Απλά πράγματα



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
-Πώς πέρασες την άδεια και τις μέρες των γιορτών Άκη μου;
-Ααα, υπέροχα! Μετρούσαμε την υπόγα του Δημητρέλου, μετακινούσαμε, τουμπάραμε τα ηχεία, ακούσαμε κι εμείς ανάποδα.
-...
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Θα το γυρισω μολις βρω βαση να το στηριξω και ανθρωπο να με βοηθησει.

Να θυμισω οτι μπασα δεν παιζουν και ουτε προκειται να παιξουν τα ηχεια. Οι μετρησεις παραμορφωσης τους στα μπασα δεν ειναι ικανοποιητικες. Μπασα θα παιζουν τα σαμπ.

Next steps, imho, ειναι να δοκιμαστουν φουλ συνηχητες EAR σε μερικους τοιχους σε αντικατασταση των υλικων που εχω τωρα. Δοκιμη helm στη βιλιοθηκη με στοχο τα 41hz. Κατοπιν διαχυση και οτι απαιτειται για καλο RT σε ολο το φασμα. Δυσκολο το κοβω αλλα θα δουμε. ΔΕ ΘΕΛΩ 0.2 SEC ΣΤΑ ΠΡΙΜΑ!!!

Αν και εφοσον το RT γινει by the book, θα μπουμε στη φαση επιλογης και τοποθετησης σαμπς. Επομενη φαση, επιλογη θεσεων ηχειων και ακροασης. Στοχος καλο ΕΤC.

Μετα κρος, eq, dirac, κλπ, τα ευκολα, που γινονται εκ του καναπε0ς. Στοχος καλο FR και IR.

Δηλαδη σε κανα χρονο απο τωρα μπορει και ναχουμε τελειωσει, καλα ναμαστε.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
ΔΕ ΘΕΛΩ 0.2 SEC ΣΤΑ ΠΡΙΜΑ!!!
Μην είσαι απόλυτος. :D
Καταρχήν, το 0.2 είναι εντός προδιαγραφών, όπως και το 0.4 sec (κι είναι πιο σημαντικό το "πως" πέτυχες το 0.2 - δηλαδή με "πολύ" διάχυση ή "λίγη" απορρόφηση, παρά η τιμή αυτή καθ'αυτή). 8-)

Αφετέρου, είναι μικρός χώρος, οπότε το οριακά "πιο χαμηλό" στα πρίμα, είναι πολύτιμη χείρα βοηθείας, ιδίως για υψηλές στάθμες! 8-)

Κατά την εκτίμησή μου, πιο σημαντικό είναι το πιο ομοιόμορφο RT σε όλο το φάσμα των μεσαιοϋψηλών (στα μπάσα είναι αποδεκτές και υψηλότερες τιμές), παρά η "ονομαστική" τιμή του.

Επομενη φαση, επιλογη θεσεων ηχειων και ακροασης. Στοχος καλο ΕΤC.

Μετα κρος, eq, dirac, κλπ, τα ευκολα, που γινονται εκ του καναπε0ς. Στοχος καλο FR και IR.
Μην προσπερνάς σφυρίζοντας αδιάφορα τα "κόλπα". Με τη χρήση πολλαπλών σαμπ, έχεις τη δυνατότητα για "κόλπα", τουλάχιστον στην ευρύτερη θέση ακρόασης, κι ας μη παίζει τέλεια σε μια γωνία, μη πας εκεί...:p
Εννοώ ότι τα 2 στάδια που αναφέρεις, αν και όντως διακριτά, εμπλέκονται μεταξύ τους και στους μετρούμενους χρόνους, και παντού.

Να θυμισω οτι μπασα δεν παιζουν και ουτε προκειται να παιξουν τα ηχεια. Οι μετρησεις παραμορφωσης τους στα μπασα δεν ειναι ικανοποιητικες. Μπασα θα παιζουν τα σαμπ.
Όσον αφορά τις μετρήσεις παραμόρφωσης που λες, διαφωνώ 1000%, αλλά ξέρω πόσο πεισματάρης είσαι, και πάω πάσο. Αλλά δε θα σταματήσω να διαφωνώ. :p

