Αναβάθμιση ποτενσιόμετρου στάθμης (VOLUME) σε Audio Research LS3

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ομολογώ πως αναρωτήθηκα τι περισσότερο θα μπορούσε να προσφέρει στον ήχο η αντικατάσταση του καταξιωμένου ποτενσιομέτρου άνθρακος της ALPS, από ένα αντίστοιχο διακοπτικό LADDER σταθερών αντιστάσεων των εξήντα βημάτων.
Το γνωστό μπλε alps ΔΕΝ είναι ποτενσιόμετρο άνθρακος, αλλά επιμεταλλωμένου αγώγιμου πλαστικού.
Αυτό του εξασφαλίζει ομαλή κίνηση και μεγάλη μακροζωία. Επίσης οι επιδόσεις του στην πράξη είναι αρκετά καλύτερες από τις αναφερόμενες στις προδιαγραφές του, με τις ανοχές στα δύο κανάλια να είναι αρκετά κάτω των 3 db που δίνει ο κατασκευαστής.
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
και εγώ ο άσχετος που είχα (έχω ακόμη δηλαδή) τον Aexthetix Calypso με switched resistor volume control
(τώρα το έψαξα που διάβασα για τα κλικς που ακούγονται)
θεωρούσα ότι ήταν υποδεέστερο από ένα απλό ποτενσιόμετρο και πιο πολύ για εντυπωσιασμό :redface:
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.206
Το γνωστό μπλε alps ΔΕΝ είναι ποτενσιόμετρο άνθρακος, αλλά επιμεταλλωμένου αγώγιμου πλαστικού.
Αυτό του εξασφαλίζει ομαλή κίνηση και μεγάλη μακροζωία. Επίσης οι επιδόσεις του στην πράξη είναι αρκετά καλύτερες από τις αναφερόμενες στις προδιαγραφές του, με τις ανοχές στα δύο κανάλια να είναι αρκετά κάτω των 3 db που δίνει ο κατασκευαστής.
Για άνθρακος τα έχω. Το manual (παλιό και νέο) δεν θυμάμαι ν΄ανέφερε κάτι σχετικό.
Η γνώμη μου γι αυτά είναι πως είναι το φθηνότερο αξιοπρεπές ποτενσιόμετρο, επαρκέστατο για γενική χρήση.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.800
...νιαου...στα γατονια..και περναω κατ ευθειαν στο θεμα, αν επιτρεπεται.
Ενας φιλος χωρις με προσβαση και στη υποθεση μας, εχω στη κατοχη μου το παρακατω μηχανημα,
ερωτηση: τι ποτενσιομετρο ειναι αυτο που βλεπουμε στις εικονες? -και κυριως με τι αλλαζει.
και δευτερη μπονους αυτο το κυκλωμα (που εχω κυκλωσει) τι μπορει να κανει ?! - βγαζει απο το πλαι μια εκσοδο καρφι σαν αυτη των ακουστικων (αλλα δεν εχω βαλει κατι εκει μεσα).
κατοψη:
IMG_20220906_221309.jpg

zoom στο ποτενσιομετρο
IMG_20220906_220847.jpg

zoom στο κυκλωμενο κυκλωμα
IMG_20220906_220854.jpg
ευχαριστω εκ των προτερων.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
...νιαου...στα γατονια..και περναω κατ ευθειαν στο θεμα, αν επιτρεπεται.
Ενας φιλος χωρις με προσβαση και στη υποθεση μας, εχω στη κατοχη μου το παρακατω μηχανημα,
ερωτηση: τι ποτενσιομετρο ειναι αυτο που βλεπουμε στις εικονες? -και κυριως με τι αλλαζει.
και δευτερη μπονους αυτο το κυκλωμα (που εχω κυκλωσει) τι μπορει να κανει ?! - βγαζει απο το πλαι μια εκσοδο καρφι σαν αυτη των ακουστικων (αλλα δεν εχω βαλει κατι εκει μεσα).
κατοψη:
View attachment 262572
zoom στο ποτενσιομετρο
View attachment 262574
zoom στο κυκλωμενο κυκλωμα
View attachment 262573
ευχαριστω εκ των προτερων.
Προενισχυτής της Musical Fidelity
Η πλευρική έξοδος (καρφί) είναι λογικά για τα ακουστικά. Αναφέρεται στο manual αλλά δεν την δείχνει στις εικόνες.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.800
...δεν το ειχα προσεξει οτι το γραφει το μανουαλ. θενκς Στεφ ! :cool:
(ειναι απο το πλαι, χωρις σημανση- οταν το ανοιξα το προσεξα οτι κατι υποπτο συμβαινει εκει)
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Βρήκα κατόπιν κι αυτό:

