Απλά πράγματα



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Προβόλι έχω ένα ΒΕΝQ του χιλιάρικου, θα του βάλω ένα chromecast για ασύρματη προβολή και θα είμαι μια χαρά.
5.1 σετ θέλω να πάρω το jbl soundbar 5.1, μόλις το πουλήσει ο flash.

Θα βγάλουν σπυριά οι πολυκάναλοι, αλλά, είπαμε, εδώ είναι "απλά πράγματα" ;-)
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Προβόλι έχω ένα ΒΕΝQ
Πούλα.
Προβολεας είναι κατι σαν το πικαπ ή το φαξ.
Μονο κατι παπούδια αγοραζουν πια.:lol::lol::cry::lol:

Τηλεκοντρόλ.
Πατας κουμπακι, βλέπεις γιουροβυζιο.
"Απλα πραγματα". ;)

Αν και ειπαμε.
Δεν είναι τηλεοραση.
Είναι απλα η οθονη του player.

Θα βγάλουν σπυριά οι πολυκάναλοι, αλλά, είπαμε, εδώ είναι "απλά πράγματα" ;-)
Γι'αυτο εκανα :party: πριν.
:p :laugh:
 
Last edited:


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Θέση ακρόασης με πλάτη τοίχο, μήπως να βάλεις απορρόφηση;
Συμφωνω, η διαχυση πρεπει να εχει ιδανικα δεκαπλασια αποσταση του βαθους της απο τον ακροατη...
Το παγκακι λος πουλος, ενας καναπες αναπαυτικος και αποτελεσματικος εδω, συν απορροφηση πισω στον τοιχο..
π,χ, αρθρωτες ..
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Λοιπόν, το θυμόμουν και από το παλιό δωμάτιο, αυτά τα RPG BAD κάνουν καλή δουλειά και στις χαμηλές συχνότητες, παρόλο που δεν είναι αυτή η δουλειά τους. Οι παρακάτω μετρήσεις είναι σε διάφορες θέσεις του δωματίου, το οποίο αυτή τη στιγμή έχει:

1. Οροφή, συνηχητές EAR.
2. Ανατολικός τοίχος, 3 αντίγραφα RPG modex plate
3. Βόρειος τοίχος, 2 RPG BAD
4. Νότιος τοίχος, 2 RPG BAD
5. Δυτικός τοίχος, 1 βιβλιοθήκη που τρίζει ;-)

Screen Shot 2018-12-22 at 08.24.00.png
Screen Shot 2018-12-22 at 08.24.07.png
Screen Shot 2018-12-22 at 08.24.12.png
Screen Shot 2018-12-22 at 08.28.48.png
Screen Shot 2018-12-22 at 08.30.20.png
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Επίσης, επιβεβαιώθηκε με μετρήσεις αυτό που ακουγα αρκετά καθαρά με το αυτί: ότι το δωμάτιο είναι πιο ζωντανό στις μεσαίες από ότι στις χαμηλές, εντελώς πρωτόγνωρο άκουσμα...Παρόλα αυτά, και παρόλο που δεν έχω καθόλου εμφανή απορρόφηση ούτε χαλιά ούτε κουρτίνες, οι αντηχήσεις στις υψηλές είναι ψιλο-οριακές και πιστεύω ότι ότι βάλω για να ρίξει τις μεσαίες, θα ρίξει κι άλλο τις υψηλές. Τέλος, υποκειμενικά οι υψηλές συχνότητες δεν ακούγονται καλά σε αυτό το δωμάτιο.