Βέβαια, αυτό το ηχείο, όπως και κάθε "δορυφόρος", ακόμα και το 300-άρι της φίρμας, πρέπει να συνοδεύεται με σαμπ, κι ως γνωστόν, έχει μεγάλα σαμπ η φίρμα... Άλλο αυτό. ;)
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Σ αρέσει το 0,4 δηλαδή; εσύ δεν είπες ότι λαλαει πολύ; :D
Το μικρόφωνο θα γράψει, άρα και θα επηρεαστεί πολύ εύκολα από τον πίσω πλησίον τοιχο του.
Εκεί μέσουψηλά τσιμπάει αμέσως, ίδιας έκτασης επεμβάσεις δεν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα εφαρμοσμένες σε άλλα σημεία.
Hel δεν χρειάζεται να κατασκευάσεις για να δεις εάν θα δουλέψουν σε κάποιο σημείο, μετράς και βλέπεις εάν σου κάνουν στη συγκεκριμένη συχνότητα, αλλιώς ψάχνεις να βρεις άλλο σημείο μεγάλης ενέργειας.Εάν δεν έχεις επιλογές άλλες δε θα καταφέρεις τίποτε δυστυχώς.
Όσο κατεβαίνεις σε συχνότητα τόσο ποιο αποτελεσματική είναι...αλλά μεγαλύτερου όγκου ανά τεμάχιο μιλώντας πάντα.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
-Πώς πέρασες την άδεια και τις μέρες των γιορτών Άκη μου;
-Ααα, υπέροχα! Μετρούσαμε την υπόγα του Δημητρέλου, μετακινούσαμε, τουμπάραμε τα ηχεία, ακούσαμε κι εμείς ανάποδα.
-...
Ζηλιάρα :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Σ αρέσει το 0,4 δηλαδή; εσύ δεν είπες ότι λαλαει πολύ; :D
Ποτέ δεν έχω πει τέτοιο πράγμα! 8-)

Μια δεκαετία γεμάτη, επαναλαμβάνω την αξία του σταθερού RT στο φάσμα, καθώς και τις γνωστές ακραίες προτιμήσεις αυτών που ξέρουν τι θέλουν. ;)

Έχω πει κατ'επανάληψιν ότι προτιμώ σταθερό RT στο .4 με .5 παρά μεταβαλλόμενο οπουδήποτε αλλού. :drinks:

Και γενικά είμαι λίγο "χαλαρός" με το θέμα, μη φανταστείτε (ιδίως στο χαμηλό, που κατά βάση είμαστε κουφοί)...:p

Απλώς θεωρώ ότι αν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το θέμα των χρόνων αντήχησης, να κάνεις κάτι τελοσπάντων, να βάλεις ένα φίλτρο, ένα διαχυτή, κάτι, είναι σα να μην έχεις στήσει καν ένα ηχείο. Ούτε τηλεόρασης.:p
Πόσο μάλλον "σοβαρού ηχοσυστήματος" και μου τσαμπουνάς π@παριές για πικάπ και χροιές και γρέζι...:D
Και κάνεις και δοκιμές μηχανημάτων πανάθεμά σε, κι έχεις κι ...άποψη βρε καραγκιόζη; Χαχαχαχαχα:D
Αυτοί που δεν ασχολήθηκαν με χρόνους αντήχησης, όσα λεφτά κι αν έδωσαν σε μηχανήματα, δεν έχουν ηχοσύστημα, απλώς ...δε το ξέρουν, δε τους ενημέρωσαν, ε, τους ενημερώνω γω.:p

Η πρώτη ερώτηση για ηχοσύστημα, είναι απλή: τι RT 60 έχεις; :p

Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες, χόμπι. 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ποτέ δεν έχω πει τέτοιο πράγμα! 8-)

Μια δεκαετία γεμάτη, επαναλαμβάνω την αξία του σταθερού RT στο φάσμα, καθώς και τις γνωστές ακραίες προτιμήσεις αυτών που ξέρουν τι θέλουν. ;)

Έχω πει κατ'επανάληψιν ότι προτιμώ σταθερό RT στο .4 με .5 παρά μεταβαλλόμενο οπουδήποτε αλλού. :drinks:

Και γενικά είμαι λίγο "χαλαρός" με το θέμα, μη φανταστείτε (ιδίως στο χαμηλό, που κατά βάση είμαστε κουφοί)...:p

Απλώς θεωρώ ότι αν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το θέμα των χρόνων αντήχησης, να κάνεις κάτι τελοσπάντων, να βάλεις ένα φίλτρο, ένα διαχυτή, κάτι, είναι σα να μην έχεις στήσει καν ένα ηχείο. Ούτε τηλεόρασης.:p
Πόσο μάλλον "σοβαρού ηχοσυστήματος" και μου τσαμπουνάς π@παριές για πικάπ και χροιές και γρέζι...:D
Αυτοί που δεν ασχολήθηκαν με χρόνους αντήχησης, όσα λεφτά κι αν έδωσαν σε μηχανήματα, δεν έχουν ηχοσύστημα, απλώς ...δε το ξέρουν, δε τους ενημέρωσαν, ε, τους ενημερώνω γω.:p