"The separate low-power amplifier, working in the mode of A class, is used for head receivers. The connector for them is put on the side wall of the amplifier in order not to disrupt the integrity of the perception of black front panel, the cover of which can be determined as "piano lacquer".
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.800
-> μια πλαστικουρα ειναι το μπροστα, αλλα ειναι μαυρο και δε χρειαζεται να βαφτει πριν το πεταξω ενδεχομενως στη θαλασσα. 🐒
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Εμ, το κόστος δεν είναι μικρό - κι είναι το ίδιο επιχείρημα που διατυπώνεται ως απάντηση στην ερώτηση: "Καλά, τι θα πάθαινε ο τάδε κατασκευαστής του ΧΨΖ ενισχυτή των €€€€, εάν έβαζε καλύτερης ποιότητας πυκνωτές; Εγώ τους άλλαξα με Mundorf (σ.σ. τυχαία αναφορά) και το μηχάνημα άλλαξε επίπεδο!".

Σκέψου το εξής: για σένα και για μένα, ένα ποτενσιόμετρο ALPS μπορεί να στοιχίζει €Χ, επειδή χρειαζόμαστε ένα (1) και μόνο τεμάχιο για τον ενισχυτή μας. Μία εταιρία η οποία μπορεί να κατασκευάζει εκατοντάδες ή χιλιάδες ενισχυτές, πολλαπλασιάζει αυτό το κόστος (το €Χ) επί τον αριθμό παραγόμενων ενισχυτών κι αυτομάτως σταματάει να είναι "μικρό επιπλέον κόστος". :) Επίσης, στη λέξη "κόστος" μην βλέπεις μόνο το χρηματικό κόστος αγοράς. Βάλε και το κόστος σε χρόνο για την παραγγελία, τη διαχείριση αυτής, την αποθήκευση του stock, πιθανή αύξηση του χρόνου κατασκευής του ενισχυτή κτλ.
Εν μέρη σωστό. Τα καλύτερα υλικά δεν έχουν μεγαλύτερο κόστος για την παραγγελία τους, τον χρόνο που χρειάζεται, και την διαχείρησή της. Αυτό είναι σχεδόν το ίδιο, ανεξάρτητα του προμηθευτή και της ποιότητάς τους. 'Αστε που μια μεγάλη ποσότητα παρασύρει τις τιμές προς τα κάτω. Αλλά αυτή η συζήτηση δεν καταλήγει κάπου συγκεκριμένα.
Από όλα αυτά τα χρόνια ενασχόλησης με το "άθλημα" έχω καταλήξει ότι όλοι ή σχεδόν όλοι οι κατασευαστές κάνουν επιλογές με βάση την αναγκαιότητα και το επίπεδο συμβιβασμού που αντέχουν τα μηχανήματά τους και η φήμη τους.
Η κοστολόγηση τέλος είναι ένα άλλο μεγάλο, πολύπλοκο και "βρώμικο" θέμα...
 
Last edited:

