Απλά πράγματα

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Πριν ένα χρόνο περίπου αποφάσισα να ασχοληθώ σοβαρά με την ακουστική του δωματίου στο οποίο κατέληξε λόγω ανωτέρας βίας το σύστημά μου. Εξαρχής γνώριζα ότι ούτε το δωμάτιο ήταν κατάλληλο για μουσική ούτε τα ηχεία κατάλληλα για αυτό αλλά δεν υπήρχε άλλη επιλογή. Το δωμάτιο είναι αυτό:

blueprint.jpg

Όπως βλέπετε είναι τετράγωνο και σαφώς εκτός των προτεινόμενων αναλογιών κατά Bolt.

bolt.JPG

Αυτό φάνηκε αμέσως στις πρώτες μετρήσεις που έδειξαν εκτός των άλλων προβλημάτων έναν έντονο ιδιορυθμό στα 35Hz περίπου και διάφορες αχανείς κοιλάδες λίγο πιο πάνω.

Αριστερό ηχείο, άδειο δωμάτιο:
left speaker empty room.jpg

Δεξί ηχείο, άδειο δωμάτιο:
right speaker empty room.jpg

Επειδή το δωμάτιο είναι συμμετρικό, το μοτίβο παρέμενε το ίδιο σε όποια διάταξη και αν δοκιμάσαμε, ακόμη και διαγώνια. Απλά όσο πλησίαζες ηχεία ή θέση ακρόασης στο κέντρο, η καμπύλη χαμήλωνε, το αντίθετο κοντά σε τοίχο.

Όμως, για να κρατήσω απόσταση ανάμεσα σε θέση ακρόασης και ηχεία μεγαλύτερη από 3 μέτρα, έπρεπε αναγκαστικά να είναι και τα ηχεία και η θέση ακρόασης κοντά σε τοίχο. (Σε πιο κοντινές αποστάσεις ακρόασης η αίσθηση μου ήταν ότι το ηχείο δεν ακουγόταν σαν «όλον».) Έτσι, κρίθηκε αναπόφευκτη η χρήση EQ για να γίνει το απαραίτητο shelving στα μπάσα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Παρακάτω φαίνεται η τωρινή κατάσταση του δωματίου που δεν είναι ακόμη η τελική. Μέχρι τώρα έχει χρησιμοποιηθεί μπροστά και πλάι μόνο απορρόφηση ενώ θα μπεί συνδυασμός απορρόφησης και διάχυσης στον πίσω τοίχο και στην οροφή (με δυσδιάστατους διαχυτές). Από απορρόφηση χρησιμοποιήθηκαν συνολικά 4 μπασοπαγίδες Compound Baffle Absorbers, 4 συντονισμένες μπασοπαγίδες μεμβράνης RPG στα 40Hz. 4 μπασοπαγίδες GIK, 4 RPG BAD panels και μεγάλη ποσότητα πετροβάμβακα, κυρίως στην οροφή.
 




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Οι τωρινές επιδόσεις:

Αριστερό ηχείο χωρίς EQ:

left with treatment.jpg

Δεξί ηχείο χωρίς EQ:

right speaker with treatment.jpg
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αριστερό ηχείο με αρνητικό κυρίως EQ μόνο μέχρι τα 100Hz:

left with treatment and eq.jpg

Δεξί ηχείο με αρνητικό κυρίως EQ μόνο μέχρι τα 100Hz:

right speaker with treatment and eq.jpg
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Και τα δύο ηχεία σε ανάλυση 1/6 οκτάβας:

both speakers one sixth.jpg

Και τα δύο ηχεία σε ανάλυση 1/3 οκτάβας:

