Αλυσίδες

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Που είναι το κράτος;

Και πολύ βολικό και το γιλέκο που κοστίζει περίπου 3€.



1. Φαινόμαστε (σημαντικότατο)
2. Δεν βρέχεται το μπουφάν μας.

Ακόμα καλύτερα να αγοράσουμε αδιάβροχο μοτοσικλέτας (πάλι σε τέτοια χρώματα) γιατί θα διατηρήσουμε το μπουφάν μας καθαρό στα μανίκια όταν βάζουμε αλυσίδες.....
Ακόμα κι αν δεν έχουμε το ειδικό γιλέκο (Γιάννη έχεις καμιά φωτό να το φοράς μαζί με τα γάντια, για μελλοντικούς εκβιασμούς; :142:), ειδικά αν είναι νύχτα πρέπει να φοράμε κάποιο ευδιάκριτο ρούχο. Πρέπει επίσης να έχουμε σταματήσει σε ασφαλές σημείο κι όχι όπου μας κατέβει. Ειδικά αν μιλάμε γι'αλλαγή ελαστικού, ακινητοποίηση λόγω βλάβης ή τροχαίο ατύχημα, απαραίτητο είναι και το τρίγωνο σε απόσταση τουλάχιστον 25μ.
Πολλά και σοβαρά ατυχήματα έχουν γίνει από τη μη τήρηση των παραπάνω κανόνων.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Αλυσίδες

Η γνώμη μου είναι ότι τα χιονολάστιχα είναι άπεχτα! Κάνουν δε για ολόκληρο το χρόνο αφού με τους ελληνικούς δρόμους-γυαλί είναι σαν να είναι χιονισμένοι όλο τον χρόνο! Είχα δοκιμάσει όλα τα λάστιχα στο τουρμπόραλο (300Ηρ) και μπορώ να σας πω ότι με σπόρ λάστιχα σπίνιαρε και η 4η... Έβαλα χιονολάστιχα (όχι αυτά με τα καρφιά) και σπίνιαρε με το ζόρι η 2α... Τα λάστιχα στην Ελλάδα ξεραίνονται παρά τρώγεται το πέλμα τους. Βλέπεις λάστιχα 5 ετών και ακόμα έχουν τακούνι... Βέβαια ενοείται πως δεν θα βάλεις τα χιονολάστιχα και θα πας στη πίστα των Σερρών, γιατί θα γυρίσεις με τις ζάντες...
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Ερώτηση...

Μήπως σε χιονισμένη κατηφόρα και πισωκίνητο (μόνον) ή και μπροσθοκίνητο (μόνον) ,είναι καλύτερες για την πρόσφυση οι υφασμάτινες ή τα χιονολάστιχα , από ότι οι μεταλλικές...

το ρωτώ αυτό διότι απλούστατα... από ότι γνωρίζω ο τροχός "πιάνει" μόνον την ώρα που η αλυσίδα ακουμπά (έστω κατα τον οποιονδήποτε τρόπο) στο δρόμο... τον υπόλοιπο "χρόνο" όπου πατά το καθαρό λάστιχο... το αμάξι κινείται ουσιαστικά με λιγότερο έως καθόλου έλεγχο...
...άρα μήπως φορόντας αλυσίδες μπροστά, (αντί για χιονολάστιχο ή ύφασμα...) χάνουμε λιγάκι ως προς τους "χρόνους ελέγχου του τροχού" κατά τη διάρκεια της κυκλικής κίνησης...

Υ.Γ.
Θεωρώντας (εφ' όσον μου επιτρέπεται... και για τη συγκεκριμμένη περίπτωση...) την απώλεια ελέγχου της πρόσφυσης λόγω της στροφορμής... αμελητέα...

