Ανασχεδιασμός στέγης σε σοφίτα


D

debianfox

Guest
το κεντρικο δοκαρι μπηκε για να κραταει κ να στηριζει το βαρος της σκεπης-στην κορυφη-.......πρακτικως, --μετα απο σοβαρη στατικη μελετη απο μηχανικο-μπορει να μπει καταληλλο οριζοντιο δοκαρι με τα καταλληλα χαρακτηριστικα...τα ακρα του να πατανε στον τοιχο-στα τουβλα η σε δοκο κολημενη καθετα στον τοιχο και δυο δοκαρια στην ακρη του δαπεδου με καποια κλιση, προς το κεντρο του οριζοντιου δοκαριου
 
Last edited by a moderator:

D

debianfox

Guest
οι υπο κλιση δοκοι μπορουν να μπουν κ στην ευθεια της οριζοντιας δοκου---απο ενας- η κ καθετως προς την διαδρομη της οριζοντιας δοκου ακολουθωντας την κλιση της σκεπης, ενουμενοι μεταξυ τους αντιρροπα- μπορουν να μπουν κ 2 η περισοτερα ζυγη αναλογα το μηκος της οριζοντιας δοκου...
υγ φυσικα ολα αυτα μετα σοβαρη στατικη μελετη μηχανικου
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
οι υπο κλιση δοκοι μπορουν να μπουν κ στην ευθεια της οριζοντιας δοκου---απο ενας- η κ καθετως προς την διαδρομη της οριζοντιας δοκου ακολουθωντας την κλιση της σκεπης, ενουμενοι μεταξυ τους αντιρροπα- μπορουν να μπουν κ 2 η περισοτερα ζυγη αναλογα το μηκος της οριζοντιας δοκου
ο @Decembered μου έδειξε τον Χριστό φαντάρο με σχεδιάκια...εσύ με λογάκια..... :laugh:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
αναμενουμε με χαρα το αποτελεσμα,,,,,πριν τις καλυψεις......
μη με παρεξηγήσεις...απλά εννοώ ότι δεν καταλαβαίνω τι λέτε :biggrin:

το θετικό πάντως μέχρι στιγμής ,που μου δώσατε να καταλάβω ,είναι ότι υπάρχει πιθανότητα αφαίρεσης υπό κάποιες συνθήκες και μου δώσατε θάρρος 8-)
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πάνε σε ένα μηχανικό να σου κάνει μια στατική μελέτη και να στο κατασκευάσει. Αυτοί κλέφτες θα γίνουν; Αλλιώς να σου δώσω το Link να κατεβάσεις το πρόγραμμα, να το μελετήσεις μόνος σου, να το καλιμπράρεις, μπορεί και να τα βλέπεις μωβ ή πράσινα μετά και να βάλεις και τη θερμοκρασία λευκού στους 4300... εε συγγνώμη, λάθος θέμα.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
απ οτι καταλαβαινω γω το βαρος τσι σκεπης παει στ ακρα της σε ξυλινα δοκαρια καρφωμενα στο μπετο ?
αν ναι ειναι τραγικο θα ελεγα λαθος
αν ναι και αναλογως πως ειναι τα υπο κλιση δοκαρια δεμενα με το κεντρικο - το υποστυλωμα που ενοχλει δεν παιζει και μεγαλο ρολο ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Πάνε σε ένα μηχανικό να σου κάνει μια στατική μελέτη και να στο κατασκευάσει. Αυτοί κλέφτες θα γίνουν; Αλλιώς να σου δώσω το Link να κατεβάσεις το πρόγραμμα, να το μελετήσεις μόνος σου, να το καλιμπράρεις, μπορεί και να τα βλέπεις μωβ ή πράσινα μετά και να βάλεις και τη θερμοκρασία λευκού στους 4300... εε συγγνώμη, λάθος θέμα.
βρε εννοείται θα πάω...τι θα τσιγκουνευτώ τα 100-200 ευρώ για μια στατική μελέτη?