both speakers one third.jpg
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δυστυχώς δεν έχω τις μετρήσεις RT60 γιατί βγήκαν με διαδοχικές μετρήσεις από διαφορετικό λογισμικό (όχι το REW). Χωρίς του διαχυτές και το EQ, η καμπύλη ξεκινάει από 1 sec στις πολύ χαμηλές, είναι ομαλή στα 0.25 sec περίπου μέχρι τα 8Khz περίπου και μετά τσιμπάει λίγο.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που παραμένει είναι η ανωμαλία στην περιοχή των 400Hz. Οφείλεται στο πάτωμα και απαιτεί μεγαλύτερο και παχύτερο χαλί για να αντιμετωπισθεί. Να αναφέρω επίσης ότι η πτώση μετά τα 10ΚΗz οφείλεται στο μικρό toe-in που είχαν τα ηχεία όταν πήραμε τις μετρήσεις (δεν είναι πρόβλημα).

Την μελέτη και κατασκευή του «έργου» ανέλαβε ο Χάρης Μωραΐτης τον οποίο ευχαριστώ θερμά για την υπομονή και επιμονή του τόσο με τις ιδιοτροπίες του δωματίου μου όσο και τις δικές μου.
 



Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Απλά πράγματα

Και το REL με τα 100ρια? Δεν σου έφτανε το χαμηλό, ή είναι αναγκαίο για την ψηφιακή ισοστάθμιση?

Κατά τ' άλλα είσαι στον σωστό δρόμο....εκεί που είσαι θα'μαστε και που πας θα ρθούμε!!!

Με γειες! :107:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Απλά πράγματα

Τώρα τελευταία όλο πάω σε φίλους (παντρεμένους με παιδιά) που μεταφέρανε το συστηματάκι τους σε ξεχωριστό δωμάτιο...

Άντε να σου θυμίσω περασμένα μεγαλεία...ή μήπως τώρα οι καταστάσεις αρχίζουν να αποκτούν ενδιαφέρον ? :608:





Άσε την βρε την γυναίκα σου να ακούει από το αυγό του Κολόμβου....εεεεε το Zeppelin εννοώ....:116:

-Υπέροχος minimal χώρος και αυτός....


 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Re: Απάντηση: Απλά πράγματα

Και το REL με τα 100ρια? Δεν σου έφτανε το χαμηλό, ή είναι αναγκαίο για την ψηφιακή ισοστάθμιση?
Όπως όλοι μας, κρύβω έναν μικρό flash μέσα μου. :105: Και επειδή καλό το REL αλλά δεν είναι built for brutality, το επόμενο project θα είναι μάλλον αυτό.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Απλά πράγματα

Dedicated χώρος.... αχχχχχ! Η "καψούρα" όλων μας!
Μεγειές σε όλα!!:404:
Να τα ευχαριστηθείς!
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Απλά πράγματα

Όπως όλοι μας, κρύβω έναν μικρό flash μέσα μου. :105: Και επειδή καλό το REL αλλά δεν είναι built for brutality, το επόμενο project θα είναι μάλλον αυτό.

Τελικά είσαι αδιόρθωτος! :116:

Άντε με το καλό!

Της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες!

 

Μηνύματα
2.153
Reaction score
677
Απάντηση: Απλά πράγματα

Αρχίζουμε όλοι τελικά συνειδητοποιούμε ότι το σημαντικότερο όλων είναι ο χώρος ακρόασης.
Πείτε μου τη γνώμη σας : οι διαχύτες είναι καλύτερο να μπαίνουν απέναντι από τα ηχεία και τα απορροφητικά πάνελ πίσω απο αυτά (δεν εννοω μπασοπαγιδες αλλα πάνελ για τα μεσαία) ή το αντίστροφο, διαχύτες πίσω από τα ηχεία και απορροφητικά απέναντι??
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: Re: Απάντηση: Απλά πράγματα

Όπως όλοι μας, κρύβω έναν μικρό flash μέσα μου. :105: Και επειδή καλό το REL αλλά δεν είναι built for brutality, το επόμενο project θα είναι μάλλον αυτό.
:602::607:
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top