Υ.Γ. Νο2 (Στην περίπτωση του πισωκίνητου...) όταν έχουμε το μοναδικό ζευγάρι από "αλυσίδες" μπροστά... και κατά τη διάρκεια της "στροφής σε κατηφόρα"...
...κάνουμε καμιά υπερστροφή...(;) ...(υπερστροφάρα... και "γυρίσουμε πίσω κατά το βουνό"...)
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Επίσης , έχω την εντύπωση ότι στην Αυστρία, είναι υποχρεωτικό να υπάρχει στο αυτοκίνητο αυτό το ειδικό γιλεκάκι... (εκτός από τα "υπόλοιπα"...)
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Re: Απάντηση: Αλυσίδες

Επίσης , έχω την εντύπωση ότι στην Αυστρία, είναι υποχρεωτικό να υπάρχει στο αυτοκίνητο αυτό το ειδικό γιλεκάκι... (εκτός από τα "υπόλοιπα"...)
Θα γίνει και στην Ελλάδα υποχρεωτικό. Μάλιστα πέρυσι η Αττική Οδός έστειλε ένα δωρεάν στους κατόχους e-Pass.
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Μια ακόμη ερωτησούλα εφόσον μου το επιτρέπατε...

Κινούμενοι σε χιονισμένο δρόμο με ένα μικρό συρόμενο (π.χ. τρέϊλορ, τρέιλορ για γουρούνα , ή τρέιλορ για μηχανοκίνητο έλκηθρο, κλπ)

θα έπρεπε να προσέξουμε τίποτε ιδιαίτερο... (;) ...
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.783
πισοκινητο
υπο την προυποθεση οτι
-πας με χαμηλες ταχυτητες (αναγκαστικα καθως και οι μπροστινοι αργα πηγαινουν) δηλαηδ μεχρι 50 σε ευθειες που δεν υπαρχει υποψια περιπτωσης να χρειαστει να σταματησεις και ακομα λιγοτερα σε ολες τις αλλες περιπτωσεις)
-κρατας τις απαραιτητες αποστασεις ασφαλειας (τουλαχιστον 4 μηκη αυτοκινητου)
μπορεις να πας μια χαρα με πολυ ασφαλεια με πολυ καλη κατευθυντικοτητα και καλο φρενο μεχρι το χιονοδρομικο με ενα ζευγαρι αλυσιδες που θα βαλεις ΠΙΣΩ.
αν τις βαλεις μπροστα ουτε που θα ξεπαρκαρεις (ασε που αν καταφερεις να ξεκινησεις θα βαρεθεις να πηγαινεις με τις πορτες).
Τα παραπανω ειναι δοκιμασμενα και απο μενα και απο πολυ κοσμο που ειχε/εχει πισοκινητα.
Σαφως και 2 ζευγη θα ειναι καλυτερα

τα χιονολαστιχα ειναι η αριστη λυση για αυτες τις συνθηκες και ακομα καλυτερα για να μην ξεπατωνουμε τα καλα μας λαστιχα με βαλε βγαλε , σε μια φθηνη τετραδα ζαντες μονιμα τοποθετημενα.
σακουλες δεν εχω δοκιμασει ακομα αλλα ηδη για το cx7 ειναι ακριβοτερες απο ενα σετακι αλυσιδες περιοπης οποτε μαλλον δε θα τις δοκιμασω ουτε αυτη τη φορα.

για spike spider εχω μια διαφωνια
δεν ειναι καλυτερα απο ενα σετ χειμερινα
δεν ειναι πιο πρακτικα
δεν μπορεις απλα να τα κουβαλας μπας και τα χρειαστεις μιας και πιανουν παρα πολυ χωρο
και στην τελικη δεν ειναι και φθηνοτερα.