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Οπως σωστά τα είπε ο προλαλήσας να σημειώσω ότι οι κατασκευατές νσίγουρα λαμβάνουν υποψην τους την χρηματική διαφορά των 10 cents αφού μιλάμε για κάτι χιλιάδες κομμάτια,
Ναι η DENON και η κάθε τέτοια μιλάει για τουλάχιστον 20.000 κομμάτια.
Και μάλλον λίγα λέω , γιατί , 20.000 θέλει μόνο ένα κομμάτι της αμερικής.
Μιλάμε για εκατομύρια κομμάτια. 2 ή5 μύρια κομμάτια , αυτό είναι μάλλον το όριο της γραμμής παραγωγής.
Δεν νομίζω ότι τους παίρνει να κάνουν μαλακίες.
Το τι θα βάλουν εκεί στην πλακέτα το υπαγορεύει το κόστος και τίποτα άλλο.
Οταν κάποτε έλεγα στην sansui ιαπωνίας ότι τα έχουν κάνει σκατά , η απάντηση ήταν πάντα μείς κάνουμε πάντα ότι μπορούμε για όσα φιάχνουμε .
Μεγάλη κουβέντα .
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Είναι και θέμα χώρου όμως, αν και σε μεγάλα και ακριβά μηχανήματα, δεν βρίσκω το λόγο να μην υπάρχουν τέτοιου είδους ρυθμιστικά. Σημειωτέον δε ότι στα relay attenuators είναι παιχνιδάκι και η ρύθμιση ισορροπίας των καναλιών ( ειδικά σε αυτό που είχα βασιστεί και σχεδίασα κι εγώ, το οποίο παρέχει 256 βήματα του μισού db και νομίζω ότι μπορεί να φτιαχτεί και με διαφορετικά βήματα, κάτω του μισού db ). Σίγουρα χρειάζεται ταιριασμένα υλικά ( άρα αγορά μεγάλης ποσότητας για να γίνει το ματσάρισμα ) και συνήθως γίνεται χρήση ακριβών αντιστάσεων ( dale κλπ, εγώ κοίταζα και τις smd sumusu γι'αυτό και σχεδίασα ανάλογα τη πλακέτα ώστε να δέχεται και smd και through hole αντιστάσεις ). Όπως υπολόγιζα το δικό μου, έβγαινε πάνω απο 150 ευρώ μόνο σαν υλικά, αν και είχα διαλέξει ακριβά latching relays για να διατηρούν τη θέση τους σε περίπτωση διακοπής τροφοδοσίας ρεύματος αλλά και για μικρότερη κατανάλωση ρεύματος, ενώ ήταν αναγκαία και αρκετά υλικά για τον controller.
Υποθέτω ότι - όπως ειπώθηκε - οι κατασκευαστές αγοράζουν σε καλύτερες τιμές λόγω μεγάλων ποσοτήτων που προμηθεύονται, αλλά και πάλι, ένα τέτοιο ρυθμιστικό απαιτεί κάποια παραπάνω δουλειά και σίγουρα περισσότερα υλικά απο το alps blue ας πούμε, ενώ όπως είπα και παραπάνω, απαιτεί και μεγαλύτερο χώρο στο μηχάνημα.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
...νιαου...στα γατονια..και περναω κατ ευθειαν στο θεμα, αν επιτρεπεται.
Ενας φιλος χωρις με προσβαση και στη υποθεση μας, εχω στη κατοχη μου το παρακατω μηχανημα,
ερωτηση: τι ποτενσιομετρο ειναι αυτο που βλεπουμε στις εικονες? -και κυριως με τι αλλαζει.
και δευτερη μπονους αυτο το κυκλωμα (που εχω κυκλωσει) τι μπορει να κανει ?! - βγαζει απο το πλαι μια εκσοδο καρφι σαν αυτη των ακουστικων (αλλα δεν εχω βαλει κατι εκει μεσα).
κατοψη:
View attachment 262572
zoom στο ποτενσιομετρο
View attachment 262574
zoom στο κυκλωμενο κυκλωμα
View attachment 262573
ευχαριστω εκ των προτερων.
