Απόδραση σε παράλληλο Σύμπαν (Τύφλα να 'χει το πικάπ)



Μηνύματα
681
Reaction score
1
Ώπα! Αυτό είναι θέμα για συζήτηση ίσως σε άλλο thread. Τι σημαίνει μου αρέσουν ή δεν μου αρέσουν οι μετρήσεις; αυτό μου ακούγεται σαν τις κρίσεις που.κάνουν οι hiendάδες για τα συστήματα τους. Ένστσση κύριε πρόεδρε. :oops:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν ειναι το ιδιο.....αλλα υπαρχει συνδεση :biggrin:

ανοιξε ενα θεμα για τα γραφηματα...;)
.......θα μπει ο μπουτιας και θα σε φτιαξει....
θα δουμε ποσο ευρος εκτος αρεσει και γιατι....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
δεν ειναι το ιδιο.....αλλα υπαρχει συνδεση :biggrin:

ανοιξε ενα θεμα για τα γραφηματα...;)
.......θα μπει ο μπουτιας και θα σε φτιαξει....
θα δουμε ποσο ευρος εκτος αρεσει και γιατι....
Μου αρέσει να μιλάω για γραφικές παραστάσεις,αλλά...μονάχα σε ίδια νήματα.
Όσο για το πόσο εύρος ΄΄εκτός΄΄ μπορεί ν'αρέσει - διότι γούστα είναι αυτά και αλλάζουν ακόμα και ως προς δικές μας προτιμήσεις - θα φανεί στο νήμα με το ...μονοφωνικό setup. :sneaky:
(Εκείνο με τα Yamaha & Dynaudio 18S...)
Έχουν μείνει ακόμα κλειστές...΄΄σφραγίδες΄΄.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
..........σκελετονζ ιν δε κλοουζετ....βρε απιθανε(κυριολεκτικα) Γκουρου.. εκανες ισοσταθμιστικη επεμβαση σε γραμμοφωνο !?! 8-)
Δεν έχω τέτοιες διαστροφές...Λίγη υπομονή,αφού τα νήματα με τη διαχείριση πάνω στην απόκριση καθενός setup δεν είναι προκατασκευασμένα,αλλά διαμορφώνονται με διαδοχικές ιδέες σε πραγματικό χρόνο και πάντα υπό πιθανότητα αστοχίας στην τελική,την οποία κιόλας δεν σκοπεύω ν'αποκρύψω άμα συνέβαινε.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μου αρέσει να μιλάω για γραφικές παραστάσεις,αλλά...μονάχα σε ίδια νήματα.
Όσο για το πόσο εύρος ΄΄εκτός΄΄ μπορεί ν'αρέσει - διότι γούστα είναι αυτά και αλλάζουν ακόμα και ως προς δικές μας προτιμήσεις .........
πιστευω να καταλαβε ο tonis ;
.....και οχι μονο αυτος..
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
πιστευω να καταλαβε ο tonis ;
.....και οχι μονο αυτος..
Δεκτόν το υπονοούμενον,υπενθυμίζω όμως ότι οι προτιμήσεις - του γράφοντος τουλάχιστον - έχουν πλέον διαπλαστεί να μεταβάλλονται εντός λογικών και τεκμηριωμένων ορίων και όχι από ...ATC σε Rehdeko ή ανάδρομα - για να μη θίγονταν και κάποια άλλα μη εξαιρετέα...καθαρόαιμα. :sneaky:
Μα δεν είναι mono το άλλο setάπιο. Γιατί το χαρακτηρίζεις έτσι;
Έχω εξηγήσει ότι αποτελεί ΄΄εσωτερικό΄΄ αστείο,τιμής ένεκεν για τον φίλτατο Dimifoot που συνηθίζει να προσφωνεί τα δικαναλικά ως ΄΄μονοφωνικά΄΄...Αλλά ακόμα και τα αστειάκια καμιά φορά μπορεί να έχουν αφανείς προεκτάσεις...
 
Last edited:




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Είναι απασχολημένος.
Bhutia, Έχεις επισκέψεις...:biggrin:


Στην ταινία "The One" ο χαρακτήρας που υποδύθηκε ο Jet Li περιπλανιόταν σε παράλληλα σύμπαντα εξοντώνοντας εαυτούς που ζούσαν σ'εκείνα.Σκοπός του ήταν να αναβιβαστεί ο ίδιος σ'ένα υπέρτατο ον που θα ήταν κυρίαρχο σε όλα...Επειδή όμως η πραγματική ζωή δεν ακολουθεί πιστά διάφορα κινηματογραφικά σενάρια,ο γράφων δεν εξοντώνει παράλληλους εαυτούς,αλλά εξουδετερώνει τις όποιες διαφορές του μαζί τους,γιατί γνωρίζει ότι γινόμαστε ισχυρότεροι όταν συμβιώνουμε αρμονικά μ'εναλλακτικές εκδοχές του εαυτού μας.