επισης στα χιονια καλο ειναι να εχουμε:
- γαντια εργασιας χοντρα (για να βαλουμε καποια στιγμη τις ρημαδες τις αλυσιδες)
- αδιαβροχο νυλον (για ευνοητους λογους αλλα και γιατι στα περισσοτερα αυτοκινητα το να βαλεις χερι μεσα στον χιονισμενο θολο ειναι ενα θεμα)
- φτιαρακι μικρο αλλα καλο (διοτι τι να σου κανουν οι αλυσιδες αν κοιμηθεις και ξυπνησεις με μισο μετρο χιονι γυρω απο το αυτοκινητο)
- κρικακια ορειβατικα , συρμα χοντρο, πενσα μεγαλη περιοπης, στους εφεδρικους κρικους που δινουν στις αλυσιδες, σχοινι 4-6μμ και φυσικα σχοινι η συρματοσχοινο ρυμουλκησης (επισης για ευνοητους λογους για καλυτερο σφιξιμο και για μικροεπισκευες )

οσο για το ρυμουλκουμενο απλα πηγαινεις ακομα πιο αργα , κρατοντας ακομα μεγαλυτερες αποστασεις και καλου κακου φορτωσε του και ενα φτυαρακι μπας και...
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Παναγιώτη σ' ευχαριστώ για την πολύτιμη συμβουλή σου,
και με την ευκαιρία να ευχηθώ τόσο σ΄εσένα όσο και σε όλα τα μέλη του φόρουμ μας, καλή χρονιά και με υγεία...

Γεγονός είναι ότι αυτό που γνώριζα σίγουρα μέχρι τώρα, ήταν ο κανόνας ο οποίος λέει ότι το ζευγάρι (-ια) με τις "αλυσίδες" (ή οποιοδήποτε "άλλο" αντιολισθητικό μέσο) το τοποθετούμε πάντοτε στους κινητήριους τροχούς...

ΥΓ. Νομίζω ότι η επίσημη οδηγική "παιδεία" θα χρειαζόταν λίγο "συμπλήρωμα" πάνω σε πολλά παρόμοια θέματα πρακτικότητας...
...εκτός και εαν τα θεωρούν αυτά μόνον ως "αρμοδιότητα" της... ...οδικής βοήθειας...

Πολλές χαρούμενες ευχές
με εκτίμηση
Δαμιανός
 

Μηνύματα
524
Reaction score
2.352
Re: Απάντηση: Re: Που είναι το κράτος;

Βρε άμα είναι στόκος, και Land Cruiser 90άρι να οδηγεί με λάστιχα χιονιού και αλυσίδες, πάλι έξω θα το βγάλει.....:126: :138:
Btw στο Land Cruiser ο κατασκευασής συνιστά την τοποθέτηση στους πίσω τροχούς (αν δεν υπάρχουν 4)
 

Μηνύματα
524
Reaction score
2.352
Και μερικά από την δική μου εμπειρία.

Τα γάντια να είναι ψιλά (και όχι χοντρά) γιατί στην τοποθέτηση των αλυσίδων θέλεις καλή αίσθηση αφής για τους κρίκους . Και τα πλαστικά εργασίας κάνουν. ΠΟΤΕ γυμνά χέρια .

Ένα τσεκουράκι ή φτυαράκι είναι απαραίτητο να σπάσεις τους πάγους γύρω από τους θόλους που έχουν μαζευτεί μέχρι να βάλουμε τις αλυσίδες.

Ένας καλός γρύλος υδραυλικός (όχι της μάνας του) είναι καλό να είναι πρόχειρος γιατί πολλές φορές όταν χρειαστεί να βάλουμε τις αλυσίδες έχουμε ήδη κολλήσει. Οχι κρυμένος κάτω από 15 βαλίτσες.

Στραβοφορεμένη αλυσίδα μην την αφήσετε πάνω στο αυτοκίνητο ούτε μέτρο. Θα σπάσει και θα κάνει και ζημιές Φτου και από την αρχή ΣΩΣΤΗ τοποθέτηση.

Άμα είναι νύχτα και είσαι μόνος σου (μου έχει τύχει και αυτό το κακό) βοηθάει αυτός ο φακός κεφαλής.

Όταν βάζουμε αλυσίδες και χιονίζει δεν αφήνουμε ΤΙΠΟΤΑ κάτω (εργαλεία – κλειδιά – μπουλόνια ) γιατί τα σκεπάζει το χιόνι και ψάξε βρες τα μετά 5-10 λεπτά.