Με το που είδα τη φωτογραφία του ποτενσιόμετρου, κατ'ευθείαν ήρθε στο μυαλό μου αυτό που είχε ο F25 μου και υποψιάστηκα ότι επρόκειτο για μηχάνημα musical fidelity, μετά διάβασα στις απαντήσεις ότι όντως επρόκειτο για μηχάνημα αυτής της εταιρείας. Δεν θυμάμαι αν ο αντιπρόσωπος μου το είχε αλλάξει με το alps blue στα πλαίσια του troubleshooting για το πρόβλημα που παρουσιάζει ο προενισχυτής ή στα πλαίσια της αλλαγής υλικών για βελτίωση, πάντως κάπου έχω παραπεταμένο ένα παρόμοιο ποτενσιόμετρο με αυτό της φωτογραφίας.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.206
και εγώ ο άσχετος που είχα (έχω ακόμη δηλαδή) τον Aexthetix Calypso με switched resistor volume control
(τώρα το έψαξα που διάβασα για τα κλικς που ακούγονται)
θεωρούσα ότι ήταν υποδεέστερο από ένα απλό ποτενσιόμετρο και πιο πολύ για εντυπωσιασμό :redface:
Tο μοναδικό πρόβλημα του προενισχυτή είναι πως θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις αντικαταστάτη ίδιας ποιότητας κατασκευής και ήχου, αν κάποτε θελήσεις να τον αντικαταστάσεις! 8-)
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.206
Είναι και θέμα χώρου όμως, αν και σε μεγάλα και ακριβά μηχανήματα, δεν βρίσκω το λόγο να μην υπάρχουν τέτοιου είδους ρυθμιστικά.
Συμφωνώ! Είναι αδικαιολόγητο για συσκευές που φιγουράρουν στις κορυφαίες θέσεις του τιμοκαταλόγου, να μη δίνουν ισότιμη σημασία σε κάθε κρίκο της αλυσίδας.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.800
...και οι ντιουιδες τι θα γινουν "κλεφτες" (μεταφορικα το λεω) ?
@Astronaut Jr. - ουτως ή αλλιως θα παει σερβις, μολις αποφασισω να ασχοληθω, προοριζεται για υπνοδωματιο. :king: :angel:
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
η γνώμη μου μετά από ώριμη σκέψη (ουρίστε; ) είναι οτι ένας σχεδιαστής/κατασκευαστής που σκοπεύει να πουλήσει μια συσκευή σε τουλάχιστον εκατοντάδες τεμάχια, ακολουθεί μια οδό που θα του δώσει το προσδοκώμενο αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας τα διαθέσιμα υλικά.
θα πετύχει ένα αποδεκτό αποτέλεσμα με μπλε alps ώστε να μην έχει νόημα να μπει στην διαδικασία για το μαύρο που ενδεχομένως να μην μπορεί να παραχθεί σε ικανές ποσότητες.
επιπλέον ένα μπλε alps κυκλοφορεί για εμπορική χρήση δεκαετίες σε μεγάλες ποσότητες , είναι αξιόπιστο (πολύ σημαντικό αυτό) και έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά.
Φαντάσου τώρα να μπει μια μικρή εταιρία στην διαδικασία να ζητήσει πχ 2000 μαύρα alps , που δεν είναι και μια ποσότητα που ανοίγεις σαμπάνιες, να τα παραλάβει , να τροποποιήσει τον τρόπο συναρμολόγησης της πλακέτας (που πιθανών να γίνεται outsourcing για να μην χρειάζεται να δημιουργήσεις εσύ ένα εργαστήριο που θα συναρμολογεί 1200 κομμάτια με τον ίδιο τρόπο , ώστε να τοποθετηθεί το μη συμβατικού μεγέθους ποτενσιόμετρο στην πλακέτα κλπ) , να στοκάρει και μια ποσότητα που δε θα πουληθεί και στα 4 χρόνια να του βγάλουν 4-5 συσκευές πρόβλημα στο ποτενσιόμετρο - που προφανώς θα διορθωθεί - και κατ' επέκταση στην εικόνα του κατασκευαστή.

