Απορίες για ακουστική περιποίηση χώρου

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Τα σαμπ πάνε πακέτο με τον όγκο του δωματίου.

Τα 48 βγάζουν ωραίες στάθμες και είναι λογικό να γονατίζουν και το 18 αλλά μόνο σε μεγάλους χώρους.

Εδώ βλέπω ~21τμ..
Δυο 18s ειναι μαλλον οτι πρεπει δηλαδη;). Οχι οτι εχεις άδικο για τα 9 αλλα πρώτον μου αρεσουν καλυτερα σαν κατασκευή τα 18 και σαν vfm. Δηλαδη αν στα 2800 που κανουν 2 18s επερνες 4 9S δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να σκεφτω αν το ενα ειναι καλυτερο η το αλλο μιας και μιλαμε για εξαιρετικά σαμπ απο σοβαρή εταιρεια. Οτι και να παρει παντως ο φιλος δεν θα βγει χαμένος.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Δηλαδη αν στα 2800 που κανουν 2 18s επερνες 4 9S δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να σκεφτω αν το ενα ειναι καλυτερο η το αλλο μιας και μιλαμε για εξαιρετικά σαμπ απο σοβαρή εταιρεια.
Δεν έχεις άδικο στο συλλογισμό σου. Στα θετικά του 18S βάζω και τα έτοιμα πρισέτ για τα μόνιτορ της dynaudio. Τέσπα, τα οικονομικά μάλλον θα κρίνουν...
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Ορίστε και μια μέτρηση (με σωστό μικρόφωνο αυτή τη φορά). Έστησα τα παλιά μου genelec 1029 στα 1,6μ. από τη θέση ακρόασης, εκεί περίπου όπου θα μπουν τα καινούρια ηχεία. Έκανα μετρήσεις τοποθετώντας 4 ηχοαπορροφητικά πάνελ σε διαφορετικά σημεία κάθε φορά. Καλύτερη ήταν αυτή με τα πάνελ στο frontwall, πράγμα που μου φαίνεται λογικό.

Όταν τα μετέφερα στην πίσω αριστερή γωνία, όπου έχω παρατηρήσει ότι μαζεύεται πολύ σκατίλα, μειώθηκε το πικ των 84Hz κατά 2dB. Με τα πάνελ στο σημείο πρώτης ανάκλασης στους πλευρικούς τοίχους υπήρξε αντίστοιχη μείωση στο πικ των 450Hz.

Ωστόσο, το RT60 δεν είναι σε καμία μέτρηση καλό μεταξύ 100-350Hz.
Για πείτε καμιά ιδέα...

spl_3.jpg

rt60_2.jpg

spectro2.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.494
Οι χρόνοι δεν είναι καθόλου κακοί. Βάλε αν θέλεις 1/3 octave bars στο RT, φαίνεται καλύτερα.
Κάτω απο τα 200-250Hz δεν εχει πολυ νόημα τα RT, μόνο το spectro κοιτάμε.

genelec 1029
Αρκετά παλιό ηχείο...
Και πάντα μετράμε και κάθε ηχείο χωριστά, όχι μόνο L+R
 


Μηνύματα
43
Reaction score
52
Αρκετά παλιό ηχείο...
Εμ, γι' αυτό ψήνομαι για καινούρια...

Και πάντα μετράμε και κάθε ηχείο χωριστά, όχι μόνο L+R
Έχω κάνει, αλλά είναι λάθος -μέτρησα στις 30° με cal file μικροφώνου στις 0°. Μετά ξανάκανα σωστά όλες τις μετρήσεις, αλλά ξέχασα το κάθε ηχείο ξεχωριστά. Θα γίνουν κι αυτές μόλις βρω λίγο χρόνο.

