Απλά πράγματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Βάλε διάτρητη.
Σούπερ είναι.
Ούτε διάχυση δε θέλει από πάνω, μπορείς να βάλεις και κάνα κάδρο, σαν άνθρωπος. :lol:
 
Last edited:



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
Δεν παρεξηγώ φίλε! Η δουλειά σου να γίνει κι όπως θέλεις κάνε την!
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Ενας τοιχος επενδύθηκε με συνηχητη και διαχυση και αλλος ενας με συνηχητη και μπροστά βιβλιοθηκη.

Μενουν αλλοι δυο -:)

20191008_212053.jpg


Credits: ear, zap, bhutia, toole :)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Ενας τοιχος επενδύθηκε με συνηχητη και διαχυση και αλλος ενας με συνηχητη και μπροστά βιβλιοθηκη.

Μενουν αλλοι δυο -:)

View attachment 139765

Credits: ear, zap, bhutia, toole :)
Κάτι πήρε το μάτι μου το τσακίρικο στο ταβάνι!

Έχεις μετρήσει τελευταία χρόνους αντήχησης εκεί μέσα; Υποπτεύομαι πως ήδη μετράει νορμάλ...
Post automatically merged:

Σορρυ γκαις. Ειχα και δε θελω ξανα. Γιζυ, μη με παρεξηγεις.
Είναι και πολύ παιδεμα η εγκατάσταση γυψοσανίδας, πολύ βρωμιά...
Σκόνη θα πάει μέχρι και στην κ@λοτρυπίδα, η χαρά του Ζιζίκου...
Πάντως έστω και κολλητά πάνω στον τοίχο, μια διάτρητη με 4 βίδες να κάτσει πάνω στο ντουβαρι, νομίζω θα το φιμωσει, και θα φτιάξει και καλή επιφανεια για πρώτη ανάκλαση χαμηλομεσαίων.. το οπίσθιο κύμα της καμπίνας των δορυφόρων.

Μπορείς να βάλεις κι ένα λεπτό στρώμα μόνωσης από κάτω, 2 χιλιοστά, αυτό που μπαίνει κάτω από λαμινέιτ, ένα λεπτό ελαστικό φύλλο, νομίζω είναι πολύ πιο φτηνό από το αντίστοιχο από φελλό, τον ημισυνθετικό που πουλιέται και στο πρακτικερ. Όπως το καταλαβαίνω θα αποκτήσει πολύ υπόκωφο ήχο στην κρούση. Ωραίο μπάσο...
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Λοιπον χθες πατησα το πλέι. Περιμενω τον Ακη να μου πει αν του αρεσει. Σε πρωτη φάση μπορω να πω οτι στους πισω χωρους που φευγει το "σκατο", ο ηχος ειναι χαλια, εμετικος μπορω να πω. Μεσα στο δωματιο ο ηχος ειναι τελειως διαφορετικος. Not bad ;-) Yin Yang φαση.

Ακουσστικη χωρου vs τυπος σαμπ: 1-0
Post automatically merged:

Το δευτερο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι η μεσοτοιχια εκτος απο ηχομόνωση θα χρειαστεί οπωσδηποτε ενίσχυση στατικοτητας. Δεν ειναι αστειο, θα αρχισουν να φευγουν τα τουβλα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Λοιπον χθες πατησα το πλέι
Δηλαδή σ'άρεσε;
Είσαι οκ?
Στάθμες; Ακολουθούν τα τέρατα;
Καμία μέτρηση έκανες;

στους πισω χωρους που φευγει το "σκατο", ο ηχος ειναι χαλια, εμετικος
Πιθανώς να χρειάζεται να τοποθετήσεις τέρμα πίσω σε αυτόν τον εμετικού χαμηλού χώρο μια ντάνα απορρόφησης, ώστε να μη γυρνάνε μετρήσιμα σκατά εντός του χώρου ακρόασης.
θα αρχισουν να φευγουν τα τουβλα
Σώπα ρε φίλε! Τόσο πολύ;
Δεν το περίμενα να σου πω την αλήθεια.. Ε, θα την βρεις την άκρη, εύκολο είναι να ενισχυθεί το ντουβαρι, ακόμα και με μπετό, δεν είναι τρομερή δουλειά. Μόνωση, καλουπωμα μέχρι του ύψους των μεγαφώνων, και ρίχνεις μπετό, έτοιμο. Και με σιδεροδοκους γίνεται, και με ξυλοδοκους. Εύκολο.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Δεν εκανα μέτρηση, καθησα και ακουσα καμια ωρα (αφου μου εσπασαν τα νευρα οι ρυθμισεις των φιουζον και της μετρικ που ηθελε νεο driver) .

