Απλά πράγματα


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δοκιμασες αυτο που σου προτεινα με τη γεννητρια;

Οι συνηχητες πως λεγονται στα Αγγλικα;Resonators?
Ναι, δοκίμασα. Η τεχνική αυτή που λες είναι πολύ χρήσιμη, ειδικά για ασύμμετρα δωμάτια. Το δικό μου είναι πολύ προβλέψιμο και δεν πολυ-χρειάζεται. Δηλ. ότι στον πίσω τοίχο θα γινόταν χαμός στα 40Hz, ήταν προβλέψιμο.

Με αυτή την τεχνική προσδιόρισα ότι τα 34.5Hz είναι συντονισμός τοίχου και όχι χωρικό mode όπως αρχικά νόμιζα. Εβαλα στη γεννήτρια τη συχνότητα και ακούμπησα τον τοίχο με το χέρι. Χαμός!
Post automatically merged:

Ξερεις, να μου λεει: "μπα δεν υπαρχει περιπτωση" κι εγω να σκεφτομαι: "ρε λες να τον παραγγειλλει πριν τα Χριστουγεννα ή θα το αφησει για την ανοιξη" :laugh:
Post automatically merged:


Παντως μου αρεσει που στο σχεδιακι σου, εχεις βαλει χαμογελαστη φατσουλα στη μεση.
Ο, χο, χο, ...νομιζεις... ι, χι, χι!:spiteful:
Εγώ είμαι απλός άνρθωπος. Κάνω απλά πράγματα και τα γράφω. Εσύ είσαι σιγανοπαπαδιά που για να γράψεις κάτι πρέπει να το δημοσιεύσεις στο AES πρώτα. Τί treatment που έχεις βάλει, τί ωραίες μετρήσεις, τίποτα δε βλέπει το φως το φόρουμ.
 
Last edited:


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
θα το μετανιώσει... ;)
Το ξερει...;)

Εσύ είσαι σιγανοπαπαδιά που για να γράψεις κάτι πρέπει να το δημοσιεύσεις στο AES πρώτα. Τί treatment που έχεις βάλει, τί ωραίες μετρήσεις, τίποτα δε βλέπει το φως το φόρουμ.
Εγω?
Τιποτα δεν εχω κανει. :whistling:
Παω να κανω, αλλα δυσκολα τα πραγματα...


Κατσε βρέι, να μετρησω και με αυτα που εβαλα χτες...



Ασε που εγω ειμαι εκτος μοδας. Δεν εχει ενδιαφερον :tongue:
Post automatically merged:

Κάνω απλά πράγματα
Α, χα, χα, γελανε και οι τοιχοι... (οι τρυπιοι):gotcha:
 





n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Έτσι όπως πάμε, σε λίγο τίποτα δε θα πληρώνεται. Όλοι κενό θα νιώθουμε. Γι'αυτό λοιπόν, dapost δείξε τίποτα καινούριο να γουστάρουμε. :geek:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Να'τη η αγία τριάδα μπροστά.

Τα υπόλοιπα δορυφορίδια; Μπήκαν;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
αποσταση LR ;
2.3μ. Πρόχειρα μπήκαν αλλά μάλλον εκεί θα μείνουν. Η διάσταση που θα καθορίσει όλες τις αποστάσεις ηχείων είναι η μπρος-πίσω διάσταση του δωματίου που είναι 4.05μ. 2.3μ τρίγωνο μπροστά καλό μου φαίνεται. Ίσως πρέπει να μαζευτεί λίγο, να πάει 2μ.

Να'τη η αγία τριάδα μπροστά.

Τα υπόλοιπα δορυφορίδια; Μπήκαν;
Δύο, ίσα-ίσα να πάρω μία μυρωδιά περιέλιξης. Και ναι, δεν είναι ίδια με τα μπροστά ;-)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Μια χαρά είναι η πεντάδα, η προβλεπόμενη περιέλιξη σε SACD και DVDA, είναι πλέον ακουστή, όπως προβλέπεται.

Έχεις υλικό να παίζεις; Άκουσες καμία ποικιλία;
 




christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Οποιοδήποτε υλικό με επίπεδη επιφάνεια (είτε συνολικά είτε τμηματικά) το οποίο δεν κάνει διάχυση, όταν τοποθετείται στην πρώτη αντανάκλαση θα λειτουργήσει στην προσπίπτουσα ηχητική δέσμη σαν "καθρέπτης", κατευθυντικά, δίνοντας μεγάλη ενέργεια σε συγκεκριμένη πορεία, αποπροσανατολίζοντας τον ακροατή από την πηγή (το ηχείο). Αν όμως αυτό το υλικό που θα τοποθετηθεί στην πρώτη αντανάκλαση λειτουργεί ως διαχυτής, τότε αντί να αντανακλά δέσμη μεγάλης ενέργειας σαν καθρέπτης - κατευθυντικά, δίνει μικρής ενέργειας άπειρες δέσμες προς όλες τις κατευθύνσεις. Η ηχητική αυτή ενέργεια, εννοείται πως δεν διαφοροποιείται από την αρχική, διότι αποτελεί απλή αντανάκλαση, και εκεί που δε δουλεύει ο διαχυτής απλά δε "διαχέει" προς όλες τις κατευθύνσεις, αλλά αρχίζει να περιορίζεται το εύρος διάχυσης και "διασποράς" του ήχου. Με κανένα τρόπο δεν "αλλοιώνει" τον ήχο, ιδίως όταν μιλάμε για ισοφασικούς διαχυτές. Μα για όνομα... ούτε παράγει ήχο το ίδιο, ούτε κάνει επιλεκτική απορρόφηση στο φάσμα (το δεύτερο αν θέλετε το συζητάμε περαιτέρω, αλλά δεν αξίζει τον κόπο).
ευγε χερ ντοκτορ :drinks: :hi:
"Μεγάλη κουβέντα... (το "σταθερό" αρ-τι-σίξτι στο ακουστό φάσμα)
Και για τους συνήθεις ύποπτους, ναι, το "έχω ακούσει" (και δε μιλώ για χώρους στούντιο ηχογραφήσεων).
Δευτερο ευγε μρε συ κωστα καλως εισαι :lol:
 
Last edited:


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Εγώ αναφερόμουν στα άλλα τα άσπρα. Τώρα κατάλαβα ότι είναι τα εντοιχισμένα.

:roflmao: :roflmao: :roflmao:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top