Αποδέσμευση από τη Wind.

  • Thread starter Νίκος Τεγόπουλος
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Μηνύματα
22
Reaction score
10
Ακούστε τι πάθαμε με την wind, λοιπόν πριν 7 μήνες αλλάζουμε από σγτα στη wind, σταθερό και vdsl 50ρα, όλα καλά μέχρι που αποφασίζουμε να μετακομισουμε, μόλις βρήκα το σπίτι πήγα στο κατάστημα wind, μου λένε θέλουμε ηλεκτρονικό συμβόλαιο του σπιτιού και 70 ευρώ κόστος μεταφοράς, λογηκο μέχρι στιγμής, από εδώ και πέρα αρχίζει η παράνοια, βλέπουν ότι στην περιοχή που βρήκα το σπίτι vdsl δεν έχει, οπότε πάμε adsl,και μας λέει ο υπάλληλος του καταστήματος, πάρτε ένα τηλέφωνο να σας κάνουν καμία προσφορά για adsl, επί τόπου καλούμε, και μια "ευγενέστατη", ως συνήθως μας λέει, καταρχάς έχετε κόστος μεταφοράς, οκ λέμε γνωρίζω αυτό, και μετά λέει το θεϊκό, έχετε και κόστος υποβάθμισης 215 ευρώ, λοιπόν από τότε πέρασαν 20 μέρες, προσπαθούμε με κάθε τρόπο να επικοινωνήσουμε με κάποιον λίγο πιο υπεύθυνο για το θέμα, και γραπτώς στείλαμε το story και ηλεκτρονικώς, και τηλέφωνο περνούμε κάθε μέρα, αποτέλεσμα 0, έχετε καμία παρόμοια εμπειρία?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ακούστε τι πάθαμε με την wind, λοιπόν πριν 7 μήνες αλλάζουμε από σγτα στη wind, σταθερό και vdsl 50ρα, όλα καλά μέχρι που αποφασίζουμε να μετακομισουμε, μόλις βρήκα το σπίτι πήγα στο κατάστημα wind, μου λένε θέλουμε ηλεκτρονικό συμβόλαιο του σπιτιού και 70 ευρώ κόστος μεταφοράς, λογηκο μέχρι στιγμής, από εδώ και πέρα αρχίζει η παράνοια, βλέπουν ότι στην περιοχή που βρήκα το σπίτι vdsl δεν έχει, οπότε πάμε adsl,και μας λέει ο υπάλληλος του καταστήματος, πάρτε ένα τηλέφωνο να σας κάνουν καμία προσφορά για adsl, επί τόπου καλούμε, και μια "ευγενέστατη", ως συνήθως μας λέει, καταρχάς έχετε κόστος μεταφοράς, οκ λέμε γνωρίζω αυτό, και μετά λέει το θεϊκό, έχετε και κόστος υποβάθμισης 215 ευρώ, λοιπόν από τότε πέρασαν 20 μέρες, προσπαθούμε με κάθε τρόπο να επικοινωνήσουμε με κάποιον λίγο πιο υπεύθυνο για το θέμα, και γραπτώς στείλαμε το story και ηλεκτρονικώς, και τηλέφωνο περνούμε κάθε μέρα, αποτέλεσμα 0, έχετε καμία παρόμοια εμπειρία?
το συμβόλαιο τι γράφει?
αναφέρει πουθενά κόστος υποβάθμισης?
ενημερώθηκες-ενημέρωσες την https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/complaints.html ?

Υ.Γ.δεν έχω ξανακούσει ποτέ περίπτωση χρέωσης για υποβάθμιση γραμμής
 

Μηνύματα
22
Reaction score
10
το συμβόλαιο τι γράφει?
αναφέρει πουθενά κόστος υποβάθμισης?
ενημερώθηκες-ενημέρωσες την https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/complaints.html ?

Υ.Γ.δεν έχω ξανακούσει ποτέ περίπτωση χρέωσης για υποβάθμιση γραμμής
[DOUBLEPOST=1565305345][/DOUBLEPOST]Τπτ δεν γράφει, κανένας δεν έχει ακούσει για κόστος υποβάθμισης
[DOUBLEPOST=1565305444][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1565305345][/DOUBLEPOST]
Τπτ δεν γράφει, κανένας δεν έχει ακούσει για κόστος υποβάθμισης
Εεττ λέει ότι πρέπει να περάσει 1 μήνας από την γραπτή επικοινωνία με την wind
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Προφανώς το κόστος της VDSL θα είναι υψηλότερο από αυτό της ADSL σύνδεσης και λόγω «απώλειας εσοδων» εν μέσω συμβολαίου ρίχνουν αυτό το «πρόστιμο» καθώς η υποχρέωση τους είναι να παρέχουν συγκεκριμένη υπηρεσια αλλά και σε συγκεκριμένη διεύθυνση, κάτι το οποίο και κάνουν.