Καθαρά υποκειμενικα (αρα μη δινετε σημασία) καμια σχεση με τον ηχο τυπικου σαμπ home cinema. Slam PA και ακαριαία ταχυτητα και transient. Βαθυ χαμηλο ή δε βγαινει πολυ ή δεν το καταλαβα λογω ταχύτητας. Γκαζι μου φανηκε ατελείωτο αλλα δεν ασχολήθηκα γιατι εγω ειμαι της πχιοτητας οχι της ποσοτητας, χαχα!

Νταξ, ενα ακριβο πειραμα ηταν, δεν το μετανιώνω αλλα δεν το συστηνω κιολας.

Παρτε χαρμπεθ που ειναι plug and play ( or cry για αλλους).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
Ρε φιλαράκι @dapost, κάτι παρόμοιο με αυτό που έκανες εσύ δεν είχε κάνει κι ο @back πριν κάποια χρόνια; Γιατί δεν κάνεις μια επαφή μαζί του, μπορεί να αντιμετώπισε παρόμοια θέματα και να έχει λύσεις. ;)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Βεβαίως, ο μπακ ειναι έμπνευση! Νομιζω ομως οτι τρυπησε σε μπετον οχι σε τουβλο.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Να αναφέρω ότι τελικά τα γούφερς τοποθετήθηκαν στις παρακάτω θέσεις στις οποίες ο προσομοιωτής έδινε πρακτικά την ίδια απόκριση με τις προβλεπέ θέσεις του bass array (στα L/4). Καλή απόκριση μέχρι τους 80 κύκλους χωρίς κενά και με μόνο πρόβλημα τα 42 Hz που οφείλονται στην διάσταση 4,10μ. Για να δούμε πόσο κοντά θα είναι η πραγματική μέτρηση!!!

1.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Νομίζω φίλε πως το έχεις τερματίσει.

Εκτιμώ ότι πρόκειται για μπάσο αναφοράς, άνευ σύγκρισης με οτιδήποτε άλλο...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Φίλε σε ευχαριστώ αλλά δεν είναι έτσι με την καμία. Θεωρητικά ο εντοιχισμός έχει πλεονεκτήματα αλλά η κατασκευή κρύβει πολλές δυσκολίες και συμβιβασμούς. Άσε που ο Άκης είναι πολύ αυστηρός κριτής - άμα δεν εγκρίνει, δεν κάναμε τίποτα!

Ήθελα να το δοκιμάσω πάντως και ικανοποίησα την περιέργειά μου.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Δε το λέω για να σε κολακεψω ή να σε ευχαριστήσω, λέω απλώς την εκτίμησή μου με βάση αυτά που γνωρίζω. ;)

Δεν έχεις καμπίνες, δεν έχεις οπίσθια ακτινοβολία και ακυρώσεις που έχουμε όλοι, έχεις ξεφύγει...

Λίγη ισοστάθμιση κι άντε γεια ..
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
άντε ρε @dapost μέτρα πριν πέσει ο τοίχος :roflmao: :roflmao:

Στον απέναντι τοίχο του δωματίου με τα κόπρανα δεν θα δούλευε απορρόφηση;
Στα πίσω δωμάτια (είναι δύο), σωστά το λέτε, θέλει μερικές ντάνες πετροβάμβακα, στο περιτύλιγμα όπως τον αγοράζεις από τις μάντρες. Το ένα δωμάτιο είναι αποθήκη και άρα μπορώ να βάλω μερικές ντάνες. Το άλλο είναι διάδρομος που οδηγεί σε κλιμακοστάσιο. Εκεί γίνεται ο χαμός και δύσκολο να "ξεχάσω" μερικές ντάνες πετροβάμβακα σε μερικές γωνιές!

Επίσης θέλει μόνωση η μεσοτοιχία.

Επίσης θέλει στήριξη ο τοίχος.

Επίσης θέλει αισθητικά αποδεκτό κρύψιμο των γούφερς, και από μπρος και από πίσω.

Επίσης μάλλον οι πατούρες που έφτιαξα από 2.5εκ. MDF θέλουν αλλαγή, δεν τις βλέπω να αντέχουν το σεξ.

Εντλες φαν! Και ειμαστε ακομη στο μονο εεε στερεο!
 
Last edited:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
.. Στις ντανες τι πυκνότητας χρησιμοποιούν,;
Επιλογή κάθετης τοποθέτησης μια κάθετη (60 εκ. Βάθους) 5 εκατοστά κενό ενναλαξ από άκρη σε άκρη ενναλαξ και από πάτωμα μέχρι ταβάνι δεν είναι προτιμότερο;(αφήνουμε έξω το θέμα αιώρησης ινών, εάν κλειστεί όλο με ναυλον....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Μπα, όπως το λέει ο νταποστ το κάνουν και δουλεύει πολύ καλά.

Δέματα ολόκληρα, το ένα πάνω στο άλλο, από δάπεδο μέχρι ταβάνι, μέσα στις σακούλες, δε τα βγάζουν καν.

Μισό μέτρο βάθος θα γίνει ένα επιπρόσθετο "ντουβαρι" απορρόφησης.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.664
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top