και όλα αυτά για ένα τσίκ που ενδεχομένως θα εκτιμήσουν λίγοι και μόνο αν δοκιμάσουν και τα δύο.

αντίστοιχα, οι κατασκευαστές οχημάτων "κατηγορούνται" οτι καταργήσαν τις αρτιότερες λύσεις ανάρτησης πχ πολλαπλών συνδέσμων , χάριν του φθηνότερου "άκαμπτου άξονα". Έλα όμως που για την χρήση που προορίζονται τα οχήματα αυτά και με την συνέργεια των ηλεκτρονικών αλλά και άλλων θεμάτων σχεδιασμού , υπολείπονται ελάχιστα σε επιδόσεις έναντι μιας αρχοντικής λύσης πολλαπλών συνδέσμων και αυτό για λίγους που ίσως το καταλάβουν.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
η γνώμη μου μετά από ώριμη σκέψη (ουρίστε; ) είναι οτι ένας σχεδιαστής/κατασκευαστής που σκοπεύει να πουλήσει μια συσκευή σε τουλάχιστον εκατοντάδες τεμάχια, ακολουθεί μια οδό που θα του δώσει το προσδοκώμενο αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας τα διαθέσιμα υλικά.
θα πετύχει ένα αποδεκτό αποτέλεσμα με μπλε alps ώστε να μην έχει νόημα να μπει στην διαδικασία για το μαύρο που ενδεχομένως να μην μπορεί να παραχθεί σε ικανές ποσότητες.
επιπλέον ένα μπλε alps κυκλοφορεί για εμπορική χρήση δεκαετίες σε μεγάλες ποσότητες , είναι αξιόπιστο (πολύ σημαντικό αυτό) και έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά.
Φαντάσου τώρα να μπει μια μικρή εταιρία στην διαδικασία να ζητήσει πχ 2000 μαύρα alps , που δεν είναι και μια ποσότητα που ανοίγεις σαμπάνιες, να τα παραλάβει , να τροποποιήσει τον τρόπο συναρμολόγησης της πλακέτας (που πιθανών να γίνεται outsourcing για να μην χρειάζεται να δημιουργήσεις εσύ ένα εργαστήριο που θα συναρμολογεί 1200 κομμάτια με τον ίδιο τρόπο , ώστε να τοποθετηθεί το μη συμβατικού μεγέθους ποτενσιόμετρο στην πλακέτα κλπ) , να στοκάρει και μια ποσότητα που δε θα πουληθεί και στα 4 χρόνια να του βγάλουν 4-5 συσκευές πρόβλημα στο ποτενσιόμετρο - που προφανώς θα διορθωθεί - και κατ' επέκταση στην εικόνα του κατασκευαστή.

και όλα αυτά για ένα τσίκ που ενδεχομένως θα εκτιμήσουν λίγοι και μόνο αν δοκιμάσουν και τα δύο.

αντίστοιχα, οι κατασκευαστές οχημάτων "κατηγορούνται" οτι καταργήσαν τις αρτιότερες λύσεις ανάρτησης πχ πολλαπλών συνδέσμων , χάριν του φθηνότερου "άκαμπτου άξονα". Έλα όμως που για την χρήση που προορίζονται τα οχήματα αυτά και με την συνέργεια των ηλεκτρονικών αλλά και άλλων θεμάτων σχεδιασμού , υπολείπονται ελάχιστα σε επιδόσεις έναντι μιας αρχοντικής λύσης πολλαπλών συνδέσμων και αυτό για λίγους που ίσως το καταλάβουν.
Kαι μιας που αναφερθήκαμε στη Musical Fidelity, μη ξεχνάμε ότι φημίζεται για την απλότητα των υλικών που χρησιμοποιούσε στα "γνήσια" made in England θρυλικά μηχανήματά της. Το ποτενσιόμετρο το είδαμε σε φωτογραφία παραπάνω, ενώ και οι πυκνωτές που είχε ο F25 μου, ήταν να γελάει κανείς. Κι όμως, έβγαζαν και βγάζουν ήχο γιατί ο κατασκευαστής φαίνεται πως υπολόγισε κατά τη κατασκευή τη χρήση αυτών των υλικών. Σαφώς και θα είχε και ένα οικονομικό όφελος απο τη χρήση φθηνότερων υλικών.
Απο την άλλη πλευρά όμως, θυμάμαι τον Bryston 1B προενισχυτή ( δεκαετίας 80 ) που φόραγε απο τη μάνα του Alps μαύρο.
Απο το τίποτα όμως, καλό και το Alps Blue, αλλά είναι το γ@μώτο. Παίρνει κάποιος ένα πανάκριβο μηχάνημα, αν μη τι άλλο, θα το εκτιμούσε αν είχε σε όλα τα σημεία state of the art υλικά και υλοποίηση.
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
... αν ειχε στειτ οφ δι αρτ υλικα, δε θα ηταν η εγγλεζικη φιρμα αλλα η καναδεζικχια, με την αντιστοιχη διαφοροποιηση στο κοστολογιο. 🐒
Καλά, αυτές τις σειρές της MF δεν τις λες και φτηνές...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top