Το ότι δυστυχώς η περιοχή στην οποία θα μετακομίσετε δε διαθέτει τη συγκεκριμένη υπηρεσία δεν είναι δικό τους «πρόβλημα»

Αυτοί εν ολίγοις θα πρέπει να εισπράξουν το συμβόλαιο τους στο ακέραιο άρα η διαφορά που προκύπτει σε αυτούς τους 17 μήνες που υπολείπονται είναι τα χρήματα που σας ζητάνε.

@daharis666 η nova έχει τέλος υποβάθμισης 105 ευρώ εάν θυμάμαι καλά
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
[DOUBLEPOST=1565305345][/DOUBLEPOST]
Τπτ δεν γράφει, κανένας δεν έχει ακούσει για κόστος υποβάθμισης
[DOUBLEPOST=1565305444][/DOUBLEPOST]
Εεττ λέει ότι πρέπει να περάσει 1 μήνας από την γραπτή επικοινωνία με την wind
εφόσον δεν αναφέρει πουθενά για κόστος υποβάθμισης πως σου το δικαιολογούν βάση συμβολαίου?

τι εννοείς ότι πρέπει να περάσει ένας μήνας?
ήρθες σε επικοινωνία με την ΕΕΤΤ και σου είπαν ότι μετά από ένα μήνα θα μπορέσεις να κάνεις τι?
 

Μηνύματα
22
Reaction score
10
Προφανώς το κόστος της VDSL θα είναι υψηλότερο από αυτό της ADSL σύνδεσης και λόγω «απώλειας εσοδων» εν μέσω συμβολαίου ρίχνουν αυτό το «πρόστιμο» καθώς η υποχρέωση τους είναι να παρέχουν συγκεκριμένη υπηρεσια αλλά και σε συγκεκριμένη διεύθυνση, κάτι το οποίο και κάνουν.

Το ότι δυστυχώς η περιοχή στην οποία θα μετακομίσετε δε διαθέτει τη συγκεκριμένη υπηρεσία δεν είναι δικό τους «πρόβλημα»

Αυτοί εν ολίγοις θα πρέπει να εισπράξουν το συμβόλαιο τους στο ακέραιο άρα η διαφορά που προκύπτει σε αυτούς τους 17 μήνες που υπολείπονται είναι τα χρήματα που σας ζητάνε.

@daharis666 η nova έχει τέλος υποβάθμισης 105 ευρώ εάν θυμάμαι καλά
Δεν αναφέρει πουθενά στο συμβόλαιο κάτι τέτοιο, και αυτό περί της συγκεκριμένης διεύθυνσης δεν ισχύει, γτ αναφέρει κόστος μεταφοράς
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Προφανώς το κόστος της VDSL θα είναι υψηλότερο από αυτό της ADSL σύνδεσης και λόγω «απώλειας εσοδων» εν μέσω συμβολαίου ρίχνουν αυτό το «πρόστιμο» καθώς η υποχρέωση τους είναι να παρέχουν συγκεκριμένη υπηρεσια αλλά και σε συγκεκριμένη διεύθυνση, κάτι το οποίο και κάνουν.

Το ότι δυστυχώς η περιοχή στην οποία θα μετακομίσετε δε διαθέτει τη συγκεκριμένη υπηρεσία δεν είναι δικό τους «πρόβλημα»

Αυτοί εν ολίγοις θα πρέπει να εισπράξουν το συμβόλαιο τους στο ακέραιο άρα η διαφορά που προκύπτει σε αυτούς τους 17 μήνες που υπολείπονται είναι τα χρήματα που σας ζητάνε.
μάλλον η χρηματική αυτή διαφορά δεν έχει να κάνει με απώλειες της wind.... αλλά με απώλειες των κwλοεταιριών που βάζουν να σε πρήζουν τα @@ για να κάνεις σύνδεση και παίρνουν ποσοστά....

@Jenny by jenny την σύνδεση αρχικά την έκανες σε κατάστημα wind ή τηλεφωνικά σε συνεννόηση με εταιρίες συμβολαίων?
 

Μηνύματα
22
Reaction score
10
μάλλον η χρηματική αυτή διαφορά δεν έχει να κάνει με απώλειες της wind.... αλλά με απώλειες των κwλοεταιριών που βάζουν να σε πρήζουν τα @@ για να κάνεις σύνδεση και παίρνουν ποσοστά....

