Ανασχεδιασμός στέγης σε σοφίτα






Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Κοίτα , με επιφύλαξη αλλά όσο σοβαρά μου επιτρέπουν οι γενικές γνώσεις μου και θα στα πεί και ο Αρτέμιος ή οι μηχανικοί.

Αυτό που σου πόσταρε ο Ανακίν είναι αλλιώς υπολογισμένο στη στατική μελέτη μέσα απο την αρχή. Το δικό σου φαίνεται (εαν όντως έχει υπολογισθεί) να είναι με το κανονισμό ξύλινων κατασκευών. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι σωστά υπολογισμένο κλπ. να σηκώνει τα φοιρτία της κεραμοσκεπής. Λογικά τα εχουν υπολογίσει τα φορτία να μεταφέρονται κάτω. Επίσης και πλάκα εαν ειναι (που θα ειναι) υπολογισμένη έστω σαν πλάκα βηματισμού, πάλι λογικά πράγματα που θες να βάλεις εκεί μέσα (όχι τσιμεντενιος κναπέδες χα χα) αντέχει. Κια η ηχομόνωση δε θεωρείται κανενα σοβαρο φορτίο ώστε να πεις οτι θα επιβαρύνει τη σκεπή. Αρκει να είναι ή σκέτη ή μπροστά να έχει κανένα ελαφρυ , λεπτό ή και με τρύπες ξύλο (όχι τίποτε ξερω εγω 13 εκ. ξύλο σαν διαχυτής μπροστά,).

Δε καταλάβα καλά για την κετνρική (ές) κολώνες απο τη φωτό. Δεν έχω δεί κάτι τετοιο και τι κρατάει ακριβώς. Είναι μάλλον κάποια παλιά τεχνική που ακολουθούσαν σε χωριά, έχει κάποιο όνομα αλλά δε το θυμάμαι (δε σημαίνει οτι δεν είναι καλή , ίσως και καλύτερη, απλώς κάποιος μηχανικός νέος πρέπει να την ξέρει την κατανομη και πως γίνεται πριν προτείνει κάτι). Με κοιλοδοκούς (όχι ξύλινους) θα γίνει λογικά η δουλειά.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Πριν απο 3 χρονια αποφασισα να αλλαξω την κεραμοσκεπη σε ενα μικρο εξοχικο.
Συναντηθηκα με τα τοπικα μαστορια αλλα μου ελεγαν πολλα και διαφορα οποτε απευθυνθηκα σε μηχανικο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Και καλα εκανα. Τα φορτια μιας στεγης ειναι περιεργα οποτε μονο με μηχανικο προχωραμε. ΠΑντως μου κανει εντυπωση που ολη η στεγη σου στηριζεται σε βασεις που χρησιμοποιουν σε εξωτερικους χωρους. Και με πολυ μικρο πατημα .
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Έλα, εδώ είσαι.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
και μάλιστα τη κεντρική αυτή κολώνα στηρίζεται στο πάτωμα βιδωτά στο πλακάκι με τέτοια βάση
1643416555207.png


άσχετο....ένα update σε πληροφόρηση είναι ότι η συγκεκριμένη είναι η δεύτερη σκεπή

η πρώτη κόλλησε σαράκι ....κατέβασαν τα κεραμίδια και ξαναέβαλαν καινούρια ξύλα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Έλα, εδώ είσαι.
στο πρώτο μου κινητό με android το έπαιζα σαν τρελός.....τσίμα τσίμα περνούσαν τα τρένα και η γέφυρα έκανε τραμπάλα :laugh:
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Είχε και ένα άλλο,καλύτερο, αλλά θέλει κατέβασμα και εγκατάσταση στον υπολογιστή. Εκεί δείχνει και την τάση σε κάθε σύνδεσμο, οπότε καταλαβαίνεις πού θέλει ενίσχυση και πώς πάνε οι δυνάμεις. Δεν είναι εύκολο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
ΠΑντως μου κανει εντυπωση που ολη η στεγη σου στηριζεται σε βασεις που χρησιμοποιουν σε εξωτερικους χωρους. Και με πολυ μικρο πατημα .
ίσως αυτό να ναι και για καλό και να δείχνει ότι είναι ελαφριά που να σηκώνει πατέντα....μακάρι
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Είχε και ένα άλλο,καλύτερο, αλλά θέλει κατέβασμα και εγκατάσταση στον υπολογιστή. Εκεί δείχνει και την τάση σε κάθε σύνδεσμο, οπότε καταλαβαίνεις πού θέλει ενίσχυση και πώς πάνε οι δυνάμεις. Δεν είναι εύκολο.
ναι το δικό μου (αυτό που έπαιζα) κοκκίνιζε την ώρα που περνούσε το τρένο
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Πριν απο 3 χρονια αποφασισα να αλλαξω την κεραμοσκεπη σε ενα μικρο εξοχικο.
Συναντηθηκα με τα τοπικα μαστορια αλλα μου ελεγαν πολλα και διαφορα οποτε απευθυνθηκα σε μηχανικο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Και καλα εκανα. Τα φορτια μιας στεγης ειναι περιεργα οποτε μονο με μηχανικο προχωραμε. ΠΑντως μου κανει εντυπωση που ολη η στεγη σου στηριζεται σε βασεις που χρησιμοποιουν σε εξωτερικους χωρους. Και με πολυ μικρο πατημα .
Φυσικά σε μηχανικό.