Όταν την βγάλουμε την ελευθερώνουμε ΤΕΛΕΙΩΣ να πέσει όλη κάτω. Αν κάνουμε έστω και 50 πόντους με μισή βγαλμένη θα γίνει κοκορέτσι πάνω στο ημιαξόνιο και καλά κρασιά (με το κοκορέτσι).

Όταν βγάλουμε τις αλυσίδες τις πλένουμε στο σπίτι τις ξεχωρίζουμε και τις φυλάμε σχολαστικά (σε ξεχωριστή νάυλον σακούλα την κάθε μία) με ότι κλειδάκια κλπ έχει.

Παιδιά δυστυχώς έχω πάθει προσωπικά ΟΛΑ τα παραπάνω. Αλλά …έμαθα.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Συγνωμη για την παρεμβαση,αλλα ειδα η συζητηση περι τοποθετησης αλυσιδων μονο στους μπροστα τροχους πισωκινητου και μου φανηκε αρκετα περιεργο.
Θα φερω ως παραδειγμα τα φορτηγα,μιας και εχω πολλες εμπειριες με αυτα,και προσωπικα και στον στενο οικογενειακο μου κυκλο.
Αν ποτε δειτε σε χιονι φορτηγο να φοραει τις αλυσιδες εμπρος,βγαλτε το μια φωτο γιατι θα ειναι πραγματικα αστειο.
Δεν υπαρχει καμια απολυτως λογικη στο να βαλουμε αλυσιδες ωστε να εχουμε κατευθυντικοτητα στο τιμονι σε ενα οχημα το οποιο.... δεν θα ξεκινησει ποτε!
Το ιδιο ακριβως συμβαινει και στα αυτοκινητα,και στα λεωφορεια και σε οτιδηποτε πισωκινητο.
Ας αφησουμε τις θεωριες και τις λανθασμενες συμβουλες και ας μαθουμε απο τους επαγγελματιες οι οποιοι κατι θα ξερουν παραπανω σε πρακτικο επιπεδο :126:
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΑΣΟ ΤΟ 83-84 ΟΠΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΥΠΟΧΡΕΩΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ AUDI 100GLS -ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ- ΜΕ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΠΙΣΩ! ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ "ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΜΕΡΣΕΝΤΕ!".
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Re: Αλυσίδες

ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΑΣΟ ΤΟ 83-84 ΟΠΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΥΠΟΧΡΕΩΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ AUDI 100GLS -ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ- ΜΕ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΠΙΣΩ! ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ "ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΜΕΡΣΕΝΤΕ!".
:142:
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Μήπως ήταν "πισωκίνητο"... εάν θυμάμαι καλά...

Χρόνια Πολλά σε όλους
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Αλυσίδες

Μήπως ήταν "πισωκίνητο"... εάν θυμάμαι καλά...

Χρόνια Πολλά σε όλους
Όχι, προσθιοκίνητο ήταν -εξ ου και το φαιδρό της κατάστασης. Συνδυασμός άγνοιας και ολίγου συμπλέγματος, απ'ότι φαίνεται...
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Πάντως μέχρι και το 1991 κυκλοφορούσαν audi 100 πισωκίνητα...
(σαν παράδειγμα αυτά με τον κινητήρα 4Β είχαν ανεξάτρητο πίσω διαφορικό [differential] το οποίο xωρούσε 0,75 λίτρα συνθετικής βαλβολίνης 75W/90... ...ενώ το κυβώτιο [gearbox] έπαιρνε 1,7-2,0 λίτρα της ίδιας βαλβολίνης.
πηγή: Autodata)
...επιμένως για εποχή 83-84... ...πολύ πιθανόν... να ήταν πισωκίνητο.
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Παιδιά νομίζω για το audi έχει δίκιο ο Δαμιανός.
Ειδικά για το 100.!
Βγαίνανε πισωκίνητα. Μέχρι και το '91 που σταμάτησε το μοντέλο 100, και βγήκε ένα Α6 που του έμοιαζε πολύ.
Προσθιοκίνητο ήταν το 80 και μάλιστα έβγαινε και στην έκδοση Quattro (με 3 διαφορικά νομίζω.... μπρός πίσω, και στη μέση... θα σας γελάσω) και η τετρακίνηση ήταν επιλέκτική με κουμπί (όχι μοχλό όπως στα Lada....). Το λέω γιατί έχω μπεί σε τετρακίνητο 80άρι... ΤΕΡΑΤΩΔΕΙΣ ΡΟΠΕΣ....!!!!! Λες και σε τράβαγε τραίνο. Δεν έχω μπεί σε αλλο αυτοκίνητο που να νιώθεις τόσο μεγάλη ροπή σε φορτηγήσιες στροφες (1500 - 2000)
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Re: Αλυσίδες