@Jenny by jenny την σύνδεση αρχικά την έκανες σε κατάστημα wind ή τηλεφωνικά σε συνεννόηση με εταιρίες συμβολαίων?
Τηλεφωνικά, και δεν αρνήθηκα ποτέ να πληρώνω το ποσό που αναφέρει το συμβόλαιο, ακόμα και για adsl,δεν σπάω εγώ την συμφωνία αλλά η wind, δεν μπορεί να μου προσφέρει της υπηρεσίες, το χειρότερο είναι ότι είμαι χωρίς ίντερνετ, χάνουμε μέρες,και φως δεν βλέπω
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Μα το συμβόλαιο σας έχει διεύθυνση στην οποία παρέχονται οι συμφωνηθείσες υπηρεσίες.
Εσείς αλλάζετε διεύθυνση, άρα και το συμβόλαιο τροποποιείται ανάλογα επειδή εσείς επιλέγετε να μετακομίσετε, δε σας το επιβάλλει ο πάροχος.

Σε κάθε περίπτωση ρωτήστε τους και για το κόστος διακοπής του συμβολαίου, μήπως σας συμφέρει περισσότερο
 

Μηνύματα
22
Reaction score
10
εφόσον δεν αναφέρει πουθενά για κόστος υποβάθμισης πως σου το δικαιολογούν βάση συμβολαίου?

τι εννοείς ότι πρέπει να περάσει ένας μήνας?
ήρθες σε επικοινωνία με την ΕΕΤΤ και σου είπαν ότι μετά από ένα μήνα θα μπορέσεις να κάνεις τι?
Ναι, αυτό γράφει περί της καταγγελίας, δικαιολογούν?! Δεν δικαιολογούν, απλά λένε ότι αυτό είναι, άκουσα και κάτι σε φάση "τι να κάνουμε κυρία μου, εσείς μπορεί να μετακομιζετε κάθε μήνα"
[DOUBLEPOST=1565307316][/DOUBLEPOST]
Ναι, αυτό γράφει περί της καταγγελίας, δικαιολογούν?! Δεν δικαιολογούν, απλά λένε ότι αυτό είναι, άκουσα και κάτι σε φάση "τι να κάνουμε κυρία μου, εσείς μπορεί να μετακομιζετε κάθε μήνα"
Μα το συμβόλαιο σας έχει διεύθυνση στην οποία παρέχονται οι συμφωνηθείσες υπηρεσίες.
Εσείς αλλάζετε διεύθυνση, άρα και το συμβόλαιο τροποποιείται ανάλογα επειδή εσείς επιλέγετε να μετακομίσετε, δε σας το επιβάλλει ο πάροχος.

Σε κάθε περίπτωση ρωτήστε τους και για το κόστος διακοπής του συμβολαίου, μήπως σας συμφέρει περισσότερο
Οπότε γτ στο συμβόλαιο αναφέρει ξεκάθαρα για περίπτωση μεταφοράς? Με ποία λογηκη?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ναι, αυτό γράφει περί της καταγγελίας, δικαιολογούν?! Δεν δικαιολογούν, απλά λένε ότι αυτό είναι, άκουσα και κάτι σε φάση "τι να κάνουμε κυρία μου, εσείς μπορεί να μετακομιζετε κάθε μήνα"
και εκεί είναι που απαντάς...
'' τι λες γμ τον Χρστ σ, τν Πνα σου και τους Αγίους σου που θα μου πουλήσεις και πνεύμα...κλπ κλπ

αλλά απ όσο κατάλαβα είσαι κυρία και δεν μιλάς έτσι...:p:D

υπομονή...ότι σου είπαν από την εεττ...αυτό θα κάνεις
 

Μηνύματα
22
Reaction score
10
Σας αναφέρει ότι η μεταφορά θα είναι δεσμευτική για την ήδη παρεχόμενη υπηρεσία; Όχι βέβαια.
Όχι εννοείται, το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσουμε, και σήμερα τους πήραμε τηλέφωνο στο και καλά εξυπηρέτηση πελατών, μας είπαν ότι θα μας καλέσουν κατά διάρκεια της ημέρας, πότε όμως, αύριο same story,
[DOUBLEPOST=1565307851][/DOUBLEPOST]
και εκεί είναι που απαντάς...
'' τι λες γμ τον Χρστ σ, τν Πνα σου και τους Αγίους σου που θα μου πουλήσεις και πνεύμα...κλπ κλπ