Αλλά δε νομίζω να είναι περίεργο που είναι έτσι φτιαγμένη. Είναι ελαφριά κατασκευή, την υπολογίζουν με κανονισμό ξυλινών κατασκευών και φροντίζουν νομίζω να πηγαίνουν τα φορτία στις κολώνς και δοκάρια της αποκάτω κατασκευής (ότι έιναι , δε ξέρω , φαντάζομαι κάποιο κανονικό κτίσμα με κολώνες και δοκάρια φεροντος οργανισμου.).

Εγω το μόνο "περιεργο" που βλέπω είναι η κεντρική κολώνα (και τι "τεχνική" είναι αυτή). ?

επίσης @daharis666 εκεί που βλέπεις οτι είναι οι ξυλινες κολώνες και πατανε στην πλάκα (εσυ τώρα που ξέρεις το κτισμα σου) απο κάτω (στο κατω οροφο) δεν είναι αντιστοιχα σε εκεινη τη θέση και δοκάρια ή άλλες κολωνες απο μπετόν του κτηριου ??
 



Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
τι κανω λέει?! :lol:
Χα χα, καλά θα τα δει όλα και τα πόστ μου ο @Artemios αύριο και θα σε κατευθύνει και θα καταλάβει που το πάω.

Μέχρι τότε μην κόψεις καμιά ξύλινη κολώνα :D

Μην ανησυχείς για τη στατικότητα , καλή δουλειά θα κάνανε. Μπορεί ο πεθέρός σου να χρησιμοποιήσε (οπου ήταν και γνώστης) κάποιο συνεργείο απο τους παλιούς καλούς μάστορες που ξέρανε αυτη την τεχνική.

Συνήθως τα κάνανε και έτσι "ελαφριά" σαν ξύλινη κατσκευή ... ώστε εαν στο μέλλον θέλανε να σηκώσουνε και άλλο όροφο ή να είχε μείνει ύψος , να την ξηλώνανε και να το κάνανε. (και ισως και τα υλικά να τα χρησιμοποιουσανε και άλλου ή ξανά εκεί.

Πάντως να τη σηκώσεις ολόκληρη έστω και 40 εκ. που θές χωρίς να ξηλωθεί όλη, δε νομίζω να γίνεται (ή πως γίνεται και να είναι καλή δουλειά). Πάντως θα είναι μεγάλο μερεμέτι, Να διώξεις την κεντρική κολώνα έχεις ίσως ελπίδες.
 


Μηνύματα
427
Reaction score
425
Καλημέρα
όπως φαίνεται στην φωτογραφία η σκεπή έχει σοβαρότατο πρόβλημα αντοχής σε δυνάμεις εφελκυσμού. Οι ξύλινες κολώνες ενώ σαν διατομή αντέχουν τα φορτία όπως είναι στερεωμένες στην πλάκα με μεταλλικά ελάσματα παραλαμβάνουν μόνο δυνάμεις θλίψης (πίεση λόγω βάρους) και είναι τελείως ανίκανες να παραλάβουν οποιοδήποτε φορτίο πλάγιο. Κοντολογίς όταν φυσάει δυνατά, όταν γίνονται μικροσεισμοί ή μεγάλοι σεισμοί η σκεπή είναι τραπουλόχαρτο.
Στις ξύλινες στέγες οι κολώνες στερεώνονται στην πλάκα πάνω σε δοκούς, δηλαδή όπως πάνω έτσι και κάτω ώστε να διαχέεται το φορτίο σε όλην την δοκό και όχι σημειακά και να αντέχουν πλάγιες δυνάμεις. ( σαν την φωτογραφία που πόσταρες τελευταία χωρίς τα ελάσματα βέβαια αλλά με χοντρά μπουλόνια). Επίσης οι κολώνες που έδειξες θα έπρεπε να έχουν νευρα-κόντρες σε 45 μοίρες για τον ίδιο λόγο.
Προφανώς η λύση είναι η πλήρης ανακατασκευή.
Η μόνη διόρθωση που μπορεί να γίνει είναι να μπουν δοκοί πάνω στην πλάκα παράλληλα δηλαδή με τις δοκούς της στέγης όπου θα πατάνε οι κολώνες. Στις κολώνες να μπουν κόντρες στην κατεύθυνση που δεν σε ενοχλεί. Θα χάσεις 12 εκατοστά ύψος και το κενό θα το γεμίσεις θερμομονωτικό υλικό και πάνω στις δοκούς θα καρφώσεις πάτωμα ή λαμινειτ.
Μπορείς να μετακινήσεις κάποιες κολώνες που σε ενοχλούν στον προβολέα αρκεί να στο υπολογίσει μηχανικός και αν χρειάζεται να προσθέσει πλάγιες δοκούς ώστε να αποφύγεις ενα ζευγάρι κολώνες κάθετες.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top