Η πρώτη ερώτηση για ηχοσύστημα, είναι απλή: τι RT 60 έχεις; :p

Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες, χόμπι. 8-)
Δεν πήγαινε για σένα.. :) για το Δημήτρη πήγαινε, αυτά παθαίνω άμα δε βάζω κουοτε....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.495
Στο πολυνομοσχέδιο θα υπάρχει διάταξη η οποία θα συνδέει την αξία των μηχανημάτων με το RT60.

Συγκεκριμένα, θα υποβάλλονται όλοι σε μέτρηση υποχρεωτικά ανα έτος.

Εφόσον μετρηθούν χρόνοι αντήχησης πάνω από 0.8sec στα μπάσα και πάνω απο 0.5 στα μεσαία/πρίμα, θα κατάσχονται όλες οι μεμονωμένες συσκευές (πχ πικάπ, ντακ, ηχεία, ενισχυτές) με αξία άνω των 2000€ το τεμάχιο (ή το ζεύγος για ηχεία) και όλα τα καλωδια-αξεσουάρ με αξία άνω των 100€ ανά τεμάχιο.
Εαν δεν υπάρχουν συσκευές με ανάλογη αξία, θα γίνονται μόνο συστάσεις και δημόσια διαπόμπευση
(Συστήματα με τίβολι και ηχομπάρες απαλλάσσονται απο τον νόμο).

9F53E373-7BDF-47BA-ABFA-AF992CCC4CF4.gif


Ο νόμος είναι επιεικέστατος.
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Ελα ρε σοκο, ουτε εγω ειπα τέτοιο πράγμα. Αλλα μην κολαμε. Ο βασικος λογος που δε μου αρεσουν τα πριμα τωρα ειναι οτι ακουγονται έντονα τα μεσοπριμα, και οχι το 0.4sec
 


Μηνύματα
3.121
Reaction score
10.322
Ωωχχχ. ΚΤΕΟ θα μας περνάνε :o

Ίουίουίου
sound police :hunter:
Φριζζζ
Πούτ δε bazwoofer ντάουν


Και μου τόλεγαν « αυτή η τεχνολογια θα μας καταστρέψει»

Μια μουσικουλα ακούγαμε ,.... τώρα rt60, delay, διαχύτες, μικρόφωνα, Dirac, Dax, mac, xlr, ενεργά, ππφφφφφ χ€σ€ μέσα
Για
Γ@μ&τι μου
Ουφ:D
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Ωωχχχ. ΚΤΕΟ θα μας περνάνε :o

Ίουίουίου
sound police :hunter:
Φριζζζ
Πούτ δε bazwoofer ντάουν


Και μου τόλεγαν « αυτή η τεχνολογια θα μας καταστρέψει»

Μια μουσικουλα ακούγαμε ,.... τώρα rt60, delay, διαχύτες, μικρόφωνα, Dirac, Dax, mac, xlr, ενεργά, ππφφφφφ χ€σ€ μέσα
Για
Γ@μ&τι μου
Ουφ:D
Δεν μπορώ... έχω λιώσει στο γέλιο.... δεν υπαρχει..... :lol::lol::rofl::rofl:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
To mode στα 41Hz που είναι με διαφορά το πιό έντονο στις μετρήσεις μπορεί να αντιμετωπιστεί με μετακίνηση των σαμπς (ή της θέσης ακρόασης). Παρόλα αυτά θα προτιμούσα να αντιμετωπισθεί παθητικά για τους γνωστούς λόγους.

Screen Shot 2018-12-23 at 10.33.56.png
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Zizik, ετοιμο το home cinema. Αλλαζω κατηγορια, μετακομιζω στα βορεια. Και με το σαμπ στη μεση του δωματιου, οπως το θελει ο εαρ. Αχαχα...

IMG_2289.JPG


Καλα, μην ξερασεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.467
Zizik, ετοιμο το home cinema. Αλλαζω κατηγορια, μετακομιζω στα βορεια. Και με το σαμπ στη μεση του δωματιου, οπως το θελει ο εαρ. Αχαχα...

View attachment 114584

Καλα, μην ξερασεις.
ααα ωραία πλακάκια αυτά εκεί πάνου:p:roflmao:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.036
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top