα έχει το νέο pc καθαρά.
Ένας SQL express είναι + όffice + pylon και εκτυπωτές. Μια ώρα δουλεια με το ρολόι αν τα έχεις καταβεσμένα κάπου.

Και τον παλίο ssd format Και μέσα στο νέο pc για 2ο δίσκο για backups

Λάβε υπόψη σου ότι αν πάρεις Dell Business pc του κουτιού, κάποιες σειρές συνοδεύονται από 5ετή On site support.
Δηλαδή χάλασε, καλείς την DELL (όχι πλαίσιο όχι τον κυρ Μήτσο), μπαίνουν βλέπουν τι πάιζει και σκάνε την επόμενη μέρα με ανταλλακτικά το διορθώνουν στο χώρο σου και φεύγουν.
Μόνο και μόνο αυτή η δυνατότητα αξίζει την αγορά καινούργιου.


Χτύπα το....
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Δλδ θα έχει εκτός από το λειτουργικό, το pylon και ότι άλλο χρειάζεται στημένα από εκεί που θα το πάρει?
Αυτός είναι απλά τεχνικός υπολογιστών και πωλήσεις όταν δεν είναι αδύνατη κάποια επισκευή , (άλλος είναι που θα στήσει το pylon καθαρά εταιρία λογισμικού) , ο τύπος θα μου παρέδιδε (γιατί δε θα τον προτιμήσω) ένα σύστημα που με το power θα άνοιγαν τα windows και τίποτε άλλο.

Για παράδειγμα

Δε φαίνεται το παράδειγμα

ενώ είναι τετραπύρηνος με τέσσερα νήματα, όταν ο 4570Τ είναι διπύρηνος με τέσσερα νήματα ).
Καν τίποτε από αυτά δεν γνώριζα , ή τουλάχιστον δεν ήξερα να τα προσέξω !


Σε πρώτη φάση δεν χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση του συστήματος και των εφαρμογών σου, μπορείς να κάνεις κλωνοποίηση του υπάρχοντος δίσκου στον νέο ( ή χρήση του παλιού απευθείας στον νέο υπολογιστή ). Ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν την εφαρμογή που χρησιμοποιείται, αλλά τουλάχιστον ως προς το λειτουργικό δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να μεταφερθεί ο δίσκος σε άλλο υπολογιστή.
Γιατί νόμιζα πως τα windows κατά την ενεργοποίηση κλειδώνουν με την μητρική ή τέλος πάντων με το σύστημα ;

Το pylon γνωρίζω πως μεταφέρεται αλλά το κάνει η εταιρία που μου το έστησε διότι πρέπει να το δηλώσει στα κεντρικά της epsilon , για τα update μου είπαν στέλνει και στοιχεία του συστήματος ώστε να μην μπορώ να το βάλω σε δύο υπολογιστές .

Για παράδειγμα, μπορείς να πάρεις σε τέταρτης γενιάς αυτόν:
Θα ελέγξω τα συστήματα που προτείνεις , το καλό είναι πως δεν βιάζομαι καθώς δεν έχω άμεσο θέμα .
edit οι σύνδεσμοι προς το marketplace δεν λειτουργούν

Εδώ τι μπορεί να παίζει και το δίνει τόσο φθηνά ; Επίσης όταν γράφει i5-12400 σημαίνει 12της γενιάς ;
Πολλά τα λεφτά φίλε μου .
Εν τω μεταξύ ούτε καν office θα μου περνούσε τίποτε λέμε . Όχι πως θα είχα θέμα μιας και χρησιμοποιώ σουίτα wps στην free έκδοση , νόμιμα και υπεραρκετή για τα θέλω μου .
 
Last edited:

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Γιατί νόμιζα πως τα windows κατά την ενεργοποίηση κλειδώνουν με την μητρική ή τέλος πάντων με το σύστημα ;
Κλειδώνουν μεν ( χρειάζεται εγκατάσταση νέου κλειδιού ), αλλά δεν είναι απαραίτητη η επανεγκατάσταση του συστήματος. Βέβαια, όπως ειπώθηκε παραπάνω, αν σου είναι εύκολη η διαδικασία εγκατάστασης, δεν είναι κακό να γίνει απο την αρχή, να είναι "φρέσκο" το λειτουργικό.
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Αναφέρομαι στην πρόταση παραπάνω του να κλωνοποιήσω τον σκληρό μου σε νέο υπολογιστή ή να τον μεταφέρω.
Μπορώ δηλαδή να βγάλω τον σκληρό και να τον τοποθετήσω σε άλλο σύστημα και τα windows να παραμείνουν ενεργοποιημένα ; Κάπου είχα διαβάσει παλαιότερα πως για να γίνει πρέπει να δηλωθεί η αλλαγή συστήματος στην Microsoft τηλεφωνικά και εννοείται να μην ξαναδουλέψει ο παλιός υπολογιστής με το ίδιο κλειδί ή τουλάχιστον να μην συνδεθεί στο web .
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Αναφέρομαι στην πρόταση παραπάνω του να κλωνοποιήσω τον σκληρό μου σε νέο υπολογιστή ή να τον μεταφέρω.
Μπορώ δηλαδή να βγάλω τον σκληρό και να τον τοποθετήσω σε άλλο σύστημα και τα windows να παραμείνουν ενεργοποιημένα ; Κάπου είχα διαβάσει παλαιότερα πως για να γίνει πρέπει να δηλωθεί η αλλαγή συστήματος στην Microsoft τηλεφωνικά και εννοείται να μην ξαναδουλέψει ο παλιός υπολογιστής με το ίδιο κλειδί ή τουλάχιστον να μην συνδεθεί στο web .
Τίποτα δεν χρειάζεται, αν έχεις win10 και πάνω θα παίξει.
 


Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.609
Ο υπολογιστής είναι δεκαετίας περίπου
Να σε ρωτήσω μια λεπτομέρεια, είσαι ο μόνος χρήστης της εμπορικής εφαρμογής, ή συνδέονται και άλλα άτομα, από άλλους υπολογιστές;
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Μόνο εγώ , αν χρειάζεται να δουλέψω από το σπίτι (πολύ σπάνια για στατιστικές κλπ) αφήνω ανοικτό το pc στο μαγαζί και συνδέομαι από το σπίτι με την απομακρυσμένη επιφάνεια εργασίας του chrome .
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σους :
DELL Optiplex 3060 Micro pc intel core i5 8500T - 16GB RAM - NVMe SSD 256GB (δε βλέπω θύρα LAN για να συνδέσω τηλ.γραμμή για FAX ναι υπάρχουν ακόμη εταιρίες που στέλνουν)

DELL Optiplex 3060 sff - intel core i5 8400 -16GB DDR4 - SSD 256GB M.2 (στα + το dvd-rw)

Και αν με πείσετε πως αξίζει η διαφορά τιμής :

DELL Optiplex 5070 sff i5 9500T 16GB DDR4 SSD 256GB
Βέβαια εδώ θα χρειαστώ καλώδιο displayport σε hdmi το οποίο υπάρχει περίπτωση να κάνει αποσυνδέσεις ;

Και φυσικά αυτό με τον δεύτερο σκληρό για raid που ειπώθηκε πριν , εάν μπορεί να γίνει σε κάποιον από αυτούς . Εάν είναι δύσκολο τότε θα συνεχίσω με το μηνιαίο backup με το acronis .

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή , προτιμώ όμως εάν μπορώ να κάνω την δουλειά μου μέχρι 300 ευρώ να είναι σε αυτό το όριο .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.149
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top