Αριστερό στη θέση ακρόασης:

Screen Shot 2018-12-22 at 08.39.21.png


Δεξί στη θέση ακρόασης:

Screen Shot 2018-12-22 at 08.39.28.png
 

Attachments

Last edited:



Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δεν ειναι υποκειμενικά, δεν γράφουν και σωστά, είναι σίγουρο ότι δεν ακούγονται καλά...
Την άποψη μου και πρόταση για φουλ απορρόφηση σε θέσεις γύρω από τη θέση ακρόασης την έχω καταθέσει.
Τα bad δουλεύουν και ως μεμβράνες, παρόλο που η κυρία λειτουργία είναι ως hel... και αυτό γιατί δεν είναι πλήρως ακαμπτες,, δεν είναι κλασικά helm resonator, είναι hel panel resonator.. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Πάρε λαμπάτο, διότι, όπως λέει ο καραμ: "Αλλιώς, ακροαματική εμπειρία & απόλαυση δεν νοείται!!!"

:lolsign::lolsign::lolsign:

Νταξ, ας σοβαρευτούμε.:drinks:

Έχεις μια χαρά χρόνους αντήχησης στο μπάσο, προχώρα άφοβα! 8-)

Μη βάλεις Μπουχάρες, θα σου εξαφανίσει τα πρίμα που ήδη είναι μια χαρά. 8-)

Πρέπει να κατεβάσεις τα ενοχλητικά ανώτερα μεσαία, κει που το αυτί έχει την μέγιστη ευαισθησία, 2-4 χιλιόκυκλους κι είσαι οκ. Γι'αυτό δε σου αρέσουν τα πρίμα, καλύπτονται.. Τι λες για λιγο φελιζόλ Λαζαράκη; :p

Τες πα, είναι εύκολο και φτηνό το να ρίξεις λίγο αυτή την περιοχή. Η δουλειά μπήκε στο αυλάκι, και ήδη τα αποτελέσματα που έχεις είναι αξιοζήλευτα! Εύγε!!!!:drinks:
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Πάρε λαμπάτο, διότι, όπως λέει ο καραμ: "Αλλιώς, ακροαματική εμπειρία & απόλαυση δεν νοείται!!!"

:lolsign::lolsign::lolsign:
Δεν θυμάμαι να έγραψα κάτι τετοιο. Καλό είναι να μην βάζεις πράγματα που δεν είπε κάποιος. Αυτό λέγεται κάπως....

Ωραίο θέμα αυτό. Πόλεμος με το χώρο σε dedicated. Προς το παρόν νικητής ο χώρος. Αίσθηση μου είναι ότι ακροαματική εμπειρία που να είναι ικανοποιητική θα αργήσει να επέλθει. Διύλιση του κωνωπα και κατάποση της καμήλας.....τα facts of life που λέτε κι εδώ.
 




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Σωστος ειναι ο καραμ. Το etc που το κρυβω ;-) ειναι χαλια και δε νομζω να ερθει με αυτα τα ηχεία. Ισως με το jbl soundbar... Επίσης παραμένουν τα mode στους 29 κυκλους (που δεν ακουγεται) και στους 41 ( που ακούγεται ). Κατι ξερει ο ντιμι που ζηταει spectro...;-)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Θα κάνεις μια δοκιμή;

Βάλε το ηχείο σε μια αρκετά ψηλή βάση, ώστε να είναι ύψος αυτιού το κέντρο μιντ-τουίτερ, και το γούφερ από πάνω. Στήσε ανάποδα το ηχείο. Αν σου βγαίνει το κέντρο του γούφερ να έρχεται στο μισό του ύψους, στήστο έτσι.

Και υπολόγισε μπρος πίσω την μετακίνηση, ίσως και δεξιά-αριστερά, να συμπέσει το ζητούμενο στους 41. Υπολόγισε κι 82, ακόμα και 164. Πιάσε μέτρο.

δε νομζω να ερθει με αυτα τα ηχεία
Μια χαρά έρχεται.
Δεν είναι στο χέρι του. ;)
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Πολύ δύσκολο, αδύνατο; αν είναι πολύ έντονο μπορεί να θέλει και 3 σύνορα... Μεγάλες αποστάσεις πάνω από 2 μέτρα... για τα 41, άμα κυνηγήσει τα διπλά δε θα πιάσει τα μισά που θέλει το έχω δοκιμάσει...
μια λύση είναι εκεί κάτω.. . Hel είναι η hell των ultra low... :dance2:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.875
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top