Παιδιά νομίζω για το audi έχει δίκιο ο Δαμιανός.
Ειδικά για το 100.!
Βγαίνανε πισωκίνητα. Μέχρι και το '91 που σταμάτησε το μοντέλο 100, και βγήκε ένα Α6 που του έμοιαζε πολύ.
Προσθιοκίνητο ήταν το 80 και μάλιστα έβγαινε και στην έκδοση Quattro (με 3 διαφορικά νομίζω.... μπρός πίσω, και στη μέση... θα σας γελάσω) και η τετρακίνηση ήταν επιλέκτική με κουμπί (όχι μοχλό όπως στα Lada....). Το λέω γιατί έχω μπεί σε τετρακίνητο 80άρι... ΤΕΡΑΤΩΔΕΙΣ ΡΟΠΕΣ....!!!!! Λες και σε τράβαγε τραίνο. Δεν έχω μπεί σε αλλο αυτοκίνητο που να νιώθεις τόσο μεγάλη ροπή σε φορτηγήσιες στροφες (1500 - 2000)
Just Google it
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Μάλιστα...
από ότι είδα, σε αυτό που προτείνει ο φίλος MaxHeadroom, λέει πράγματι FWD...
(δηλ. Front Wheel Drive)

Σωστός!

(άν και προσωπικά για να πω την αλήθεια μου φάνηκε λιγάκι παράξενο...
...αλλά... τί να πω... κάτι τέτοια "παιχνίδια" τα έκαναν οι εταιρίες , ώρες-ώρες...)

Και πάλι Καλή Χρονιά!

Υ.Γ. Ζήση μου το ίδιο συμβαίνει και με το VW POLO 1.6 που έχω τώρα... έχει κάτι ροπές στα χαμηλά...
όπως το είπες... φορτηγό... (το αντίθετο ακριβώς ήταν το OPEL)

Y.Γ. No2: (Άκρον άωτον της υπόθεσης) Φαντάζεστε να μην ήταν GLS... (υπόθεση) απλά... ...να είχε μόνον το αυτοκολλητάκι GLS...
(απλά υπόθεση...)
Όπως και να έχει όμως, και σεβόμενοι τα λεγόμενα των συνφορουμιτών μας... το αυτοκίνητο ήταν εμπροσθοκίνητο...
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Αδέρφια,

(και για να μη σας κουράζω άλλο)

Σε τελική ανάλυση, ήξερα μέχρι τώρα ότι οι αλυσίδες φοριούνται στους κινητήριους τροχούς...

Αλλά από εδώ και στο εξής όμως , και για να είμαι πιό σίγουρος,
εκτός από το ένα ζευγάρι αλυσίδων που έχω, θα αγοράσω άλλα δύο, για να έχω τρία ζευγάρια...
λοιπόν...
Τα δυο ζευγάρια (4 αλυσίδες) θα τα φορέσω τις στους 4 τροχούς του αυτοκινήτου...
Από το τρίτο ζευγάρι, την πέμπτη αλυσίδα θα τη φορέσω στη ρεζέρβα,
και την έκτη αλυσίδα... ...θα τη φορέσω στο λαιμό... σαν κόσμημα...

καλή ιδέα μου φαίνεται...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.010
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top