Οι δημοσιεύσεις από το ξεκίνημα της πορείας του ήταν κατά βάθος ένα αναίμακτο ξεκαθάρισμα λογαριασμών με παράλληλους εαυτούς,οι οποίοι συχνά εκδήλωναν και προτιμήσεις ενάντια στις προσταγές των δεδομένων.Όπως ισχύει σε κάθε περιπέτεια που σέβεται την ιδιότητά της,η πιο συγκλονιστική αναμέτρηση προορίζεται για την τελική πράξη...Ο περιπλανώμενος ήρωας πρέπει ν'αντιμετωπίσει τον πλέον σκληροτράχηλο από τους παράλληλους εαυτούς του,έναν master στην αρχαία ακροαματική τέχνη του...Kuku-Ruku,με εκκεντρικότητα που τον έκανε να θέλει χωρίς πολλές σκέψεις ν'αποκτήσει άμεσα οτιδήποτε θα του...άστραφτε.

Πώς να συγκέραζε όμως τη μακαριότητα που χαρίζει η γνώση κι εφαρμογή των δεδομένων με τις σκληροπυρηνικές τάσεις ενός χομπίστα που επιζητούσε απεγνωσμένα την πρωτοκαθεδρία σε οτιδήποτε θα του ακουγόταν ελκυστικό και σε εναλλαγές κρίκων στην αλυσίδα χωρίς περαιτέρω διατυπώσεις;Ο αγώνας θα έπρεπε να διεξαχθεί στη ζώνη άνεσης του αντιπάλου με τον παρόντα εαυτό να κουμαντάρει υπό παλαιούς και νέους όρους ένα setup προκλητικό σαν αμαρτία αλλά και περιοριστικό σαν lockdown...Μ'ένα ζεύγος ηχείων κόρνας που κρατήθηκαν έστω και σε παρατεταμένη απραξία από πείσμα και νοσταλγία κουβαλώντας κιόλας την προσδοκία να έπαιζαν κάποτε στη δική του κατοχή όπως δεν θα τα είχε ευχαριστηθεί ούτε εκείνος που θα τα είχε φτιάξει αρχικά...

1604697996910.png

...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Οι Νόμοι των setup μπορεί να ισχύουν σε όλα τα Σύμπαντα,ενώ όμως στο δικό μας εκδηλώνεται ανάγκη εύρεσης τεμαχίων sub που θ'αποτελούσαν κατάλληλες βάσεις για τους δορυφόρους,στο παράλληλο αναζητούνται sub για να τοποθετούνταν τα ίδια πάνω στις κατάλληλες βάσεις-δορυφόρους (Impulse Ta'us)...

1604727245323.png

Για περιορισμό πιθανού τρολαρίσματος όμως,σημειώνεται πως οι ανωτέρω εικονιζόμενες θέσεις δεν πρόκειται να είναι οριστικές ως προς τα sub...

Η σύλληψη εγκατάστασης ξεκινά όπως πάντα από έναν χώρο σε συνδυασμό με τα διαθέσιμα ηχεία.Έχει διατυπωθεί τόσες φορές ότι οι δορυφόροι όσο στιβαροί και να ήταν δεν γίνεται να υποκαταστήσουν τα sub,αφού οι θέσεις εγκατάστασης δεν ταυτίζονται...Τί θα γινόταν όμως στη σπάνια περίπτωση όπου θα είχαμε ένα ζεύγος κύριων ηχείων-δορυφόρων για τα οποία η ενδεδειγμένη τοποθέτηση θα ταυτιζόταν με κατάλληλη θέση για sub;

Η τοποθέτηση αυτών των χοανών όπως αρμόζει πάνω στις γωνίες του δωματίου σημαίνει ότι θα χρειαστούν λιγότερα ανεξάρτητα τεμάχια sub για ικανοποιητικό έλεγχο των χαμηλών στο δωμάτιο,αφού ξεκινάμε με δύο δορυφόρους-υποκατάστατα sub που θα έχουν οριστεί να παίζουν το πλήρες φάσμα στη δική τους απόκριση πουσαρισμένη κιόλας στο κάτω όριο από τις γωνίες.