απλά επειδή έκανα μια πεταχτή κουβέντα με εκείνον τον ''μηχανικό'' που ανέφερα στην αρχή...με άγχωσε που μου είπε για το ολικό ξήλωμα και είπα να ρωτήσω να μου χαιδέψετε λίγο τα αυτάκια μου τα πέτσινα :biggrin:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
αν οντως δεν καταλαβες, στο εκανα στο φοτοτσοπ.. ξαναλεω πολυ προχειρα και με τυχαιες αποστασεις μεταξυ τον κολωνων..
αρχικα εστω οτι ειναι ετσι,
1643397746848.png

μπορεις να αρεωσεις τις κολωνες:
1643397843955.png

αν ξεπερασεις μια συγκεκριμενη αποσταση θα χρειαστει να βαλεις και οριζοντιο(δοκαρι):
1643397970500.png

πολυ σημαντικο για οποιοδηποτε σεναριο, ειναι να μπορει να αντεξει η πλακα στα σημεια που πατανε οι νεες κολωνες το επιπροσθετο βαρος.
(το ξαναλεω, οτι για ολα αυτα θα πρεπει να συμβουλευτεις καποιον επαγγελματια).
και βεβαια υπαρχουν και πιο συνθετες λυσεις..
νομιζω τωρα ειναι καλητερα?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
πολυ σημαντικο για οποιοδηποτε σεναριο, ειναι να μπορει να αντεξει η πλακα στα σημεια που πατανε οι νεες κολωνες το επιπροσθετο βαρος.

ακόμα πιο σημαντικό θα είναι η πλάκα εκτός από την σκεπή να μπορεί να αντέξει και όλα τα υπόλοιπα που θα της φορτώσω....σκελετοί,ξύλα,γυψοσανίδες,subs :lolsign:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
αντεχει στο υπογραφω εγω - δρ Φουρλης.. 😇
(αναφερομαι στο ποσο σημειακη αντοχη εχει η πλακα)
πόση θεωρητικά? γιατί πρέπει να χώσω πράμα ώστε να μην ακούγεται ούτε κιχ κάτω...ειδικά τη νύχτα σε απόλυτη ησυχία.....
πλωτό δάπεδο, ξύλινος σκελετός πάνω σε αυτό, διπλές γυψοσανίδες και μια στρώση βισκοελαστικό (που ξέρω ότι έχει βάρος)

μη βρεθώ κάτω στον μπατζανάκη μου σε καμιά μπασάρικη ταινία :laugh:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Μόνο ότι δεν σχολιάζει ο Μάρκου και σε αφήνει να προχωρήσεις στο απονενοημένο, έπρεπε να σε πονηρεύσει. :D

Άντε να ζήσουμε να σε θυμόμαστε χα χα.
τέτοια ώρα κοιμάται.... σε κάνα 2ωρο που θα σηκωθεί για διάλειμμα θα τον δεις.... :biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
..δεδομενου οτι δεν γνωριζουμε πληρεις προδιαγραφες, δεν θα ηταν σωστο να απαντησουμε (και δεν ειναι και το αντικειμενο μου), το λεγα απο μικρος...ή μηχανικος θα γινω...ή .......θα ξινω...
παραθετω ομως ντοκουμεντο, που υποδικνιει οτι υπαρχουν πιθανοτητες να αντεχει ...
μην ξεχνουμε οτι μια απο τις αγαπημενες μου μπαντες ειναι οι einsturzende neubauten (μτφ collapsing new buildings-καταρρεοντα νεοανεγερθεντα κτιρια)... :king:
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
..δεδομενου οτι δεν γνωριζουμε πληρεις προδιαγραφες, δεν θα ηταν σωστο να απαντησουμε (και δεν ειναι και το αντικειμενο μου), το λεγα απο μικρος...ή μηχανικος θα γινω...ή .......θα ξινω...
παραθετω ομως ντοκουμεντο, που υποδικνιει οτι υπαρχουν πιθανοτητες να αντεχει ...
μην ξεχνουμε οτι μια απο τις αγαπημενες μου μπαντες ειναι οι einsturzende neubauten (μτφ collapsing new buildings-καταρρεοντα νεοανεγερθεντα κτιρια)... :king:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top