RT60_1_3.jpg

Πολυ φοβαμαι τη σκατιλα της αριστερης γωνιας :laugh:
Επιστημονικότατος ο όρος μου! :D
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Κάτω απο τα 200-250Hz δεν εχει πολυ νόημα τα RT
Α, νόμιζα ότι κοιτάμε μέχρι 100Hz! Γενικά, κάτι δεν μου πάει καλά στο χώρο, σαν να υπάρχει ακόμα φλάτερ έκο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.494
Ισως 4 πάνελ -τι πάνελ; χαρακτηριστικά;-να είναι μόνο η αρχή
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Ενταξει, αλλα αφου θελεις να ασχοληθεις με την ακουστικη του χωρου σου, θα πρεπει να ξεκινησεις απο τις χαμηλες συχνοτητες. Αυτη ειναι η βαση, εκει ειναι τα μεγαλα και τα δυσεπιλυτα προβληματα. Αρα οι μετρησεις με ηχεια που δεν βγαζουν σχεδον τιποτα κατω απο τους 60 κυκλους, χρησιμευει μονο ως εξοικειωση με τη διαδικασια.
Το καλυτερο θα ηταν να χρησιμοποιησεις ενα σαμπ (εστω δανεικο) και να παρεις μετρησεις μεχρι ~200Hz. Εκει θα φανουν τα βασικα modes του χωρου και θα κληθεις να παρεις καποιες βασικες αποφασεις για την αρχιτεκτονικη του συστηματος και του treatment.
Απο κει και πανω, ευκολα ή λιγο πιο δυσκολα θα βρεθουν οι λυσεις σιγουρα.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Ισως 4 πάνελ -τι πάνελ; χαρακτηριστικά;-να είναι μόνο η αρχή
To καθένα έχει από ένα fibrangeo Β-050, 5εκ. πάχος, 50kg/m3. Έλεγα να τα μετατρέψω για να έχει το καθένα δύο πλάκες πετροβάμβακα μέσα.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Το καλυτερο θα ηταν να χρησιμοποιησεις ενα σαμπ (εστω δανεικο) και να παρεις μετρησεις μεχρι ~200Hz. Εκει θα φανουν τα βασικα modes του χωρου και θα κληθεις να παρεις καποιες βασικες αποφασεις για την αρχιτεκτονικη του συστηματος και του treatment.
Ναι, καταλαβαίνω, δίκιο έχεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.401
Reaction score
125.579
Κοίτα, η τακτική είναι απλή:

Πριν πάρεις τα σαμπ, βάλε μπασοπαγιδες ολοβερ. Όσες παραπάνω και να βάλεις, λίγες θα είναι.

Μετά βάλε ένα σαμπ, να δεις τα χάλια σου.

Μετά, βάλε 4 σαμπ μαζί, να δεις ότι έτσι, δουλεύει το πράγμα καλά.

Αυταααααα


Τα υπόλοιπα είναι για να γεμίζουμε σελίδες τα θρεντς.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Οι διαστάσεις του χώρου είναι αυτές που υπαγορεύουν απορρόφηση και όχι διάχυση; Το ρωτάω σε σχέση με αυτά που έχεις γράψει παλιότερα περί διάχυσης.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
Αυταααααα


Τα υπόλοιπα είναι για να γεμίζουμε σελίδες τα θρεντς.
Όχι βρε... τα υπόλοιπα είναι ή γιατί δε χωράμε ή για να να μείνουν και για μπύρες! :roflmao:
Αλλιώς εννοείται... μπασοπαγιδες και 4 σαμπ.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.494
Το ξέρω, γι αυτό και στις μετρήσεις τα έβαζα το ένα πίσω από το άλλο και σε απόσταση από τον τοίχο.
Δηλαδη τα έκανες ακόμα λιγότερα. Πόσα; Ενα-δυο; Έκανες μετρήσεις ελπ´ιζοντας σε σημαντική βελτίωση με τόσο λίγα;
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Δηλαδη τα έκανες ακόμα λιγότερα. Πόσα; Ενα-δυο; Έκανες μετρήσεις ελπ´ιζοντας σε σημαντική βελτίωση με τόσο λίγα;
‘Οχι, όχι, απλά δοκίμαζα να δω αν κάνουν την οποιαδήποτε διαφορά, δεν ήλπιζα σε κάτι. Στη μέτρηση που ανέβασα ήταν απλωμένα ένα-ένα στο frontwall.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.946
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top