Το όλο concept βεβαίως και η αρχιτεκτονική των δορυφόρων συνεπάγονται κατάλυση κάθε συνθήκης για ακρόαση σε nearfield-midfield...Η απόσταση μεταξύ των κύριων ηχείων γίνεται ίση προς 275 εκατοστόμετρα με το sweet spot πίσω από την αφανή πλευρά του κρεβατιού, σε πλευρά τριγώνου κυμαινόμενη μεταξύ 280 και 300 cm,ανάλογα με τον τρόπο που θα κάθεται ο ακροατής.Εάν μπορέσουμε να διαχειριστούμε ικανοποιητικά τις προκλήσεις που θέτει μια τέτοια χωροταξία,το τελικό αποτέλεσμα αναμένεται ν'αποζημιώσει με τρόπο διάφορο από πολυκαναλικά setup,αλλά εξίσου συναρπαστικό...

Από τη στιγμή που ζητείται ικανή οδήγηση στις χαμηλές οκτάβες για τους παθητικούς δορυφόρους κι εφόσον θα επακολουθήσει οπωσδήποτε καθολική διόρθωση με καμπύλη-στόχο ώστε να τιθασσευτούν οι τονικές ανισορροπίες στις κόρνες,αποκλείονται διάφοροι λυχνιακοί ενισχυτές και ιδίως ολιγόβατες SET υλοποιήσεις που συνήθως ματσάρονταν με τέτοιοια ηχεία...Δεν γίνεται και σίγουρα όχι υπό προσιτό αντίτιμο με δεδομένα τα χαρακτηριστικά λειτουργίας των λυχνιακών τελικών σταδίων , κυρίως αντιστάσεις εξόδου και διαθέσιμη ισχύ σε συνάρτηση με τα ποσοστά παραμορφώσεων στις πρώτες οκτάβες - όπως κατέδειξε πέρα από κάθε αμφισβήτηση το γνωστό νήμα με τη Λόλα...

Έπρεπε να επιλεγεί ενισχυτής στερεάς κατάστασης,αλλά με τονική συμπεριφορά παραπέμπουσα σε αισθησιακές λυχνιακές υλοποιήσεις...Ήταν από τις ελάχιστες φορές που ζητήθηκαν ΄΄δύσκολα΄΄ από το περιεχόμενο της αποθήκης.αλλά όλο και κάτι υπήρχε διαθέσιμο...

Στο παράλληλο Σύμπαν μας δεν είναι ο...Amir που έχει την αποκλειστικότητα στο ποζάρισμα σκανδαλιστικών ειδωλίων (προσοχή όχι.,..εδωλίων ) με close-up πάνω σε συσκευές ...
1604730675268.png

Κάτω αριστερά στο πλάνο το εξωτερικό τροφοδοτικό του Α1000 και κάτω δεξιά φαίνεται το ladder DAC από την audio-gd...(Rubber duck-ladder DAC,κάνει και για...γλωσσοδέτης).
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Πάλι μας εντυπωσίασες μεσιέ. Τα ηχεία και τον ενισχυτή τα έχω ακούσει πολλές φορές. Μου άρεσαν από ότι θυμάμαι. Ειδικά τα ηχεία.που φοράνε πολύ καλές μονάδες που γνωρίζω από την μαμά εταιρία. Το dac είναι πιο σύγχρονο και περιμένω να δω πως θα πάει το ταίριασμα. Τα sub ποια είναι; Πολυ ενδιαφέρον.. σύμπαν.
 


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
αν δεν ειχε και το κρεβατι στην μεση :biggrin:

αποδω το παει αποκει το παει, το κρεβατι ειναι μερος του συστηματος

το ποζαρισμα ειναι κορυφαιο..😍
Και οι κουρτίνες θέλουν κόντυμα, αν και είμαι σίγουρος ότι το μήκος τους είναι υπολογισμένο ώστε να συμβάλλουν στις αποσβεστικές ικανότητες της ενιαίας οντότητας στη μονάδα του χρόνου (βάζω τυχαίες λέξεις στη σειρά, ιδέα δεν έχω για τι μιλάω). :D
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πάλι μας εντυπωσίασες μεσιέ. Τα ηχεία και τον ενισχυτή τα έχω ακούσει πολλές φορές. Μου άρεσαν από ότι θυμάμαι. Ειδικά τα ηχεία.που φοράνε πολύ καλές μονάδες που γνωρίζω από την μαμά εταιρία. Το dac είναι πιο σύγχρονο και περιμένω να δω πως θα πάει το ταίριασμα. Τα sub ποια είναι; Πολυ ενδιαφέρον.. σύμπαν.
Τα sub μάλλον Dynaudio 9s... Τα ηχεία δεν ξέρω (αν και τα αναφέρει) :p
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top