αλλά απ όσο κατάλαβα είσαι κυρία και δεν μιλάς έτσι...:p:D

υπομονή...ότι σου είπαν από την εεττ...αυτό θα κάνεις
Xaxa ακούνε τα γαλλικά του άντρα μου, Εεττ δεν έχω μιλήσει, δεν ξέρω αν απαντάνε στα τηλέφωνα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Εεττ δεν έχω μιλήσει, δεν ξέρω αν απαντάνε στα τηλέφωνα
καλά βρε...τι έλεγες πριν?
αύριο πρωί πρωί παίρνεις τηλ στην εεττ...ενδεχομένως να σου ζητήσουν να στείλεις μήνυμα της ιστορίας σου για να υπάρχει αρχείο ''καταγγελίας'' και θα κανονίσουν αυτοί....
αλλά και μήνυμα να στείλεις....θα σε καλέσουν...για αρχή όμως δοκίμασε το τηλ

η υπηρεσία δουλεύει πάρα πολύ καλά...πίστεψέ με ;)
 

Μηνύματα
22
Reaction score
10
καλά βρε...τι έλεγες πριν?
αύριο πρωί πρωί παίρνεις τηλ στην εεττ...ενδεχομένως να σου ζητήσουν να στείλεις μήνυμα της ιστορίας σου για να υπάρχει αρχείο ''καταγγελίας'' και θα κανονίσουν αυτοί....
αλλά και μήνυμα να στείλεις....θα σε καλέσουν...για αρχή όμως δοκίμασε το τηλ

η υπηρεσία δουλεύει πάρα πολύ καλά...πίστεψέ με ;)
Ευχαριστώ πολύ, αύριο πρωί πρωί θα καλέσω, αναφορά αποτελεσμάτων εδω
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Έχεις παραλάβει όρους σύμβασης ;
Αν όχι είναι τελειωμένο θέμα , θα σου ζητήσουν και συγγνώμη
Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και περιμένεις ένα μήνα

Σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να έχεις το ίδιο νούμερο σταθερού; Αν όχι τσάμπα ασχολείσαι τόσο πολύ
 

Μηνύματα
631
Reaction score
575
Στην πραγματικότητα είναι άχρηστοι κι έχουν βαρέσει διάλυση. Δεν πιάνει πουθενά το ρημάδι τους και η ταχύτητα τους είναι τάφος συχνά. Όταν δεν δουλεύει δεν βρίσκεις ποτέ υπεύθυνο και περνάνε οι μήνες για πλάκα.
Ανέκδοτο του 2019 το fiber 100 που πιάνει "όχι μέχρι 100, αλλά 100 Κύριε"! Ναι.....Αφού κάνεις το συμβόλαιο βέβαια μετά πιάνει "μέχρι" 100.
98,5 για 6 μήνες κι από τότε 60. Φταίει ο χαλκός πάλι. Τους 6 πρώτους μήνες δεν έφταιγε, μετά χάλασε....
Η ΕεεΤ μάλλον δεν πάρει καλά. Πλακάκια θα τα κάνανε. Ούτε μου απάντησαν φέτος σε καταγγελία μου και τηλέφωνο δεν το σηκώνει κάνεις.
Αυτά...
Μη δώσεις φράγκο κι άλλαξε εταιρία στην ανάγκη.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
εκανα καταγγελια στον συνηγορο του καναλωτη για την ακριβεια και η ολη διαδικασια πηγε εξαιρετικα καλα.
αυτοι κοινοποιησαν στον εεττ και στην vodafone και με την ληξη της προθεσμιας εγινε οτι επρεπε να γινει
 

Μηνύματα
22
Reaction score
10
Έχεις παραλάβει όρους σύμβασης ;
Αν όχι είναι τελειωμένο θέμα , θα σου ζητήσουν και συγγνώμη
Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και περιμένεις ένα μήνα

Σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να έχεις το ίδιο νούμερο σταθερού; Αν όχι τσάμπα ασχολείσαι τόσο πολύ
Το σταθερό δεν με ενδιαφέρει, συμβόλαιο έχω στα χέρια μου, ασχολούμαι τόσο γτ δεν μπορώ να αλλάξω εταιρεία έχοντας ακόμα 17 μήνες συμβόλαιο
 

Μηνύματα
22
Reaction score
10
Σας αναφέρει ότι η μεταφορά θα είναι δεσμευτική για την ήδη παρεχόμενη υπηρεσία; Όχι βέβαια.

Από εδώ https://www.wind.gr/files/1/Support/20181231_Consumer_Fixed.pdf

View attachment 134667
Δεν έχω Τπτ τέτοιο στο συμβούλιο μου
[DOUBLEPOST=1565341463][/DOUBLEPOST]
Δεν έχω Τπτ τέτοιο στο συμβούλιο μου
Και να είχε, κόστος μεταφοράς δεν αρνούμαι να πληρώσω, τα παράλογα της υποβάθμισης με προβλεματιζουν
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top